Ciekawe i nieoczywiste miejsca w Górach Świętokrzyskich

Góry Świętokrzyskie to malowniczy pas górski położony w środkowej części Polski. Są one nie tylko ważnym regionem przyrodniczym, ale również bogatym w historię i kulturę. Oferują różnorodne atrakcje dla miłośników przyrody, wędrówek, historyków i osób poszukujących spokoju i odprężenia. Dobrze znamy takie miasta jak Sandomierz z pięknym Zamkiem Królewskim, podziemną trasą turystyczną, Starym Rynkiem oraz malowniczymi wąwozami lessowymi czy uzdrowisko Busko Zdrój z tężnią solankową, Parkiem Zdrojowym, Muzeum Ziemi Buskiej i spływami kajakowymi krętą Nidą. Góry Świętokrzyskie noclegi stanowią doskonałe miejsce do aktywnego spędzania czasu, zwłaszcza teraz w okresie wiosenno-letnim. Poniżej przedstawiamy atrakcje Gór Świętokrzyskich, które choć nie są dobrze znane warto je zobaczyć.

Zacznijmy od stolicy województwa…czyli od Kielc.

Kielce i jego okolice:

Ogród Botaniczny ulokowany jest na zboczach góry Karczówka u zbiegu ulicy Karczówkowskiej i Jagiellońskiej. Ogród czynny jest od wiosny do jesieni (od 1 maja do 31 października) od wtorku do niedzieli. Poniedziałek przeznaczony jest na prace gospodarcze.Tutaj spoktanie wiele pięknych roślin i kwiatów, do najbardziej efektownych zalicza się kolekcję róż odmian nowoczesnych oraz historycznych. Pięknie prezentuje się wrzosowisko z 80 odmianami tego gatunku.

Rezerwat Przyrody Kadzielnia jest jednym z najmniejszych rezerwatów w Polsce, jego powierzchnia wynosi 0,6 ha. To rezerwat ścisły przyrody nieożywionej, jego największym szczytem jest Skałka Geologów (295 m n.p.m.). Na miejscu znajduje się kilka ścieżek spacerowo-edukacyjnych, są jaskinie i można zjechać tyrolką. W sezonie letnim na scenie Amfiteatru Kadzielni odbywają się największe imprezy m. in. Świętokrzyska Noc Kabaretowa. Z kolei zimą największą atrakcją jest lodowy wodospad.

Muzeum Zabawy i Zabawek zlokalizowane jest przy ul. plac Wolności 2. W zbiorach muzeum znajduje się ogromna kolekcja zabawek historycznych z Polski i całego świata. Wystawy stałe obejmują m.in. bohaterów polskich animacji, modele samolotów, lalki porcelanowe czy drewniane zabawki jakimi bawili się nawet nasi dziadkowie.

Poza Kielcami w bliższej czy dalszej odległości znajduje się wiele ciekawych miejsc.
Jaskinia Raj – centrum Neandertalczyka znajduje się w Chęcinach przy ul. Dobrzączka. Jest to rezerwat przyrody z bardzo ograniczonym dostępem co oznacza, że są limity dzienne i najlepiej jest umawiać się wcześniej na wizytę. Warto wiedzieć, że temperatura powietrza w jaskini wynosi +9 st.C, a wilgotność ok. 95%. Dlatego trzeba zadbać o ciepłe ubranie. Trasa turystyczna wynosi 180 metrów i rozpoczyna się w pawilonie z wystawą muzealną, która wprowadzi nas w tematykę krasu. Dalej udajemy się sztuczną sztolnią do Komory Wstępnej, w dalszej części jest Komora Złomowisk, Sala Kolumnowa, Sala Stalaktytowa, Sala Wysoka i tak zatoczymy pętrlę spowrotem do Komory Wstępnej. W każdej sali występują liczne skamieniałości, stalagmity i ciekawe rzeźby naturalnie utworzone przez wodę. Wstę do jaskini jest płaty, aktualne ceny znajdziecie na stronie www.

Rezerwat Przyrody Piekiełko pod Niekłaniem zlokalizowany w gminie Stąporków, w powiecie koneckim. Dostępne tam ciekawe formy skalne wyrzeźbione przez procesy erozyjne w triasowych i dolnojurajskich piaskowcach, które są chronione od 1959 roku. Rezerwat obejmuje 6ha lasu, gdzie znajduje się mnóstwo 200-letnich sosen i dębów. Jest rezerwatem przyrody nieożywionej, co ciekawe w szczelinach skalnych najprawdopodobniej przetrwało stanowisko paproci zanokcicy północnej, które jest niezwykle rzadkie. Wstęp do rezerwatu jak i parkingi jest bezpłatny. Parking leśny położony przy ul. Powstańców roku 1863 w miejscowości Niekłań Wielki.

Drzewo na szczudłach w Wełeczu koło Buska Zdroju. Miejscowość Wełecz znajduje się na trasie z Pińczowa do Buska Zdroju. Drzewo o jakim mowa to sosna zwyczajna, która liczy sobie ponad 100 lat i co ważne jest zupełnie zdrowa. Ciekawy kształt drzewa przypomina stwora z baśni, gdyż jego korzenie wystają ponad trzy metry od poziomu gruntu. Od roku 2002 stanowi pomnik przyrody

Ciuchcia Ponidzie. Aktualnie Świętokrzyska Kolejka Wąskotorowa Ciuchcia Ponidzie kursuje na trasie: Jędrzejów – Jasionna – Wygoda – Motkowice – Wygoda – Jasionna – Jędrzejów od 11 czerwca do 30 września. W miejscowości Motkowice jest postój na relaks (1,5h) na rozpalenie ogniska i pieczenie kiełbasek (prowiant we własny zakresie). Jest to fajna atrakcja zwłaszcza dla dzieci i ogólnie dla rodzin.

Spływy Kajakowe. Nie trzeba jechać na Mazury aby popływać kajakiem – w Województwie Świętokrzyskim powstaje coraz więcej przystani, które oferują kilku godzinne a nawet kilkudniowe spływy. Zachęcamy na spływ rzeką Nidą, która z lotu ptaka wygląda imponująco – piękne serpentyna przyciąga miłośników tego sportu z wielu miejsc Polski. W czasie spływu czekają na nas malownicze krajobrazy, czysta woda i bogactwo flory oraz fauny. Organizatorzy zapewniają niezbędny sprzęt tj. kajaki, wiosła, kapoki (również dla najmłodszych), a także transport w miejsce startu. Popularne są spływy rzekami Białą i Czarną Nidą, Pilicą, Wierną Rzeką, Lubrzanką, Nidą i Wisłą.

Muzeum Orła Białego w Skarżysku Kamiennej znajduje się przy ulicy Słonecznej 20. Co ciekawe jest to drugie co do wielkości i ilości eksponatów muzeum wojskowe w Polsce. Oprócz ekspozycji dostępnej w budynku (Pociskownia, Biała Broń, umundurowanie żołnierzy Polskich i nie tylko. Na prawie 2ha powierzchni, wystawiony jest różnego rodzaju sprzęt wojskowy. Wystawa plenerowa zawiera ok. 130 eksponatów uzbrojenia ciężkiego, z którego korzystało Wojsko Polskie po 1945 roku są to m. in. sprzęt lotniczy, morski, lądowy, artyleria rakietowa, wyrzutnie. Do maszyn można wejść, dotknąć. Najciekawszym i dużym eksponatem jest samolot transportowy Ił-14 z oryginalnym wejściem, można do niego wejść, usiąść za seterami i poczuć się jak prawdziwy pilot. Wstęp na teren Muzeum Orła Białego w Skarżysku Kamiennej jest płatny – dzieci do lat 5 wchodzą do muzeum za darmo.

Ślady Tetrapoda w dawnym kamieniołomie w Zachełmiu (gmina Zagnańsk). Co ciekawe, rezerwat przyrody znajduje się na Świętokrzyskim Szlaku Archeo-Geologicznym. Dokonano tu odkrycia nagromadzonych skamieniałych tropów w postaci ścieżek odciśniętych w grząskim mule. Po zbadaniu śladów dowiedziono że pochodzą one sprzed 395 milionów lat – wtedy owe tereny pokrywało ciepłe morze. Odkryto również, że tetrapody poruszały się podobnie do salamander na czterech łapach zaopatrzonych w dobrze wykształcone palce. Zobaczymy tu również skały podobne do tych, w których tropy odcisnęły prehistoryczne zwierzęta.

W Górach
Zakopane noclegi, Białka Tatrzańska noclegi, Bukowina tatrzańska noclegi, Kościelisko noclegi, Poronin noclegi, Biały Dunajec noclegi, Szaflary noclegi, Murzasichle noclegi, Jurgów noclegi, Szczawnica noclegi, Krościenko nad Dunajcem noclegi, Czorsztyn noclegi, Niedzica noclegi, Kluszkowce noclegi, Krynica-Zdrój noclegi, Muszyna noclegi, Tylicz noclegi, Piwniczna-Zdrój noclegi, Szczyrk noclegi, Wisła noclegi, Ustroń noclegi, Brenna noclegi, Koniaków noclegi, Żywiec noclegi, Korbielów noclegi, Zawoja noclegi, Karpacz noclegi, Szklarska Poręba noclegi, Miłków noclegi, Polanica-Zdrój noclegi, Kudowa-Zdrój noclegi, Duszniki-Zdrój noclegi, Lądek-Zdrój noclegi, Kłodzko noclegi, Świeradów-Zdrój noclegi, Solina noclegi, Polańczyk noclegi, Ustrzyki Dolne noclegi, Ustrzyki Górne noclegi, Cisna noclegi, Wetlina noclegi, Święta Katarzyna noclegi, Krajno noclegi, Bodzentyn noclegi, Nowa Słupia noclegi, Chęciny noclegi, Baligród noclegi, Smerek noclegi, Komańcza noclegi, Lutowiska noclegi, Rymanów-Zdrój noclegi, Iwonicz-Zdrój noclegi, Wysowa noclegi, Maniowy noclegi, Sromowce Niżne noclegi, Sromowce Wyżne noclegi, Gliczarów Górny noclegi, Czarna Góra noclegi, Małe Ciche noclegi, Murzasichle noclegi, Ząb noclegi, Szaflary noclegi, Witów noclegi, Chochołów noclegi, Jabłonka noclegi, Lipnica Wielka noclegi, Zubrzyca Dolna noclegi, Zubrzyca Górna noclegi, Istebna noclegi, Milówka noclegi, Limanowa noclegi, Międzybrodzie Żywieckie noclegi, Zwardoń noclegi, Jaworzynka noclegi, Jastrzębie-Zdrój noclegi, Złoty Stok noclegi, Szczawno-Zdrój noclegi, Ściegny noclegi, Sosnówka noclegi, Jelenia Góra noclegi, Sucha Beskidzka noclegi, Maków Podhalański noclegi, Rabka-Zdrój noclegi, Nowy Targ noclegi, Ochotnica Górna noclegi, Mszana Dolna noclegi, Jaworki-Homole noclegi, Święty Krzyż noclegi