GÓRSKIE WĘDRÓWKI? JAK SIĘ DO NICH PRZYGOTOWAĆ? O CZYM POWINNIŚMY PAMIĘTAĆ?

Chodzenie po górach to świetna przygoda! Wiedzą o tym zapewne miłośnicy aktywnego spędzania czasu, preferujący czynny tryb życia. Zwłaszcza Ci lubiący poruszać się właśnie po tamtejszych rejonach. Jednak spacery po wysokich szczytach, czy wilgotnych dolinach to nie tylko sam proces chodzenia, wyprawy samej w sobie. To nie tylko odczuwanie przyjemności i pokonywanie kolejnych przeszkód w drodze do celu. To nawet nie poczucie adrenaliny, przeplatane na przemian z dumą i satysfakcją. Przed wyruszeniem w obraną przez nas wcześniej, pieszą trasę istotnych jest kilka czynników. Jak należy się zorganizować przygotowując się do wędrówki? Co powinniśmy sprawdzić? Jakie niezbędne rzeczy/przedmioty powinien zawierać nasz plecak turystyczny? Właśnie o tych i innych zawiłościach traktuje tenże artykuł.

 

Przede wszystkim w pierwszej kolejności należy zadać sobie kilka podstawowych pytań. Które góry chcemy wybrać? Trasę o jakim dystansie i poziomie trudności chcemy pokonać? Wszak góry górom nierówne. Nie da się ukryć, iż wybór jest zdecydowanie większy, niż masowo co roku zatłoczone szlaki turystyczne na Kasprowy, czy Morskie Oko. Na początek musimy też przemyśleć, w jakiej aktualnie jesteśmy formie? Czy damy radę przebyć wyznaczony sobie dystans? Będziemy w stanie przebrnąć przez wszelkie ewentualne trudności, mogące pojawić się na naszej drodze już w trakcie wyprawy? Wreszcie-kiedy ostatni raz mieliśmy do czynienia z dłuższą, pieszą wycieczką i czy aby na pewno możemy w dane miejsce w miarę sprawnie dotrzeć, nie wyrządzając swojemu organizmowi szkód. Jeśli mamy jakieś uszczerbki na zdrowiu-czy to mniejsze, czy większe również weźmy je pod uwagę. Dobrze się zastanówmy, czy decyzja o takiej eskapadzie nie przysporzy problemów ze zdrowiem, a w skrajnych przypadkach nie stanie się zagrożeniem dla życia. W sytuacji, gdy stawiamy w górach pierwsze kroki, dopiero je poznajemy-zacznijmy od krótszych wędrówek o mniejszym stopniu trudności. Z czasem możemy zdecydować o ich wydłużeniu, wybierając szlaki o trudniejszym profilu, przystosowując je do ewentualnie niewielkich ograniczeń.

 

Tatrzańskie granie to najwyższy poziom zaawansowania. Jednak trzeba zaznaczyć, iż przyjemności z górskich wędrówek dostarczą również te nieco niższe pasma. Przykładowo delikatne, przyjazne turystom zbocza Gór Świętokrzyskich stanowią doskonały pomysł dla początkujących. Ponadto- są dogodną opcją na wędrówki rodziną. Kiedy już odpowiemy sobie na powyżej wymienione pytania następnym krokiem będzie wytyczenie dokładnej trasy, a także kompletowanie zawartości plecaka, który ze sobą rzecz jasna-zabierzemy. Przy ustalaniu trasy, jaką będziemy podążać niezawodna bywa mapa turystyczna. Ludzie od dawien dawna się nią posługiwali. Praktyka ta pozostała aż do dziś i jest nadal kultywowana. Z kolei to jest najlepszym wyznacznikiem potwierdzającym jej przydatność, mówiącym, iż jest to od wieków sprawdzona metoda. Nie trzeba więc dodatkowych argumentów, przemawiających za tym, by ją ze sobą spakować. W pewnym sensie jest ona dla nas nieodłącznym elementem. Bowiem nigdy nie wiadomo, jak przebiegnie wycieczka i kiedy możemy jej potrzebować. Równie niezbędne może okazać się zainstalowanie na tę okoliczność aplikacji. Jednak nie z każdego miejsca możemy być w posiadaniu zasięgu w telefonie. Wówczas z pomocą przychodzi wspomniana mapa. Przechodząc do odpowiedniego wyposażenia torby turystycznej- tutaj także musimy wiedzieć, co może nam się przydać. Najważniejszym czynnikiem jest odpowiednie zaopatrzenie się w prowiant. Pod żadnym pozorem nie ruszajmy się w góry bez dostatecznego zapasu wody. I to takiego, pozwalającego swobodnie dotrzeć do najbliższego schroniska, albo punktu, gdzie uzupełnimy jej braki. Zabezpiecz też prowiant, zakładając, że z jakichś powodów możesz nie mieć możliwości uzupełnić go po drodze. W górach dobrze sprawdza się żywność wysokoenergetyczna. Dobrze jest wziąć ze sobą zapas orzeszków, batoników musli (pojemnik najlepiej własnoręcznie przygotowanych z płatków owsianych, kakao, rodzynek). Nieodzowną alternatywą dla tych przekąsek może okazać się ciemna, gorzka czekolada. W razie potrzeby dostarczy ona naszemu organizmowi licznych pokładów magnezu, tak przecież korzystnego dla naszego zdrowia. Co więcej-szczególnie w czasie wzmożonej aktywności fizycznej. Jesteśmy zwolennikami produktów mięsnych? Spakujmy chociażby dwie paczki legendarnych już kabanosów. Bowiem ich skubanie to dla niejednego wędrowca przeżycie ściśle połączone z wycieczkami górskimi. Nie oszczędzajmy na dobrym termosie. To inwestycja, która wprost wpłynie na komfort podróżowania. Nierzadko może okazać się wręcz zbawienna, choć z pozoru może nie wydawać się aż tak konieczna. W chłodniejszych porach roku ciepła herbata z termosu pomoże walczyć z mrozem. Latem można przechowywać w nim, np. mrożoną herbatę, która przed długi czas zostanie przyjemnie chłodna. Na rynku są też dostępne termosy obiadowe, w których zmieścisz porcję ciepłego posiłku. To szczególnie dobra opcja w sytuacji, gdy przed nami zapowiada się długa wędrówka.

 

Przechodząc do kwestii odzieży, zadbajmy, by utrzymać w miarę stabilną temperaturę ciała. Robiąc zakupy lepiej unikać ubrań z bawełny – szczególnie w przypadku tych warstw, które będą najbliżej Twojego ciała. Bawełna choć ma wiele zalet, w górach się nie sprawdza. Łatwo chłonie wilgoć, nie odprowadzając jej zbyt szybko do otoczenia. Długie godziny wędrowania w wilgotnych, nieschnących ubraniach „z powodzeniem” obniżą komfort wycieczki. Dlatego wariant ubrania się „na cebulkę” jest najrozsądniejszym pomysłem. Warunki pogodowe zmieniają się szybko. W związku z tym człowiek na zmianę wychładza organizm (przy długich zejściach) i mocno go rozgrzewa (przy wymagających podejściach). Najwygodniej wtedy szybko zdejmować z siebie lub dokładać kolejne warstwy ubrania. Zamiast grubego swetra i puchowej kurtki, zdecyduj się na więcej cieńszych warstw. Poza komfortem termicznym, zaletą cienkich ubrań jest to, że znacznie łatwiej zmieścić je w plecaku, gdy akurat nie są potrzebne. Konieczne będą długie spodnie- najlepiej typowo sportowe, zaprojektowane z przeznaczeniem do użycia przy dużym wysiłku. Nie mogą być opięte, zbyt dopasowane, by nie krępowały naszych ruchów. Dodatkowo nie narażając nas na dyskomfort. Mogą być luźne, lekko przewiewne, zakrywające całą nogę, a przy tym też nieprzemakające. Nie kupujmy spodni cienkich. Będą bardziej podatne na przemoknięcia, skłonne do przepuszczania chłodnego powietrza. To ostatnie może sprzyjać wychłodzenia organizmu, przyczyniając się do złapania infekcji. W razie otarć, czy stłuczeń fundujemy sobie większy ból. Zaś cienki materiał może ulec zniszczeniu, przez co nie będzie odpowiednio spełniał funkcji ochronnej. Niebywale ważnym aspektem, zaraz obok ubioru, którego nie można pominąć jest wybór właściwego obuwia. Buty to podstawowy element wyposażenia każdej osoby, która myśli o górskich wędrówkach. Niedopasowane obuwie może zmienić najpiękniejszą wycieczkę w koszmar i sprawić, że będziesz bardziej podatny na kontuzje. Planując, organizując tego typu wyprawę zaopatrzmy się w buty z wyższą cholewką, która będzie stabilizować staw skokowy, ochraniając go przed wieloma urazami. Także na tych mniej wymagających szlakach są one często rekomendowane. Podczas doboru obuwia zwróćmy uwagę na rodzaj podeszwy. Im twardsza i lepiej niwelująca nierówności na trasie, tym lepiej dla komfortu naszej stopy.

 

Wyzwaniem, które powinniśmy wcześniej postarać się przewidzieć, by nie zostać niemiło zaskoczonym są warunki pogodowe. Dokładnie sprawdźmy, chociaż mniej więcej, jakiej pogody spodziewać się w czasie, gdy zamierzamy pokonywać szczyty. W tej kwestii trzeba mieć na uwadze, że nie wystarczy sprawdzenie prognozy dla miasta, z którego wyruszamy na trasę. Pogoda, jak wiemy charakteryzuje się niemalże ciągłą zmiennością, nierzadko jest dość kapryśna. Lepiej być świadomym, iż w wyższych partiach górskich pasm może diametralnie różnić się ona od tej w położonych w dolinach miastach.

 

Nigdy nie jest za późno, by zacząć przygodę z górami. Odpowiednie przygotowanie to już połowa sukcesu! Wśród drobniejszych akcesoriów, które mogą się nam przydać zazwyczaj powinny się znaleźć przede wszystkim notes z numerami alarmowymi. Nie jesteśmy w stanie przewidzieć, czy i kiedy będziemy potrzebować pomocy, a w kryzysowych sytuacjach nie chodzi o to, by tracić czas na szukanie karteczki z zapisanymi numerami, potęgując własny stres. Wtedy liczy się głównie szybkość w działaniu, by niezbędna nam opieka medyczna znalazła nas na czas, niezwłocznie udzielając pomocy. Nie zaszkodzi, jeśli dodatkowo włożymy do środka: krem z filtrem UV, woreczki foliowe, powerbank, latarka, apteczka, a wreszcie-niewielki ręcznik z mikrofibry. Dostosujmy swój ekwipunek do panującej na zewnątrz aury. Z tak kompleksowo wyposażonym górskim plecakiem nic nie powinno zakłócić naszej wędrówki. Jeśli jednak zdarzyłyby się nam nieprzyjemności tak wyposażeni możemy być pewni, że sprostamy każdemu zdarzeniu, bez problemu odnajdując się na szlaku w każdej nieprzewidzianej sytuacji. Nastawmy się na ogromną dozę wrażeń w połączeniu z litrami świeżego, przepełnionego rześkością powietrza.

 

Mamy nadzieję, że ten swego rodzaju poradnik z zawartą w nim skarbnicą nieocenionej wiedzy zachęci was do wyruszenia w górskie rejony Zakopane, Białka Tatrzańska, Bukowina Tatrzańska, Kościelisko, Karpacz, Szklarska Poręba, Polanica Zdrój, Kudowa Zdrój, Solina Polańczyk, Wetlina, Krynica Zdrój, Szczawnica, Wisła, Szczyrk, Żywiec, Zawoj, oraz pozwoli wam zyskać pewność siebie, zarówno będąc już na trasie, jak i podczas niezbędnych przygotowań.

Szerokiej drogi! 🙂

Kinga Kopyś 

 

W Górach
Zakopane noclegi, Białka Tatrzańska noclegi, Bukowina tatrzańska noclegi, Kościelisko noclegi, Poronin noclegi, Biały Dunajec noclegi, Szaflary noclegi, Murzasichle noclegi, Jurgów noclegi, Szczawnica noclegi, Krościenko nad Dunajcem noclegi, Czorsztyn noclegi, Niedzica noclegi, Kluszkowce noclegi, Krynica-Zdrój noclegi, Muszyna noclegi, Tylicz noclegi, Piwniczna-Zdrój noclegi, Szczyrk noclegi, Wisła noclegi, Ustroń noclegi, Brenna noclegi, Koniaków noclegi, Żywiec noclegi, Korbielów noclegi, Zawoja noclegi, Karpacz noclegi, Szklarska Poręba noclegi, Miłków noclegi, Polanica-Zdrój noclegi, Kudowa-Zdrój noclegi, Duszniki-Zdrój noclegi, Lądek-Zdrój noclegi, Kłodzko noclegi, Świeradów-Zdrój noclegi, Solina noclegi, Polańczyk noclegi, Ustrzyki Dolne noclegi, Ustrzyki Górne noclegi, Cisna noclegi, Wetlina noclegi, Święta Katarzyna noclegi, Krajno noclegi, Bodzentyn noclegi, Nowa Słupia noclegi, Chęciny noclegi, Baligród noclegi, Smerek noclegi, Komańcza noclegi, Lutowiska noclegi, Rymanów-Zdrój noclegi, Iwonicz-Zdrój noclegi, Wysowa noclegi, Maniowy noclegi, Sromowce Niżne noclegi, Sromowce Wyżne noclegi, Gliczarów Górny noclegi, Czarna Góra noclegi, Małe Ciche noclegi, Murzasichle noclegi, Ząb noclegi, Szaflary noclegi, Witów noclegi, Chochołów noclegi, Jabłonka noclegi, Lipnica Wielka noclegi, Zubrzyca Dolna noclegi, Zubrzyca Górna noclegi, Istebna noclegi, Milówka noclegi, Limanowa noclegi, Międzybrodzie Żywieckie noclegi, Zwardoń noclegi, Jaworzynka noclegi, Jastrzębie-Zdrój noclegi, Złoty Stok noclegi, Szczawno-Zdrój noclegi, Ściegny noclegi, Sosnówka noclegi, Jelenia Góra noclegi, Sucha Beskidzka noclegi, Maków Podhalański noclegi, Rabka-Zdrój noclegi, Nowy Targ noclegi, Ochotnica Górna noclegi, Mszana Dolna noclegi, Jaworki-Homole noclegi, Święty Krzyż noclegi