Muzeum Archeologiczne i Rezerwat „Krzemionki”

Zarówno Muzeum Archeologiczne, jak i Rezerwat Krzemionki są częścią Muzeum Historyczno – Archeologicznego w Ostrowcu Świętokrzyskim leżą dokładnie między wsiami Sudół i Magonie, w gminie Bodzechów niedaleko Ostrowca. Muzeum jest odpowiedzialne za sprawowanie pieczy nad zespołem pradawnych kopalń krzemienia pasiastego, a także rezerwatem przyrody.

Muzeum Archeologiczne i Rezerwat „Krzemionki” to ważne miejsce dziedzictwa kulturowego Polski, położone w Ostrowcu Świętokrzyskim. Jest to zespół prahistorycznych kopalni krzemienia pasiastego, które funkcjonowały tu w neolicie, około 3900-1600 lat p.n.e.

Czym są „Krzemionki”?

Kopalnie krzemienia pasiastego to zespół prahistorycznych kopalni krzemienia pasiastego, które funkcjonowały funkcjonowały już w czasach prehistorycznych, w epoce neolitu i wczesnej epoce brązu, czyli około 3900 – 1600 r. p.n.e. Do naszych czasów w doskonałym stanie zachowały się te dawne wyrobiska górnicze i warto zobaczyć je na własne oczy. Trasa turystyczna w Krzemionkach to około 1,5 kilometra usianego dawnymi kopalniami. Ta spuścizna po naszych praprzodkach w 1994 roku uzyskała miano Pomnika Historii, a w 2019 roku Krzemionki zostały wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Unesco.

Kto odkrył Krzemionki Opatowskie?

Krzemionki zostały odkryte relatywnie niedawno, bo w zeszłym stuleciu, przez znanego geologa i paleontologa, Jana Samsonowicza. W lipcu 1922 roku prowadził on swoje badania w Górach Świętokrzyskich i dokładnie 19 lipca  na obszarze wsi Krzemionki i Magonie dokonał odkrycia. Zbadał go dokładniej, uzyskał informacje od miejscowej ludności, zabrał z wyrobisk kilka zabytkowych reliktów świadczących o działalności prehistorycznych górników i o rewelacji powiadomił archeologa i prehistoryka, Stefana Krukowskiego. Ten ostatni w 1923 roku udał się do Krzemionek, gdzie – wraz z Zygmuntem Szmitem – rozpoczął własne prace badawcze. Krukowski zajmował się w czasie późniejszym, aż do wybuchu II wojny  światowej, ochroną i badaniami pradawnych kopalń, jako konserwator i kustosz.

Jak zwiedzać „Krzemionki”?

Ważną informacją dla zwiedzających jest to, że wizyta w Muzeum Archeologicznym i Rezerwacie Krzemionki wymaga wcześniejszej rezerwacji. Zwiedzanie Muzeum i trasy turystycznej z podziemiami odbywa się tylko z przewodnikiem. Godziny otwarcia różnią się w zależności od pory roku i dni tygodnia. Ceny biletów uzależnione są od wieku zwiedzających, istnieją zniżki dla niepełnosprawnych, emerytów, rencistów, kombatantów, dzieci do lat 7 czy posiadaczy karty dużej rodziny. W Muzeum ustanowiono również dzień bezpłatnego zwiedzania – jeśli chcemy skorzystać z takiej opcji, udajmy się tam w poniedziałek.

Ile trwa zwiedzanie Krzemionek Opatowskich?

Na zwiedzanie Muzeum Archeologicznego i Rezerwatu „Krzemionki” powinniśmy zarezerwować sobie około 1,5-2 godzin. Podczas takiej wizyty obejrzymy wystawę stałą w budynku muzeum, wystawę czasową, trasę turystyczną z podziemiami oraz zrekonstruowaną osadę neolityczną. Należy pamiętać, że w trasach podziemnych latem jest dużo chłodniej niż na powierzchni – panuje tam stała temperatura 7-9°C, więc raczej powinno się zabrać ze sobą jakieś wierzchnie okrycie. Znaczny odcinek trasy turystycznej wiedzie jednak na powierzchni, przez las.

Jak dojechać do „Krzemionek”?

Muzeum Archeologiczne i Rezerwat „Krzemionki” usytuowane są 8 km na północny-wschód od Ostrowca Świętokrzyskiego tuż przy drodze wojewódzkiej nr 754, między wsiami Sudół i Magonie w kierunku Bałtowa. Dla osób, które nie posiadają własnego środka transportu, jest możliwy dojazd z Ostrowca Świętokrzyskiego Busem TransKatrina (linia nr 110) a także autobusem PKS Ostrowiec.

Zobacz równieżnoclegi w Górach Świętokrzyskich

Świętokrzyskie to województwo o pięknych krajobrazach i długoletniej historii. To nie tylko Góry Świętokrzyskie, ale wiele innych, ciekawych, malowniczych krajobrazów, wartych odwiedzenia chociażby w celu nacieszenia oczu czy poszerzenia swojej wiedzy o naszym kraju. Z pewnością do takich terenów należy Rezerwat „Krzemionki” wraz z Muzeum Archeologicznym. Zapraszamy wszystkich do wizyty w tym inspirującym miejscu.

W Górach
Zakopane noclegi, Białka Tatrzańska noclegi, Bukowina tatrzańska noclegi, Kościelisko noclegi, Poronin noclegi, Biały Dunajec noclegi, Szaflary noclegi, Murzasichle noclegi, Jurgów noclegi, Szczawnica noclegi, Krościenko nad Dunajcem noclegi, Czorsztyn noclegi, Niedzica noclegi, Kluszkowce noclegi, Krynica-Zdrój noclegi, Muszyna noclegi, Tylicz noclegi, Piwniczna-Zdrój noclegi, Szczyrk noclegi, Wisła noclegi, Ustroń noclegi, Brenna noclegi, Koniaków noclegi, Żywiec noclegi, Korbielów noclegi, Zawoja noclegi, Karpacz noclegi, Szklarska Poręba noclegi, Miłków noclegi, Polanica-Zdrój noclegi, Kudowa-Zdrój noclegi, Duszniki-Zdrój noclegi, Lądek-Zdrój noclegi, Kłodzko noclegi, Świeradów-Zdrój noclegi, Solina noclegi, Polańczyk noclegi, Ustrzyki Dolne noclegi, Ustrzyki Górne noclegi, Cisna noclegi, Wetlina noclegi, Święta Katarzyna noclegi, Krajno noclegi, Bodzentyn noclegi, Nowa Słupia noclegi, Chęciny noclegi, Baligród noclegi, Smerek noclegi, Komańcza noclegi, Lutowiska noclegi, Rymanów-Zdrój noclegi, Iwonicz-Zdrój noclegi, Wysowa noclegi, Maniowy noclegi, Sromowce Niżne noclegi, Sromowce Wyżne noclegi, Gliczarów Górny noclegi, Czarna Góra noclegi, Małe Ciche noclegi, Murzasichle noclegi, Ząb noclegi, Szaflary noclegi, Witów noclegi, Chochołów noclegi, Jabłonka noclegi, Lipnica Wielka noclegi, Zubrzyca Dolna noclegi, Zubrzyca Górna noclegi, Istebna noclegi, Milówka noclegi, Limanowa noclegi, Międzybrodzie Żywieckie noclegi, Zwardoń noclegi, Jaworzynka noclegi, Jastrzębie-Zdrój noclegi, Złoty Stok noclegi, Szczawno-Zdrój noclegi, Ściegny noclegi, Sosnówka noclegi, Jelenia Góra noclegi, Sucha Beskidzka noclegi, Maków Podhalański noclegi, Rabka-Zdrój noclegi, Nowy Targ noclegi, Ochotnica Górna noclegi, Mszana Dolna noclegi, Jaworki-Homole noclegi, Święty Krzyż noclegi