Jezioro Jamno - przybrzeżne jezioro na Wybrzeżu Słowińskim

Jezioro Jamno - przybrzeżne jezioro na Wybrzeżu Słowińskim w miejscowości Mielno

Opis

W Polsce jest wiele atrakcyjnych miejsc, jednym z częściej wybieranych kierunków wakacyjnych, czy weekendowych są jeziora. Jeśli jednak nie możemy się zdecydować czy wybrać jezioro, czy morze, polecamy wybrać się nad Jezioro Jamno leżące przy Morzu Bałtyckim i dające ogrom atrakcji, dzięki swojemu położeniu.


Co warto wiedzieć?

Jamno jest jeziorem przybrzeżnym odciętym mierzeją od Morza Bałtyckiego, jednak łączy się z nim kanałem "Jameński Nurt". Położone jest na Wybrzeżu Słowińskim w województwie zachodniopomorskim, w powiecie koszalińskim, gminie Mielno.

Powierzchnia lustra wody wynosi od 2205,2 ha do 2249,6 ha. Powoduje to, iż znajduje się ono na 9. miejscu wśród Polskich jezior i na 3. miejscu w województwie pod względem powierzchni. W najszerszym miejscu Jezioro Jamno ma szerokość 3,4 km, zaś jego maksymalna długość wynosi 10,1 km. Szacuje się, iż w jeziorze mieści się około 31,528 tysięcy metrów sześciennych wody. Lustro wody jeziora położone jest na wysokości 0,1m n.p.m.

Ze względu na dużą ilość atrakcji oraz położenie odwiedza je co roku dużo turystów. Miłośnicy sportów wodnych na pewno będą mieli tam co robić. Nad jeziorem znajduje się przystań żaglowa, a także wypożyczalnia sprzętu pływackiego, gdzie możliwe jest wypożyczenie, skuterów wodnych, motorówki, rowerków oraz łódki. Po jeziorze także organizowane są rejsy statkiem wycieczkowym. Dzięki temu można poznać bliżej przyrodę a także okolicę, dowiedzieć się kilku ciekawostek o tamtejszych terenach czy mijanych obiektach. Pływają tam statki o nazwie "Mila", "Koszałek" czy "Parostatek". Ponadto po jeziorze pływa również tramwaj wodny z Koszalina do Mielna, Unieścia i z powrotem. Pełni on funkcje również atrakcji turystycznej.

Przystań jachtowa z Mariną Koszalin, jest portem należącym do Koszalińskiego Jacht Klubu, miłośnicy jachtów mogą tam popatrzeć lub sami pożeglować. Poza tym w okresie wakacyjnym kilkukrotnie organizowane są szkolenia i kursy na sternika motowodnego oraz żeglarza jachtowego, jest to niepowtarzalna okazja aby zdobyć nowe umiejętności, bądź odświeżyć wiedzę przed sezonem. Poza tym można tam również uprawiać windsurfing.


Czy można się kąpać w Jeziorze Jamno?

Niestety kąpiele w wodze jeziora są zabronione. Jezioro według klasyfikacji wód należy do III klasy. Uległo ono poprawie ponieważ niegdyś było pozaklasowe. Jezioro jest miejscem do którego trafiają ścieki z okolicznych miejscowości, wody z oczyszczalni oraz odprowadzane są wody deszczowe.


Jak głębokie jest jezioro?

Jezioro Jamno nie należy do głębokich jezior występujących na terenie Polski. Jego średnia głębokość wynosi 1,4 metra. Jednak w najgłębszym miejscu jezioro ma 3,9 m. W porównaniu do najgłębszego jeziora w Polsce którym jest Hańcza jest to niewiele, bowiem tam taflę wody od najniżej położonego punktu dzieli aż 108,5 metra.


Czy można łowić ryby w jeziorze?

Jezioro Jamno stanowi świetnie miejsce na połowy dla wędkarzy, ze względu na duże zarybienie tych wód. Istnieje możliwość połowu przy brzegu na pomostach, ale także pływając po jeziorze. Według typologii rybackiej Jamno zaliczane jest do jezior typu sandaczowego. Poza sandaczami występują tam również takie ryby jak: leszcze, okonie, węgorze europejskie, karasie - są to dominujące gatunki. Rzadziej spotykane ale jednak są: liny, szczupaki pospolite, płocie, zdarza się również słonowodna flądra, a także minóg rzeczny, który jest gatunkiem pod ścisłą ochroną w naszym kraju.


Atrakcje w pobliżu

W niedalekiej odległości leży miejscowość Mielno, która w sezonie letnim cieszy się ogromną popularnością. Znajduje się tam plaża z wyznaczonym kąpieliskiem, wiele ścieżek przeznaczonych na wycieczki rowerowe, ścieżek przyrodniczych, knajpek, restauracji, kawiarni, smażalni, a także lodziarni. Gastronomia jak i baza noclegowa jest bardzo dobrze rozwinięta. Wiele miejsc jest idealnych na spacery, a są nimi parki, ogród botaniczny, czy Promenada Przyjaźni na której znaleźć można wiele ciekawych obiektów.

Dla dzieci znajda się takie atrakcje, jak:

Podstawowe informacje
Lokalizacja
Mielno, Jezioro Jamno - przybrzeżne jezioro na Wybrzeżu Słowińskim
Kiedy
17 styczeń, 2023
O której
Wstęp
Płatny
Jak zareklamować obiekt noclegowy w Internecie?
Kielce
26 styczeń, 2023
Aby przygotować się do wynajmowania obiektu noclegowego, należy wziąć pod uwagę następujące kroki:Przygotuj ofertę swojego
Dlaczego warto wybrać domek na wypoczynek?
Zakopane
26 styczeń, 2023
Wybór domku na nocleg ma kilka zalet. Po pierwsze, domki często oferują więcej prywatności niż
Co robić z dzieckiem w ferie?
Zakopane
26 styczeń, 2023
Ferie to czas wolny od nauki i pracy, przeznaczony na relaks i odpoczynek. W Polsce