Złota Jesień w Pieninach – odkryj ten malowniczy region na nowo

Jesień to magiczny czas zwłaszcza w Pieninach, kiedy to przyroda wystawia na pokaz swój bogaty paletę barw – od złocistych liści po głęboki błękit nieba. To idealny moment, by wyruszyć na wędrówkę po malowniczych szlakach i cieszyć się urokami tego pięknego regionu. Oto przewodnik po tym, co warto zobaczyć, dostępnych trasach pieszych oraz wygodnych miejscach na nocleg.
Na początek trochę informacji na temat Pienin.
Pieniny dzielą się na trzy części różnorodne pod względem budowy geologicznej i ukształtowania terenu – Pieniny Właściwe, Pieniny Małe, oraz Pieniny Spiskie. Najpopularniejszymi szczytami są Trzy Korony, Sokolica oraz Wysoka, z których rozpościerają się urokliwe widoki uzupełniające utraconą energię po przebytej drodze. Dobrze znanymi miejscowościami i miastami wśród turystów są: Szczawnica, Kluszkowce, Krościenko nad Dunajcem, Czorsztyn, Niedzica czy Sromowce Wyżne i Niżne. To ciekawe miejsca, z których jest dobre wyjście w każdą partię gór i szczytów. Warto również zwrócić uwagę na bazę noclegową, która nieustannie się rozbudowuje. Wciąż przybywa domków, pensjonatów czy apartamentów. Gospodarze dbają aby turyści byli zadowoleni i często oferują wyżywienie, organizują wycieczki, kuligi, przejażdżki, opowiadają ciekawe anegdoty oraz wskazują mało znane ale atrakcyjne miejsca.
Jesień w górach to świetny pomysł zwłaszcza dla tych, którzy nie lubią tłoku na szlakach i kolejek do atrakcji. Ponadto pięknie komponują się barwne szczyty, z wapiennymi skałami.

Zatem co warto zobaczyć w Pieninach jesienią?

Spływ przełomem Dunajca tratwą flisacką
Atrakcja ta jest jedną z najchętniej wybieranych przez turystów, a jesień jest chyba najlepszą porą na skorzystanie z niej. Spływ trwa nieco ponad 2 godziny, także w czasie tej wycieczki zobaczymy m.in. Trzy Korony i Sokolicę, Drogę Pienińską, która wiedzie do Czerwonego Klasztoru. Warto pamiętać, że spływy odbywają się od 1 kwietnia do 31 października (oprócz Świąt Wielkanocnych i Bożego Ciała).

Droga Pienińska rowerem lub pieszo
Spacerowy trakt jakim jest Droga Pienińska stanowi najpiękniejsze i najpopularniejsze miejsce na wycieczkę w gronie najbliższych. Trasa biegnie wzdłuż Dunajca, ze Szczawnicy do Czerwonego Klasztoru. Długości ścieżki wynosi 9km. Warto wiedzieć, że większa część ścieżki przebiega po stronie słowackiej. Tu również w jesienne dni będzie zdecydowanie mniej turystów, co pozwoli w spokoju podziwiać pienińskie turnie i skały.

Wejście na Sokolicę i Trzy Korony
Są to główne szczyty Pienin Właściwych, znajdujące się na początku i końcu Przełomu Dunajca. Na wierzchołkach Sokolicy i Trzech Koron znajdują się zabezpieczone barierkami tarasy widokowe. Sokolica (747m n.p.m.) jest bardzo dobrym punktem widokowym na Pieniński Przełom Dunajca, Pieniny Środkowe, Małe Pieniny, Magurę Spiską, Tatry Bielskie i Tatry Wysokie.
Trzy Korony (982m n.p.m) z platformy widokowej na Okrąglicy jest doskonały widok na Pieniński Przełom Dunajca i obszar Pienińskiego Parku Narodowego, ja również na Tatry, Beskid Sądecki, Gorce, Beskid Żywiecki i Magurę Spiską.

Wąwóz Homole – najpiękniejszy kanion w Polsce
To głęboki kanion o bardzo stromych ścianach dochodzących nawet do 120 m wysokości. Ciekawie została wytyczona ścieżka turystyczna, która przechodzi wzdłuż potoku Kamionka tworzącego atrakcyjne kaskady i wyprowadza nas na Dubantowską Dolinkę, gdzie znajdują się „Kamienne księgi”- płaskie skały naturalnie ułożone w formie otwartej książki. Dzięki pięknem ubarwieniu wąwóz jesienią prezentuje się naprawdę wyjątkowo, warto dodać, że turystów jest tu znacznie mniej niż w sezonie letnim.

Rowerem wokół Jeziora Czorsztyńskiego
Dzięki trasie „Velo Czorsztyn” mamy możliwość objechania rowerem jezioro Czorsztyńskie. W jesiennej scenerii taka wyprawa nabiera innego wymiaru i znaczenia. Ta ścieżka rowerowa przyciąga miłośników dwóch kółek oraz całe całe rodziny.

Rejs po Jeziorze Czorsztyńskim
Podczas rejsu na Jeziorze Czorsztyńskim będziemy mogli podziwiać Zamek w Czorsztynie i Niedzicy, Zaporę wodną w Niedzicy oraz Rezerwat Zielone Skałki. Barwy jesieni dodają uroku tym atrakcją. Na rejs widokowy zabiorą was statki „Harnaś”, „Dunajec” oraz „Halny”, dodatkowo można popływać gondolami.

Jesienny redyk w Szczawnicy
Redyk to uroczysty powrót owiec w doliny z wysokich hal, gdzie pasły się aż od wiosny. Warto wiedzieć, że jest to jedno z większych wydarzeń pasterskich, którym towarzyszy wspaniała oprawa folklorystyczna. Przez Szczawnicę przechodzi wówczas tysiąc owiec, prowadzonych przez pasterzy ubranych w regionalne stroje. Jest także czas na degustacje lokalnych wyrobów oraz występy zespołów regionalnych.
Baza Noclegowa
W Pieninach znajdziesz różnorodne miejsca na nocleg, dostosowane do różnych preferencji i budżetów. Pensjonaty, ośrodki wypoczynkowe, całoroczne domki to najczęściej wybierane opcje zakwaterowania. Popularnymi miejscami są Szczawnica, Czorsztyn, Sromowce Niżne, Sromowce Wyżne, które w swojej ofercie posiadają noclegi z wyżywieniem, mnóstwo udogodnień dla dzieci, często też jacuzzi, saunę czy basen. Dla osób ceniących luksus dostępne są hotele oraz apartamenty. Miłośnicy przyrody i natury wybiorą gospodarstwa agroturystyczne. Baza noclegowa w Pieninach jest bardzo dobrze rozbudowana, także każdy znajdzie tu coś dla siebie

Jesień w Pieninach to czas niezwykły – pełen kolorów, spokoju i możliwości odkrywania natury w jej pełnym blasku. Bez względu na to, czy jesteś miłośnikiem pieszych wędrówek, czy po prostu pragniesz oderwać się od codzienności, te malownicze góry z pewnością spełnią twoje oczekiwania. Wybierz odpowiedni szlak dla siebie, zarezerwuj wygodny nocleg i oddaj się urokowi Pienin.

W Górach
Zakopane noclegi, Białka Tatrzańska noclegi, Bukowina tatrzańska noclegi, Kościelisko noclegi, Poronin noclegi, Biały Dunajec noclegi, Szaflary noclegi, Murzasichle noclegi, Jurgów noclegi, Szczawnica noclegi, Krościenko nad Dunajcem noclegi, Czorsztyn noclegi, Niedzica noclegi, Kluszkowce noclegi, Krynica-Zdrój noclegi, Muszyna noclegi, Tylicz noclegi, Piwniczna-Zdrój noclegi, Szczyrk noclegi, Wisła noclegi, Ustroń noclegi, Brenna noclegi, Koniaków noclegi, Żywiec noclegi, Korbielów noclegi, Zawoja noclegi, Karpacz noclegi, Szklarska Poręba noclegi, Miłków noclegi, Polanica-Zdrój noclegi, Kudowa-Zdrój noclegi, Duszniki-Zdrój noclegi, Lądek-Zdrój noclegi, Kłodzko noclegi, Świeradów-Zdrój noclegi, Solina noclegi, Polańczyk noclegi, Ustrzyki Dolne noclegi, Ustrzyki Górne noclegi, Cisna noclegi, Wetlina noclegi, Święta Katarzyna noclegi, Krajno noclegi, Bodzentyn noclegi, Nowa Słupia noclegi, Chęciny noclegi, Baligród noclegi, Smerek noclegi, Komańcza noclegi, Lutowiska noclegi, Rymanów-Zdrój noclegi, Iwonicz-Zdrój noclegi, Wysowa noclegi, Maniowy noclegi, Sromowce Niżne noclegi, Sromowce Wyżne noclegi, Gliczarów Górny noclegi, Czarna Góra noclegi, Małe Ciche noclegi, Murzasichle noclegi, Ząb noclegi, Szaflary noclegi, Witów noclegi, Chochołów noclegi, Jabłonka noclegi, Lipnica Wielka noclegi, Zubrzyca Dolna noclegi, Zubrzyca Górna noclegi, Istebna noclegi, Milówka noclegi, Limanowa noclegi, Międzybrodzie Żywieckie noclegi, Zwardoń noclegi, Jaworzynka noclegi, Jastrzębie-Zdrój noclegi, Złoty Stok noclegi, Szczawno-Zdrój noclegi, Ściegny noclegi, Sosnówka noclegi, Jelenia Góra noclegi, Sucha Beskidzka noclegi, Maków Podhalański noclegi, Rabka-Zdrój noclegi, Nowy Targ noclegi, Ochotnica Górna noclegi, Mszana Dolna noclegi, Jaworki-Homole noclegi, Święty Krzyż noclegi