Roztocze atrakcje dla dzieci – Przygoda Czeka na Każdym Kroku!

Roztocze, niewielkie pasmo górskie ciągnące się od Zamościa po Przemyśl, to prawdziwy raj dla miłośników przyrody i aktywnego wypoczynku. Jest to również miejsce, które oferuje wiele atrakcji dla dzieci. W tym artykule podzielimy się z Wami ulubionymi miejscami na Roztoczu, które są gwarancją niezapomnianej przygody dla najmłodszych.

Co robić z dzieckiem na Roztoczu? Atrakcje dla dzieci na Roztoczu

Roztoczański Park Narodowy

Roztoczański Park Narodowy to prawdziwa skarbnica przyrody. Jedną z najpopularniejszych szlaków jest niebieski szlak szumów, trasa prowadzi przez las, wzdłuż rzeki Tanwi i Jelenia, aby dostać do Stawów Echo, należy wybrać „Ścieżkę po Wydmie do Stawów Echo”, warto wybrać również ścieżkę dydaktyczną na Bukową Górę, skąd rozciąga się wspaniały widok na malownicze roztoczańskie pola i lasy. Park jest doskonałym pomysłem na rodzinne spacery, podczas których dzieci mogą nauczyć się wiele o otaczającej nas przyrodzie. Niezapomniane wrażenia gwarantują też spotkania z konikami polskimi, które są jednym z symboli parku.

Roztocze

Krasnobrodzki Park Krajobrazowy

Krasnobrodzki Park Krajobrazowy to miejsce, które oferuje nie tylko piękne widoki, ale także wiele atrakcji dla najmłodszych. Możliwość kąpieli w czystych wodach tutejszych zbiorników, a także bliski kontakt z przyrodą, to tylko niektóre z nich. Dzieci z pewnością pokochają spacer po ścieżce edukacyjnej, która prowadzi przez najciekawsze miejsca parku.

Szczebrzeszyński Park Krajobrazowy

Szczebrzeszyński Park Krajobrazowy to kolejna perła Roztocza. Dzieci będą miały tu możliwość obserwacji dzikich zwierząt i ptaków, a także poznanie lokalnej flory. Ciekawą propozycją może być również wizyta w jednym z tutejszych gospodarstw agroturystycznych, gdzie najmłodsi będą mieli okazję do bliskiego kontaktu z farmowymi zwierzętami.

Park Krajobrazowy Puszczy Solskiej

Park Krajobrazowy Puszczy Solskiej to prawdziwy raj dla miłośników przyrody. Dzieci będą zachwycone możliwością eksploracji leśnych ścieżek, a także obserwacją dzikiej fauny i flory. Szczególną atrakcją dla najmłodszych może być również możliwość kąpieli w tutejszych jeziorach.

Rezerwat Szumy nad Tanwią

Rezerwat „Szumy nad Tanwią” to miejsce, które z pewnością zainteresuje dzieci. Unikalne formacje skalne, szumiące wodospady oraz możliwość obserwacji dzikich zwierząt to tylko niektóre z atrakcji, które czekają na najmłodszych.

Rezerwat Czartowe Pole

W Rezerwacie Czartowe Pole znajdujący się na terenie gmin Józefów i Susiec. Leży w obrębie Parku Krajobrazowego Puszczy Solskiej. Dzieci będą miały okazję z bliska obserwować małe wodospady, zwalone drzewa, wartki nurt rzeki. Szczególnie malownicze jest miejsce z wysepką.

Stawy Echo

Stawy Echo to kolejna atrakcja Roztocza,  to kompleks czterech stawów, znajdujący się na terenie Roztoczańskiego Parku Narodowego. Malowniczo położone w płaskiej, rozległej dolinie Świerszcza, wśród lasów, u stóp wydmy z pewnością zainteresują dzieci. To miejsce oferuje nie tylko możliwość obserwacji dzikich ptaków i innych zwierząt są atrakcyjne pod względem krajobrazowym a także rekreacyjnym

Spływy kajakowe rzeką Wieprz

Spływy kajakowe rzeką Wieprz to prawdziwa przygoda dla całej rodziny. To doskonała okazja do połączenia aktywnego wypoczynku z obcowaniem z przyrodą. Dzieci będą miały okazję podziwiać piękno Roztocza z zupełnie innej perspektywy.

Park Żywiołów Archipelag Roztocze

Park Żywiołów „Archipelag Roztocze” to miejsce, które gwarantuje mnóstwo atrakcji dla dzieci. Na terenie parku znajduje się różnorodne: Empiria Zmysłów i Żywiołów Roztocza, Fikoland i laserowy tor przeszkód, Park Miniatur Kresowych, Dolina Czasoprzestrzeni (mini zoo, strzelnica łucznica), Place Zabaw Kreatywnych (labirynt, mega klocki, kopalnia złota, plac zabaw z tyrolką), Dmuchańce

Park Linowy Zwierzyniec „Ranczo”

Park Linowy Zwierzyniec „Ranczo” to kolejne miejsce na Roztoczu, które gwarantuje mnóstwo emocji. To doskonała okazja do przeżycia prawdziwej przygody oraz sprawdzenia swoich umiejętności. Różnorodne trasy, dostosowane do wieku i umiejętności uczestników, gwarantują bezpieczną zabawę na świeżym powietrzu.

Park Linowy Krasnobród

Park Linowy Krasnobród to propozycja dla tych, którzy nie boją się wyzwań. Dzieci będą miały okazję do przeżycia niesamowitej przygody, pokonując różne przeszkody i liny na wysokości. To doskonały sposób na aktywne spędzenie czasu oraz rozwijanie umiejętności motorycznych.

Park Jurajski Krasnobród

Park Jurajski Krasnobród to prawdziwe eldorado dla małych miłośników dinozaurów. Na terenie parku znajdują się realistyczne modele tych prehistorycznych stworzeń, a także plac zabaw i ścieżka edukacyjna, które sprawią, że wizyta w parku stanie się prawdziwą przygodą w czasie.

Wioska Przygody „Frajda”

Wioska Przygody „Frajda” położona jest w centrum Roztocza, w malowniczej wsi Bliżów, to miejsce, w którym dzieci mogą aktywnie spędzać czas, niezależnie od pogody. Na terenie Wioski znajdują się różne atrakcje, takie jak Wioska indiańska, Szalony tor przeszkód, Zwariowana olimpiada, Gra terenowa. Dodatkowo organizowane są tu liczne warsztaty tematyczne.

Zagroda Guciów

Zagroda Guciów to skansen, który przeniesie Was w czasie do minionych epok. Dzieci będą miały okazję do zobaczenia, jak wyglądało życie na wsi w dawnych czasach. Możliwość doświadczenia codzienności naszych przodków, od rąbania drewna po przygotowywanie tradycyjnego chleba, to niesamowita lekcja historii na żywo.

Zagroda Guciów

Wieża widokowa w Suścu na Górze Grabowickiej

Wieża widokowa w Suścu na Górze Grabowickiej to punkt obowiązkowy dla każdego, kto odwiedza Roztocze. Z tarasu widokowego rozpościera się przepiękna panorama okolicy. Jest to też doskonałe miejsce do obserwacji ptaków i nauki o lokalnej florze i faunie.

Hodowla Konika Polskiego we Floriance

Hodowla Konika Polskiego we Floriance to miejsce, które z pewnością przypadnie do gustu małym miłośnikom zwierząt. Dzieci będą miały okazję zobaczyć te niesamowite zwierzęta z bliska, a także dowiedzieć się więcej o ich historii i zwyczajach.

Wzgórze Kamień – Góra Piekiełko, gdzie Czart piekło chciał zbudować

Wzgórze Kamień – Góra Piekiełko, to pomnik przyrody nieożywionej utworzony w 1961 r. obejmujący jedyne w Polsce formacje skałkowe powstałe w utworach mioceńskich, położony na terenie Krasnobrodzkiego Parku Krajobrazowego. To miejsce otoczone lokalnymi legendami i mitami. Wędrówka do miejsca, gdzie według legendy Czart chciał zbudować piekło, to doskonała okazja do opowiedzenia dzieciom o lokalnych podaniach i tradycjach.

Kąpieliska na Roztoczu

Roztocze słynie z licznych kąpielisk, które oferują ochłodę podczas gorących dni. Kąpielisko w Krasnobrodzie, Kąpielisko na Stawach Echo w Zwierzyńcu, czy też Kąpielisko nad Zalewem Rudka w Zwierzyńcu, to miejsca, które gwarantują nie tylko chłodzącą kąpiel, ale też mnóstwo atrakcji dla dzieci, takich jak zjeżdżalnie wodne, plac zabaw, czy wypożyczalnie sprzętu wodnego.

Kąpielisko w Krasnobrodzie

Miasta na Roztoczu, które warto zwiedzić

Wśród atrakcji Roztoczanie mogą zabraknąć jego piękne miasta. Zamość, z przepięknym rynkiem i niesamowitymi zabytkami, to miejsce, które zachwyci każdego. Dzieci z pewnością zainteresują się historią tego miejsca, a także będą miały okazję skosztować pysznego lokalnego jedzenia.

Zamość

Zwierzyniecto z kolei miejsce, gdzie można odpocząć po roztoczańskich wyprawach, podziwiając piękno lokalnej architektury i delektując się smakiem lokalnej kuchni.

Zwierzyniec

Roztocze to miejsce, które oferuje niezliczoną ilość atrakcji dla dzieci. Jego niezwykła przyroda, interesujące miejsca do zwiedzania, a także różnorodne formy aktywnego wypoczynku, sprawiają, że Roztocze noclegi domkito idealne miejsce na rodzinne wakacje. Bez względu na to, czy wasze dzieci są miłośnikami przyrody, czy też preferują aktywny wypoczynek, Roztocze z pewnością spełni ich oczekiwania.

Nad jeziorem

Mikołajki noclegi, Giżycko noclegi, Ruciane-Nida noclegi, Mrągowo noclegi, Kętrzyn noclegi, Węgorzewo noclegi, Ryn noclegi, Pisz noclegi, Ełk noclegi, Olsztyn noclegi, Ostróda noclegi, Iława noclegi, Krutyń noclegi, Kruklanki noclegi, Orzysz noclegi, Łeba noclegi, Mielno noclegi, Rowy noclegi, Solina noclegi, Polańczyk noclegi, Myczkowce noclegi, Zawóz noclegi, Gródek Nad Dunajcem noclegi, Czorsztyn noclegi, Niedzica noclegi, Kluszkowce noclegi, Augustów noclegi, Gierłoż noclegi, Stare Juchy noclegi, Tałty noclegi, Zełwągi noclegi, Olecko noclegi, Rajgród noclegi, Wilków noclegi, Ukta noclegi, Miłki noclegi, Olsztynek noclegi, Szczytno noclegi, Pasym noclegi, Nidzica noclegi, Gołdap noclegi, Piecki noclegi, Ostróda noclegi, Reszel noclegi, Miłomłyn noclegi, Bryzgiel noclegi, Okuninka noclegi, Żywiec noclegi, Międzybrodzie Żywieckie noclegi, Międzybrodzie Bialskie noclegi, Mamerki noclegi, Chańcza noclegi, Piękna Góra noclegi, Rydzewo noclegi, Raków noclegi, Sorkwity noclegi, Wiartel noclegi, Pluski noclegi, Stare Jabłonki noclegi, Dłużec noclegi, Sulejów noclegi, Sielpia noclegi, Borków noclegi,