Jaskinie w Polsce

Ukształtowanie terenu naszego kraju jest bardzo ciekawe i kryje wiele ciekawych miejsc i licznych atrakcji, które są wytworem natury. Ciekawe są jaskinie, które są naturalną pustą przestrzenią w skale, które pozwalają nam ludziom je zwiedzać i poznawać. Na terenie Polski spisano ponad pięć tysięcy jaskiń, puki co kilkanaście z nich zostało udostępnionych do zwiedzania turystów. Najwięcej występuje jaskiń krasowych, grawitacyjnych czy lodowcowych. Poznacie najgłębsze i najpiękniejsze z jaskiń, które dostępne są w Polsce, zobaczcie gdzie się znajdują i jak do nich dotrzeć. Pamiętajcie, że w każdej z nich panuje niska temperatura i trzeba zabrać ze sobą odpowiednie ubranie oraz latarkę. Dużą część jaskiń jest dostępna do zwiedzania za dodatkową opłatą i z przewodnikiem. Na niektóre wstęp mają tylko licencjonowani grotołazi, do innych wejdziemy sami bez dodatkowych opłat.

Najgłębsza jaskinia w Polsce
Najdłuższa a zarazem największa to Jaskinia Wielka Śnieżna, której głębokość sięa do 824 metrów w głąb ziemi. Co ciekawe długość odkrytych w niej korytarzy wynosi nieco ponad 23 kilometry. Jaskinia ta zlokalizowana jest w Tatrach Zachodnich, wejście do niej znajduje się w Wyżniej Świstówce w Dolinie Małej Łąki u podnóża ściany opadającej z Kotlin na wysokości 1701 metrów n.p.m. Warto wiedzieć, że eksplorować mogą ją wyłącznie doświadczeni, licencjonowani taternicy jaskiniowi. Jaskinia Wielka Śnieżna to tak naprawdę system pięciu połączonych ze sobą jaskiń: Śnieżnej, Wielkiej Litworowej, nad Kotlinami, Jasnego Awenu i Wilczej. Co ciekawe jako ostatnią odkryto w 1996 roku jaskinię Wilczą.

Najpiękniejsze jaskinie w Polsce
Od wielu już lat tytuł najpiękniejszej jaskini w Polsce przypada Jaskini Raj, która zachwyca bogactwem oraz różnorodnością kalcytowych form naciekowych. Jaskinia uznana została za rezerwat przyrody nieożywionej i stanowisko archeologiczne. Dostępna jest dla osób indywidualnych oraz grup. Na turystów czekają korytarze,  które ok. 360 milionów lat temu powstały na dnie płytkiego morza. Długość trasy turystycznej wynosi 180 metrów i rozpoczyna się w pawilonie, gdzie zorganizowana jest wystawa muzealna, gdzie zobaczymy krzemienne narzędzia pracy człowieka neandertalskiego (znalezione w namulisku), zamieszkującego jaskinię ok. 50.000 lat temu, a także szczątki prehistorycznych zwierząt – mamuta, nosorożca włochatego, niedźwiedzia jaskiniowego. Dalej następują Komora Złomisk, której dno zasłane jest głazami oberwanymi ze stropu oraz Sala Kolumnowa i Sala Stalaktytów – resztę musicie zobaczć sami:) Jaskinia Raj to największa atrakcja Gór Świętokrzyskich, gdzie doświadczeni przewodnicy przekażą zwiedzającym dużo ciekawostek. Jaskinia znajduje się w Chęcinach koło Kielc przy ulicy Dobrzączka. 

Do najpiękniejszych jaskiń należy zaliczyć także Jaskinie Niedźwiedzią w Kletnie, która została świetnie przygotowana do zwiedzania. Trasa liczy około 360 m, przy czym możemy na niej zobaczyć około 500 m jaskini. Ciekawostką jest fakt, że Jaskinia Niedźwiedzia jest najdłuższą i posiadającą największą deniwelację jaskinią Sudetów w górze Stromej na wysokości 1166,8 m n.p.m. Korytarze jaskini pokrywają okazałe kaskady, kopuły, stalaktyty, stalagmity, stalagnaty, misy martwicowe oraz draperie naciekowe. Podczas eksploracji jaskini natrafiono w namuliskach na szczątki tysięcy zwierząt plejstoceńskich, przede wszystkim niedźwiedzia jaskiniowego, stąd jej nazwa.

Ponadto warto zobaczyć:

Jaskinię Ciemną, która znajduje się na terenie Ojcowskiego Parku Narodowego, w pobliżu wsi Smardzowice. Należy do najważniejszych stanowisk środkowej epoki kamienia w Polsce, na którym znaleziono liczne narzędzia krzemienne należące do kultury mikocko-prądnickiej. W 2018 roku archeolodzy odkryli na jej terenie paliczki – kości dłoni neandertalskiego dziecka, które zostały datowane na około 115 tys. lat, co ważne stały się one najstarszymi znanymi szczątkami ludzkimi na terenie dzisiejszej Polski. Jaskinia Ciemna składa się z jednej olbrzymiej komory, 88 m długości, 23 m (maksymalnej) szerokości i nieco ponad 10 m wysokości, która u końca zwęża się i przechodzi w tzw. tunel i znajduje się na wysokości ok. 65 m nad dnem Doliny Prądnika.

Jaskinia Łokietka nazywana także Grotą Łokietka, która również ulokowana jest na terenie Ojcowskiego Parku Narodowego. To jaskinia krasowa położona w północno-zachodnim zboczu Chełmowej Góry. Przed wejściem do jaskini zobaczymy zrekonstruowane obozowisko neandertalczyków oraz platformę widokową z panoramą na Dolinę Prądnika. Samo wejście jest wąskie, później docieramy do Korytarza Głównego, który po prowadzi nas do Sali Rycerskiej, Kuchni i tu ciekawostka – w stropie widać korzenie drzew, później trasa prowadzi do tzw. Sypialni, gdzie zobaczymy duży słup naciekowy („Orzeł”) pięknie wykształcony na pn. ścianie. Nazwa pochodzi od legendy związanej z ukrywającym się w jaskini Władysławie Łokietku przed czeskim królem Wacławem II. Jak głosi legenda Łokietek przebywał tu około 6 tygodni, na kamiennym łoży w ostatniej sali czyli Sypialnia, w niedużej wnęce Kuchni przygotowywał sobie posiłki przynoszone mu przez włościan otwartym ku górze korytarzem wstępnym, podczas gdy wejście do jaskini było zasnute pajęczyną, która pokryta kroplami rannej rosy zmyliła ślad pogoni. 

Jaskinia Nietoperzowa znajduje się w górnej części Doliny Będkowskiej, ma 306m długości i jest największą jaskinią Jury Krakowsko – Częstochowskiej, którą możemy zwiedzać z przewodnikiem. W jej wnętrzu można podziwiać efektowne nacieki taki jak m. in. wodospad naciekowy z kropielnicą, ambony oraz olbrzymie kotły wirowe umiejscowione w stropie jaskini. 

Jaskinia Wierzchowska Górna powstała w wapieniach górnojurajskich, stanowi przykład podziemnej formy krasowej. Jest kolejną jaskinią Wyżyny Krakowsko – Częstkochowskiej. Posiada trzy otwory wejściowe skierowane na północny zachód. Łączna długość korytarzy wynosi 975 m. Przez jaskinię prowadzi wytyczona, bezpieczna i profesjonalnie oświetlona trasa wiodąca poprzez kręty Przesmyk Długi, Salę z Kotłami i Hotelik do największej komory jaskiniowej, Sali Balowej i dalej do Sali Człowieka Pierwotnego. Zwiedzanie jedynie z przewodnikiem. Warto wiedzieć, że jaskinia posiada status pomnika przyrody na terenie Jurajskiego Parku Krajobrazowego „Dolinki Podkrakowskie”. 

Jaskinia Mylna znajduje się w Dolinie Kościeliskiej, w masywie Raptawickiej Turni, przez którą prowadzi czerwony szlak, a w środku nie ma żadnego oświetlenia. Co ciekawe jaskinia posiada dwa otwory wejściowe: południowy na wysokości 1098 metrów n.p.m. i północny na wysokości 1084 metrów n.p.m. Nazwa jaskini Mylnej wywodzi się z licznych, krętych korytarzy. Dla ruchu turystycznego udostępniona jest 300 metrowa trasa, miejscami bardzo ciasna, gdzie nie gdzie trzeba się przeczołgać. 

Jaskinia Mroźna zlokalizowana jest w pobliżu jaskini Mylnej w Dolinie Kościeliskiej w masywie Organów. Jest dobrze przygotowana dla turystów, posiada oświetlenie a przejście jej odbywa się w grupach pod opieką przewodnika.

Jaskinia Raptawicka wraz z jaskinią Mylną oraz Obłazkową stanowi system Jaskiń Pawlikowskiego. Ścieżka prowadząca do niej znajduje się w odległości 4,4 km od Kir, 100 m powyżej Skały Pisanej. Jaskinie można zwiedzać bez przewodnika, ale warto mieć zapasowe baterie do ładowarki. Główny otwór wejściowy ma średnicę 3 m., do którego prowadzi zejście po stalowej drabinie, następie dostaniemy się do dużej sali od której z kolei prowadzi kilka bocznych korytarzy.

Jaskinia Malinowska położona jest pod szczytem góry Malinów w Beskidzie Śląskim. Jest jaskinią typu osuwiskowego, otwór wejściowy stanowi duża szczelina z metalowymi uchwytami, klamrami i stopniami, dzięki którym wejście nie jest takie trudne. Jaskinia rozwinięta jest w dwóch ciągaj I i II, które z kolei są zbudowane z wąskich, wysokich szczelin, połączonych wąskimi, krętymi korytarzykami i kominkami. Tu też zwiedzania dostępne jest dla każdego bez przewodnika.

Smocza Jama znajduje się na Wawelu i jest bardzo ciekawą atrakcją turystyczną na mapie Karkowa. Wejście do Smoczej Jamy zlokalizowane jest na wzgórzu, a wyjście na Bulwarach Wiślanych, przy pomniku smoka. Smocza Jama to jaskinia krasowa, która składa się z 3 niewielkich komór, do przejścia jest zaledwie 81 m. Schodzimy długimi, krętymi schodami na dno pieczary czyli pierwszej komory. Kiedyś była zalana wodą, stąd czerpali ją mieszkańcy wzgórza. Z kolei komora druga i trzecia były wykorzystywane jako sale karczmy mieszczącej się nad Wisłą. Wstęp do jaskini jest płatny.

Jaskinia Radochowska znajduje się w miejscowości Radochów sąsiedztwie Lądka Zdroju w Górach Złotych, wewnątrz góry Bzowiec (697 m. n.p.m.) na Dolnym Śląsku. Wejście do jej wnętrza możliwe jest z przewodnikiem, który w ciekawy sposób opowiada o tym wyjątkowym miejscu. Każdy wchodzący do jaskini zakłada kask z czołówką, gdyż w jaskini nie ma oświetlenia. Trasa do zwiedzania ma ok. 300 metrów, a łączna długość korytarzy to ponad 500 metrów, miejscami trzeba się przeciskać przez wąskie szczeliny. 

Jaskinia Dziurawy Kamień zlokalizowana na zboczu góry Chojnik w Sobiszowie, dzielnicy Jeleniej Góry. Jaskinia ta powstała w skałach granitowych i jest najdłuższa tego typu jaskinią w Karkonoszach. Wejście jest bezpłatne, nie potrzebna jest latarka, otwór do niej ma około 2 metery wysokości. Rozpoczyna się prostym korytarzem z dwoma niewielkimi korytarzami. Po 15 m przechodzi w komin o wysokości 4 merów. Ciekawostką jest to, że Jaskinia leży w grupie skał nazwanych Zbójeckimi Skałami i dojście do niej z czarnego szlaku oznaczone jest dwoma strzałkami.

 

W Górach
Zakopane noclegi, Białka Tatrzańska noclegi, Bukowina tatrzańska noclegi, Kościelisko noclegi, Poronin noclegi, Biały Dunajec noclegi, Szaflary noclegi, Murzasichle noclegi, Jurgów noclegi, Szczawnica noclegi, Krościenko nad Dunajcem noclegi, Czorsztyn noclegi, Niedzica noclegi, Kluszkowce noclegi, Krynica-Zdrój noclegi, Muszyna noclegi, Tylicz noclegi, Piwniczna-Zdrój noclegi, Szczyrk noclegi, Wisła noclegi, Ustroń noclegi, Brenna noclegi, Koniaków noclegi, Żywiec noclegi, Korbielów noclegi, Zawoja noclegi, Karpacz noclegi, Szklarska Poręba noclegi, Miłków noclegi, Polanica-Zdrój noclegi, Kudowa-Zdrój noclegi, Duszniki-Zdrój noclegi, Lądek-Zdrój noclegi, Kłodzko noclegi, Świeradów-Zdrój noclegi, Solina noclegi, Polańczyk noclegi, Ustrzyki Dolne noclegi, Ustrzyki Górne noclegi, Cisna noclegi, Wetlina noclegi, Święta Katarzyna noclegi, Krajno noclegi, Bodzentyn noclegi, Nowa Słupia noclegi, Chęciny noclegi, Baligród noclegi, Smerek noclegi, Komańcza noclegi, Lutowiska noclegi, Rymanów-Zdrój noclegi, Iwonicz-Zdrój noclegi, Wysowa noclegi, Maniowy noclegi, Sromowce Niżne noclegi, Sromowce Wyżne noclegi, Gliczarów Górny noclegi, Czarna Góra noclegi, Małe Ciche noclegi, Murzasichle noclegi, Ząb noclegi, Szaflary noclegi, Witów noclegi, Chochołów noclegi, Jabłonka noclegi, Lipnica Wielka noclegi, Zubrzyca Dolna noclegi, Zubrzyca Górna noclegi, Istebna noclegi, Milówka noclegi, Limanowa noclegi, Międzybrodzie Żywieckie noclegi, Zwardoń noclegi, Jaworzynka noclegi, Jastrzębie-Zdrój noclegi, Złoty Stok noclegi, Szczawno-Zdrój noclegi, Ściegny noclegi, Sosnówka noclegi, Jelenia Góra noclegi, Sucha Beskidzka noclegi, Maków Podhalański noclegi, Rabka-Zdrój noclegi, Nowy Targ noclegi, Ochotnica Górna noclegi, Mszana Dolna noclegi, Jaworki-Homole noclegi, Święty Krzyż noclegi