Witów
Witów, usytuowany w małopolskim powiecie tatrzańskim, w gminie Kościelisko, jest domem dla około 1500 mieszkańców. Położony na wysokości 800-900 metrów nad poziomem morza, częściowo leży na obszarze Tatr Zachodnich, Orawicko-Witowskich Wierchów i Rowu Kościeliskiego, blisko granicy z Słowacją, nad rzeką Czarny Dunajec. Otoczony przez Chochołów, Dzianisz i Kościelisko, Witów rozciąga się na długości 5 km wzdłuż drogi wojewódzkiej nr 958, będąc największą miejscowością gminy Kościelisko pod względem powierzchni.
Witów leży blisko Tatrzańskiego Parku Narodowego, z możliwością rozpoczynania wycieczek z Siwej Polany (Dolina Chochołowska), Polany Biały Potok (Dolina Lejowa) czy z Kir (Dolina Kościeliska). Można stąd podążać na liczne wycieczki w Tatry Zachodnie, w tym do Doliny Iwaniackiej, na Ornak czy Czerwone Wierchy, a także odkrywać piękno Doliny Kościeliskiej z jej jaskiniami. Dodatkowo, z centrum Witowa, można szybko dotrzeć na szlak prowadzący na Magurę Witowską (1232 m n.p.m.). Okolice Witowa oferują także ścieżki pieszo-rowerowe po Pogórzu Gubałowskim, w tym na Gubałówkę oraz trasy wokół Dzianisza i Kościeliska. Z Witowa rozciąga się imponujący widok na tatrzańskie szczyty, z dominującym Giewontem.
Turystyka Witów
Dzięki tak fantastycznej lokalizacji z Witowa turyści chętnie udają się do leżącego nieopodal Tatrzańskiego Parku Narodowego, do którego najbliższe wejścia znajdują się w sąsiadujących ze wsią dolinach, w odległości nie większej niż 6,5 km. To sprawia, że Witów jest świetną bazą wypadową na szlaki prowadzące w malownicze okolice do których dostać się można nawet spacerem zaledwie w godzinę.
W pobliżu Witowa znajdują się Chochołowskie Termy, gdzie baseny są wypełnione wodą termalną siarkową i solankowo-jodowaną. Te wody mają pozytywny wpływ na skórę, układ krwionośny i stawy, wspomagają leczenie miażdżycy, cukrzycy oraz problemów reumatycznych. W Chochołowskich Termach, oprócz strefy rekreacyjnej z basenami, jacuzzi i zjeżdżalniami, znajduje się również specjalna strefa lecznicza z beczką termalną i basenem solankowo-jodowanym.
Witów noclegi blisko wyciągu
Ośrodek narciarski Witów-Ski, zlokalizowany w urokliwej miejscowości Witów, tylko 14 km od Zakopanego, to doskonałe miejsce dla miłośników sportów zimowych. Wyciągi narciarskie dostosowane są do umiejętności zarówno początkujących, jak i bardziej doświadczonych narciarzy i snowboardzistów. Każda z tras jest dobrze przygotowana, z systemem sztucznego naśnieżania, oświetleniem oraz nagłośnieniem. Obiekt oferuje Snow Park, centrum testowe Blizzard-Rossignol, szkółkę narciarską, a także wypożyczalnię sprzętu.
Dla zapewnienia bezpieczeństwa, teren stacji jest monitorowany, a o bezpieczeństwo użytkowników stoku dbają ratownicy TOPR oraz ochrona. Witów-Ski jest częścią systemu Tatry Super Ski i posiada dwa wyciągi – krzesełkowy o długości 1000 metrów i orczykowy o długości 120 metrów. Trasy narciarskie, o różnym stopniu trudności, są bezpieczne, monitorowane i dobrze przygotowane.
Do Witowa łatwo dojechać Ski Busami z Zakopanego i okolic. Miejscowość oferuje również rozbudowaną bazę noclegową, idealną dla tych, którzy chcą spędzić noclegi przy stoku. Po dniu pełnym sportowych wrażeń, warto zaspokoić apetyt w lokalnych restauracjach, oferujących tradycyjne dania regionu oraz szybką przekąskę w barze samoobsługowym.
Popularne noclegi w Witowie
Witów, położony w malowniczym otoczeniu Tatr, oferuje szeroki wybór popularnych noclegów, dostosowanych do różnych potrzeb i preferencji turystów. Noclegi przy stoku narciarskim lub blisko wyciągu to idealna opcja dla miłośników sportów zimowych, zapewniając łatwy dostęp do narciarskich atrakcji. Dostępne są również noclegi z zapierającymi dech w piersiach widokami na górskie szczyty, które gwarantują niezapomniane wrażenia. Witów oferuje także komfortowe noclegi z wyżywieniem, w tym obfite śniadania, które stanowią doskonały start w górski dzień. Bliskość term Chochołowskich sprawia, że noclegi w tej okolicy są popularne wśród rodzin z dziećmi, poszukujących relaksu i rozrywki. Dla tych, którzy podróżują ze swoimi czworonożnymi przyjaciółmi, dostępne są przyjazne zwierzętom domki. Witów oferuje również tanie noclegi, w tym pokoje z łazienką, a także opcje z kuchnią lub aneksem kuchennym, balkonem oraz ogrodem z miejscem na grill czy ognisko. Przestronne pokoje 2, 3, 4-osobowe z widokiem na góry oraz osobne domki są idealne dla grup i rodzin. Dla poszukujących luksusu, dostępne są opcje z jacuzzi, basenem czy sauną. Witów oferuje różnorodność zakwaterowania od kwater prywatnych, przez pensjonaty, pokoje gościnne, wille, hotele, ośrodki wczasowe, aż po apartamenty i agroturystyka, spełniając oczekiwania nawet najbardziej wymagających gości.
Witów atrakcje
- Witów znajduje się w bliskim sąsiedztwie Tatrzańskiego Parku Narodowego . Położone najbliżej Witowa wejścia do TPN, z których można rozpocząć wycieczki znajdują się:
- na Siwej Polanie – początek Doliny Chochołowskiej (5 km, ok. godz pieszo z centrum Witowa)
- na Polanie Biały Potok – wylot Doliny Lejowej (5,5 km, ok. godz 10 minut pieszo z centrum Witowa)
- w Kirach – wylot Doliny Kościeliskiej (6,3 km, ok. godz 20 min pieszo z centrum miejscowości)
- Wyciąg narciarski Witów na terenie kompleksu znajdują się dwa wyciągi: krzesełkowy o długości 1000m oraz orczykowy o długości 120m. Trasy narciarskie są bezpieczne, oświetlone oraz naśnieżane. Poziom trudności dostosowany jest dla początkujących oraz profesjonalistów. Stok jest monitorowany, a nad bezpieczeństwem narciarzy czuwają ratownicy z TOPRu.
- Grześ to szczyt w Tatrach Zachodnich o wysokości 1653 m n.p.m. Prowadzi na niego żółty szlak z Polany Chochołowskiej. Na szczycie znajduje się drewniany krzyż postawiony przez Słowaków dla upamiętnienia czasów, kiedy w latach 70. i 80. XX wieku przez Grzesia przemycana była literatura religijna. Z Grzesia rozciąga się wspaniały widok na stronę słowacką.
- Wołowiec jego wysokość wynosi 2064 m n.p.m. Przyciąga rzesze turystów polskich i słowackich ze względu na swoje położenie. Jest zwornikiem trzech grani rozchodzących się w kierunkach: wschodnim na Kończysty Wierch, południowo-zachodnim na ostre, granitowe szczyty Rochaczy oraz w północnym na Bobrowiecką Przełęcz. Od strony polskiej można dotrzeć trzema szlakami: niebieskim z Grzesia, czerwonym z Jarząbczego Wierchu i zielonym bezpośrednio z Doliny Wyżniej Chochołowskiej. Ze szczytu rozciąga się piękna panorama.
- Dolina Chochołowska jest największą i najdalej na zachód wysuniętą doliną Tatr Polskich. Na Siwej Polanie stoi kilka szałasów pasterskich oraz krzyż papieski, upamiętniający miejsce, w którym w 1983 r. wylądował śmigłowiec z Janem Pawłem II na pokładzie. Do tego miejsca można dojechać samochodem. Dalej dolinę pokonuje się kolejką, pieszo, rowerem, dorożką lub saniami, mijając zwężenia doliny, tzw. Niżnią i Wyżnią Bramę Chochołowską, wylot Szczeliny Chochołowskie
- Kaplica św. Anny na Płazówce XIX-wieczna kaplica św. Anny - drewniana, misternie rzeźbiona świątyńka niezwykłej urody. Z miejsca, gdzie na Płazówce kończy się droga, rozciąga się wspaniała panorama Tatr.
- Drewniany kościół pw. Matki Boskiej Szkaplerznej budowę kościoła rozpoczęto w 1910 r., z zezwoleniem i wsparciem pieniężnym samego cesarza Franciszka Józefa. Świątynię zaprojektował architekt Jan Tarczałowicz - wówczas nauczyciel w zakopiańskiej szkole Przemysłu Drzewnego. Pracami ciesielskimi kierował Michał Mrugała z Bystrego. Dziś zabytek przyciąga rzesze turystów, bo jest jedną z ciekawszych atrakcji w okolicy.
Atrakcje w okolicy
- Dolina Kościeliska
- Gubałówka
- Giewont
- Kasprowy Wierch
- Morskie oko
- Rysy
- Wielka Krokiew im. Stanisława Marusarza
- Krupówki
- Nosal
- Aqua Park Zakopane
- Termy Bania Białka Tatrzańska
- Terma Bukovina
- Chochołowskie Termy
- Termy Szaflary
- Termy Gorący Potok
- Tatrzański Park Narodowy
- Hala Gąsienicowa
- Dolina Pięciu Stawów Polskich
- Dolina Rybiego Potoku – Morskie Oko
- Czarny Staw pod Rysami
- Czarny Staw Gąsienicowy
- Kościelec
- Orla Perć
- Czarny Staw pod Rysami
- Wodogrzmoty Mickiewicza
- Wodospad Wielka Siklawa
- Przełęcz Kondracka
- Zawrat – przełęcz
- schroniska górskie
- jaskinie: Bielska, Lodowa, Śnieżna,
- Ścieżka w koronach drzew
- Sanktuarium na Krzeptówkach
- kaplica w Jaszczurówce
- liczne kościoły i muze