Łysica – Królowa Gór Świętokrzyskich
Góra Łysica ma dwa wierzchołki – wschodni wierzchołek, nazywany Skałą Agaty, wznosi się na wysokość 614 m n.p.m, z kolei na wierzchołku zachodnim – 613 m n.p.m. znajduje się replika pamiątkowego krzyża z 1930 r. Co ciekawe Łysica jest całkowicie porośnięta lasem i zbudowana jest z kwarcytów i łupków kambryjskich. Ciekawostką jest również to, że Góry Świętokrzyskie, obok Sudetów, są jednym z najstarszych łańcuchów górskich w Europie. Sama Łysica jest dobrze znanym kierunkiem turystycznym i wpływa nie tylko na krajobraz tego regionu, ale również na wyobraźnię tych, którzy ją odwiedzają. Związane są z nią liczne legendy i interesująca historia. Góra przyciąga również pasjonatów górskich wędrówek. A więc co takiego kryje się w sercu Gór Świętokrzyskich?
Spis treści
Góry Świętokrzyskie – skąd wzięłą się ich nazwa?
Pochodzenie nazwy Gór Świętokrzyskich wiąże się z relikwiami przechowywanymi w tabernakulum klasztoru na Łysej Górze. Legenda głosi, że tysiąc lat temu, na zaproszenie króla Chrobrego do lasów świętokrzyskich na polowanie przybył Emeryk, węgierski książę. W trakcie polowania, wśród drzew, młody węgierski arystokrata zauważył jelenia o niesamowitym porożu, w którym błyszczał krzyż. Niedługo potem ukazał się anioł, który polecił mu przechować relikwie Świętego Krzyża w pobliskim klasztorze. Chociaż trudno ocenić, jak wiele w tej legendzie jest prawdy, relikwie wciąż znajdują się w klasztorze. Góry Świętokrzyskie wznoszą się dumnie, potwierdzając historię ukrytą w ich nazwie.
Legendy związane z Łysicą
Góra Łysica nie byłaby sobą, gdyby nie opowieści, które przez wieki przekazywane były z pokolenia na pokolenie. Jedna z najbardziej znanych legend mówi o czarownicach, które spotykały się na szczycie góry na swoje sabaty. Wierzono, że w nocy, szczególnie w czasie pełni, czarownice tańczyły i świętowały, a o świcie rozchodziły się, pozostawiając po sobie jedynie opar i mgłę.
Niektóre z podań głoszą, że u podnóża Łysicy istniała kiedyś słowiańska świątynia, na miejscu której obecnie znajduje się klasztor sióstr bernardynek.
Inna legenda opowiada o olbrzymie, który mieszkał w okolicach Łysicy. Zakochał się on w pięknej dziewczynie, ale jej ojciec nie wyraził zgody na ich związek. W złości olbrzym rzucił wielkim kamieniem w stronę wioski, tworząc w ten sposób gołoborze.
Gołoborze na Łysicy
Gołoborze to specyficzny typ krajobrazu górskiego, charakteryzujący się nagimi powierzchniami skalnymi, z których została zdarta warstwa gleby. Takie miejsca są często porównywane do krajobrazów księżycowych. Łysica jest jednym z nielicznych miejsc w Polsce, gdzie można podziwiać to zjawisko.
Wybierz odpowiednią dla siebie trasę i odkryj piękno Gór Świętokrzyskich!
Góra Łysica w Górach Świętokrzyskich to wyjątkowe miejsce dla miłośników trekkingu. Przecinający jej szczyt Główny Szlak Świętokrzyski, znany również jako czerwony szlak im. Edmunda Massalskiego, to jedyne szlakowe przejście dostępne na tym wzniesieniu. Choć opcji ścieżek nie jest wiele, to zapewniają one różnorodność wrażeń. Przygotowując się na wyprawę na Łysicę, możesz wybrać trasę zachodnią, rozpoczynającą się w Świętej Katarzynie, lub ścieżkę wschodnią, która zaczyna się w malowniczej miejscowości Kakonin.
Szlak ze Świętej Katarzyny jest bardzo polarny wśród turystów, wejście na szczyt zajmie nam około godzinę. Należy pamiętać, że Łysica znajduje się na terenie Świętokrzyskiego Parku Narodowego i w związku z tym wejść jest płatne (ok. 7 zł). Samochód można pozostawić na parkingu przy klasztorze (został założony w drugiej połowie XV wieku), który jest pierwszą napotkaną atrakcją na szlaku. Na początku szlaku, po zakupieniu biletu wstępu zobaczycie źródło, z lekko zmineralizowaną wodą (turyści chętnie napełniają nim bidony i butelki przed wejście na szczyt), nieco wyżej znajduje się Kapliczka świętego Franciszka, która pochodzi z XIX wieku. Trasa jest usłana licznymi głazami i kamieniami co bywa męczące ale mimo to szlak nie jest trudny, wiedzie przez bukowy las.
Szlak z Kakonina na Łysice zajmie nam około 1,5 godziny. Przed wejściem na szlak również znajduje się parking oraz zabytkowa Chata Świętokrzyska. Kierujemy się szlakiem czerwonym a na szczyt Łysicy wejdziemy od przeciwnej strony niż szlakiem ze Świętej Katarzyny. Trasa przebiega w całości lasem, tutaj najpierw dotrzemy do Skały Agaty. Na szczycie są ławeczki, gdzie można odpocząć i coś przekąsić.
Co warto zobaczyć w pobliżu Łysicy?
1. Klasztor Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej oraz Sanktuarium Relikwii Drzewa Krzyża Świętego na Świętym Krzyżu.
2. Muzeum Minerałów i Skamieniałości w Świętej Katarzynie.
3. Park Legend w Nowej Słupi.
4. Park Rozrywki i Miniatur Sabat Krajno.
5. Osada Średniowieczna w Hucie Szklanej.
6. Muzeum Starożytnego Hutnictwa Świętokrzyskiego w Nowej Słupi.
7. Centrum Edukacji i Kultury Szklany Dom w Ciekotach.
8. Zalew w Wilkowie.
9. Zalew w Cedzynie.
10. Dąb Bartek w Zagnański.
Góry Świętokrzyskie oferują wiele wspaniałych szlaków turystycznych i ciekawych miejsc do odwiedzenia. Planując dłuższy pobyt można skorzystać z doskonałej bazy noclegowej w okolicznych miejscowościach.
W Górach
Zakopane noclegi, Białka Tatrzańska noclegi, Bukowina tatrzańska noclegi, Kościelisko noclegi, Poronin noclegi, Biały Dunajec noclegi, Szaflary noclegi, Murzasichle noclegi, Jurgów noclegi, Szczawnica noclegi, Krościenko nad Dunajcem noclegi, Czorsztyn noclegi, Niedzica noclegi, Kluszkowce noclegi, Krynica-Zdrój noclegi, Muszyna noclegi, Tylicz noclegi, Piwniczna-Zdrój noclegi, Szczyrk noclegi, Wisła noclegi, Ustroń noclegi, Brenna noclegi, Koniaków noclegi, Żywiec noclegi, Korbielów noclegi, Zawoja noclegi, Karpacz noclegi, Szklarska Poręba noclegi, Miłków noclegi, Polanica-Zdrój noclegi, Kudowa-Zdrój noclegi, Duszniki-Zdrój noclegi, Lądek-Zdrój noclegi, Kłodzko noclegi, Świeradów-Zdrój noclegi, Solina noclegi, Polańczyk noclegi, Ustrzyki Dolne noclegi, Ustrzyki Górne noclegi, Cisna noclegi, Wetlina noclegi, Święta Katarzyna noclegi, Krajno noclegi, Bodzentyn noclegi, Nowa Słupia noclegi, Chęciny noclegi, Baligród noclegi, Smerek noclegi, Komańcza noclegi, Lutowiska noclegi, Rymanów-Zdrój noclegi, Iwonicz-Zdrój noclegi, Wysowa noclegi, Maniowy noclegi, Sromowce Niżne noclegi, Sromowce Wyżne noclegi, Gliczarów Górny noclegi, Czarna Góra noclegi, Małe Ciche noclegi, Murzasichle noclegi, Ząb noclegi, Szaflary noclegi, Witów noclegi, Chochołów noclegi, Jabłonka noclegi, Lipnica Wielka noclegi, Zubrzyca Dolna noclegi, Zubrzyca Górna noclegi, Istebna noclegi, Milówka noclegi, Limanowa noclegi, Międzybrodzie Żywieckie noclegi, Zwardoń noclegi, Jaworzynka noclegi, Jastrzębie-Zdrój noclegi, Złoty Stok noclegi, Szczawno-Zdrój noclegi, Ściegny noclegi, Sosnówka noclegi, Jelenia Góra noclegi, Sucha Beskidzka noclegi, Maków Podhalański noclegi, Rabka-Zdrój noclegi, Nowy Targ noclegi, Ochotnica Górna noclegi, Mszana Dolna noclegi, Jaworki-Homole noclegi, Święty Krzyż noclegi