Przeżyj niezapomniane chwile w Kazimierzu Dolnym
Kazimierz Dolny to jedno z najpiękniejszych miejsc na polskiej mapie, o czarującym klimacie i bogatej historii. To nie tylko idealne miejsce na weekendowy wypad, ale także przystanek dla tych, którzy cenią sobie kulturę, sztukę i wyjątkowe potrawy regionalne. Miasto leży nad Wisłą w województwie lubelskim i od lat przyciąga turystów z całej Polski i nie tylko. Najwięcej turystów planuje noclegi w Kazimierzu Dolnym w sezonie letnim, odbywają się wtedy liczne festiwale i ciekawe wydarzenia takie jak: Kazimiernikejszyn, Kazimierski Festiwal Wina, Chwalebny Festiwal Sztuki Niebo i Ziemia, Regaty Kazimierskie czy Kazimierskie Winobranie. Ponadto co weekend odbywa się koncerty znanych gwiazd polskiej sceny muzycznej.
Co jeszcze warto zobaczyć?
Ruiny Zamku Królewskiego oraz Baszta
Budowla pochodzi z lat 40-stych XIV wieku wybudowana za czasów Kazimierza Wielkiego. Początkowo pełniła funkcje obronne. Z kolei za panowania Aleksandra Jagoellończyka w XVI wieku rozbudowano zamek, lecz niestety późniejsze wojny ze Szwedami i Kozakami mocno uszkodziły zamek. Po drugiej wojnie światowej zamek został zabezpieczony w formie trwałej ruiny i został udostępniony dla ruchu turystycznego. Zachowany pełen zarys murów obwodowych zamku, mury wewnętrzne, a także fragmenty północnej baszty pozwalają poznać ciekawą historię tego obiektu oraz ich dawnych mieszkańców. Turystom udostępniono też wejście na wieżę cylindryczną, która bardzo dobrze się zachowała a z jej szczytu można podziwiać panoramę Kazimierza Dolnego wraz z doliną Wisły.
Baszta jest również doskonałym punktem widokowym na Kazimierz Dolny, ruiny zamku a czasem i na Puławy, jest też najstarszą zachowaną budowlą w mieście. Jej wysokość sięga 20 metrów.
Wstęp na zamek i wieżę jest płatny koszt to ok. 10 zł.
Zabytkowe Kamienice
Kamienice pod św. Mikołajem i Krzysztofem powstały w XVII wieku, którymi właścicielami byli bracia Przybyłowie. Kamienice zostały przyozdobione wizerunkami swoich świętych patronów – stąd taka nazwa. Zostały zbudowane z wapienia pochodzącego z lokalnych kamieniołomów, a ich architektura nawiązuje do budowli stylu renesansu włoskiego i niderlandzkiego.
Kamienica Celejewska powstała w XVI wieku w stylu manierystycznym z kamienia wapiennego. Posiada wysoką attykę wraz z rzeźbionymi maszkarami. Warto dodać, że w jej wnętrzu znajduje się oddział Muzeum Nadwiślańskiego, które również warto odwiedzić.
Rynek w Kazimierzu Dolnym
Rynek to serce miasta, wokół którego skupia się wiele kawiarni, restauracji, galerii sztuki i butików. Centralnym punktem jest Ratusz, a także piękne kamieniczki z renesansowymi fasadami, które zostały odnowione i odrestaurowane. W centralnym punkcie placu stoi studnia z XIX wieku, nadając temu miejscu wyjątkowego klimatu. Legendy głoszą, że kto napije się wody ze studni będzie częstym gościem Kazimierza Wielkiego.
Wzgórze Trzech Krzyży
Miejsce, które daje panoramę na całe miasteczko i dolinę Wisły. Idealne na spacer i chwilę zadumy. Wejście na górę zajmuje około 10 minut. Znajdujące się na szczycie krzyże umieszczono w 1708 roku na pamiątkę cudownego uleczenie mieszkańców z zarazy cholery. Krzyż będący w środki mierzy 8,5 m, a poboczne po 7,5 m. Warto pamiętać, że wejście na punkt widokowy jest dodatkowo płatne (ok. 5 zł).
Rejs statkiem po Wiśle
Ciekawą atrakcją, która pozwoli zobaczyć Kazimierz Dolny z innej perspektywy będzie rejs statkiem wycieczkowym po Wiśle. Statki docierają do Krowiej Wyspy, na której znajduje się rezerwat przyrody, a nazwa wzięła się z tego, iż dawniej gospodarze wywozili bydło na wyspę aby pasło się swobodnie w okresie letnim. Statki zacumowane są na nadwiślańskimi bulwarami, którymi również polecamy się przespacerować.
Kazimierska Ściana Płaczu
Ściana Płaczu powstała w 1984 roku autorstwa Tadeusza Augustynka. Ściana symbolizuje wyrwę w społeczeństwie jaka powstała po wymordowaniu niemależe całej żydowskiej społeczności. Przechodząc przez szczelinę znajdziecie się na starym cmentarzu.
Wąwóz Korzeniowy Dół
Jest najpiękniejszym lessowym wąwozem w Kazimierzu Dolnym. Mierzy około 400 metrów długości, jego początek zlokalizowany jest obok kawiarni Przystanek Korzeniowa. Spacerując wąwozem zobaczyć wyrastające z jego ścian poskręcane korzenie drzew, dodatkowo dominujący zielony kolor dodaje uroku temu miejscu. W niektórych miejscach wąwóz osiąga kilka metrów wysokości. Warto pamiętać, że wstęp do wąwozu jest płatny.
Jeśli planujesz odwiedzić to miejsce, sprawdź najlepsze noclegi w Kazimierzu Dolnym
W pobliżu Kazimierza Dolnego warto zobaczyć:
– Bochotnica – ruina zamku rycerskiego z XIV w., 3 km
– Janowiec – ruina zamku magnackiego z XVI-XVII w., 5 km (promem) lub 25 km (przez Puławy)
Nieco dalej:
– Wojciechów – wieża rycerska z XV w., 26 km
– Solec nad Wisłą – relikty zamku królewskiego z XIV w., 41 km
Blisko natury
Białystok noclegi, Augustów noclegi, Białowieża noclegi, Hajnówka noclegi, Rajgród noclegi, Sokółka noclegi, Zwierzyniec noclegi, Krasnobród noclegi, Susiec noclegi, Suwałki noclegi, Ojców noclegi, Kościerzyna noclegi, Susiec noclegi, Szczebrzeszyn noclegi, Wola Uhruska noclegi, Krasnobród noclegi, Józefów noclegi, Włodawa noclegi, Cyców noclegi, Nielisz noclegi, Supraśl noclegi, Krynki noclegi, Rajgród noclegi, Sejny noclegi, Giby noclegi, Suwałki noclegi
W mieście
Bydgoszcz noclegi, Poznań noclegi, Gniezno noclegi, Wałbrzych noclegi, Jelenia Góra noclegi, Olsztyn noclegi, Kazimierz Dolny noclegi, Częstochowa noclegi, Białystok noclegi, Malbork noclegi, Kościerzyna noclegi, Łódź noclegi, Kielce noclegi, Katowice noclegi, Lublin noclegi, Szczecin noclegi, Kraków noclegi, Wrocław noclegi, Warszawa noclegi, Gdańsk noclegi, Gdynia noclegi, Sopot noclegi, Kołobrzeg noclegi, Zamość noclegi, Elbląg noclegi, Toruń noclegi, Rzeszów noclegi, Sandomierz noclegi, Busko-Zdrój noclegi