Noclegi w Piszu
Pisz położony jest w południowo-wschodniej części Mazur i jest to największa gmina w Polsce pod względem zajmowanej powierzchni. Nazwa miasta pochodzi od staropruskiego słowa "pisa" oznaczającego bagno, a takie właśnie brzegi miała płynąca nieopodal rzeka Pisa. Pierwsze zasiedlenia tych terenów według pracy geografa z Aleksandrii nastąpiły już około 160 roku przez Galindów którzy zostali tam aż do XIII wieku. Wtedy o wpływy na tych ziemiach zaczął zabiegać Zakon Krzyżacki i Litwini. Około 1345 roku roku rozpoczęła się budowa zamku Johannisburg, który był dwukrotnie niszczony przez Litwinów, jednak w 1367 komtur bałgijski Ulryk Fricke oficjalnie nadał prawa bartne utworzonej przy zamku osadzie. Wieś rozwijała się, powstał kościoł, szkoła a nawet most zwodzony, później tereny Pisza objęła wojna trzynastoletnia oraz ostatnia wojna polsko-krzyżacka, a w 1645 roku Fryderyk Wilhelm nadał miejscowości Pisz prawa miejskie.
Mazury noclegi
Bogata historia Pisza obejmuje wiele nieszczęśliwych wydarzeń takich jak: zniszczenie ziemi piskiej przez Tatarów w czasie potopu szwedzkiego, pożar miasta, całkowite wytępienie żubrów z Puszczy Piskiej podczas łowów, epidemię dżumy którą przeżyło tylko czternastu mieszkańców, zniszczenie zamku, działania związane z powstaniem kościuszkowskim, przemarsze wojsk francuskich i rosyjskich, wojny napoleońskie oraz udział w powstaniu styczniowym. Pośród tych wydarzeń jednak zaszło też dużo pozytywnych zmian, wśród których wymienia się rozbudowę zamku, powstanie zakładu hutniczego, początki żeglugi do Rynu i Gdańska, utworzenie powiatu z Piszem jako siedzibą, powstanie straży pożarnej oraz kolejowego połączenia z Olsztynem, Ełkiem, Orzyszem i Dłutowem oraz budowa ratusza, szpitala czy elektrowni.
Pisz pokoje do wynajęcia
Dodać trzeba również, że Pisz został zniszczony w czasie dwóch wojen światowych - podczas pierwszej ziemia piska stanowiła pierwszą linię frontu, druga wojna natomiast była czasem grabieży dokonywanych przez wojska radzieckie i innych intensywnych działań wojennych, przez co zniszczenia miasta sięgnęły aż 70%. Z tego powodu w okolicach tych nie można zobaczyć zbyt wielu zabytków, ale bardziej doceniana jest wartość tych, które przetrwały. Jednym z najważniejszych jest Kościół św. Jana Chrzciciela którego elementy stworzone zostały na przestrzeni 150 lat. Najstarsza jest wieża z 1694 r, renesansowy ołtarz odnawiany był w 1696 r, barokowa ambona powstała w 1701 a sam kościół przebudowany był jeszcze w 1843 roku. Kolejnym ciekawym obiektem jest neogotycki ratusz wzniesiony w 1900 roku, stanowiący obecnie siedzibę Muzeum Ziemi Piskiej, Starostwa Powiatowego i Urzędu stanu Cywilnego. Warto obejrzeć też ekspozycję militarno-historyczną znajdującą się w zespole ośmiu wojskowych schronów niemieckich powstałych w czasie IIWŚ, kompleks ten tworzy historyczną trasę o nazwie "Piska Pozycja Ryglowa" i można zwiedzać go bezpłatnie. Interesująca jest również Kamienna Baba znaleziona w pobliskiej wsi Wejsuny w 1872 roku. Uważa się, że postać przedstawia boginię i jest wyrzeźbiona przez staropruskie plemię Galindów. Niektórzy jednak twierdzą, że postać wykuta została przez mieszkańca wspomnianej wyżej wsi dopiero w XIX wieku na pamiątkę przemarszu wojsk napoleońskich.
Pisz noclegi nad jeziorem Roś
Jak wiele miejscowości ma Mazurach, również i Pisz jest świetny dla miłośników sportów wodnych i wypoczynku na plaży. Miasto położone jest bezpośrednio przy jeziorze Roś, a promieniu tylko 10 kilometrów od centrum miasta znajduje się kolejne 12 jezior takich jak: Pogubie Wielkie i Małe, Wiartel, Brzozolasek, Jaśkowo Duże, Jegocin, Jegocinek, Niecponek, Głębówko, Kościoł, Seksty a nawet największe w Polsce jezioro Śniardwy. Dodatkowo wszystkie jeziora połączone są rzekami lub kanałami, co jest kolejną zaletą dla wielbicieli aktywnego i biernego wypoczynku nad wodą. Pisz noclegi to świetna baza wypadowa - zapraszamy!