Szlak Orlich Gniazd – jaka jest jego trasa i jakie atrakcje czekają na turystów?

Gdzie znajduje się Szlak Orlich Gniazd?
Szlak Orlich Gniazd to jeden z najbardziej znanych i cenionych szlaków turystycznych w Polsce. Obejmuje on trasę o długości 168,9 km, która łączy Kraków z Częstochową. Szlak jest znany głównie z serii zamków i ruin, zlokalizowanych na wapiennych wzgórzach Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Nazwa „Orlich Gniazd” pochodzi od monumentalnego charakteru tych zamków, które przypominają gniazda orłów, górujące nad otaczającym krajobrazem. Oprócz zamków, na trasie znajdują się również jaskinie, rezerwaty przyrody, malownicze doliny i formacje skalne. Szlak Orlich Gniazd to również raj dla miłośników wspinaczki skałkowej, rowerzystów i piechurów. W związku z tym, że szlak jest dość długi polecamy przemierzać go etapami, świetnym pomysłem może być odwiedzanie go o różnych porach roku.

Trochę historii…

Początkowo szlak był organizacją obiektów obronnych zbudowanych w XIV wieku (głównie z wapienia). Pomysłodawcą wyznaczenia szlaku był w latach międzywojennych Stanisław Leszczyck. W roku 1930 wytyczono czerwony szlak z Krakowa (w północno-zachodnich okolicach), przez Garb Tenczyński oraz Płaskowyż Ojcowski, który z powrotem prowadził do Krakowa. Po II wojnie światowej szlak, który prawie przebiega w całości do dnia dzisiejszego, wytyczył prof. Kazimierz Sosnowski. Z biegiem lat trasę wielokrotnie zmieniano i korygowano tylko po to aby poprowadzić turystów przez najciekawsze i bardzo atrakcyjne tereny Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej. Warto dodać, że większość obiektów na szlaku powstała za panowania Kazimierza Wielkiego.

Co spotkacie na Szlaku Orlich Gniazd?

Szlak biegnie od Krakowa do Częstochowy, przez 11 zamków:

  1. Ojców – niewielka miejscowość w powiecie krakowskim, w gminie Skała, w której znajdują się:
    – ruiny zamku Kazimierza Wielkiego z 2. połowy XIV wieku
    – muzeum Ojcowskiego Parku Narodowego
    – muzeum etnograficzne PTTK w willi Bazar Warszawski
    – Kaplica „Na Wodzie”
    – Jaskinia Ciemna i Jaskinia Łokietka
    – Brama Krakowska i źródełko miłości
    – Dolina Sąspowska
  2. Pieskowa Skała – zamek ulokowany jest nieopodal Krakowa, w Dolinie Prądnika. Warto dodać, że od roku 1970 funkcjonuje w zamku muzeum – oddział Zamku Królewskiego na Wawelu. Zamkowe wnętrza mieszczą wystawy stałe: Europejskie style i mody w sztuce, Kultura Staropolska, Historia Pieskowej Skały, Angielskie wnętrza z kolekcją obrazów. Polecamy także zwiedzić ogród włoski.
  3. Rabsztyn – piękne, zrekonstruowane ruiny zamku wznoszą się nieopodal Olkusza na szczycie Kruczej Skały. Odbywają się tutaj turnieje rycerskie, ciekawe warsztaty skierowany do różnych grup wiekowych a nawet sesje zdjęciowe. Dla zwiedzających dostępna jest także wieża widokowa z piękną panoramą na Olkusz i okolice. Warto odwiedzić także skansen Chatę Kocjana, czyli drewniany dom z 1862 roku, którym można zakupić ciekawe pamiątki oraz poznać sprzęty jakimi posługiwali się ówcześni mieszkańcy.
  4. Bydlin – ruiny zamku wznoszą się na wysokim, skalistym wzgórzu we wsi Bydlin w powiecie Olkuskim. Przez lata pełnił funkcje strażnicy w ramach umacniania granic ze Śląskiem oraz świątyni.
  5. Zamek Pilcza w Smoleniu – zamek znajduje się już w województwie śląskim na Górze Zamkowej, na terenie rezerwatu przyrody Smoleń niedaleko Pilicy. Uznawany jest za jedną z najbardziej malowniczych i atrakcyjnie położonych warowni na Szlaku Orlich Gniazd.
  6. Ogrodzieniec – zamek również ulokowany jest w województwie śląskim, powiat zawierciański w miejscowości Podzamcze. Co ciekawe jest to najlepiej okazały zamek na szlaku Orlich Gniazd umiejscowiony na najwyższym szczycie Jury Krakowsko – Częstochowskiej czyli na Górze Zamkowej. Tutaj czeka was minimum 1h-1,5h zwiedzania m. in. wozownie, kuźnię, karczma rycerska, komnaty mieszkalne czy skarbie. Na zamku odbywa się także Międzynarodowy Turniej Rycerski, Baloniada oraz różnego rodzaju festiwale.
  7. Zamek Bąkowiec (znany pod nazwą Morsko), ruiny zamku znajdują się w Skarżycach, dzielnicy Zawiercia. Zamek był zbudowany na wyniosłej skale Tygrys, na planie nieregularnego wieloboku. Zachowały się tu fragmenty kamiennej bramy, która prowadziła na dziedziniec. Co ciekawe dostęp do górnego zamku był wyłącznie pieszy przez system pomostów i drabin.
  8. Zamek Bobolice – położony jest we wsi Bobolice w powiecie myszkowskim, na stromym skalistym wzgórzu. Do zamku prowadzi most zwodzony ponad suchą fosą. Niszczony w czasie wojen został odbudowany i zrekonstruowany dzięki czemu przyciąga turystów z całego kraju.
  9. Mirów – ruiny zamku znajdują się w miejscowości Mirów i niestety nie można go zwiedzać, lecz jedynie podziwiać z zewnątrz. Jedna z legend głosi, że bracia bliźniacy (ówcześni właściciele) wykopali tunel, który łączy zamek Mirów z zamkiem Bobolice. W tunelu schowali skarb i mogli rozmawiać spokojnie bez żadnych świadków. Pewnego razu miłość braci była wystawiona na próbę… Jeden z braci wracając z wojennej wyprawy przywiózł piękną kobietę, w której niestety zaczął podkochiwać się drugi z braci. Tunelu strzegła czarownica, która pewnego wieczoru udała się na sabat na Łysą górę, to wykorzystał podkochujący się brat i udał się w odwiedziny do pięknej kobiety (tam bowiem została zamknięta za karę). Niestety kochankowie zostali nakryci przez pierwszego brata, który zamurował dziewczynę w lochu a brata zabił.
  10. Ostrężnik – ruiny zamku znajdują się na szczycie skały Ostrężnik w lesie na wzgórzu. Na podstawie pozostałości po zamku można przypuszczać, że budowla składała się z zamku górnego i dolnego, otoczony głęboką fosą. Teren wokół ruin porośnięty jest lasem, znajduje się tu Jaskinia Ostrężnicka z około 90metrowymi korytarzami.
  11. Ruiny zamku Olsztyn k. Częstochowy. Wzrok przekłuwa 35 metrowa wieża, która przypomina masz okrętu. Zamek powstał już w drugiej połowie XIII wieku, lecz niestety potop szwedzki oraz późniejsza wojna północna bardzo go znaczyła. Dzięki pracom konserwatorskim, które cyklicznie są prowadzone możemy odwiedzić to miejsce i przekonać się o jego ciekawej historii – polecamy zwiedzanie zamku z przewodnikiem. Ponadto odbywają się tutaj liczne turnieje rycerskie i ciekawe wydarzenia kulturalne.

Jeśli jesteś zainteresowany historią, przyrodą lub po prostu chcesz spędzić czas na łonie natury, Szlak Orlich Gniazd oferuje różnorodne i atrakcyjne możliwości spędzenia czasu

Ciekawostką szlak dla rowerzystów „Jurajski Rowerowy Szlak Orlich Gniazd”, który mierzy ok 190 kilometrów.

W Górach
Zakopane noclegi, Białka Tatrzańska noclegi, Bukowina tatrzańska noclegi, Kościelisko noclegi, Poronin noclegi, Biały Dunajec noclegi, Szaflary noclegi, Murzasichle noclegi, Jurgów noclegi, Szczawnica noclegi, Krościenko nad Dunajcem noclegi, Czorsztyn noclegi, Niedzica noclegi, Kluszkowce noclegi, Krynica-Zdrój noclegi, Muszyna noclegi, Tylicz noclegi, Piwniczna-Zdrój noclegi, Szczyrk noclegi, Wisła noclegi, Ustroń noclegi, Brenna noclegi, Koniaków noclegi, Żywiec noclegi, Korbielów noclegi, Zawoja noclegi, Karpacz noclegi, Szklarska Poręba noclegi, Miłków noclegi, Polanica-Zdrój noclegi, Kudowa-Zdrój noclegi, Duszniki-Zdrój noclegi, Lądek-Zdrój noclegi, Kłodzko noclegi, Świeradów-Zdrój noclegi, Solina noclegi, Polańczyk noclegi, Ustrzyki Dolne noclegi, Ustrzyki Górne noclegi, Cisna noclegi, Wetlina noclegi, Święta Katarzyna noclegi, Krajno noclegi, Bodzentyn noclegi, Nowa Słupia noclegi, Chęciny noclegi, Baligród noclegi, Smerek noclegi, Komańcza noclegi, Lutowiska noclegi, Rymanów-Zdrój noclegi, Iwonicz-Zdrój noclegi, Wysowa noclegi, Maniowy noclegi, Sromowce Niżne noclegi, Sromowce Wyżne noclegi, Gliczarów Górny noclegi, Czarna Góra noclegi, Małe Ciche noclegi, Murzasichle noclegi, Ząb noclegi, Szaflary noclegi, Witów noclegi, Chochołów noclegi, Jabłonka noclegi, Lipnica Wielka noclegi, Zubrzyca Dolna noclegi, Zubrzyca Górna noclegi, Istebna noclegi, Milówka noclegi, Limanowa noclegi, Międzybrodzie Żywieckie noclegi, Zwardoń noclegi, Jaworzynka noclegi, Jastrzębie-Zdrój noclegi, Złoty Stok noclegi, Szczawno-Zdrój noclegi, Ściegny noclegi, Sosnówka noclegi, Jelenia Góra noclegi, Sucha Beskidzka noclegi, Maków Podhalański noclegi, Rabka-Zdrój noclegi, Nowy Targ noclegi, Ochotnica Górna noclegi, Mszana Dolna noclegi, Jaworki-Homole noclegi, Święty Krzyż noclegi