Rymanów-Zdrój
Rymanów-Zdrój, ukryty w dolinie rzeki Tabor i otoczony lasami Wzgórz Rymanowskich, jest jednym z pereł podkarpackich uzdrowisk, zlokalizowanych na południu województwa. Jego umiarkowany, bodźcowy klimat, obfitujący w jod i olejki eteryczne, w połączeniu z bogactwem naturalnych wód mineralnych, tworzy wyjątkowe warunki dla odpoczynku i leczenia.
Historia Rymanowa-Zdroju sięga dnia, kiedy to 16 sierpnia 1876 r. odkryto tu cenne źródła wód mineralnych, bogatych w jod i żelazo. Niebawem rozpoczęto rozwój infrastruktury zdrojowej, zakładając ujęcia wód mineralnych, które nazwano na cześć zasłużonych dla uzdrowiska osób. Wody Rymanowa, choć znane od XIX wieku, swoje prawdziwe uzdrowiskowe oblicze ukazały w dwudziestoleciu międzywojennym, kiedy to miejsce to stało się sceną dla wielu znanych postaci polskiej kultury i sztuki.
Uzdrowisko
Uzdrowisko słynie z szerokiego spektrum leczenia, oferując terapie w dziedzinach takich jak ortopedia, neurologia, czy pulmonologia, a także specjalizując się w uzdrowiskowym leczeniu dzieci. Rymanów-Zdrój nieustannie rozwija swoją ofertę, zapewniając dostęp do leczniczych wód z 11 ujęć, zarówno w stylowej pijalni wód mineralnych, jak i w szpitalach uzdrowiskowych.
Turystyka
Niezwykłe położenie Rymanowa-Zdroju, na styku Beskidu Niskiego i Pogórza Bukowskiego, oferuje nie tylko korzyści zdrowotne, ale i estetyczne. Malownicze krajobrazy zachęcają do aktywnego wypoczynku, oferując szereg tras pieszych i rowerowych. Zabytkowa architektura Rymanowa, w tym odnowiona synagoga i kirkut, a także ścieżki pielgrzymkowe, dodają miejscu wyjątkowego charakteru, przyciągając zarówno poszukiwaczy duchowego spokoju, jak i miłośników historii.. Jest to idealne miejsce dla entuzjastów pieszych wypraw oraz miłośników jazdy na rowerze, oferujące bazę wypadową do odkrywania okolicznych atrakcji. Krajobrazy pełne uroku, obfite w dziką przyrodę i rozciągające się szlaki turystyczne przyciągają do siebie zarówno amatorów aktywnego spędzania czasu, jak i tych, którzy pragną w ciszy podziwiać naturę.
W otoczeniu Rymanowa-Zdroju znajdują się liczne trasy piesze i rowerowe, które są doskonale przystosowane również dla wycieczek rodzinnych. Szlaki takie jak Beskidzka Trasa Kurierska "Jaga-Kora", odwzorowująca historyczną ścieżkę kurierów ZWZ-AK, czy malowniczy zielony szlak łączący Rymanów-Zdrój z Iwoniczem-Zdrojem, przechodzący przez przepiękne pasmo Przymiarki z widokiem na Tatry w słoneczne dni, zapraszają do odkrywania piękna i spokoju tej wyjątkowej części Polski
Rymanów-Zdrój to miejsce, gdzie historia splata się z teraźniejszością, oferując swoim gościom unikalne połączenie leczniczych kuracji z bogatym dziedzictwem kulturowym i naturalnym pięknem
Co warto zwiedzić w Rymanowie-Zdroju?
*Rymanów-Zdrój Uzdrowisko:
Położone jest na pograniczu dwóch różnych krajobrazów karpackich: Beskidu Niskiego i Pogórza Bukowskiego, w dolinie rzeki Tabor. Początki zdroju sięgają końca XIX wieku. Klimat charakteryzuje się dużą zawartością ozonu, soli oraz wysoką wilgotnością powietrza. Skarbem uzdrowiska są jego naturalne źródła leczniczych wód. Rymanów-Zdrój jest szczególnie znany jako uzdrowisko dziecięce. Znajduje się tutaj dużo zabytkowych willi z początków uzdrowiska.
*Ruiny Synagogi w Rymanowie:
Jest najstarszą Żydowską świątynią na Podkarpaciu, a zarazem też jedną z najstarszych w całej Polsce.Pochodzi z XVII wieku, kiedy w miasteczkach i okolicznych wsiach przeważała ludność Żydowska. Synagogę zbudowano na pochyłym terenie obok Rynku. Do jej budowy użyto kamieni rzecznych, piaskowca oraz cegły. W czasie II Wojny Światowej użyto Synagogę jako magazyny oraz splądrowano stamtąd religijne przedmioty. Zawalony dach Synagogi rozebrano po 1944 r., a od 1957 r. bożnica rymanowska popadła w ruinę. Prace renowacyjne rozpoczęły się dopiero w XXI wieku. Zewnętrzna część zakończono budowę, trwa jeszcze remont wewnątrz. Po odbudowaniu ma tu powstać Muzeum Kultury Żydowskiej.
*Zabytkowy kościół Świętego Wawrzyńca:
Znajduje się w południowej części Rynku. Składa się z dwóch wieży i plebanii, przy czym cały otoczony jest ogrodzeniem. Wybudowano Świątynię barokową, na planie krzyża łacińskiego - ramionami bocznymi są dwie kaplice, jednonawowa o prezbiterium wyższym od nawy i zakończonym trójbocznie. Po obu stronach prezbitera wybudowane zostały dwa pomieszczenia pomocnicze. Nad całością budowli znajduję się wieża, której pierwszą kondygnacje stanowi prawie jednolita struktura z nazwą.
*Dwór Potockich:
Pochodzi z połowy XIX wieku. Został wzniesiony dla właścicielki Ryanowa - Zofii Skórskiej, według projektu jej brata. Do 1873 roku dwór należał do Stanisława i Anny Potockich, którzy byli założycielami Rymanowa-Zdroju.
*Cudowne Źródełko w Klimkówce:
Znajduje się nieopodal Sanktuarium Znalezienia Świętego Krzyża, które jest bardzo popularne na Podkarpaciu. Ze źródełka płynie woda posiadająca własności lecznicze. W księgach parafialnych znajduje się dużo informacji o cudownych właściwościach wody. Niektórzy nawet twierdzą, że jest cudowna i uzdrawiająca.
*Tężnia solankowa:
Tężnia solankowa jest rodzajem naturalnego inhalatora, który jest budowany z drewna oraz gałęzi tarniny, po których spływa solanka. Kurort uzdrowiskowy znajduje się tam od maja 2016 roku. Korzystanie z tężni nie jest trudne, wystarczy wdychać unoszące się wokół niej powietrze. Najkorzystniejsze efekty są podczas słonej pogody, ponieważ parowanie jest wtedy większe, a do powietrza dostaje się mnóstwo składników solanki. Zaleca się przebywanie w obrębie tężni przez około 15-20 minut.
Jakie noclegi wybrać w Rymanowie Zdrój?
Rymanów-Zdrój oferuje szeroki wybór noclegów, takich jak pokoje gościnne i apartamenty położone w blisko centrum oraz parku zdrojowego, co gwarantuje łatwy dostęp do głównych atrakcji kurortu oraz piękne widoki na otaczające góry. Dostępne są różnorodne opcje zakwaterowanie od 2- do 4-osobowych pokoi, idealnych dla rodzin z dziećmi, par, jak i grup przyjaciół szukających wygodnego miejsca na wypoczynek. Wiele obiektów oferuje noclegi z wyżywieniem, ze śniadaniem, umożliwiając gościom komfortowy start w każdy dzień. Ponadto, oferty często zawierają udogodnienia takie jak aneksy kuchenne z pełnym wyposażeniem, dostęp do internetu i telewizji, parking, plac zabaw dla dzieci, a także luksusy w postaci jacuzzi, basenu czy sauny, zapewniając relaks i rozrywkę dla całej rodziny. Wybierając nocleg w Rymanowie-Zdroju, można cieszyć się nie tylko kąpielami w lokalnych wodach leczniczych, ale również komfortem i gościnnością na najwyższym poziomie