Noclegi Iwonicz-Zdrój

Liczba ofert: 0

O miejscowości Iwonicz-Zdrój

Iwonicz-Zdrój - jest to miasto położone w województwie podkarpackim, w powiecie krośnieńskim, w siedzibie gminy miejsko-wiejskiej Iwonicz-Zdrój.

Historia tej miejscowości sięga XIV wieku. Położona jest w dolinie potoku Iwonka. Lokalizacja wsi na prawie niemieckim nastąpiła w XI wieku, przez co znaczną część mieszkańców  stanowili osadnicy niemieccy. Pierwszymi właścicielami Iwonicza, którzy są znani byli przedstawiciele rodu Iwanickich. W 1464 roku zbudowano tam modrzewiowy kościół parafialny. W okresie reformacji, pierwsi właściciela Iwonicza, rodzina Sienieńskich, która była związana z protestami, wybudowali zbór ariański, na którym umieszczony został piękny zegar słoneczny.

Na przełomie XVII i XVIII wieku bardzo często zmieniali się właściciele. W XVII wieku wieś dotykały różnego rodzaju nieszczęścia, min. powodzie, pożary, "morowe powietrze". Pomimo wielu kataklizmów wieś powoli się rozwijała. W 1799 roku Iwonicz wszedł w posiadanie rodu Załskich, co znacznie przyczyniło się do rozwoju wsi. Załusccy byli również założycielami uzdrowiska. 

Pod koniec XIX wieku rozpoczęto w okolicach Iwonicza eksploatację złóż ropy naftowej, co przyczyniło się w znacznym stopniu do rozwoju miejscowości. Na przełomie XIX i XX wieku został założony zakład dla nieuleczalnie chorych, który był założony przez ówczesnego proboszcza ks. Podgórskiego. Zakład był prowadzony przez siostry i braci zakonnych. Dalszy rozwój Iwonicza związany był z działalnością uzdrowiska i zwiększonym wydobyciem ropy naftowej w okresie międzywojennym. II Wojna Światowa spowodowała wiele ofiar wśród mieszkańców oraz spowodowała duże zniszczenia. W 1945 roku w wyniku zmian ustrojowych, majątek Załuskich został przejęty przez państwo. Doprowadziło to w efekcie do częściowej dewastacji pałacu i parku. W 1955 roku dokonano administracyjnego podziału miejscowości na Iwonicz i Iwonicz-Zdrój. Współcześnie następuje dynamiczny rozwój miejscowości, zwiększa się liczba mieszkańców, powstają ośrodki oświatowe i przedsiębiorstwa produkcyjne.

Atrakcje:

*Źródło Bełkotka,

*Pijalnia Wód Mineralnych,

*Bazar,

*Park Zdrojowy,

*Ścieżka spacerowo-przyrodnicza,

*Góra Przedziwna,

*Plac Dietla Iwonicz-Zdrój,

*Szlak zielony - Iwonicz-Zdrój,

*Źródło Józefa, 

*Miejsce odpoczynkowe,

*Pomnik przyrody - Dąb szypułkowy,

*Altana Glorietka,

*Dwór Zacisze,

*Stefanowa Dolina,

*Pałac Załuskich,

*Amfiteatr,

*Źródło Naftusia,

*Piaskowce ciężkowickie,

*Winiarska,

*Żabia Góra.

 

Agroturystyka Iwonicz-Zdrój Pensjonaty Iwonicz-Zdrój Hotele Iwonicz-Zdrój Camping Iwonicz-Zdrój Apartamenty Iwonicz-Zdrój Ośrodki wypoczynkowe Iwonicz-Zdrój Kwatery Iwonicz-Zdrój Domki Iwonicz-Zdrój Hostele Iwonicz-Zdrój Motele Iwonicz-Zdrój SPA Iwonicz-Zdrój Uzdrowiska Iwonicz-Zdrój Schroniska Iwonicz-Zdrój Stancje Iwonicz-Zdrój Internaty Iwonicz-Zdrój Zajazd Iwonicz-Zdrój Wille Iwonicz-Zdrój Noclegi pracownicze Iwonicz-Zdrój Pola namiotowe Iwonicz-Zdrój Pokoje gościnne Iwonicz-Zdrój Ośrodki wczasowe Iwonicz-Zdrój