Twierdza w Srebrnej Górze

Twierdza Srebrna Góra – dlaczego warto ją zwiedzić? Krótka historia, informacje o twierdzy

Twierdza Srebrna Góra jest unikatowym obiektem w skali militarnego dziedzictwa kulturowego Europy, położona na Dolnym Śląsku w Górach Sowich

To kolejne dzieło, budowla inżynierów, architektów, strategów z Armii Prus. Jest interesującym budynkiem oraz wojskowym terenem, z którym wartało, abyśmy się sami zapoznali. Dodatkowo zobaczyli także na własne oczy.

Opisując ten obiekt historyczny, powinniśmy wiedzieć, że przedstawiana twierdza jest unikatowym obiektem, w skali militarnego dziedzictwa kulturowego Europy i jedną z najważniejszych atrakcji Dolnego Śląska, położona w Górach Sowich. To powinno wzbudzić u nas, większą ciekawość i zainteresowanie, abyś my tu przybyli. Dodatkowo budowniczy, zadbali o to, aby wszystko było wzniesione w odpowiedni oraz właściwy sposób i nie budziło w przyszłości, jakiś uwag. Dlatego w latach wznoszenia, to jest od 1765 do 1777roku, była ona najnowocześniejszych tego typu fortyfikacji w Europie.

Dodatkowo obiekt ten posiadał 151 pomieszczeń fortecznych, rozmieszczonych na trzech kondygnacjach. Ogromne magazyny, studnie, zbrojownia, kaplica, więzienie, szpital, piekarnia, browar, warsztaty rzemieślnicze i prochownia, przyczyniły się do tego, że fort, był całkowicie samodzielnym i samowystarczalnym. W jego wnętrzu mieściło się 3,756 żołnierzy. Dodatkowo znajdowały się tam również, olbrzymie zapasy amunicji, opału i żywności. W obrębie twierdzy wydrążone zostały studnie, których razem było 9. W tym najgłębsza na terenie fortu Ostróg, która miała (ok 80 m). Po zakończeniu prac budowlanych,  twierdza była dobrze przygotowana do działań bojowych. Swój chrzest bojowy twierdza przeszła po raz pierwszy, w roku 1807. Wtedy to do Srebrnej Góry przybyła armia francuska. Dowodził nią wówczas Hieronim Bonaparte, będący młodszym bratem Napoleona. Ciężkie walki zostały przerwane zawieszeniem broni i pokojem w Tylży. Po zakończonych walkach, nastąpiła odbudowa zniszczeń dokonanych przez działania wojenne. Twierdza została pozostawiona w stan gotowości bojowej w 1850 roku, kiedy Prusy zostały zmuszone do uznania zwierzchnictwa Austrii.

Co działo się z twierdzą w późniejszym czasie. Otóż w roku 1867 nastąpił wymarsz wojsk z twierdzy i zamknięcie jej dziejów wojennych. Pełniła ona rolę poligonu saperskiego. Natomiast kolejnym etapem w jej dziejach, było rozwiązaniu srebrnogórskiego garnizonu. Wprowadzona została zmiana formy zarobkowania ludności Srebrnej Góry. Po wycofaniu się wojska, jego administracji, żołnierzy, które były dotychczas źródłem utrzymania, dla mieszkającej w twierdzy ludności. Zaczęło dochodzić do kolejnych zmian. Zaczęto rozwijać ważny przemysł. Już w 1866 roku otworzono przędzalnie, a w 1869 garbarnię, wytwórnię wyrobów metalowych i mechaniki precyzyjnej firmy E.Anders & Sohne. Powstała również fabryka zegarków kieszonkowych firmy Eppner & Co.

Fortyfikacje charakteryzowanej twierdzy, służyły jako poligon doświadczalny dla prób artylerii i materiałów wybuchowych. Pod koniec XIX wieku Twierdza Srebrnogórska stała się atrakcją turystyczną. Związane to było, miedzy innymi z rozwojem połączeń kolejowych, a także otwarciem w 1909 roku trasy srebrnogórskiej kolejki zębatej, łączącej Srebrną Górę z Nową Wsią Kłodzką. Po I w.ś., do września 1939 bujnie kwitła, rozbudowywała się turystyka.

Niestety obraz ten, został zahamowany i przyćmiony wybuchem wojny. W latach 1939-1941 utworzony został karny obóz jeniecki o zaostrzonym regulaminie i specjalnym systemie nadzoru, czyli Oflag VIII B. Więziono w nim polskich oficerów, między innymi generał dywizji Tadeusz Piskor, kontradmirał Józef Unrug ,komandor Stefan Frankowski.

Lata powojenne przyczyniły się do dewastacji twierdzy. Natomiast władze nie wykazały zainteresowania XVIII- wieczną twierdzą. W roku 1966 zorganizowana grupa harcerzy Hufca Dolnośląskiego zajęła się fragmentem twierdzy , rozpoczęli oni wieloletnią akcję harcerską „Akcja Srebrna Góra”.

Obecnie opisywana Twierdza Srebrna Góra należy, do unikatowych obiektów w skali dziedzictwa kulturowego Europy. Jedną z najważniejszych atrakcji Dolnego Śląska. Rozległość całego zespołu i jego lokalizacja na szczytach pozwala zaliczyć srebrnogórską warownię do największych górskich, założeń obronnych naszego kontynentu. W 2002 roku został powołany pierwszy w kraju Forteczny Park Kulturowy w Srebrnej Górze, jako kluczowy podmiot w działaniach na rzecz renowacji oraz zagospodarowania fortyfikacji. Wyjątkowość obiektu i jego ranga została uznana w 2004 r. poprzez Rozporządzenie Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej nadające Twierdzy status pomnika historii. Dodatkowo Twierdza Srebrna Góra jest wyjątkową atrakcją i miejscem sprzyjającym miłośnikom historii, przyrody, turystyki, sportu.

Warto wybrać:

  • Nocne zwiedzanie twierdzy.
  • Ciekawe propozycje dla zorganizowanych grup szkolnych.
  • Punkt widokowy na koronie Donjonu.
  • Święto Twierdzy (druga sobota czerwca).
Informacje:

INFORMACJA / REZERWACJA / KASA

tel.: 74 818 00 99

Czas zwiedzania Twierdzy Srebrna Góra to 2-3 godziny,

Dojazd do Srebrnej Góry z Wrocławia zajmie około 1,5 godziny twierdza znajduje się ok 80 km, natomiast gdy będziemy spędzać urlop w Kłodzku mamy tylko 23 km, z Polanicy Zdrój mamy  28 km.

Parking jest jakby pomiędzy dwiema atrakcjami ? Fortem Ostróg oraz Fortem Donjon. Do pierwszego traficie po 10 minutach, a do drugiego po 20. Bezpośredni dojazd do Fortu Ostróg jest niemożliwy. Natomiast do Fortu Donjon, z parkingu kursuje traktor przebrany za ciuchcię. Opłata za przejażdżkę wynosi 5 pln, a za parking na przełęczy w Srebrnej Górze zapłacicie 10 pln za cały dzień. Miejsc postojowych na parkingu jest całkiem sporo, choć w sezonie bywa pełno i ciasno. Dojazd komunikacją publiczną jest bardzo ograniczony.

W Górach
Zakopane noclegi, Białka Tatrzańska noclegi, Bukowina tatrzańska noclegi, Kościelisko noclegi, Poronin noclegi, Biały Dunajec noclegi, Szaflary noclegi, Murzasichle noclegi, Jurgów noclegi, Szczawnica noclegi, Krościenko nad Dunajcem noclegi, Czorsztyn noclegi, Niedzica noclegi, Kluszkowce noclegi, Krynica-Zdrój noclegi, Muszyna noclegi, Tylicz noclegi, Piwniczna-Zdrój noclegi, Szczyrk noclegi, Wisła noclegi, Ustroń noclegi, Brenna noclegi, Koniaków noclegi, Żywiec noclegi, Korbielów noclegi, Zawoja noclegi, Karpacz noclegi, Szklarska Poręba noclegi, Miłków noclegi, Polanica-Zdrój noclegi, Kudowa-Zdrój noclegi, Duszniki-Zdrój noclegi, Lądek-Zdrój noclegi, Kłodzko noclegi, Świeradów-Zdrój noclegi, Solina noclegi, Polańczyk noclegi, Ustrzyki Dolne noclegi, Ustrzyki Górne noclegi, Cisna noclegi, Wetlina noclegi, Święta Katarzyna noclegi, Krajno noclegi, Bodzentyn noclegi, Nowa Słupia noclegi, Chęciny noclegi, Baligród noclegi, Smerek noclegi, Komańcza noclegi, Lutowiska noclegi, Rymanów-Zdrój noclegi, Iwonicz-Zdrój noclegi, Wysowa noclegi, Maniowy noclegi, Sromowce Niżne noclegi, Sromowce Wyżne noclegi, Gliczarów Górny noclegi, Czarna Góra noclegi, Małe Ciche noclegi, Murzasichle noclegi, Ząb noclegi, Szaflary noclegi, Witów noclegi, Chochołów noclegi, Jabłonka noclegi, Lipnica Wielka noclegi, Zubrzyca Dolna noclegi, Zubrzyca Górna noclegi, Istebna noclegi, Milówka noclegi, Limanowa noclegi, Międzybrodzie Żywieckie noclegi, Zwardoń noclegi, Jaworzynka noclegi, Jastrzębie-Zdrój noclegi, Złoty Stok noclegi, Szczawno-Zdrój noclegi, Ściegny noclegi, Sosnówka noclegi, Jelenia Góra noclegi, Sucha Beskidzka noclegi, Maków Podhalański noclegi, Rabka-Zdrój noclegi, Nowy Targ noclegi, Ochotnica Górna noclegi, Mszana Dolna noclegi, Jaworki-Homole noclegi, Święty Krzyż noclegi