Jurgów
Jurgów, malownicza wieś położona na południu Polski w powiecie tatrzańskim w Małopolsce, jest częścią historycznego regionu Spisza. W ciągu wieków, wieś przeszła pod władzę różnych monarchów, zachowując swój spokojny charakter.
Jurgów, z bogatą historią, skrywa liczne zabytki, w tym drewniany kościół i starą chałupę chłopską, obecnie pełniącą funkcję muzeum. Wciąż działający tartak napędzany kołem wodnym jest świadectwem technologicznego postępu wsi, która niegdyś miała młyny, folusz i elektrownię wodną. Dziś, po tych obiektach pozostały tylko fragmenty, jak resztki fundamentów spalonej elektrowni czy przerobione budynki. Jurgów, z czystym powietrzem, wodą, lasami i rzeką, jest idealnym miejscem na wypoczynek oraz bazą wypadową w Tatry, oferując różnorodne atrakcje turystyczne zarówno latem, jak i zimą.
W Jurgowie zobaczyć można również trzy zabytkowe obiekty, które należą do Szlaku Architektury Drewnianej, a są to: drewniany kościół wybudowany w XVII wieku przez miejscowych cieśli, którego przepiękny wystrój składa się z wielu malowideł przedstawiających sylwetki aniołów i świętych, kolejnym obiektem jest Zagroda Sołtysów stanowiąca oddział Muzeum Tatrzańskiego, którego ekspozycja przedstawia warunki mieszkalne, sprzęty codziennego użytku oraz stroje jurgowskie z XIX i XX wieku. Ostatnim obiektem jest zespół szałasów pasterskich należących do mieszkańców Jurgowa. Kilkadziesiąt drewnianych szałasów zostało przeniesionych z polan tatrzańskich w XIX wieku i obecnie stanowią niezabezpieczony zabytek.
Noclegi Jurgów jest fantastycznym wyborem dla miłośników aktywnego wypoczynku, którzy po dniu pełnym wrażeń oczekują spokojnego wieczoru. Położenie sprawia, że Jurgów jest doskonałą bazą wypadową na różnorodne wycieczki nie tylko popularniejsze części Podhala, ale i na Słowację z którą wieś graniczy. W tej właśnie miejscowości znajduje się stacja narciarska Jurgów SKI z jednym z najtrudniejszych stoków na Podhalu a według miejscowych narciarzowi, który pokona stok w Jurgowie, już żaden inny stok nie sprawi trudności. Działają tu wyciągi orczykowe i krzesełkowe, dodatkowo okolica jest świetnie przygotowana także do uprawiania narciarstwa biegowego. Turyści najczęściej wybierają Jurgów noclegi przy stoku, ceniąc sobie bliskość do lokalnych ośrodków narciarskich i możliwość szybkiego dostępu do stoków, co jest szczególnie atrakcyjne dla miłośników sportów zimowych.
Popularną dyscypliną w tych okolicach są także spływy kajakowe odbywające się na rzece Białce, a jeśli rzeka ma wysoki stan wody, organizowane są również spływy pontonem. Warto jednak pamiętać, że rzeka ta ma trudny nurt i jest najlepsza dla bardziej obytych kajakarzy. Istnieje klub akademicki, który w czerwcu i lipcu organizuje szkolenia na Białce, dzięki czemu wielu turystów ma szansę przeżyć niesamowitą przygodę.
Turystyka Jurgów
Jurgów, malownicza miejscowość usytuowana przy rzece Białce, blisko granicy z Słowacją. Przed dołączeniem Polski do strefy Schengen, w Jurgowie funkcjonowało przejście graniczne. Otoczenie Jurgowa stanowią wzgórza o łagodnych zboczach – wschodnie obramowanie tworzą szczyty Brijov Vrh, Średni Wierch i Pusty Wierch, zaś od zachodu wznosi się Niski Wierch. Jurgów, leżący z dala od zgiełku popularnych miejsc turystycznych, jest idealnym miejscem dla szukających spokoju i ciszy, oferując przy tym dostęp do atrakcji i aktywności na świeżym powietrzu.
W Jurgowie znajduje się bogata baza noclegowa głównie pokoje gościnne, pensjonaty, kwatery prywatne, wille, apartamenty, ośrodki wczasowe, domki czy agroturystyka a także lokalny ośrodek narciarski i wiele tras spacerowych i rowerowych. Miejscowość ta jest także bramą do Tatrzańskiego Parku Narodowego, z najbliższymi wejściami na Wierchu Poroniec i Polanie Zazadnia, skąd można udać się na malownicze trasy w Tatry. Jurgów oferuje również dostęp do szlaków w Palenicy Białczańskiej, skąd można wybrać się w kierunku Morskiego Oka, Rysów czy Doliny Pięciu Stawów.
Popularne noclegi w Jurgowie
Jurgów, znany z malowniczych widoków na Tatry, oferuje szeroką gamę popularnych noclegów, idealnych dla każdego turysty. Wiele obiektów w Jurgowie zapewnia noclegi blisko wyciągów narciarskich, co jest wyjątkowo wygodne dla miłośników sportów zimowych. Dla rodzin z dziećmi dostępne są przestronne domki z placem zabaw, a także opcje noclegowe przyjazne zwierzętom, co umożliwia relaksujący pobyt z całym domowym menażem. Turystom ceniącym komfort i niezależność polecamy pokoje z łazienkami, noclegi z własnym aneksem kuchennym, balkonem oraz dostępem do ogrodu z miejscem na grill czy ognisko. Dla szukających komfortu, Jurgów proponuje ekskluzywne noclegi z jacuzzi, basenem czy sauną, gwarantujące relaks na najwyższym poziomie. Ponadto, Jurgów jest doskonałym miejscem na zorganizowanie grupowych wyjazdów, takich jak kolonie czy zielone szkoły, oferując przestronne pokoje i domki dopasowane do potrzeb większych grup.
Ile kosztuje nocleg w Jurgowie?
Ceny noclegów w Jurgowie mogą się różnić w zależności od standardu obiektu oraz sezonu, tanie noclegi w Jurgowie zaczynają się od około 40 zł za osobę za noc w prostych kwaterach i pokojach czy agroturystyce w Jurgowie, do kilkuset złotych za noc w luksusowych domkach czy pokojach z dodatkowymi udogodnieniami. Warto jednak pamiętać, że wiele obiektów oferuje atrakcyjne zniżki poza sezonem turystycznym oraz specjalne pakiety dla rodzin i grup zorganizowanych.
Jurgów atrakcje
- Stacja narciarska JURGÓW SKI oferuje 7 tras narciarskich, łącznie 4,5 km tras, zróżnicowanych pod względem trudności. Każdy narciarz znajdzie tutaj coś dla siebie. Ośrodek może poszczycić się jedną z najtrudniejszych tras narciarskich na Podhalu – trasą czarną i czerwoną. Mniej zaawansowani narciarze mają do dyspozycji trasę zieloną. Są również wyciągi dla maluszków. Stoki narciarskie są sztucznie naśnieżane, oświetlone i ratrakowan
- Najbliższe wejścia do Tatrzańskiego Parku Narodowego znajdują się:
- na Wierchu Poroniec – początek trasy na Rusinową Polanę (8,6 km z Jurgowa)
- nieopodal Polany Zazadnia – początek trasy na Wiktorówki (12 km z Jurgowa)
- na Palenicy Białczańskiej (12,7 km z Jurgowa)
- Szałasy pasterskie na polanie Podokólne - szałasy rozsiane były po tatrzańskich polanach i pełniły funkcje współczesnych zabudowań mieszkalno-gospodarskich.
- Jurgowski tartak jest nadal w pełni sprawny i utrzymuje się na rynku z innymi, bardziej nowoczesnymi podmiotami gospodarczymi. Swój sukces oraz stałą działalność tartak zawdzięcza tradycji związanej z obróbką drewna w Jurgowie, miejscowości powstałej na zalesionych terenach Podhala.
- Jurgowskie młyny posiadanie młyna w dawnych czasach było nietuzinkowym przywilejem. Była to konstrukcja przynosząca ogromne zyski i lokalni władcy, którzy z każdej porcji wyprodukowanej mąki otrzymywali część dla siebie, dzięki nim zbijali wielkie majątki.
- Kościół św. Sebastiana i MB Różańcowej – drewniany zabytkowy kościół wybudowany w 1675 roku (w stylu podhalańskim)
- Zagroda Sołtysów – ekspozycja muzealna prezentująca wyposażenie domostwa bogatej rodziny spiskiej w zabytkowym domu z 1861 roku
- Stara Remiza Strażacka – w jej wnętrzu znajduje się wystawa fotografii obrazujących historię Jurgowa na przestrzeni ostatniego wieku
- Górków Wierch – wzgórze wznoszące się na granicy państwowej pomiędzy polską miejscowością Jurgów a słowacką miejscowością Podspady
- Stacja narciarska Koziniec znajduje się w miejscowości Czarna Góra w sąsiedztwie Białki Tatrzańskiej i Zakopanego (15 km do centrum). Czteroosobowa kolejka linowa ma przepustowość 2400 osób na godzinę. W ośrodku narciarskim znajdują się dwie trasy jedna o długości 900 i 1000 metrów. Różnica wzniesień wynosi 130 metrów.
- Wierch Niski to masyw znajdujący się w gminie Bukowina Tatrzańska, który wznosi się na wysokość 983 m n. p.m. Można wybrać się na piesza wycieczkę wybierając szlak wiodący z Bukowiny Tatrzańskiej. Trasa, jaką trzeba pokonać to 6, 6 km i trzeba się przygotować na prawie 2 godziny marszu
Atrakcje w okolicy
- Morskie oko
- Gubałówka
- Giewont
- Rysy
- Termy Bania Białka Tatrzańska
- Terma Bukovina
- Chochołowskie Termy
- Termy Szaflary
- Termy Gorący Potok
- Tatrzański Park Narodowy
- Kolej linowa Kasprowy Wierch
- Dolina Kościeliska
- Dolina Chochołowska
- Wielka Krokiew im. Stanisława Marusarza
- Krupówki
- Nosal
- Aqua Park Zakopane
- Hala Gąsienicowa
- Dolina Pięciu Stawów Polskich
- Dolina Rybiego Potoku – Morskie Oko
- Czarny Staw pod Rysami
- Czarny Staw Gąsienicowy
- Kościelec
- Orla Perć
- Czarny Staw pod Rysami
- Wodogrzmoty Mickiewicza
- Wodospad Wielka Siklawa
- Przełęcz Kondracka
- Zawrat – przełęcz
- schroniska górskie
- jaskinie: Bielska, Lodowa, Śnieżna,
- Ścieżka w koronach drzew
- Sanktuarium na Krzeptówkach