TOP 5 atrakcji Augustowa

Augustów jest pięknym miastem otoczonym dziewięcioma jeziorami, wśród rozległych lasów Puszczy Augustowskiej, często też nazywanym letnią stolicą Podlasia. Tutaj nikt nie będzie się nudził, możliwości aktywnego wypoczynku nad wodą czy na lądzie jest bardzo wiele. Warto dodać, że Augustów od 1993 roku posiada status uzdrowiska. A stało się tak za sprawą bogatych złóż borowiny i mikroklimatu. Ponadto czeka mnóstwo atrakcji, przedstawiamy 5 najciekawszych, które z pewnością zrobią na Was ogromne wrażenie, zaskoczą Was i sprawią, że będziecie tutaj wracać….

 1. Kanał Augustowski, rejsy statkami po jeziorze i kanale
  Jest to wyjątkowy zabytek, który musiał znaleźć się na pierwszym miejscu najciekawszych atrakcji Augustowa. Bez wątpienia jest to unikatowe w skali europejskiej dzieło wodnego budownictwa, które powstało w pierwszej połowie XIX wieku. Projekt wykonał polski inżynier gen. Ignacy Prądzyński. Kanał ulokowany jest nie tylko na terenie Polski ale i Białorusi. Po stronie polskiej znajduje się 14 śluz, jedna w pasie granicznym, a po stronie białoruskie są 3 śluzy. Jego długość mierzy 103,4 kilometry. Kanał Augustowski jest malowniczym szlakiem wodnym, na którego trasie znajduje się 12 jezioro: Mikaszówek, Necko, Mikaszewo, Krzywe,Staw Swoboda, Studzieniczne, Białe, Paniewo, Orle, Gorczyckie. Ponadto jest też jednym z najpiękniejszych szlaków kajakowych w Polsce.
  Popularnymi rejsami są np. „Dolina Rospudy”, który trwa około godzinę, dłuższą opcją jest „Studzienna”, trwa ok. 3 godziny. Czekają na Was piękne widoki i niezapomniane przeżycia.
 2. Plaża miejska i Molo Radiowej Trójki nad jeziorem Necko
  Strzeżone kąpielisko Miejskie otwarte jest codziennie od 01.07.2023r do 31.08.2023r w godzinach 10.00 – 18.00 (przerwa 15.00-15.30). Wydzielone są tu cztery kąpieliska (każde 50 na 25 m).
  Molo Radiowej Trójki znajduje się tuż przy kąpielisko i co ciekawe jest drugim co do wielkości pomostem w Polsce, jego długość wynosi 147 metrów, powierzchnia 3 tys. metrów kwadratowych. Na molo są też platformy widokowe, mała gastronomia i ogródek kawiarniany. Jest ono połączone z kompleksem bulwarów spacerowych. Na miejscu można wypożyczyć sprzęt wodny, jest też park linowy oraz MOR szlaku rowerowego Green Velo.
 3. Muzeum Ziemi Augustowskiej
  Muzeum ulokowane jest przy ulicy Hożej, funkcjonuje od 1973 roku. Poznacie w nim ciekawą historię Augustowa. Wśród zbiorów muzeum najcenniejszymi są dokument potwierdzający prawa przedmieszczanom Augustowa z podpisem króla Stanisława Augusta Poniatowskiego z 1792 roku oraz teczka rękopisów z notatkami Ignacego Prądzyńskiego z lat 1823-1824. Ponadto są wystawy czasowe i stałe np. etnograficzna, która dotyczy kultury ludowej Puszczy Augustowskiej.
 4. Dolina Rospudy
  To wyjątkowe miejsce, które tworzą przede wszystkich bagienne lasy i torfowiska, jest to obszar Specjalnej Ochrony Ptaków. Dolina Rozpudy objęta jest strefą ciszy i należy do Zielonych Płuc Polski. Na jej terenie znajduje się wiele rzadkich gatunków ptaków i roślin. Warto dodać, że w Dolinie Rospudy popularne są rejsy katamaranem, spływy kajakowe oraz ścieżki rowerowe i spacerowe, które zapewnią niezapomniane wrażenia i wyjątkowe widoki.
 5. Rynek augustowski
  Rynek Zygmunta Augusta jest miejscem, w którym i mieszkańcy i turyści chętnie spędzają czas. Znajdują się tu wieloletnie drzewa oraz sporo zielonych skwerów, stanowiący pewnego rodzaju atrakcję. W jego centralnej części jest park oraz kolumna Zygmunta II Augusta i fontanna. Wokół rynku znajdują się kamienice pochodzące z XIX i XX wieku. Na miejscu można coś zjeć, wypić kawę i rozkoszować się wyjątkowym mikroklimatem.

Do Augustowa warto przyjechać nie tylko latem, w pozostałych porach roku jest tu równie pięknie, nie zabraknie też atrakcji dla miłośników zimowego wypoczynku. Augustów posiada bardzo dobrze rozwiniętą bazę noclegową, wybierając noclegi w Augustowie znajdziemy domki, pokoje gościnne, pensjonaty, hotele oraz apartamenty. Popularnością cieszą się także gospodarstwa agroturystyczne zapewniające mnóstwo atrakcji dla całych rodzin.

Blisko natury

Białystok noclegi, Augustów noclegi, Białowieża noclegi, Hajnówka noclegi, Rajgród noclegi, Sokółka noclegi, Zwierzyniec noclegi, Krasnobród noclegi, Susiec noclegi, Suwałki noclegi, Ojców noclegi, Kościerzyna noclegi, Susiec noclegi, Szczebrzeszyn noclegi, Wola Uhruska noclegi, Krasnobród noclegi, Józefów noclegi, Włodawa noclegi, Cyców noclegi, Nielisz noclegi, Supraśl noclegi, Krynki noclegi, Rajgród noclegi, Sejny noclegi, Giby noclegi, Suwałki noclegi

Krainy geograficzne
Góry Świętokrzyskie noclegi, Podhale noclegi, Mazury noclegi, Jura Krakowsko-Częstochowska noclegi, Bieszczady noclegi, Bory Tucholskie noclegi, Pieniny noclegi, Beskid Żywiecki noclegi, Gorce noclegi, Beskid Śląski noclegi, Ponidzie noclegi, Karkonosze noclegi, Beskid Sądecki noclegi, Beskid Wyspowy noclegi, Kaszuby noclegi, Kujawy noclegi, Mierzeja Wiślana noclegi, Podlasie noclegi, Pomorze Wschodnie noclegi, Pomorze Zachodnie noclegi, Roztocze noclegi, Sudety – Masyw Śnieżnik noclegi, Suwalszczyzna noclegi, Śląsk noclegi, Dolny Śląsk noclegi, Warmia noclegi, Trójmiasto noclegi, Wyżyna Sandomierska noclegi, Góry Stołowe noclegi, Wyżyna Lubelska noclegi, Orawa noclegi, Beskid Niski noclegi, Beskid Mały noclegi, Beskid Makowski noclegi, Góry Izerskie noclegi, Kotlina Kłodzka noclegi, Pojezierze Pomorskie noclegi