Gdzie warto pojechać na Mazury?

Mazury często nazywane „Krainą Tysiąca Jezior”. To prawdziwy raj dla miłośników przyrody, żeglarzy, wędkarzy i wszystkich, którzy chcą uciec od miejskiego zgiełku. Obszar ten charakteryzuje się malowniczymi krajobrazami, krystalicznie czystymi jeziorami oraz bogatą historią i kulturą. Mazury przyciągają turystów nie tylko swoją naturalnym pięknem, ale także mnogością atrakcji i aktywności na świeżym powietrzu.

Wejdź naMazury noclegi

Gdzie warto pojechać na Mazury? Najpiękniejsze miejsca Krainy Tysiąca Jezior

Mikołajki: Perła Mazurskich Jezior

O Mikołajkach mawia się „Mazurska Wenecja”. Położone są nad dwoma jeziorami: Mikołajskim oraz Tałty . Miasto to raj dla żeglarzy. Jezioro Mikołajskie, które trudno pominąć podczas pobytu w Mikołajkach to rynnowy zbiornik wodny ulokowany w dolinie rzeki Pisy. Zajmuje powierzchnię 5 km2, rozciąga się na długość 5,8 km, osiągając szerokość do 1,6 km i głębokość do 25,9 m. Na północy łączy się z jeziorem Tałty pod mostem w Mikołajkach, natomiast na południowym wschodzie, przez Przeczkę, przechodzi w jezioro Śniardwy. Jego zachodnia część otoczona jest przez Puszczę Piską.

Wioska Żeglarska to prawdziwa perła Mikołajek i jedno z najbardziej rozpoznawalnych miejsc w regionie Wielkich Jezior Mazurskich. Położona w samym sercu miasteczka, codziennie przyciąga tysiące entuzjastów żeglarstwa, oferując nie tylko 200 miejsc cumowniczych, ale także pełen komfort i wszechobecny żeglarski klimat. Tętniąca życiem marina gwarantuje niezapomniane chwile wśród tłumów turystów, hałasu i zgiełku portowego życia, podkreślone licznymi koncertami, regatami i wydarzeniami żeglarskimi. Na terenie Wioski Żeglarskiej znajdziemy też mnóstwo restauracji, sklepów żeglarskich, hale koncertową i wiele innych atrakcji. Co ważne, oprócz sportów wodnych, miłośnicy aktywnego wypoczynku mogą również korzystać z rowerów terenowych, odkrywając uroki mazurskiej przyrody. To miejsce, gdzie każdy żeglarz i turysta znajdzie coś dla siebie, czyniąc Mikołajki letnią stolicą Mazur.
Dla tych, którzy cenią spokój kołysanki fal jeziora, miasto proponuje niezwykłą atrakcję – podróż statkiem. Można na przykład wyruszyć z portu w kierunku Śniardw czy Rucianego-Nidy. Zapierające dech w piersiach widoki podziwiane podczas takiego rejsu to doskonałe lekarstwo na stres i napięcie towarzyszące nam w życiu codziennym.
W niedalekiej odległości od Mikołajek znajdują się Śniardwy – największe polskie jezioro, przez które wiedzie szlak żeglugi mazurskiej. Jest to jezioro morenowe, zawierające osiem wysp oraz liczne zatoki. Odwiedzając Mikołajki warto zatem wybrać się na pobliskie Śniardwy, które mogą się poszczycić wodami o dobrym stanie ekologicznym. Cały obszar tego ogromnego, jak na warunki polskie, jeziora, leży w Mazurskim Parku Krajobrazowym.

Mrągowo: Mazurski klejnot

Mrągowo to malownicze miasto położone w sercu Mazur, znane z pięknych jezior i zielonych krajobrazów. Miasto położone jest w obszarze Pojezierza Mrągowskiego, będącego częścią Pojezierza Mazurskiego. Jest to ważne centrum kulturalne regionu, goszczące co roku Festiwal Piosenki Żołnierskiej oraz Piknik Country. Charakterystyczna atmosfera miasta, bogata oferta kulturalna oraz piękne krajobrazy czynią Mrągowo wyjątkowym miejscem na mapie Mazur.

.Co warto zobaczyć w Mrągowie? Z pewnościąjezioro Czos, znajdujące się w części w granicach miejscowości, złożone z dwóch odnóg – węższej zachodniej i szerszej wschodniej. Jego wschodnie brzegi cechują spora wysokość i pagórkowatość, zaś zachodnie są relatywnie niskie i nieporośnięte lasami. Na brzegu jeziora Czos leży amfiteatr, będący sceną dużej części Mazurskiej Nocy Kabaretowej oraz Pikniku Country. Znajdują się tu też liczne deptaki, idealne na spacery oraz coś dla amatorów dwóch kółek – ścieżki rowerowe. Jezioro można zwiedzać także z pokładu statku – podczas rejsów organizowanych w sezonie. Kolejną atrakcją jest plaża miejska (w sąsiedztwie amfiteatru). Plaża ma dosyć bogatą infrastrukturę – liczne restauracje, sanitariaty, boiska do koszykówki i siatkówki plażowej, plac zabaw dla dzieci, wypożyczalnia sprzętu wodnego, a także pokaźnych rozmiarów molo.

Będąc w Mrągowie warto wybrać się na Wieżę Bismarcka. To wysoka na 23 metry budowla, powstała w 1906 roku, która jest jednocześnie punktem widokowym oraz kawiarnią. Na jej szczycie mieści się wyjątkowy taras, z którego można podziwiać okoliczne widoki – miasto oraz pobliskie lasy i jeziora.

Mówiąc o atrakcjach Mrągowa nie sposób pominąć ratusza miejskiego. Leży pomiędzy placem Kajki a Małym Rynkiem. Pierwotny ratusz wybudowano najprawdopodobniej w XV wieku, jednak strawił go pożar w  1698 roku, który pochłonął większą część miasta. Obecny budynek w stylu klasycystycznym powstał w latach 1824 – 25 i dziś mieszczą się w nim Muzeum Ziemi Mrągowskiej oraz Urząd Stanu Cywilnego.  Blisko ratusza znajduje się „Apteka pod Orłem” , najstarszym tego typu obiekcie na Warmii i Mazurach. Została ona założona w 1819 roku przez aptekarza Graape i znajduje się w dobrze zachowanej kamienicy, jednej z najstarszych w mieście, położonej w ścisłym centrum miejscowości, w jednej z równoległych do rynku uliczek.

W mieście znajduje się również miasteczko westernowe Mrongoville, które jest niemal wierna kopią miasteczek z czasów Dzikiego Zachodu. Znajduje się ono na przedmieściach i to tu właśnie ma miejsce coroczny „Piknik Country”. Mrongoville istnieje od 2008 roku i zajmuje obszar ponad 10 hektarów. Zawiera w sobie miejski ratusz, posterunek szeryfa z więzieniem, saloon, bar, restaurację, dworzec kolejowy, domki traperów, stajnię, strzelnicę i parking. Mrongoville jest jedyne w swoim rodzaju – nigdzie indziej na całej Warmii i Mazurach nie znajdziemy podobnego miejsca.

Giżycko: Brama do Krainy Wielkich Jezior Mazurskich

Giżycko to prawdziwa perła na mapie Mazur, będąc kluczowym punktem na Szlaku Wielkich Jezior Mazurskich. Miasto zachwyca nie tylko malowniczym położeniem nad jeziorem Niegocin, ale również bogatą historią, której świadectwem jest m.in. imponująca Twierdza Boyen. Giżycko to także raj dla żeglarzy, turystów i miłośników przyrody, oferując liczne atrakcje, festiwale i niezapomniane widoki na jeziora i naturę. To jeden z ważniejszych portów na szlaku Wielkich Jezior Mazurskich, także ośrodek turystyczny i wypoczynkowy. Północna i południowo-zachodnia część miasta to tzw. Obszar Chronionego Krajobrazu Krainy Wielkich Jezior.

Podczas pobytu w Giżycku koniecznie musisz wybrać się nad jezioro Niegocin, którego powierzchnia zajmuje trzecie miejsce pod względem wielkości w Krainie Wielkich Jezior Mazurskich. Na północnym swym krańcu łączy się z jeziorem Kisajno. Przez Niegocin przebiega szlak żeglowny z Giżycka do Mikołajek, Rucianego – Nidy oraz Pisza..

Zachęcamy również do odwiedzenia molo w Giżycku, do którego z okolicy centrum miasta wiedzie kładka o długości 71,2 metra. W 2011 roku giżyckie molo, powstałe w 1970 roku, zostało przebudowane, wzmocnione i powiększone.

Godny zobaczenia jest także most obrotowy. To jedna z niewielu tego typu budowli w kraju. Całe przęsło mostu obraca się o 90° i ustawia równolegle do brzegu. Otworzenie mostu obrotowego wstrzymuje ruch na drodze i pozwala jednostkom pływającym przepłynąć po kanale. Most to konstrukcja z II połowy XIX wieku i jest wpisana na listę zabytków.

W zachodniej części Giżycka leży popularna i chętnie odwiedzana przez turystów Twierdza Boyen. To kompleks militarny w kształcie gwiazdy, mający znaczenie strategiczne w XIX i początkach XX wieku. Do twierdzy można dojechać dwiema drogami, od strony Giżycka i Kętrzyna. Ma cztery bramy wjazdowe. Na jej terenie znajdują się, m.in. następujące obiekty wystawowe: Galeria Koszarowca „Miecz”, laboratorium prochowe, stajnia z wozownią czy warsztat zbrojmistrza,  a także Tawerna Boyen.

Wieża ciśnień w Giżycku to kolejna, warta polecenia atrakcja turystyczna Giżycka. Do 1996 roku wieża zaopatrywała mieszkańców w bieżącą wodę, obecnie zaś stanowi wyjątkowy punkt widokowy, a także mieści w sobie muzeum i kawiarnię. Na jej ostatniej kondygnacji umiejscowiono taras, z którego można zachłysnąć się widokiem panoramy miasta i okolicznych lasów i jezior.

Z mariny w Giżycku możemy podziwiać panoramiczne widoki na jezioro i port. To położone nad jeziorem molo z ławkami ocienionymi drzewami chroniącymi przed palącymi promieniami słońca.

Bez wątpienia miejscowy Zamek Krzyżacki stanowi jedno z ciekawszych miejsc do odwiedzenia w Giżycku. Wzniesiony przez zakon w wieku XIV, obecnie, po odrestaurowaniu jest częścią Hotelu St. Bruno. Leży nad kanałem Łuczańskim, łączniku pomiędzy jeziorami Niegocin i Kisajno. Obiekt oddano do użytku w 2011 roku i ma za sobą wielowiekową historię, która nieomal została przerwana w XIX wieku podczas rozbiórki.



Ruciane-Nida: Zakątek Mazurskiej Dzikiej Natur
y

Ruciane-Nida to urokliwe miasteczko położone w sercu Mazur, otoczone bajkowym krajobrazem jezior, lasów i rzek. Stanowi idealne miejsce wypoczynku dla miłośników żeglarstwa, kajakarstwa i pieszych wędrówek, oferując dostęp do Jeziora Nidzkiego i otaczającej je Puszczy Piskiej. Miasto położone jest nad jeziorami Nidzkim i Guzianką Wielką, które w II połowie XVIII wieku połączył wybudowany Kanał Nidzki. Malowniczość obu jezior zachęca dona łonie natury, eksplorowania ich uroków na spokojnych spacerach brzegiem czy emocjonujących wycieczkach łodzią czy kajakiem. Warto zobaczyć w Rucianem także śluzę komorową – „Śluzę Guziankę” – znajdującą się pomiędzy jeziorami Guzianka Mała oraz Bełdany. Została oddana do użytku ponad 100 lat temu – w 1900 roku, jej wrota otwierane są elektrycznie. Śluza jest ważną częścią szlaku Wielkich Jezior Mazurskich. W sezonie codziennie przeprawia się przez nią kilkaset jednostek pływających.

Wielbicielom zwierząt oraz dla rodzin z dziećmi polecamy odwiedzenie Parku Dzikich Zwierząt w Kadzidłowie. Zobaczyć tam można m.in. sarny, jelenie, daniele, a także żubry, łosie i wilki. W parku można wziąć udział w wycieczce edukacyjnej, podczas której poznamy zwyczaje zwierząt, nakarmimy je, czy pogłaskamy. Z uwagi na obszar zajmowany przez park, a także jego charakter, zwiedzanie możliwe jest wyłącznie z przewodnikiem.

Jak widać, warmińsko – mazurskie to nie tylko przepiękne krajobrazy, bogata fauna i flora, raj dla żeglarzy. Każdy może znaleźć tu coś dla siebie. Warto – w myśl powiedzenia – „cudze chwalicie, swego nie znacie” wygospodarować podczas urlopu kilka – kilkanaście dni na odwiedzenie ciekawych miejsc w krainie Wielkich Jezior Mazurskich. Nie tylko za granicami kraju znajdziemy interesujące i malownicze miejscowości, nasz kraj  jest także ich pełen, a Pojezierze Mazurskie w szczególności.

Nad jeziorem

Mikołajki noclegi, Giżycko noclegi, Ruciane-Nida noclegi, Mrągowo noclegi, Kętrzyn noclegi, Węgorzewo noclegi, Ryn noclegi, Pisz noclegi, Ełk noclegi, Olsztyn noclegi, Ostróda noclegi, Iława noclegi, Krutyń noclegi, Kruklanki noclegi, Orzysz noclegi, Łeba noclegi, Mielno noclegi, Rowy noclegi, Solina noclegi, Polańczyk noclegi, Myczkowce noclegi, Zawóz noclegi, Gródek Nad Dunajcem noclegi, Czorsztyn noclegi, Niedzica noclegi, Kluszkowce noclegi, Augustów noclegi, Gierłoż noclegi, Stare Juchy noclegi, Tałty noclegi, Zełwągi noclegi, Olecko noclegi, Rajgród noclegi, Wilków noclegi, Ukta noclegi, Miłki noclegi, Olsztynek noclegi, Szczytno noclegi, Pasym noclegi, Nidzica noclegi, Gołdap noclegi, Piecki noclegi, Ostróda noclegi, Reszel noclegi, Miłomłyn noclegi, Bryzgiel noclegi, Okuninka noclegi, Żywiec noclegi, Międzybrodzie Żywieckie noclegi, Międzybrodzie Bialskie noclegi, Mamerki noclegi, Chańcza noclegi, Piękna Góra noclegi, Rydzewo noclegi, Raków noclegi, Sorkwity noclegi, Wiartel noclegi, Pluski noclegi, Stare Jabłonki noclegi, Dłużec noclegi, Sulejów noclegi, Sielpia noclegi, Borków noclegi,