Gdzie najlepiej spędzić święta Bożego Narodzenia w Polsce?

Święta Bożego Narodzenia w Polsce są obchodzone niemal przez wszystkich rodaków, niezależnie od tego, czy są wierzący, czy też nie. Na te grudniowe święta czekają niemal wszyscy, gdyż jest to czas pełen ciepła i magii. Gdy za oknami zimno, a zwłaszcza, gdy pada śnieg można poczuć szczególny klimat tych dni.

Święto Bożego Narodzenia zostało ustanowione w IV wieku n.e. na 25 grudnia, by wyprzeć kult boskiego Słońca – Mitry, którego narodzenie czczono w pogańskim Rzymie oraz na Bliskim Wschodzie tego dnia. Jednocześnie jest to czas, gdy na półkuli północnej zwycięża dzień nad nocą – przypada tuż po przesileniu zimowym, i począwszy od tego momentu dzień staje się coraz dłuższy.

Dwudniowe święta Bożego Narodzenia to dni wolne od pracy, można więc odpocząć, spotkać się w gronie rodzinnym. W naszym kraju święta najczęściej spędzamy z rodziną, bliższą, a czasem też dalszą, jednak coraz bardziej popularne są świąteczne wyjazdy do znanych miejscowości turystyczno – wypoczynkowych. Mamy oraz ojcowie coraz częściej uznają, że po całym roku ciężkiej pracy po prostu należy im się relaks, błogi odpoczynek, gdzie wszystko zostanie podane na tacy i nie trzeba będzie spędzać długich godzin na przygotowywaniu potraw świątecznych czy pieczeniu ciast. Tym bardziej pary w wieku dojrzałym, których dzieci opuściły już rodzinne gniazda, często decydują się na wyjazd bożonarodzeniowy. W niniejszym artykule wskażemy popularne kierunki takich wyjazdów.

Świąteczny wyjazd na Boże Narodzenie w Polsce – dokąd warto się wybrać?

Polacy na wyjazd bożonarodzeniowy często wybierają góry. Wiąże się to z tym, że w górach o tej porze roku najłatwiej o śnieg, co tworzy szczególny klimat Bożego Narodzenia, a jednocześnie pozwala na aktywny wypoczynek – jazdę na nartach, snowboardzie, sankach czy łyżwach. Często bierzemy kilka dni wolnego między Świętami a Nowym Rokiem, by wyjazd przedłużyć i porządnie odpocząć. Sprawdziliśmy, dokąd warto się wybrać na święta tak, by oderwać się od – nierzadko trudnej – codzienności i poczuć magię Bożego Narodzenia.

Tatry

To zdecydowanie numer jeden, jeśli chodzi o wybory regionów na spędzenie świąt. Tatry pod koniec grudnia są przepiękne, ośnieżone, tajemnicze i niezmiennie – jak przez cały rok –  uczące pokory. Jeśli chodzi o kurorty górskie, to od lat chętnie wybieranymi są Zakopane, Białka Tatrzańska czy Bukowina Tatrzańska. Prócz sportów zimowych, można się tam oddać relaksowi w lokalnych termach, spacerować, czy uczestniczyć w licznych kuligach, które najczęściej kończą się bajecznym ogniskiem z pieczeniem kiełbasek, góralską muzyką, nierzadko z tańcami. Dla tych, co nie chcą marznąć polecamy liczne prawdziwe imprezy góralskie, z występami kapeli na żywo, pyszną kwaśnicą, oscypkami i herbatą góralską.

W Zakopanem całkowicie za darmo obejrzymy Krainę Światła, którą na Gubałówce ustawiły Polskie Koleje Linowe. Od soboty, 11 listopada, nad miastem rozbłysnęły tysiące ledowych lampek. Te spektakularne świetlne rzeźby, które można podziwiać do końca sezonu zimowego, wieczorem robią niezwykle imponujące wrażenie.

Nieomal wszystkie pensjonaty i hotele w Tatrach przygotowane są na przyjęcie bożonarodzeniowych turystów, pakiety  obejmują najczęściej kilka dni, od 23 do 27 lub 28 grudnia. Tegoroczne ceny za pobyt dla jednej osoby wynoszą od tysiąca kilkuset złotych w górę. W cenie noclegi, wyżywienie, plus kolacja wigilijna, najczęściej z kapelą góralską. Mimo późnej pory wszystkim odwiedzającym Zakopane polecamy uczestnictwo w przepięknej Pasterce w słynnym kościele na Krzeptówkach.

Pieniny

Pieniny również cieszą się dużym zainteresowaniem, jeśli chodzi o ofertę bożonarodzeniową. Większość hoteli, pensjonatów czy domki w tej malowniczej krainie w swej ofercie podkreśla to, że zdejmie z naszych głów praco- i czasochłonne przygotowania świąteczne, a nam pozostanie jedynie relaks i dobra zabawa w przepięknych okolicznościach. Szczawnica, Krościenko nad Dunajcem, Czorsztyn, Niedzica, czy nieco mniej oblegane Sromowce Niżne, Kluszkowce to popularne miejscowości turystyczno – wypoczynkowe regionu. Jeśli chodzi o aktywny wypoczynek na nartach, dużą popularnością cieszy się Szczawnica ze stacją narciarską na Palenicy, gdzie naśnieżanie wspomagane jest armatkami. Kolejnym ośrodkiem narciarskim w Pieninach wartym polecenia jest Arena Narciarska Jaworki – Homole, leząca niespełna 400 metrów od centrum Jaworek. Ośrodek Narciarski CzorsztynSki Kluszkowce to kolejny punkt na mapie narciarstwa zjazdowego i biegowego w Pieninach. Istnieje od 1999 roku, a wyciągi orczykowe zaczęły działać 1.1.2000 r. Co istotne, ośrodek należy do karty Tatry Super Ski – na jednym skipassie można jeździć w 18 ośrodkach w Polsce i na Słowacji. Według właścicieli ośrodków narciarskich w Pieninach, do pienińskich wyciągów nie ma aż tak dużych kolejek, jak do tatrzańskich, warto więc rozważyć ten kierunek podróży świątecznej.

Jak zapewniają właściciele pienińskich większych hoteli i pensjonatów, organizatorzy świątecznego wypoczynku umożliwią nam święta bez gorączki świątecznych przygotowań, a my będziemy mogli się oddać błogiemu wypoczynkowi. Doskonałą formą spokojniejszego niż aktywna jazda na nartach wypoczynku są górskie spacery. Pieniny oferują wiele szlaków pieszych – np. na Sokolicę, czy Trzy Korony, najmłodsi pozjeżdżają tu na sankach, całe rodziny będą mogły urządzić bitwę na śnieżki. Jeśli chodzi o ceny pobytu kształtują się one na podobnym poziomie co tatrzańskie.

Karkonosze

Karkonosze są najwyższym pasmem górskim Sudetów. Leżą w województwie dolnośląskim. Do najpopularniejszych miejscowości regionu należąKarpacz oraz Szklarska Poręba. W obu tych miejscowościach amatorzy jazdy na nartach znajdą bogatą, przeznaczoną specjalnie dla nich, ofertę.  Zarówno w Karpaczu, jak i w Szklarskiej Porębie istnieje wiele stacji narciarskich, wyciągów, zarówno dla zaawansowanych adeptów narciarstwa jak i dla początkujących, dla tych ostatnich są również szkółki narciarskie. Są także łagodne stoki predestynowane specjalnie dla dzieci.

Wszystkim przebywającym w święta w Karpaczu polecamy zimowy spacer na Śnieżkę, na którą z miasta dotrzeć można kilkoma szlakami. Należy jednak uprzednio sprawdzić na stronach Karkonoskiego Parku Narodowego, które z nich są otwarte, bowiem niektóre odcinki mogą być wyłączone z uwagi na zagrożenie lawinowe.

Większe hotele i pensjonaty w Karpaczu oferują w cenach od tysiąca kilkuset złotych w górę (za osobę) kilkudniowe pobyty świąteczne z atrakcjami takimi, jak wizyta Świętego Mikołaja rozdającego prezenty, spacery z pochodniami, ogniska z grzańcem i pieczeniem kiełbasek, koncerty kolęd.

Karkonosze to niezwykle urokliwe miejsce na świąteczny wyjazd, które serdecznie polecamy.

Bieszczady

Bieszczady, będące magicznym miejscem na rodzinne wakacje o każdej porze roku, stanowią również doskonały kierunek na spokojne Święta Bożego Narodzenia. Co istotne, można tam cieszyć się czasem bez tłumów turystów. W szczególności świętowanie Bożego Narodzenia w miejscowościach takich jak Polańczyk, Ustrzyki Dolne czy Solina może stać się niezapomnianym wspomnieniem na wiele lat. Jeśli chodzi o ceny w zorganizowanych miejscach pobytu, są one analogiczne do wyżej opisanych, jednak możemy zdecydować się wynająć domek całoroczny, wtedy koszty spadną. Musimy jednak pamiętać, by upewnić się  co do wyposażenia – zwłaszcza, jeśli będziemy chcieli samodzielnie przygotowywać posiłki, w tym wieczerzę wigilijną – by nie okazało się, że do dyspozycji mamy kuchenkę turystyczną, bez piekarnika, i z jednym palnikiem, a w domku brakuje zastawy stołowej. Opcją do rozważenia jest skorzystanie z cateringu wigilijnego oferowanego przez lokalne restauracje. Warto zapytać właściciela domku o atrakcje świąteczne, dostępne w okolicy, tak, byśmy mogli odpowiednio zorganizować sobie czas.

Bieszczadzkie hotele i większe pensjonaty zazwyczaj w ofercie bożonarodzeniowej posiadają kuligi, wyprawę „po choinkę” czy wizytę Świętego Mikołaja wręczającego prezenty. Czas świąteczny w tego typu obiektach jest zazwyczaj wypełniony przeróżnymi atrakcjami tak, że nikt z pewnością nie będzie narzekał na nudę.

Beskidy

Do najpopularniejszych kierunków wyjazdu w Beskidy należą Szczyrk, Ustroń i Wisła, a także Bielsko-Biała, Istebna, Brenna. Beskidy to często wybierane miejsce na zimowy wypoczynek. Ponieważ w ostatnich latach coraz trudniej o białe święta, mamy nieomal gwarancję, że w Szczyrku czy Wiśle nam go nie zabraknie. W Beskidach istnieje wiele wspaniałych możliwości poszusowania na stokach, czy powędrowania malowniczymi szlakami oferującymi przepiękne widoki. Beskidzkie miejscowości mają długą historię, jest więc w nich co zwiedzać i oglądać. W Wiśle, prócz stoków zjazdowych polecamy obejrzeć skocznie narciarskie, których w mieście jest kilka, a jedna – ta w Wiśle – Malince – została nazwana imieniem Adama Małysza. Miasto ma też jego galerię, w której podziwiać możemy trofea zdobyte podczas przeróżnych konkursów.

Szczyrk jest znany z posiadania największej liczby ośrodków narciarskich oraz najdłuższych tras zjazdowych w regionie, co czyni go doskonałym miejscem na świąteczny wyjazd. Zarówno dorośli, jak i dzieci, początkujący i zaawansowani narciarze oraz snowboardziści, znajdą tu coś dla siebie.

Beskidzkie hotele oferują przeróżne atrakcje bożonarodzeniowe, takie jak kuligi z pieczeniem kiełbasek i grzańcem, kolędowanie z kapelą góralską, dla dzieci wizytę Świętego Mikołaja, tak, by święta Bożego Narodzenia na długo zapisały się w naszej pamięci. Wiele beskidzkich hoteli zresztą posiada propozycje angażujące najmłodszych w przeróżne aktywności, aby czas świątecznego odpoczynku im się nie dłużył. Reasumując, pobyt w Beskidach podczas świąt to dla całych rodzin strzał w dziesiątkę.

Góry Stołowe

To część Sudetów, jedne z niewielu w Europie tzw. góry płytowe. Piaskowcowe płyty ułożone są poziomo aż do samego szczytu, stąd nazwa gór – są płaskie jak stół. Najwyższy szczyt to Szczeliniec Wielki (919 m. n.p.m.), góry więc nie są wysokie, a jednak każdego roku cieszą się odwiedzinami wielu turystów. Najbardziej znane miejscowości regionu to Duszniki-Zdrój, Kudowa-Zdrój, Lewin Kłodzki czy Polanica-Zdrój. Wszystkie te miejscowości mają status uzdrowisk, polecamy więc je szczególnie chcącym podreperować swoje zdrowie.

Region charakteryzuje się wieloma szlakami pieszymi, na które warto się wybrać, gdyż wiodą przez miejsca niezwykłe, malownicze i bardzo interesujące. Na przykład na wspomniany już Szczeliniec Wielki czy Błędne Skały można spokojnie wybrać się z małymi dziećmi, powinny spokojnie podołać trasie. Nawet te najmniejsze, umieszczone bezpiecznie w nosidełkach także mogą zwiedzać Góry Stołowe. Na szczyt najwyższego wzniesienia Gór Stołowych najlepiej wybrać się z Karłowa, który leży u podnóża Szczelińca, nieopodal Kudowy – Zdrój.

Jeśli chodzi o pobyt zorganizowany, w hotelu czy pensjonacie, ceny są podobne do tych obowiązujących w innych górskich regionach. Za kilkudniowy pobyt w pokoju dwuosobowym zapłacimy w tym roku od ponad 2000 złotych. Dla tych, co cenią sobie wolność, ciszę i spokój, polecamy wynajęcie domku, ale – podobnie jak w innych regionach – sprawdźmy najpierw czy posiada wszystkie niezbędne dla nas udogodnienia, jak możemy wypełnić czas (atrakcje w okolicy w czasie świątecznym), czy ma dogodny dojazd.

Góry Świętokrzyskie

To, obok Sudetów, jedne z najstarszych gór w Europie. Góry, inaczej niż pozostałe, leżą prawie w centrum kraju, co stanowi ich niewątpliwą zaletę, bowiem jest do nich relatywnie niedaleko z każdego punktu Polski.

Góry Świętokrzyskie, mimo iż najniższe w Polsce, również mają swoją ofertę wyciągów narciarskich. Należą do nich np. Sabat Krajno, Niestachów, czy wyciąg narciarski Telegraf. Przebiegają przez nie liczne piesze szlaki turystyczne, np. na Łysicę i Święty Krzyż. Będąc w okolicy warto odwiedzić Park Rozrywki Sabat Krajno, ze słynną aleją miniatur, parkiem linowym, lunaparkiem i kinem 6D oraz wspomnianym już wyciągiem narciarskim. Koniecznie należy się udać do duchowego centrum regionu – świetnie zachowanego zabytkowego klasztoru na  Świętym Krzyżu, w pobliżu którego zlokalizowane są gołoborza – olbrzymie pole bloków skalnych zbudowanych z piaskowca kwarcytowego, powstałych w wyniku wietrzenia mrozowego.

Najważniejszymi miejscowościami wypoczynkowo – turystycznymi są Święta Katarzyna. Wielu, Krajno, Bodzentyn turystów wybiera także Kielce, będące sercem województwa i regionu, z uwagi na ofertę hoteli i pensjonatów, oraz jako centrum okolicznych atrakcji, których tu nie brakuje. Ceny za pobyt różnią się w zależności od standardu, jednak można powiedzieć, że są bardziej konkurencyjne, niż te obowiązujące w górach na południu kraju. Znalezienie noclegu w Świętej Katarzynie, Krajnie lub Nowej Słupi jest również doskonałym pomysłem, ponieważ miejscowości te stanowią świetną bazę wypadową do zwiedzania okolicy. W Górach Świętokrzyskich dostępne są liczne opcje zakwaterowania, od hoteli po agroturystyki, co ułatwia planowanie pobytu.

Reasumując, istnieje wiele możliwości spędzenia czasu świątecznego w polskich górach, w zależności od preferencji i zasobności naszych kieszeni. Osobom chcącym prawdziwie wypocząć podczas świąt polecamy bogatą ofertę polskich hoteli i pensjonatów, wszystkim, którzy dysponują mniejszym budżetem, a również chcą wyjechać na święta polecamy wynajęcie domku, czy agroturystykę. Niemal każdy, kto chce wyrwać się z kieratu obowiązków dnia codziennego i nie popadać w przedświąteczny szał zakupów i przygotowań, znajdzie w bogatej ofercie wypoczynkowej miejscowości turystycznych coś dla siebie.

W Górach
Zakopane noclegi, Białka Tatrzańska noclegi, Bukowina tatrzańska noclegi, Kościelisko noclegi, Poronin noclegi, Biały Dunajec noclegi, Szaflary noclegi, Murzasichle noclegi, Jurgów noclegi, Szczawnica noclegi, Krościenko nad Dunajcem noclegi, Czorsztyn noclegi, Niedzica noclegi, Kluszkowce noclegi, Krynica-Zdrój noclegi, Muszyna noclegi, Tylicz noclegi, Piwniczna-Zdrój noclegi, Szczyrk noclegi, Wisła noclegi, Ustroń noclegi, Brenna noclegi, Koniaków noclegi, Żywiec noclegi, Korbielów noclegi, Zawoja noclegi, Karpacz noclegi, Szklarska Poręba noclegi, Miłków noclegi, Polanica-Zdrój noclegi, Kudowa-Zdrój noclegi, Duszniki-Zdrój noclegi, Lądek-Zdrój noclegi, Kłodzko noclegi, Świeradów-Zdrój noclegi, Solina noclegi, Polańczyk noclegi, Ustrzyki Dolne noclegi, Ustrzyki Górne noclegi, Cisna noclegi, Wetlina noclegi, Święta Katarzyna noclegi, Krajno noclegi, Bodzentyn noclegi, Nowa Słupia noclegi, Chęciny noclegi, Baligród noclegi, Smerek noclegi, Komańcza noclegi, Lutowiska noclegi, Rymanów-Zdrój noclegi, Iwonicz-Zdrój noclegi, Wysowa noclegi, Maniowy noclegi, Sromowce Niżne noclegi, Sromowce Wyżne noclegi, Gliczarów Górny noclegi, Czarna Góra noclegi, Małe Ciche noclegi, Murzasichle noclegi, Ząb noclegi, Szaflary noclegi, Witów noclegi, Chochołów noclegi, Jabłonka noclegi, Lipnica Wielka noclegi, Zubrzyca Dolna noclegi, Zubrzyca Górna noclegi, Istebna noclegi, Milówka noclegi, Limanowa noclegi, Międzybrodzie Żywieckie noclegi, Zwardoń noclegi, Jaworzynka noclegi, Jastrzębie-Zdrój noclegi, Złoty Stok noclegi, Szczawno-Zdrój noclegi, Ściegny noclegi, Sosnówka noclegi, Jelenia Góra noclegi, Sucha Beskidzka noclegi, Maków Podhalański noclegi, Rabka-Zdrój noclegi, Nowy Targ noclegi, Ochotnica Górna noclegi, Mszana Dolna noclegi, Jaworki-Homole noclegi, Święty Krzyż noclegi