Mazury atrakcje zimą- Dlaczego warto jechać na Mazury zimą

Zimą Mazury przekształcają się w malowniczą krainę, oferując wyjątkowy spokój i urok zasypanych śniegiem krajobrazów, idealnych dla miłośników fotografii i natury. Region ten zaprasza na różnorodne aktywności na świeżym powietrzu, takie jak narciarstwo biegowe, łyżwiarstwo na naturalnych lodowiskach czy spacery po zamarzniętych jeziorach. Mazury zimą to także doskonała okazja do relaksu w lokalnych spa i wellness, oferujących odprężenie po dniu spędzonym na mrozie. Dodatkowo, mniejsza liczba turystów w sezonie zimowym pozwala na cieszenie się pięknem regionu w bardziej kameralnej atmosferze. Mazury mają również swoją zimową, bardzo atrakcyjną ofertę. Nie tylko w góry warto się wybrać podczas urlopu zimowego, czy ferii szkolnych. Także Kraina Tysiąca Jezior wabi zimowych turystów swoimi propozycjami.

Sprawdź Mazury noclegi domki

Co można robić na Mazurach zimą?

Mazury to raj dla polskich morsów. Morsowanie, czyli kąpiel w zimnej wodzie, to nie tylko korzystna dla zdrowia forma aktywności, ale także źródło zadowolenia, relaksu, redukcji stresu, zmęczenia czy bólu. Jest to aktywność dostępna dla wielu osób. Nie wymaga specjalnego sprzętu, ale niezbędne jest odpowiednie przygotowanie ciała, w tym rozgrzewka – bieganie i ćwiczenia rozciągające są kluczowe przed wejściem do mroźnej wody, szczególnie na początku przygody z morsowaniem. Warto przed rozpoczęciem morsowania skonsultować się z lekarzem – dotyczy to zwłaszcza osób, które cierpią na jakiekolwiek schorzenia przewlekłe. Na Mazurach działa kilka klubów miłośników kąpieli w lodowatej wodzie. Co roku organizują one szereg imprez otwartych dla każdego chętnego, mających na celu propagowanie tej zimowej aktywności. Dla poszukiwaczy mocniejszych emocji, nurkowanie pod lodem w krystalicznie czystych jeziorach mazurskich stanowi niezwykłą atrakcję. Podwodny świat tych jezior, z jego hipnotyzującym światłem przenikającym przez lód, otaczającą ciszą i intensywnym zastrzykiem adrenaliny, co roku przyciąga do jezior takich jak Mamry, Kisajno, Niegocin czy Tałty wielu miłośników nurkowania. Zimowa przejrzystość wody w niektórych jeziorach sięga nawet 12 metrów. Jednak zanim zanurkujemy pod lód, konieczne jest odpowiednie przygotowanie, w tym ukończenie dedykowanego kursu nurkowania podlodowego.

Obraz jizuz z Pixabay

Wbrew pozorom na Mazury można się także wybrać na narty. W regionie znajdziemy górzyste tereny, takie, jak Wzgórza Szeskie, czy Wzgórza Dylewskie, gdzie można uprawiać narciarstwo zjazdowe. Piękna Górakoło Gołdapi (właściwa nazwa to Góra Gołdapska – 272 m. n.p.m.), nazywana Zakopanem Północy ze swoim ośrodkiem sportów zimowych stanowi właśnie przykład takiego miejsca. Należy ona do Wzgórz Szeskich. Na stokach góry istnieje pięć tras o łącznej długości dwóch kilometrów (sztucznie naśnieżane i ratrakowane, cztery z nich oświetlone). Działają tam: krzesełkowa kolej linowa o długości ponad 750 m. oraz wyciągi orczykowe. Trasy mają różne stopnie trudności.

Kurza Góraw Kurzętniku to największy ośrodek narciarski w północnej części Polski, oferujący wyjątkowe warunki do narciarstwa z trasami o łącznej długości około 2500 metrów. Ośrodek dysponuje trzema różnorodnymi, oświetlonymi trasami zjazdowymi, zimowym parkiem rozrywki dla dzieci, lodowiskiem o powierzchni 800 m² i profesjonalną szkółką narciarską. Dodatkowo, Kurza Góra może się pochwalić posiadaniem największej fabryki śniegu w Europie oraz siedmioma torami tubingowymi. To idealne miejsce dla wszystkich miłośników zimowych aktywności, niezależnie od wieku, zapewniające mnóstwo zabawy i sportowych emocji.

Góra Czterech Wiatróww Mrągowie znajduje się na terenie półwyspu jeziora Czos. Dysponuje stokiem narciarskim, który co roku przyciąga wielu miłośników jazdy na nartach. Ośrodek ten wyróżnia się nie tylko pięknymi widokami, ale również oferuje ponad 1500 metrów tras zjazdowych o zróżnicowanym stopniu trudności. Dostępna jest tutaj wypożyczalnia sprzętu narciarskiego oraz szkoła narciarska, co umożliwia komfortowe i bezpieczne uprawianie sportów zimowych. Po dniu pełnym aktywności, odwiedzający mogą ogrzać się przy gorącej herbacie w przytulnym schronisku.

Mazury stanowią także doskonałe miejsce do uprawiania narciarstwa biegowego, dzięki swoim korzystnym warunkom zimowym. Zimy są tu długie i śnieżne, a ukształtowanie terenu, z jego łagodnymi pagórkami, tworzy świetne środowisko dla tej dyscypliny. Dodatkowo, zimowa sceneria na Mazurach jest niczym z bajki, co dodatkowo umila uprawianie tego sportu. Narciarstwo biegowe jest najbardziej popularną dyscypliną sportów zimowych w regionie. Do jego uprawiania potrzebne są: ciepłe ubranie, narty i oczywiście śnieg. W Krainie Tysiąca Jezior jest wiele możliwości do nauki i uprawiania biegówek, a malownicze Wzgórza Dylewskie oraz ich najwyższe wzniesienie, Dylewska Góra, stanowią atrakcyjne miejsce do aktywności na świeżym powietrzu. Okolice Pięknej  Góry również są doskonałym miejscem do wybrania się na biegówki. Istnieją tam 4 kilometry tras, niektóre o wysokim stopniu trudności. To właśnie tam rozgrywany jest słynny coroczny „Bieg Jaćwingów”. W miejscowości Nibork koło Mrągowa również działa jeden z mazurskich ośrodków narciarstwa biegowego. Posiada on trzy trasy biegowe różnej długości (dwie po około 4 i jedna 7-kilometrowa) i zróżnicowane pod względem wysokości.

Pamiętajmy, że zimą Mazury należą do najchłodniejszych obszarów w Polsce, co sprzyja tworzeniu się lodu na jeziorach już w pierwszej połowie grudnia, a czasem utrzymuje się on nawet do końca kwietnia. Takie warunki są idealne dla wędkarstwa podlodowego. Dla niektórych wędkarzy, zimowa wyprawa na ryby i łowienie pod lodem jest szczególnie atrakcyjne i z niecierpliwością oczekują oni na moment, kiedy jeziora zamarzną. Wędkarze podlodowi, raz spróbowawszy tej nietypowej rozrywki, często zostają wierni tej zimowej aktywności, odkrywając jej urok i regularnie powracając na zamarznięte jeziora. W wędkarstwie podlodowym kluczowe jest odpowiednie ubranie, obok dobrej przynęty. Na zamarzniętym jeziorze często panują warunki bliskie arktycznym. Niskie temperatury, nawet kilkunasto- czy kilkudziesięciostopniowe mrozy, zwłaszcza w połączeniu z wiatrem, mogą szybko prowadzić do odmrożeń. Aby wędkowanie pod lodem było bezpieczne i komfortowe, konieczne jest odpowiednie przygotowanie. Najlepsza strategia to ubieranie się 'na cebulkę’, czyli zakładanie kilku warstw ubrań. Dzięki temu, w razie potrzeby, można zdjąć niektóre warstwy, gdy jest za ciepło, i ponownie je założyć, gdy zrobi się zimniej.

Żeglarstwo lodowe, czyli bojery to kolejny, popularny sposób na spędzanie wolnego czasu na Mazurach zimą. Bojery mają długą historię – pierwsze ślizgi powstały w Holandii na początku XVII wieku. Obecnie żeglarstwo lodowe przeżywa renesans. Wielu miłośników dyscypliny remontuje stare bojery, niektórzy zaś budują nowe, np. iceflyery (bojery z żaglem od deski) czy iceboardy (lodowe deski windsurfingowe). Ale posiadanie własnego sprzętu do uprawiania tej dyscypliny sportu nie jest konieczne. Na Mazurach powstaje coraz więcej szkółek i wypożyczalni, z oferty których można skorzystać. Mikołajki, Giżycko czy Węgorzewo stanowią przykład miejscowości popularyzujących żeglarstwo lodowe.

Spływy kajakowe to aktywność, która coraz częściej jest uprawiana nie tylko latem, ale także zimą, a rzeki Warmii i Mazur są idealne do organizacji zimowych spływów. Większość z nich nie zamarza w zimie i oferuje odcinki łatwe technicznie, co minimalizuje ryzyko wywrotki w mniej komfortowych warunkach zimowych. Jednym z najlepszych szlaków do rozpoczęcia przygody z zimowym kajakarstwem jest Krutynia, znana jako królowa mazurskich rzek. Jest to rzeka technicznie łatwa, z dobrze rozwiniętą infrastrukturą turystyczną i zachwycająca krajobrazami przez cały rok. Przy wyborze szlaku kajakowego, niezwykle ważne jest uwzględnienie własnego doświadczenia. W regionie dostępne są rzeki o różnych stopniach trudności technicznej, dlatego zalecane jest zapoznanie się z przewodnikami lub skonsultowanie się z osobami znającymi te szlaki, aby wybrać trasę odpowiednią do umiejętności i doświadczenia kajakarza.

Kiedy ziemię pokrywa gruba warstwa śniegu, a powietrze jest mroźne, doskonałym sposobem na zimową zabawę jest udział w tradycyjnym kuligu. Jazda zaprzęgiem konnym na dużych saniach po malowniczych terenach to niezapomniane doświadczenie. Mazury w zimie mogą śmiało rywalizować z atrakcjami górskich regionów jak Tatry czy Beskidy. Kuligi na Mazurach to wręcz magiczna przygoda – niskie temperatury i charakterystyczny teren sprawiają, że okolica przypomina zimową krainę niczym z baśni. Kuligi są popularne wśród większych grup, ale wystarczy zgromadzić kilka osób z rodziny lub grono przyjaciół, by udać się na przejażdżkę saniami przez mazurskie lasy. Taka wycieczka zwykle kończy się ogniskiem, śpiewem i pieczeniem kiełbasek. Kulig to doskonała rozrywka dla dzieci (już od 3 lat) – sama wycieczka i jazda obok woźnicy to niezapomniane przeżycie. Gdy brakuje śniegu, tradycyjny kulig można zastąpić równie atrakcyjną przejażdżką bryczką.

Zimą na Mazurach można również pojeździć na łyżwach, nie tylko na porządnie zamarzniętym lodzie jezior. W Giżycku działa na przykład Mazurskie Centrum Sportów Lodowych. Jest to lodowisko, zlokalizowane przy ul. Królowej Jadwigi i zaprasza na swą taflę wszystkich chętnych. Czynne jest codziennie od 8:00 do 22:00 (w weekendy 8:30-22:00, w ferie i dni wolne od pracy wg grafików specjalnych). W dni powszednie w ciągu roku szkolnego w godzinach 8:00-14:00 z lodowiska korzystają wyłącznie szkoły w ramach lekcji WF. Wszystkich innych obiekt zaprasza w godzinach 16:00 – 22:00. Jednocześnie z lodowiska może korzystać do 300 osób. Ma ono wymiary 30 x 60 m oraz wyposażone jest w widownię liczącą 280 miejsc.

Trochę lata w środku zimy na Mazurach

Dla tych, którzy nie przepadają za minusowymi temperaturami, a preferują raczej ciepłe klimaty, Mazury również przygotowały coś specjalnego. Hotel Gołębiewski Mikołajki dysponuje na swoim terenie olbrzymim Aquaparkiem „Tropikana”. Tropikana to nie tylko baseny zewnętrzne, czynne w okresie letnim, ale przede wszystkim kompleks basenów dostępnych przez cały rok, wyposażonych w zjeżdżalnie i różnorodne atrakcje wodne dla całej rodziny. Oferuje kąpiele w jacuzzi, możliwość korzystania z saun (parowych oraz suchych, z aromaterapią), zdrowotnych seansów w tężniach solankowych, jaskiniach solnych oraz śnieżno-lodowych, a także siłownię. Obiekt przewiduje wiele atrakcji dla najmłodszych i dorosłych uczestników zabawy. W jacuzzi skorzystamy tam np. z gorących kąpieli borowinowych, jodowo-bromowych i morskich. Groty solne oraz lodowe zapewnią odwiedzającym relaks, zdrowie i oczyszczenie organizmu.

Aquapark Wilkasy położony w pobliżu Giżycka to świetna propozycja na zimowe dni. Najnowszy kompleks sportowo-rekreacyjny, zlokalizowany blisko Ośrodka PTTK Wilkasy, oferuje szeroką gamę atrakcji. Znajduje się tam basen z czterema torami do pływania, sztuczna rzeka, wyspa z jacuzzi połączona mostkiem z plażą, dwie sauny oraz imponująca, 30-metrowa zjeżdżalnia.

Termy Warmińskie to kolejna zimowa propozycja dla ciepłolubnych. Znajdują się w Lidzbarku Warmińskim i jest to po prostu obiekt rekreacyjno – wypoczynkowy, wykorzystujący w swej działalności prozdrowotne właściwości wód termalnych. Termy posiadają doskonale wyposażoną strefę Wellness & SPA, w którym można skorzystać z pakietów czy masaży. Ważną cechą zabiegów w strefie jest fakt, że używa się do nich wyłącznie naturalnych składników: wody termalnej, leczniczego błota, żurawiny, ziół i przypraw korzennych. W ramach hydroterapii skorzystamy np. z kąpieli borowinowych, solankowych oraz mineralnych. W Strefie Saun Term Warmińskich dostępna jest grota solna i tężnia solankowa, oferująca korzyści inhalacyjne, mająca za zadanie wspomóc pracę układu oddechowego oraz wzmocnić układ odpornościowy. Dla amatorów wysokich temperatur przygotowano różnorodne sauny i łaźnie parowe.

Coś „dla oka” na Mazurach

Tym, którzy lubią odwiedzać muzea i oglądać różnorakie eksponaty, polecamy wizytę w jednym lub kilku licznych mazurskich muzeów. Jednym z takich ciekawych miejsc jest Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Elblągu. To najstarsze muzeum na Warmii i Mazurach, liczące około 115 tysięcy eksponatów. Mieści się na elbląskim Starym Mieście. Kolekcja muzeum liczy sobie ponad 150 lat i znajdziemy tam ekspozycje muzealne, które obejmują artefakty z lokalnych stanowisk archeologicznych. Wzbogacają się one rokrocznie dzięki wykopaliskom prowadzonym na szeroką skalę, rzadko spotykaną w Europie. Zbiory te zawierają tysiące przedmiotów z ceramiki, metalu, drewna, skóry, szkła i bursztynu. Wśród eksponatów znajdują się unikatowe przedmioty o znaczeniu europejskim, takie jak kolekcja średniowiecznych instrumentów muzycznych i znaków pielgrzymich, wikińskie amulety i kompas słoneczny, oraz bogato zdobione przedmioty codziennego użytku z okresu rzymskiego. Eksponaty świadczą o bogatej historii oraz rozległych kontaktach handlowych mieszkańców ziemi elbląskiej z innymi regionami dawnej Europy.

Kolejnym wartym odwiedzenia muzeum jest Muzeum Mazurskie w Szczytnie. Obejrzymy w nim w ramach wystaw stałych m. in. wystawy poświęcone: historii Szczytna i okolic – od pradziejów do teraz, kulturze ludowej Mazurów, meblom i tkaninom mazurskim, czy ludowym kaflom mazurskim (malowanym).

Muzeum Warmii i Mazur w Mrągowieto kolejny dla miłośników historycznych znalezisk obowiązkowy punkt na mapie atrakcji do odwiedzenia. Muzeum, mieszczące się obecnie w XIX-wiecznym Ratuszu Miejskim oraz w budynku zwanym Strażnicą Bośniacką, zgromadziło liczne pamiątki związane z historią regionu, powiatu i miasta Mrągowa. Kolekcja obejmuje eksponaty z różnych dziedzin, takich jak archeologia, historia, numizmatyka, etnografia, piśmiennictwo, sztuka współczesna i ludowa. W Muzeum prezentowane są zarówno wystawy stałe, jak i czasowe, ukazujące bogactwo kulturowe i historyczne tego obszaru.

Wspomnienia z II wojny światowej na Mazurach

W okolicach Węgorzewa znajdują się znane bunkry w Mamerkach, które były kwaterą główną Niemieckich Wojsk Lądowych podczas II wojny światowej. Są to najlepiej zachowane fortyfikacje z tego okresu na mazurskim szlaku. Niektóre z nich zaprojektował sam Adolf Hitler. Kompleks, zbudowany w latach 1940-1944, służył jako siedziba dla wyższych rangą oficerów Wehrmachtu. Niemcy opuścili bunkry bez walki w styczniu 1945 roku i nie wysadzili ich, więc teraz można je odwiedzać. Bunkry to około 250 obiektów, w tym solidnych schronów żelbetonowych, z których największy ma ściany i stropy o grubości 7 metrów. Na terenie kompleksu znajdują się także podziemne tunele, łączące bunkry.

Dzisiaj bunkry te stanowią muzeum poświęcone frontowi wschodniemu, jedyne takie w Europie. Dla zwiedzających udostępniono 30 bunkrów z oryginalnymi wnętrzami i korytarzami, które tworzą ponad 1000 metrów kwadratowych wystawy. Są to schrony centrum łączności i dowodzenia, które zostały odpowiednio oświetlone i zrekonstruowane. Na terenie muzeum mieści się również replika 25-metrowego okrętu podwodnego, związanego z historią Kanału Mazurskiego, oraz 38-metrowa wieża widokowa, z której rozciąga się widok na jezioro Mamry i okolicę.

W pobliżu Kętrzyna zaś, w Gierłoży, znajduje się Wilczy Szaniec, monumentalny kompleks obronny, który podczas II wojny światowej pełnił rolę głównego dowództwa Adolfa Hitlera. Wybrany na kwaterę teren, znajdujący się daleko od głównych szlaków komunikacyjnych, był usytuowany w starym, mieszanym lesie, który zapewniał naturalną ochronę obiektów przez cały rok. Wielkie Jeziora Mazurskie, rozpościerające się na wschód od lasów kętrzyńskich, stanowiły  barierę przed natarciem wojsk lądowych  Obecnie, mimo zniszczenia wielu fortów, zwiedzający mogą eksplorować zachowane obiekty, bunkry i pomieszczenia. Kompleks podzielony jest na dwie strefy: pierwsza to trasa turystyczna prowadząca przez kluczowe budowle, które w przeszłości były dostępne tylko dla Hitlera i jego najbliższych współpracowników. Trasa ta zwiedzana jest z przewodnikiem, który opowiada o historycznym znaczeniu miejsc. Druga część obejmuje rozległy teren z resztkami kwatery gościnnej i innych budynków, dostępny do samodzielnego zwiedzania. Odwiedziny w Wilczym Szańcu to ważny element zwiedzania tej części Polski, nie tylko ze względu na jego zabytkowy charakter, ale także jako praktyczna lekcja historii, atrakcyjna dla ludzi w każdym wieku.

Reszel – perełka Warmii i Mazur

Podczas podróży po Warmii i Mazurach warto odwiedzić Reszel. To małe miasto zachwyca zabytkowym Starym Miastem i zamkiem z II połowy XIV – początku XV wieku. Starówka Reszla jest pełna uroku, idealna do spacerów wąskimi uliczkami wśród starych kamienic. Zimowymi wieczorami, wśród opadających płatków śniegu jest jeszcze bardziej atrakcyjna niż latem. Na zamku, który przeszedł renowację w 2001 roku, działa obecnie hotel z restauracją, galerią i muzeum. Historia zamku jest burzliwa, szczególnie ze względu na dwa wielkie pożary na początku XIX wieku, które go poważnie uszkodziły. Choć odbudowa zmieniła jego średniowieczny charakter, zamek nadal jest wart zobaczenia.

W pobliżu Reszla znajduje się słynne sanktuarium maryjne Święta Lipka, obowiązkowy punkt na mapie atrakcji Mazur. To barokowa bazylika z bogatą historią, znana od XIV wieku z legendy o cudownej figurze Matki Boskiej. Figura ta, wykonana przez skazańca w więzieniu po tym, jak objawiła mu się Matka Boska z Dzieciątkiem, zawisła na miejscowej lipie i słynęła z cudownych właściwości. Dała ona początek nazwie miejscowości. Wkrótce przy lipie wystawiono kaplicę, która nieustannie przyciągała licznych pielgrzymów, szukających uzdrowienia bądź rozgrzeszenia. Po zniszczeniu kaplicy w okresie reformacji, w 1618 roku miejsce to przekazano jezuitom. W 1693 roku wzniesiono tu kościół, znany jako „Perła Baroku”. Jest to jeden z najpiękniejszych przykładów późnego baroku w Polsce. Bazylika zawiera organy z ruchomymi figurkami, stworzone w 1721 roku, a cały kompleks architektoniczny wyróżnia się doskonale zachowanymi dziełami artystycznymi, w tym rzeźbami, freskami, obrazami i wyrobami złotniczymi.

Jak widać z powyższego artykułu, zima na Mazurach ma swoje nieodparte uroki. Zarówno ci, którzy preferują aktywniejsze formy spędzania czasu, jak i ci przywiązani do relaksu bardziej stonowanego, polegającego raczej na kontemplacji wzrokowej krajobrazów czy dostępnych atrakcji mogą poczuć się tu jak przysłowiowe ryby w wodzie. Zachęcamy Was do rozważenia kierunku  mazurskiego podczas planowania zimowego wypoczynku.

Zdjęcie główne Stefan Schweihofer z Pixabay

Nad jeziorem

Mikołajki noclegi, Giżycko noclegi, Ruciane-Nida noclegi, Mrągowo noclegi, Kętrzyn noclegi, Węgorzewo noclegi, Ryn noclegi, Pisz noclegi, Ełk noclegi, Olsztyn noclegi, Ostróda noclegi, Iława noclegi, Krutyń noclegi, Kruklanki noclegi, Orzysz noclegi, Łeba noclegi, Mielno noclegi, Rowy noclegi, Solina noclegi, Polańczyk noclegi, Myczkowce noclegi, Zawóz noclegi, Gródek Nad Dunajcem noclegi, Czorsztyn noclegi, Niedzica noclegi, Kluszkowce noclegi, Augustów noclegi, Gierłoż noclegi, Stare Juchy noclegi, Tałty noclegi, Zełwągi noclegi, Olecko noclegi, Rajgród noclegi, Wilków noclegi, Ukta noclegi, Miłki noclegi, Olsztynek noclegi, Szczytno noclegi, Pasym noclegi, Nidzica noclegi, Gołdap noclegi, Piecki noclegi, Ostróda noclegi, Reszel noclegi, Miłomłyn noclegi, Bryzgiel noclegi, Okuninka noclegi, Żywiec noclegi, Międzybrodzie Żywieckie noclegi, Międzybrodzie Bialskie noclegi, Mamerki noclegi, Chańcza noclegi, Piękna Góra noclegi, Rydzewo noclegi, Raków noclegi, Sorkwity noclegi, Wiartel noclegi, Pluski noclegi, Stare Jabłonki noclegi, Dłużec noclegi, Sulejów noclegi, Sielpia noclegi, Borków noclegi,