Włodarz Największy obiekt Riese informacje, ciekawostki…
Włodarz przez Niemców był nazywany Wolfsberg, czyli Wilcza Góra. Wzniesienie o stromych zboczach, ze względnie płaskim wierzchołkiem idealnie nadawało się do kucia w nim sztolni i podziemnych hal. Dodatkowo twarda, gnejsowa skała zapewniała stabilność i bezpieczeństwo. Co prawda utrudniała bicie sztolni, jednak to nie było problemem. Niemcy dysponowali bowiem nieograniczoną i bardzo tanią siłą roboczą. Na placu budowy kompleksu Riese pracowało bowiem około piętnastu tysięcy więźniów i pracowników przymusowych.
Aby dojechać do przedstawianego kompleksu, najlepiej będzie, kiedy instruować będziemy się wskazówkami i potrzebnymi informacjami. Metoda bezpośredniego dojazd do celu, przedstawia się następująco. Otóż musimy wiedzieć, że Włodarz jest zlokalizowany pomiędzy Jugowicami, a Walimiem w województwie dolnośląskim. Na miejsce najłatwiej dojechać własnym samochodem, przejeżdżając przez miejscowość Walim. Aby dotrzeć do bram muzeum Włodarz należy w Walimiu skręcić z ulicy 3 Maja w ulice Górną i jechać aż do końca drogi. Pierwszą oznaką że jedziecie w dobrym kierunku będzie metalowa brama wjazdowa z napisem ?Włodarz”. Otoczona ona jest z obu stron, betonowymi bunkrami strażniczymi. Jadąc dalej asfaltową drogą dotrzemy prosto na parkingi, które znajdują się już na terenie muzeum. Kiedy dotrzemy na miejsce, poszukać będziemy musieli miejsca do zaparkowania samochodu. Na szczęście, obiekt Włodarz posiada na swoim terenie wyznaczone miejsca parkingowe, jak i inne. Dzięki temu nie, będziemy musieli zastanawiać się, gdzie pozostawić własny samochód, na czas naszego zwiedzania. Warto jednak zaznajomić turystów, z informacją, dotyczącą postoju naszego samochodu, w czasie naszej nieobecności. Otóż parkowanie na terenie muzeum jest płatne, a wysokość opłaty zależy od strefy, w jakiej postanowimy pozostawić własny pojazd. Na terenie Włodarza są trzy strefy płatnego parkowania A, B i C. Z czego parkowanie na terenie strefy C jest najtańsze. Im bliżej wejścia i kas biletowych będziemy chcieli zaparkować, tym opłata będzie większa. Natomiast na szutrowym dojeździe, będącym w strefie C, położonej najdalej od wejścia. W ofercie muzeum Włodarz znajdziemy bilety na pojedyncze atrakcje.
Są nimi, między innymi, przejażdżka ?Złotym Pociągiem”. To nie wszystko, bo są jeszcze inne rzeczy, miejsca, na które kupimy jeszcze inne bilety. Otóż nabędziemy również bilety, potrzebne nam, do zwiedzania podziemi kompleksu Włodarz. A także bilety pakietowe, zawierające wszystkie wymienione atrakcje oraz wejście do muzeum. W zależności od wybranego wariantu biletu, czas zwiedzania może wynieść od 30 minut do 2 godzin i 30 minut. Bilety wstępu można zakupić na miejscu w kasie biletowej lub z wcześniejszą dokonaną rezerwacją telefoniczną.
Lista atrakcji, dostępnych w muzeum jest następująca:
- Projekcja filmu ?Włodarz” w podziemnym kinie;
- Możliwość pływania łodziami po zalanej części sztolni;
- Zwiedzanie korytarzy oraz hal pod górą Włodarz;
- Przejażdżka kolejką podziemną ?Złoty Pociąg” wzdłuż ścieżki edukacyjnej
- Zwiedzanie części naziemnej muzeum, gdzie znajduje się wiele eksponatów militarnych;
- Zwiedzanie Kompleksu Włodarz, a także Muzeum Techniki Militarnej;
O czym warto jeszcze wiedzieć? Otóż, dla potrzeb zwiedzanie muzeum, warto umówić się wcześniej telefonicznie. Spowodowane jest to faktem, informującym nas, że zwiedzanie odbywa się w turach. Nie istnieją przeszkody, aby wprost przyjechać się na miejsce i kupić bilet w kasie biletowej. Pamiętajmy jednak, że będziemy musieli chwilę poczekać na kolejną turę wycieczki. Przyda się nam również informacja dotycząca godzin otwarcia. Przedstawiają się one w następujący sposób:
– wejście od poniedziałku do piątku w następujących godzinach: 9:00 ? 17:00.
– wejście w weekendy od 9:00 do 18:00.
W dni robocze, wejścia odbywają się co 1 godzina i 10 minut. Natomiast w weekend, co 40 minut.
Zwiedzanie kompleksu Włodarz, rozpocząć możemy spacerem turystyczno-poznawczym, po podziemnych korytarzach. W ten sposób w gorące dni letnie, posiadać będziemy możliwość ukrycia się przed promieniami palącego, letniego słońca. Po przejechaniu przez główną bramę muzeum, strzeżonej przez dwie niewielkie betonowe strażnice, rozpocząć będziemy mogli poszukiwania wolnego miejsca parkingowego. A następnie prowadzić będziemy historyczno-wojenno-wojskowe poszukiwania. Ale w czasie naszego pobytu i zwiedzania, musimy wiedzieć, że pierwsze atrakcje, będą czekały już na nas, w drodze na główny plac muzeum. Muzeum
Kolejna forma zwiedzania, odbywa się z przewodnikiem. Musimy tu się przygotować do tego, że należy pamiętać iż, panuje tu niska temperatura. Poczuje ją, każdy z przybyłych, a ubranych letnio, krótko i cienko. Po wejściu do podziemnych korytarzy, przekonamy się o fakcie, że panuje tam temperatura, bliska 8 stopni Celsjusza. Latem dla zmęczonych gorącym upałem turystów, będzie to napewno spora ulga. Pod uwagę, wziąć jednak należy to, że zwiedzanie podziemi trwa przynajmniej 1 godzinę i przez tak długi czas na pewno zmarzniemy. Dlatego zabierzmy razem z sobą, jakiś polar, lub też bluzę, którą narzucicie sobie na siebie. Po drugie, zanim będziemy mogli wejść do korytarzy Włodarza, obowiązkowo trzeba będzie ubrać kask. Ta informacja na pewno przyda się paniom, które mają dłuższe włosy. Pod ziemią jest bardzo wilgotno. Z tego powodu, dobrym pomysłem będzie zabranie na wycieczkę butów. Oczywiście nie szpilek, czy sandałów. Wynika to, z faktu, że po mokrym, wilgotnym, w tego typu butach chodzi się nie najlepiej.
Jedną z największych atrakcji jest zwiedzanie dolnej zalanej części kompleksu Włodarz. Wydrążone tu korytarze znajdują się poniżej poziomu wód gruntowych dlatego też pozostają zalane przez cały czas. Podczas drążenia tuneli w celu odprowadzania nadmiaru wody, używano specjalnych pomp aby nie dopuścić do zalewania wydrążonych korytarzy. W czasie, kiedy wojska hitlerowskie, przystąpiły do wycofywania się. To wówczas, większość sprzętu została stąd wywieziona. A to doprowadziło do zalania całego dolnego poziomu. Dzisiaj możemy zwiedzać ten poziom pływając po nim łódkami. Polega to na tym, że do jednej łódki wsiada od kilku do kilkunastu osób, a jedna osoba z łódki dostaje do ręki wiosło. Będzie ona pełniła funkcję sternika. Następnie należy wpłynąć łódką w jeden z korytarzy i ciągnąć za zawieszoną pod sufitem linę. W ten sposób, będziemy poruszać się naprzód. Jest to wspaniała i bardzo ciekawa atrakcja. Podróż łódką trwa jakieś 15 ? 20 minut i jest całkowicie bezpieczna, a wrażenia są wspaniałe. Kontynuując nasze zwiedzanie, poznamy kolejne tajemnice. Po przepłynięciu łódkami przez dolne korytarze, przewodnik zaprowadzi nas na górne poziomy, gdzie będziemy mogli zobaczyć w jakich warunkach pracowali więźniowie. Jakich sprzętów używali do drążenia tuneli. Przewodnik opowie nam o ludziach, którzy stracili tu swoje życie budując kompleks. Po obejrzeniu górnych poziomów, najlepiej abyśmy sie udali w stronę wyjścia, ale zanim opuścimy podziemia Włodarza zwiedzmy jeszcze jedną z ukończonych hal. W hali tej zgromadzono wiele ciekawych eksponatów takich jak wiertła oraz maszyny górnicze czy pozostałości broni i amunicji. Na ścianach można odnaleźć również tajemnicze symbole. Posiadając bilet przy sobie, aparaty, mamy możliwość wykonania sobie zdjęć ze sprzętem militarnym. Po za tym, przysiąść się do płonącego ogniska na placu głównym. Będziemy mogli również spróbować sił w strzelaniu z broni palnej.
Elementy znajdujące się we Włodarzu:
– Włodarz ? najdłuższe korytarz kompleksu.
-Podziemne kino.
– Pływanie, zwiedzanie na łodziach.
– Kompleks Włodarz ? galeria zdjęć.
– Kompleks Włodarz na powierzchni.
– Kompleks Włodarz ? Wartownia oraz dziwne symbole.
– Jak budowano kompleks.
W Górach
Zakopane noclegi, Białka Tatrzańska noclegi, Bukowina tatrzańska noclegi, Kościelisko noclegi, Poronin noclegi, Biały Dunajec noclegi, Szaflary noclegi, Murzasichle noclegi, Jurgów noclegi, Szczawnica noclegi, Krościenko nad Dunajcem noclegi, Czorsztyn noclegi, Niedzica noclegi, Kluszkowce noclegi, Krynica-Zdrój noclegi, Muszyna noclegi, Tylicz noclegi, Piwniczna-Zdrój noclegi, Szczyrk noclegi, Wisła noclegi, Ustroń noclegi, Brenna noclegi, Koniaków noclegi, Żywiec noclegi, Korbielów noclegi, Zawoja noclegi, Karpacz noclegi, Szklarska Poręba noclegi, Miłków noclegi, Polanica-Zdrój noclegi, Kudowa-Zdrój noclegi, Duszniki-Zdrój noclegi, Lądek-Zdrój noclegi, Kłodzko noclegi, Świeradów-Zdrój noclegi, Solina noclegi, Polańczyk noclegi, Ustrzyki Dolne noclegi, Ustrzyki Górne noclegi, Cisna noclegi, Wetlina noclegi, Święta Katarzyna noclegi, Krajno noclegi, Bodzentyn noclegi, Nowa Słupia noclegi, Chęciny noclegi, Baligród noclegi, Smerek noclegi, Komańcza noclegi, Lutowiska noclegi, Rymanów-Zdrój noclegi, Iwonicz-Zdrój noclegi, Wysowa noclegi, Maniowy noclegi, Sromowce Niżne noclegi, Sromowce Wyżne noclegi, Gliczarów Górny noclegi, Czarna Góra noclegi, Małe Ciche noclegi, Murzasichle noclegi, Ząb noclegi, Szaflary noclegi, Witów noclegi, Chochołów noclegi, Jabłonka noclegi, Lipnica Wielka noclegi, Zubrzyca Dolna noclegi, Zubrzyca Górna noclegi, Istebna noclegi, Milówka noclegi, Limanowa noclegi, Międzybrodzie Żywieckie noclegi, Zwardoń noclegi, Jaworzynka noclegi, Jastrzębie-Zdrój noclegi, Złoty Stok noclegi, Szczawno-Zdrój noclegi, Ściegny noclegi, Sosnówka noclegi, Jelenia Góra noclegi, Sucha Beskidzka noclegi, Maków Podhalański noclegi, Rabka-Zdrój noclegi, Nowy Targ noclegi, Ochotnica Górna noclegi, Mszana Dolna noclegi, Jaworki-Homole noclegi, Święty Krzyż noclegi