Wakacje w Kudowie Zdrój-dlaczego warto wybrać się w Góry Stołowe?

Kudowa Zdrój to urocze miasteczko, położone na Dolnym Śląsku, wzdłuż południowej granicy Polski, stanowiącej także granicę z Czechami. Cenione jest przede wszystkim za swoje położenie – to tutaj znajdują się Góry Stołowe, które są jednym z najpiękniejszych i najbardziej wyjątkowych pasm górskich w Polsce. Dlaczego warto tu spędzić wakacje? Zapraszam na podróż do tego niezwykłego miejsca.
Niespotykany nigdzie indziej krajobraz Gór Stołowych fascynuje turystów już od wielu lat. Charakterystyczną ich cechą są ich płaskie szczyty. Nazwa „stołowe” wzięła się stąd, że góry te wyglądają jak olbrzymie stoły. To efekt procesów erozyjnych, które przez miliony lat ukształtowały ten niezwykły krajobraz. Główną atrakcją jest Park Narodowy Gór Stołowych, gdzie na obszarze o powierzchni 63,39 km² można podziwiać te malownicze formacje skalne.
Szlaki piesze są tutaj bardzo dobrze oznakowane i przystosowane do różnych stopni trudności – od łatwych, rodzinnych tras, do tych dla bardziej zaawansowanych miłośników górskich wędrówek. Jednym z najbardziej popularnych jest Szlak Szczelińca Wielkiego. To szlak, który prowadzi na najwyższy szczyt Gór Stołowych, skąd rozpościera się przepiękna panorama na całą okolicę. Szlak jest wymagający, ale widoki, które czekają na szczycie, są tego warte. Pamiętaj jednak o odpowiednim przygotowaniu – dobrze dobranych butach i zapasie wody.


Oczywiście nie można pominąć Błędnych Skał, które znajdują się na pograniczu polsko-czeskim. Ten malowniczy skalny labirynt wykorzystany był w kilku scenach filmu „Opowieści z Narnii-Książę Kaspian”. Na całej trasie labiryntu zobaczymy liczne korytarze, szczeliny, blokowiska i grzyby skalne, przez nie które trzeba przeprawić się na czworaka albo wciągając brzuch.


W pobliżu znajduje się także Droga Stu Zakrętów, która łączy Radków i Kudowę-Zdrój. Ten 23 kilometrowy odcinek drogi asfaltowej posiada mnóstwo zakrętów, serpentyn i urwisk. Pamiętajcie, żeby zachować ostrożność i odpowiednią prędkość bo może zakręcić się w głowie, a zimą jest dodatkowo ślisko.


W Kudowie-Zdroju oprócz podziwiania przepięknej przyrody, można również skorzystać z licznych atrakcji turystycznych. Znajduje się tu jedno z najstarszych uzdrowisk w Polsce. Warto odwiedzić Park Zdrojowy z pięknym Ogrodem Biblijnym i Pijalnią Wód Mineralnych, gdzie można spróbować naturalnej wody mineralnej bezpośrednio z źródła. Nie można pominąć również Kaplicy Czaszek, jednej z nielicznych takich konstrukcji na świecie, w której ściany i sufit są wyłożone prawdziwymi ludzkimi czaszkami i kośćmi. Kudowa-Zdrój to także doskonałe miejsce dla miłośników aktywnego wypoczynku. W okolicy znajdują się liczne trasy rowerowe, które prowadzą zarówno przez malownicze doliny, jak i wyższe partie gór. W dzielnicy Kudowa-Brzozowie dostępne są wąskie i kręte ścieżki przeznaczone dla kolarzy górskich, znajdują się tu 4 tak zwane pętle:

  1. Pętrla Źródełko – dla początkujących.
  2. Pętla Widoczek zarówno dla początkujących jak i dla średniozaawansowanych.
  3. Pętrla Everest – co prawda jest najkrótsza ale też najtrudniejsza.
  4. Pętla za rzeką – jest najdłuższa, możemy tu spotkać wędrujące lub pasące się muflony.
    Dla miłośników wspinaczki dostępne są również ciekawe skałki i ścianki.
    Rodziny z dziećmi winny udać się do Muzeum Zabawek, Szlak Ginących Zawodów oraz do Ekocentrum Parku Narodowego Gór Stołowych.
    Miasto jest doskonałym miejscem na wypoczynek gdzie każdy znajdzie coś dla siebie. Niezwykła natura, ciekawe trasy piesze i rowerowe, zabytki i atrakcje kulturowe, a także możliwość skorzystania z leczniczych właściwości miejscowego uzdrowiska. To wszystko sprawia, że warto tu przyjechać, aby spędzić niezapomniane wakacje. Czy jest coś lepszego niż aktywny wypoczynek wśród niesamowitej natury, z dala od zgiełku miasta? Kudowa-Zdrój na to pytanie odpowiada: nie ma. Warto więc zaplanować swoje kolejne wakacje właśnie tutaj..

W Górach
Zakopane noclegi, Białka Tatrzańska noclegi, Bukowina tatrzańska noclegi, Kościelisko noclegi, Poronin noclegi, Biały Dunajec noclegi, Szaflary noclegi, Murzasichle noclegi, Jurgów noclegi, Szczawnica noclegi, Krościenko nad Dunajcem noclegi, Czorsztyn noclegi, Niedzica noclegi, Kluszkowce noclegi, Krynica-Zdrój noclegi, Muszyna noclegi, Tylicz noclegi, Piwniczna-Zdrój noclegi, Szczyrk noclegi, Wisła noclegi, Ustroń noclegi, Brenna noclegi, Koniaków noclegi, Żywiec noclegi, Korbielów noclegi, Zawoja noclegi, Karpacz noclegi, Szklarska Poręba noclegi, Miłków noclegi, Polanica-Zdrój noclegi, Kudowa-Zdrój noclegi, Duszniki-Zdrój noclegi, Lądek-Zdrój noclegi, Kłodzko noclegi, Świeradów-Zdrój noclegi, Solina noclegi, Polańczyk noclegi, Ustrzyki Dolne noclegi, Ustrzyki Górne noclegi, Cisna noclegi, Wetlina noclegi, Święta Katarzyna noclegi, Krajno noclegi, Bodzentyn noclegi, Nowa Słupia noclegi, Chęciny noclegi, Baligród noclegi, Smerek noclegi, Komańcza noclegi, Lutowiska noclegi, Rymanów-Zdrój noclegi, Iwonicz-Zdrój noclegi, Wysowa noclegi, Maniowy noclegi, Sromowce Niżne noclegi, Sromowce Wyżne noclegi, Gliczarów Górny noclegi, Czarna Góra noclegi, Małe Ciche noclegi, Murzasichle noclegi, Ząb noclegi, Szaflary noclegi, Witów noclegi, Chochołów noclegi, Jabłonka noclegi, Lipnica Wielka noclegi, Zubrzyca Dolna noclegi, Zubrzyca Górna noclegi, Istebna noclegi, Milówka noclegi, Limanowa noclegi, Międzybrodzie Żywieckie noclegi, Zwardoń noclegi, Jaworzynka noclegi, Jastrzębie-Zdrój noclegi, Złoty Stok noclegi, Szczawno-Zdrój noclegi, Ściegny noclegi, Sosnówka noclegi, Jelenia Góra noclegi, Sucha Beskidzka noclegi, Maków Podhalański noclegi, Rabka-Zdrój noclegi, Nowy Targ noclegi, Ochotnica Górna noclegi, Mszana Dolna noclegi, Jaworki-Homole noclegi, Święty Krzyż noclegi