Małe Ciche
Małe Ciche, malownicza wieś w powiecie tatrzańskim województwa małopolskiego, gmina Poronin, charakteryzuje się kameralną atmosferą. Znajduje się na wysokości około 830-860 metrów n.p.m., na obszarze Pogórza Bukowińskiego, u podnóża Wierchu Zgorzelisko, przy brzegu Filipczańskiego Potoku i otoczona jest gęstymi lasami. W pobliżu leżą Murzasichle od zachodu i Kośne Hamry, przysiółek Poronina, od strony północnej.
Miejscowość przyciąga zwolenników sportów zimowych, oferując nowoczesny wyciąg krzesełkowy, oraz jest ulubionym miejscem dla miłośników pieszych wycieczek dzięki bliskości Tatrzańskiego Parku Narodowego i licznych leśnych ścieżek. Nazwa wsi wywodzi się od polany Ciche, na której jest położona, a z Polany Zgorzelisko roztacza się spektakularny widok na Tatry.
Turystyczne walory wsi to m.in.: bogata oferta noclegowa, nowoczesne stoki narciarskie, wypożyczalnie sprzętu, szkółki narciarskie, malownicze trasy spacerowe i rowerowe, zabytkowe budynki w stylu ludowym oraz niezapomniane widoki na Tatry, które są jednym z największych atutów tej miejscowości.
Małe Ciche wspaniałe miejsce na nocleg w Tatrach
Zaletą wsi jest również położenie blisko innych podhalańskich miejscowości oraz wiele szlaków biegnących w okolicy, które prowadzą do takich zakątków Tatr i Podhala jak: punkt widokowy na Gęsiej Szyi, Świątynia na Wiktorówkach, Rusinowa Polana oraz główne atrakcje - Dolina Pięciu Stawów, Morskie Oko i Rysy. Dzięki tym trasom szybko można się stąd dostać do wielu atrakcyjnych miejsc i spędzić czas korzystając z różnorodnych atrakcji, a po całym dniu wrażeń wrócić w krótkim czasie do tej zacisznej wsi, która umożliwia pełen relaks i odpoczynek.
Małe Ciche zimowa turystyka
To miejsce doskonałe dla miłośników sportów zimowych a szczególnie dla osób, które zaczynają swoją przygodę ze stokiem. W Małem Cichem znajdują się wyciągi orczykowe i krzesełkowy, a trasy do których prowadzą są dość łagodne i nietrudne, odpowiednie również dla dzieci.
We wsi znajduje się stacja narciarska Małe Ciche, a na ośrodek składają się: trzy wyciągi orczykowe i kolej krzesełkowa, cztery trasy narciarskie o różnej długości sztucznie naśnieżane i oświetlone, Snowpark, wypożyczalnia sprzętu i serwis, szkoła narciarska a także sala zabaw dla dzieci oraz restauracja Szałas pod Wilkiem.
Popularne noclegi w Małym Cichym
Nocleg w Małem Cichem to idealne miejscem dla każdego, kto szuka „kameralnych” warunków do spędzenia urlopu lub ferii na Podhalu. Małe Ciche noclegi z wyżywieniem, Małe Ciche tanie noclegi Małe Ciche noclegi domki to często wyszukiwane frazy w Internecie przez turystów.
Małe Ciche oferuje szeroką gamę noclegów, które spełniają różne potrzeby turystów. Wśród popularnych opcji znajdują się noclegi z przepięknym widokiem na Tatry, idealne dla tych, którzy pragną podziwiać górski krajobraz prosto z okna. Dostępne są również pokoje z łazienkami, 2, 4 osobowe położone blisko wyciągów narciarskich, co jest wygodne dla miłośników sportów zimowych.
Dla osób ceniących niezależność, dostępne są noclegi z aneksem kuchennym lub w pełni wyposażoną kuchnią, pozwalając na samodzielne przygotowywanie posiłków. Wiele pokoi i apartamentów oferuje balkon lub taras z widokiem na góry, a także dostęp do ogrodu – idealne miejsca do relaksu i podziwiania natury.
Małe Ciche jest także przyjazne dla grup zorganizowanych, w tym zielonych i białych szkół, oferując ośrodki wypoczynkowe z różnorodnymi atrakcjami. Goście mogą korzystać z jadalni, sal z bilardem, sal dyskotekowych, stołami do tenisa, siłowni, boisk sportowych oraz placów zabaw dla dzieci. Dodatkowo, wiele obiektów oferuje miejsca na ognisko, grill oraz organizuje atrakcje takie jak kuligi.
Dla tych, którzy szukają dodatkowego relaksu, niektóre obiekty w Małym Cichym dysponują basenami, saunami oraz jacuzzi. To idealne uzupełnienie aktywnego wypoczynku w górach, oferujące odprężenie i regenerację po całym dniu spędzonym na świeżym powietrzu.
Atrakcje Małe Ciche:
- Kościół parafialny św. Józefa – świątynia została wzniesiona w latach 1969-72 z inicjatywy mieszkańców wsi, przede wszystkim braci Józefa i Jana Pawlikowskich, którzy ofiarowali dom na plebanię i przekonali właścicieli gruntów, na których stoi kościół, by ofiarowali swoje działki pod budynek świątyni. Kościół został przebudowany w latach 1985-91 i tak wygląda do dziś,
- Szlak pieszy na Palenicę Białczańską, w gminie Poronin, a parkingiem przy szlaku , prowadzi niebieski szlak długości ok. 7,5 kilometra. Warto zwrócić uwagę na leśniczówkę z 1892r. na łączce Zadnia Polana oraz widoki na Tatry rozciągające się z Rusinowej Polany.
- Stacja Narciarska „Małe Ciche” - Małe Ciche 73c - posiada ona 2 nowoczesne, czteroosobowe koleje krzesełkowe, o długości 1250 m i 750 m oraz 3 orczykowe. Obsługują 6 tras narciarskich, wszystkie dośnieżane i sztucznie oświetlone,
- Wyciąg narciarski Kułach Polana Błociska - obsługuje stok o długości 420 metrów, idealny dla rodzin – łagodny, szeroki zjazd sprzyja początkującym i dzieciom. Granicę trasy wyznaczają rozciągnięte siatki. Oświetlenie pozwala na jazdy wieczorne. Kadra licencjonowanych instruktorów prowadzi szkółkę narciarską, istnieje także możliwość wypożyczenia sprzętu narciarskiego i snowboardowego.
- „Jesienny Wyścig Rowerowy” - październikowa impreza odbywająca się od kilku lat, przeznaczona dla dzieci ze szkół podstawowych i gimnazjów. Impreza jest przeprowadzana w kilku grupach wiekowych z podziałem na płcie. Jej celem jest popularyzacja kolarstwa wśród dzieci, jak i w ogóle propagowanie zdrowego stylu życia oraz szerzenie wśród najmłodszych świadomości wartości przyrody Tatrzańskiego Parku Narodowego (po wyścigu dzieci sprzątają trasę przebiegającą przez TPN).
- Wieś stanowi całkiem dogodny punkt wypadowy na szlaki rowerowe powiatu tatrzańskiego. Szlaki te z uwagi na górski teren po jakim przebiegają, nie są może najłatwiejsze, kuszą jednak do odwiedzin pięknymi widokami, jakie niejednokrotnie się z nich roztaczają. Jeden z rowerowych traktów prowadzi bezpośrednio z Małego Cichego przez Wierch Poroniec i Polanę Zgorzelisko na Tarasówkę z kapliczką św. Bartłomieja i kończy się w Małem Cichem.
- Punkt widokowy Gęsia Szyja - Z Rusinowej Polany odbija na zachód zielony szlak turystyczny na Gęsią Szyję (1490 m n.p.m.) słynącą jako doskonały punkt widokowy na „sto szczytów i przełęczy”, zwłaszcza na Tatry Bielskie i Wysokie. Nazwa szczytu wzięła się od kształtu wąskiego, wygiętego upłazu na wschodnim grzbiecie, od strony Rusinowej Polany, w którym górale dopatrzyli się podobieństwa do kształtu gęsiej szyi.
Atrakcje w okolicy Małego Cichego
- Morskie oko
- Gubałówka
- Giewont
- Rysy
- Kasprowy Wierch
- Kolej linowa Kasprowy Wierch
- Dolina Kościeliska
- Dolina Chochołowska
- Krupówki
- Wielka Krokiew im. Stanisława Marusarza
- Nosal
- Aqua Park Zakopane
- Chochołowskie Termy
- Termy Bania Białka Tatrzańska
- Terma Bukovina
- Termy Szaflary
- Termy Gorący Potok
- Tatrzański Park Narodowy
- Hala Gąsienicowa
- Dolina Pięciu Stawów Polskich
- Dolina Rybiego Potoku – Morskie Oko
- Czarny Staw pod Rysami
- Czarny Staw Gąsienicowy
- Kościelec
- Orla Perć
- Czarny Staw pod Rysami
- Wodogrzmoty Mickiewicza
- Wodospad Wielka Siklawa
- Przełęcz Kondracka
- schroniska górskie
- jaskinie: Bielska, Lodowa, Śnieżna,
- Ścieżka w koronach drzew
- Sanktuarium na Krzeptówkach
- kaplica w Jaszczurówce
- liczne kościoły i muza