Korbielów – malownicza wieś w Beskidzie Żywieckim u podnóża Pilska.

Korbielów to malownicza wieś położona w Beskidzie Żywieckim, stanowiąca popularne miejsce wypoczynku dla miłośników górskich krajobrazów i aktywnego wypoczynku. Zimą przyciąga narciarzy dzięki dobrze rozwiniętej infrastrukturze narciarskiej, a latem staje się bazą wypadową dla turystów pragnących podziwiać piękno przyrody na licznych szlakach górskich. Położenie u podnóża Pilska, drugiego co do wysokości szczytu w Beskidzie Żywieckim (1557 m n.p.m.), sprawia, że jest to idealne miejsce dla miłośników białego szaleństwa oraz pieszych wędrówek górskich.

Mimo swych niewielkich rozmiarów stanowi ona ważny punkt na mapie turystycznej Polski. Ciekawostką jest fakt, że „Korbielów” to nazwa, która ma swoje korzenie w dawnych czasach. Wywodzi się od strażników, zwanych „korbielami”, którzy pełnili wartę na granicach. Gdy zbliżało się niebezpieczeństwo, zapalali ogniska na wierzchołkach gór jako znak alarmowy dla okolicznych osad.

Korbielów przyciąga turystów przede wszystkim rozbudowaną infrastrukturą narciarską, która obejmuje liczne wyciągi i trasy zjazdowe o różnym stopniu trudności, co sprawia, że miejsce to jest atrakcyjne zarówno dla początkujących, jak i zaawansowanych narciarzy. Zimą wioska tętni życiem, a śnieg pokrywający stoki gwarantuje doskonałe warunki do uprawiania sportów zimowych.

Wyciągi Narciarskie w Korbielowie: Raj dla miłośników białego szaleństwa

 • Stacja Narciarska Pilsko – Jontek mieści się przy ulicy Jerzego Sitki i dysponuje dziewięcioma trasami o łącznej długości 10 kilometrów. Trasy cechują się różnicami poziomów od 31 do 700 metrów i długościami od 710 do 3364 metrów. Z powyższej charakterystyki wyraźnie widać, że trasy narciarskie Stacji są przeznaczone zarówno dla początkujących jak i zaawansowanych miłośników zjazdów na nartach. Stacja Narciarska Pilsko-Jontek wyposażona jest także w siedem wyciągów, w tym trzy koleje, dwa wyciągi orczykowe i dwa talerzykowe. Stacja posiada własną szkołę narciarską – Pilsko Ski Academy, mającej w ofercie zarówno nauczanie początkowe, jak i doskonalenie techniki narciarskiej. Na stokach działają patrole ratownicze, które dbają o bezpieczeństwo narciarzy. Dodatkowo, trasy są regularnie kontrolowane pod kątem bezpieczeństwa. Przy wyciągu „Kamienna – Solisko” znajdziemy Karczmę Pod Polanką, oferującą obiady tradycyjne, fastfoody, zimne i gorące napoje czy desery. Ośrodek dysponuje nawet własnym basenem („Pilśnianka”), dostępnym wyłącznie dla jego gości, o wymiarach 6 m x 12m, głębokości
  1,4 m i temperaturze wody około 26°C.
  Latem stacja przyciąga miłośników górskich wędrówek. Z Pilska rozpościera się przepiękny widok na okoliczne góry i doliny. Dojazd do ośrodka jest stosunkowo prosty, zarówno samochodem, jak i komunikacją publiczną. W okolicy znajduje się wiele miejsc noclegowych, od schronisk po pensjonaty i hotele.
 • Wyciąg Narciarski „Cypisek” zlokalizowany jest w Korbielowie, przy ulicy Granicznej. Czynny w sezonie od 9:00 do 17:00, lub do ostatnich dziesięciu narciarzy, czyli jak
  są chętni, to nawet dłużej. Długość wyciągu wynosi 400 metrów, o różnicy poziomów 28 m. Trasy są oświetlane, naśnieżane, ratrakowane. Na miejscu działa szkółka narciarska oraz wypożyczalnia sprzętu i gastronomia. Dla zmotoryzowanych dostępny jest parking. To bardzo atrakcyjny ośrodek, gdyż mieści się także na stokach góry Pilsko. Znajdują się tam trasy narciarskie, które szczycą się mianem najwyżej położonych w Beskidach. Tylko tatrzańskie stoki są od nich wyżej. Specyficzne położenie Pilska zapewnia doskonałe warunki śniegowe i wyjątkowy mikroklimat. Co więcej, narciarze doceniają różnorodność tras na Pilsku, które nie są jednostajne i oferują wiele wyzwań dla entuzjastów sportów zimowych.
 • Wyciąg Narciarski Kuligówka także mieści się przy ulicy Granicznej. Długość wyciągu
  to 400 metrów, różnica wysokości zaś – 30 metrów. Trasy, jak poprzednio, również
  są naśnieżane, oświetlone i ratrakowane, na miejscu dostępne są: szkółka narciarska, bar oraz parking dla posiadaczy pojazdów mechanicznych. 

Noclegi w Korbielowie gwarantują komfortowy wypoczynek w sercu Beskidu Żywieckiego, otoczeniu malowniczych krajobrazów i czystego górskiego powietrza. Dzięki lokalnej gościnności i bogatej ofercie pensjonatów oraz agroturystyki, turyści mogą doświadczyć autentycznej atmosfery regionu. Wybierając Korbielów noclegi, masz pewność bliskości do licznych atrakcji turystycznych, szlaków górskich oraz stoków narciarskich.

Co warto zwiedzić w okolicach Korbielowa?

Korbielów to bardzo atrakcyjna pod względem turystycznym miejscowość. Latem  zamienia się on w bazę wypadową dla turystów pragnących odkryć uroki Beskidu Żywieckiego.

W samym Korbielowie, lub bezpośredniej jego bliskości polecamy do odwiedzenia rezerwaty przyrody. Na terenach masywu Pilsko znajduje się ich aż cztery: Pilsko, Pięć Kopców, Pod Rysianką i Romanka. Te chronione obszary pełne są naturalnych cudów i różnorodności. Spacerując po szlakach górskich, można podziwiać ich niezwykłe uroki
i doświadczyć bliskości nieskazitelnej natury.

Ponadto wart zobaczenia jest klasztor oo. dominikanów, mieszczący się przy ulicy Dominikańskiej –  dominikanie są obecni w Korbielowie od 1958 roku, parafia zaś istnieje od 1936 roku.

Szlaki turystyczne prowadzące na Pilsko czy przez przełęcz Glinne oferują niesamowite widoki na okoliczne góry i doliny.

Szlaki turystyczne Korbielów – Schronisko PTTK Hala Miziowa – Pilsko:

Istnieją dwa szlaki, którymi dostaniemy się z Korbielowa do schroniska PTTK Hala Miziowa – żółty (doliną Buczynki) i zielony (ścieżką przyrodniczą). Zielony jest krótszy
i zaczyna się w Korbielowie (droga do wyciągu). Hala Miziowa cieszy się dużą popularnością wśród miłośników nart i snowboardu w Beskidzie Żywieckim. Chociaż obecne schronisko przyjmuje gości dopiero od 2003 roku, historia tego miejsca jest znacznie dłuższa. Przed tym, jak powstał obecny obiekt, przez pół wieku na Hali stał tymczasowy barak. Miał on zastąpić starsze schronisko, które niestety padło ofiarą pożaru w 1953 roku.

Z Hali Miziowej na Pilsko prowadzą szlaki żółty, czarny oraz zielony. W okolicach masywu Pilsko znajdują się cztery wyjątkowe rezerwaty przyrody: Pilsko, Pięć Kopców, Pod Rysianką oraz Romanka. Każdy z nich kryje w sobie unikatowe skarby natury, które można odkrywać przemierzając liczne szlaki górskie. Te obszary chronione stanowią idealne miejsce dla miłośników natury i krajobrazów górskich, oferując niezapomniane wrażenia
i widoki. 

Z Korbielowa szlakiem żółtym  dotrzemy do pobliskiej Sopotni Wielkiej, która – choć jest niewielką wsią – posiada wiele atrakcji. Między innymi kryje w sobie jeden z największych skarbów Beskidów – imponujący wodospad,  ze spadkiem wysokości 10 metrów
i głębokim, pięciometrowym kotłem eworsyjnym. Lokalizacja wodospadu, przy głównej trasie i obok parkingu, sprawia, że jest łatwo dostępny dla odwiedzających. Ten naturalny zabytek przyciąga wielu turystów do Beskidu Żywieckiego. Dla niektórych wodospad jest główną atrakcją wyjazdu, podczas gdy inni traktują go jako malowniczy przystanek na trasie wędrówki do Pilska. Bez względu na powód wizyty, Sopotnia Wielka zapewnia niezapomniane chwile w otoczeniu pięknej przyrody.

Prócz tego we wsi jest Obserwatorium Astronomiczne, czynne od 2015 roku i Jaskinia Wickowa. Jest to jaskinia, która zajmuje drugie miejsce pod względem długości w tym regionie, mierząc 101 metrów. W jej wnętrzu ukrywa się imponująca Komora Trójkątna
o rozmiarach 7 metrów długości, 2 metrów szerokości oraz 5 metrów wysokości. Co ciekawe, w jaskini tej znajduje się najgłębsza studnia w Beskidzie Żywieckim, której głębokość wynosi 3,6 metra.

Szlak żółty prowadzi także w odrębnym kierunku, poprzez inne, niższe szczyty Beskidu Żywieckiego, na północ i dalej północny wschód, wzdłuż wsi Zawoja. Interesujący jest fakt, że Zawoja to najdłuższa wieś w Polsce – liczy około 18 kilometrów, jej powierzchnia również jest rekordowa – 100,78 km². To właśnie w Zawoi znajduje się najwyższy szczyt Beskidów – Babia Góra (1725 m. n.p.m.), z parkiem narodowym. Z Korbielowa do Zawoi jest nieco ponad 40 kilometrów. Trudno do niej może dojść pieszo szlakiem po górach, jednak dla posiadaczy samochodu to niewielka odległość, a będąc w Korbielowie warto zrobić sobie kilkugodzinną wycieczkę do najdłuższej wsi Polski, gdzie prócz Babiogórskiego Parku Narodowego odwiedzić można Stację Narciarsko – Rowerową Mosorny Groń, kompleks rowerowy Babia Góra Trails, wodospad Mosorczyk czy park linowy Las Przygód. Zawoja słynie także z malowniczej, meandrowatej drogi prowadzącej przez wieś.

Z Korbielowa niedaleko jest także do Żywca, czy Węgierskiej Górki. Warto odwiedzić obie miejscowości. W tej ostatniej znajdziemy słynne Westerplatte Południa – schron
z okresu kampanii wrześniowej „Wędrowiec”. Mieści się w nim małe muzeum, prezentujące interesującą wystawę ukazującą wydarzenia z września 1939 roku. Zgromadzone tam są przedmioty dokładnie i autentycznie oddające atmosferę oraz układ wnętrz schronu
z tamtego okresu. Ponadto w Węgierskiej Górce znajdziemy cztery inne tego typu obiekty: „Waligóra”, „Włóczęga”, „Wąwóz” oraz „Wyrwidąb”. Wszystkie pięć schronów można zobaczyć idąc lub jadąc ścieżką pieszo – rowerową o długości 10 kilometrów. Trasa zaczyna się na promenadzie nad rzeką Sołą w Węgierskiej Górce i wiedzie przez cały ciąg fortów.

Żywiecto dużo większa miejscowość, niż Korbielów, czy Węgierska Górka. Jest tam sporo do zwiedzania – Stary Zamek, w którym swe miejsce znalazło Muzeum Miejskie w Żywcu, koniecznie trzeba zobaczyć przepiękne Jezioro Żywieckie, w pobliżu którego właśnie stoi Stary Zamek. Jest to zbiornik retencyjny na Sole, powstały w latach 60-tych ubiegłego wieku. Dziś swoje Eldorado mają tam miłośnicy sportów wodnych – można popływać kajakiem, rowerkiem wodnym, żaglówką. W mieście odwiedzić powinniśmy Park Zamkowy z cudownymi, kamiennymi mostkami, o którym annały wspominały już  w roku 1664. Od 2012 roku działa w parku Park Miniatur, z ponad dwudziestoma miniaturami ciekawych budynków z regionu. Żywiecki Rynek to, mający swe korzenie już w średniowieczu,  rarytas. No i oczywiście słynny Browar w Żywcu, którego Muzeum istnieje od 2006 roku, zostało bowiem utworzone na 150-ciolecie istnienia Browaru.

Kiedy już będziemy w Żywcu warto rozważyć wycieczkę na pobliską Górę Żar (761
m. n.p.m.).
Położona w Beskidzie Małym stanowi prawdziwą perłę pełną atrakcji. Jednym
z jej ciekawych elementów jest elektrownia szczytowo-pompowa, jedna z dwóch w Polsce. Jeśli chcemy szybko dostać się na szczyt, z Międzybrodzia Żywieckiego prowadzi kolejka linowa. Górna stacja kryje w sobie różne udogodnienia: restaurację, punkty z pamiątkami czy bike – park. Dla amatorów adrenaliny dostępna jest opcja lotu paralotnią. W sezonie zimowym Góra Żar przyciąga narciarzy, oferując im znakomite warunki do jazdy na nartach, różnorodne trasy i wyciągi. Jeśli ktoś zdecyduje się przyjechać samochodem,
u podnóża góry znajduje się płatny parking.

Jak widać z powyższego artykułu, Korbielów i okolice to miejsce godne polecenia na urlop, czy przedłużony weekend. Przez cały rok jest tutaj co robić, czy zwiedzać. Planując wypoczynek, czy to zimowy, czy letni, miejmy w pamięci tę lokalizację.

Zdjęcie główne Obraz czu_czu_PL z Pixabay

W Górach
Zakopane noclegi, Białka Tatrzańska noclegi, Bukowina tatrzańska noclegi, Kościelisko noclegi, Poronin noclegi, Biały Dunajec noclegi, Szaflary noclegi, Murzasichle noclegi, Jurgów noclegi, Szczawnica noclegi, Krościenko nad Dunajcem noclegi, Czorsztyn noclegi, Niedzica noclegi, Kluszkowce noclegi, Krynica-Zdrój noclegi, Muszyna noclegi, Tylicz noclegi, Piwniczna-Zdrój noclegi, Szczyrk noclegi, Wisła noclegi, Ustroń noclegi, Brenna noclegi, Koniaków noclegi, Żywiec noclegi, Korbielów noclegi, Zawoja noclegi, Karpacz noclegi, Szklarska Poręba noclegi, Miłków noclegi, Polanica-Zdrój noclegi, Kudowa-Zdrój noclegi, Duszniki-Zdrój noclegi, Lądek-Zdrój noclegi, Kłodzko noclegi, Świeradów-Zdrój noclegi, Solina noclegi, Polańczyk noclegi, Ustrzyki Dolne noclegi, Ustrzyki Górne noclegi, Cisna noclegi, Wetlina noclegi, Święta Katarzyna noclegi, Krajno noclegi, Bodzentyn noclegi, Nowa Słupia noclegi, Chęciny noclegi, Baligród noclegi, Smerek noclegi, Komańcza noclegi, Lutowiska noclegi, Rymanów-Zdrój noclegi, Iwonicz-Zdrój noclegi, Wysowa noclegi, Maniowy noclegi, Sromowce Niżne noclegi, Sromowce Wyżne noclegi, Gliczarów Górny noclegi, Czarna Góra noclegi, Małe Ciche noclegi, Murzasichle noclegi, Ząb noclegi, Szaflary noclegi, Witów noclegi, Chochołów noclegi, Jabłonka noclegi, Lipnica Wielka noclegi, Zubrzyca Dolna noclegi, Zubrzyca Górna noclegi, Istebna noclegi, Milówka noclegi, Limanowa noclegi, Międzybrodzie Żywieckie noclegi, Zwardoń noclegi, Jaworzynka noclegi, Jastrzębie-Zdrój noclegi, Złoty Stok noclegi, Szczawno-Zdrój noclegi, Ściegny noclegi, Sosnówka noclegi, Jelenia Góra noclegi, Sucha Beskidzka noclegi, Maków Podhalański noclegi, Rabka-Zdrój noclegi, Nowy Targ noclegi, Ochotnica Górna noclegi, Mszana Dolna noclegi, Jaworki-Homole noclegi, Święty Krzyż noclegi