Korona Gór Świętokrzyskich

Korona Gór Świętokrzyskich

Korona Gór Świętokrzyskich składa się z 28 szczytów o różnej wysokości, położonych w różnych pasmach. 26 szczytów znajduje się na terenie województwa świętokrzyskiego, Szczyt Fajna Ryba położony jest w granicach województwa łódzkiego i jest jego największym naturalnym wniesieniem. Szczyt Altana leży w województwie mazowieckim i również jest jego najwyższym wzniesieniem

Na zdobywców wszystkich szczytów czeka Odznaka Korona Gór Świętokrzyskich, której pomysłodawcą jest Oddziału Świętokrzyskiego Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego. Zdobywca szczytów swoje osiągnięcia musi udokumentować zdjęciami, pieczątkami ze szczytów lub meldując się za pomocą aplikacji, poprzez zeskanowanie kodu QR. Poniżej przedstawiamy regulamin

Szczyty Korony Gór Świętokrzyskich

 1. Łysica 612 m n.p.m – Pasmo Łysogórskie – szlak czerwony
 2. Szczytniak 554 m n.p.m – Pasmo Jeleniowskie – szlak czerwony i czarny
 3. Bukowa Góra 482 m n.p.m – Pasmo Klonowskie – szlak zielony i żółty
 4. Klonówka 473 m n.p.m – Pasmo Masłowskie – szlak czerwony
 5. Kiełków 452 m n.p.m – Pasmo Orłowińskie – szlak niebieski
 6. Radostowa 451 m n.p.m – Grzbiet Krajeński – szlak czerwony
 7. Drogosiowa 447 m n.p.m – Pasmo Bielińskie – szlak niebieski
 8. Siniewska 444 m n.p.m – Pasmo Oblęgorskie – szlak czerwony
 9. Włochy 427 m n.p.m – Pasmo Cisowskie – szlak niebieski
 10. Kamień Michniowski 423 m n.p.m – Pasmo Sieradowickie – szlak niebieski i czarny
 11. Sosnowica 413 mv – Wzgórza Tumlińskie – szlak czerwony
 12. Altana 408 m n.p.m – Wzgórza Niekłańsko-Bliżyńskie – szlak Zielony
 13. Osieczyńska Góra 407 m n.p.m – Wzgórza Suchedniowskie – szlak czerwony
 14. Telegraf 406 m n.p.m – Pasmo Dymińskie – szlak niebieski
 15. Patrol 389 m n.p.m- Pasmo Zgórskie – szlak niebieski
 16. Biesak 381 m n.p.m – Pasmo Posłowickie – szlak niebieski
 17. Otrocz 372 m n.p.m – Grupa Otrocza – szlak niebieski
 18. Zelejowa 372 m n.p.m – Pasmo Zelejowskie – szlak czerwony
 19. Dobrzeszowska 368 m n.p.m – Pasmo Dobrzeszowskie – szlak niebieski
 20. Jaźwina 361 m n.p.m – Pasmo Ociesęckie – szlak żółty
 21. Sikorza 361 m n.p.m – Pasmo Brzechowskie – szlak niebieski
 22. Góra Zamkowa 360 m n.p.m – Pasmo Chęcińskie – szlak żółty
 23. Miedzianka 356 m n.p.m – Wzgórza Miedziankowskie – szlak żółty
 24. Chełmowa Góra 348 m n.p.m – Pasmo Pokrzywiańskie – szlak czarny
 25. Fajna Ryba 347 m n.p.m – Pasmo Przedborsko-Małogoskie – szlak zielony
 26. Karczówka 339 m n.p.m – Pasmo Kadzielniańskie – szlak czerwony
 27. Glinianki 336 m n.p.m – Grzywy Korzeczkowskie – szlak żółty
 28. Grząby Bolmińskie 330 m n.p.m – Grząby Bolmińskie – szlak żółte

Jak zdobyć odznakę Korona Gór Świętokrzyskich

Odznaka Korona Gór Świętokrzyskich

Co to jest Odznaka Korona Gór Świętokrzyskich?

Korona Gór Świętokrzyskich to 28 najwyższych szczytów poszczególnych pasm i grzbietów Gór Świętokrzyskich. Za zdobycie ich wszystkich można otrzymać odznakę Korona Gór Świętokrzyskich, przyznawaną przez Oddział Świętokrzyski PTTK w Kielcach.

Jak zdobyć Odznakę?

Istnieją dwa sposoby zdobycia odznaki:

Meldując się za pomocą kodów QR umieszczonych na drogowskazach, na poszczególnych szczytach lub w ich pobliżu. Po zameldowaniu się otrzymujemy certyfikat na emaila. W siedzibie PTTK certyfikaty są weryfikowane w systemie. Uwaga! Ze względów ochrony przyrody czy kwestie gospodarki leśnej, niektóre drogowskazy umieszczone zostały poza szczytami. Lokalizacje poszczególnych drogowskazów znajdują się na mapie poniżej.
Zbierając pieczątki do specjalnej książeczki lub dokumentując zdobycie swoim zdjęciem na szczycie. Stemple znajdują się na szczytach lub w miejscach niedaleko ich. Książeczkę można otrzymać w oddziale PTTK , tam również weryfikowana jest uzupełniona książeczka.
Poniżej znajduje się pełny regulamin i wykaz szczytów.

§ 1

Odznaka KORONA GÓR ŚWIĘTOKRZYSKICH jest odznaką regionalną Oddziału Świętokrzyskiego Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego w Kielcach.

§ 2

Celem ustanowienia odznaki KORONA GÓR ŚWIĘTOKRZYSKICH jest:
1) promowanie regionu – poznawanie jego piękna, historii, przyrody, tradycji, kultury i zabytków;
2) popularyzacja turystyki pieszej w całych Górach Świętokrzyskich, poznawanie ich walorów przyrodniczych oraz krajoznawczych, zwłaszcza na terenach mniej znanych i rzadziej uczęszczanych.

§ 3

Odznaka jest jednostopniowa.

§ 4

Do Odznaki zalicza się szczyty zdobywane od 01.07.2007 r., tj. od daty wejścia w życie Odznaki. Okres zdobywania Odznaki jest nieograniczony.

§ 5

Odznakę KORONA GÓR ŚWIĘTOKRZYSKICH uzyskuje się poprzez zdobycie najwyższych szczytów poszczególnych pasm i grzbietów Gór Świętokrzyskich według zamieszczonego wykazu.

§ 6

Kolejność zdobywania szczytów jest dowolna.

§ 7

Szczyty można zdobywać indywidualnie lub zespołowo, z przewodnikiem, przodownikiem lub bez ich udziału.

§8

Potwierdzenia zdobycia poszczególnych szczytów dokonuje się poprzez wpisanie w zamieszczonej tabeli potwierdzeń daty wejścia na dany szczyt i podpisu przewodnika świętokrzyskiego lub przodownika turystyki kwalifikowanej PTTK (górskiej lub pieszej), mającego uprawnienia na województwo świętokrzyskie. Należy również, w miarę możliwości, przybić na pustych stronach książeczki pieczątki najbliższego obiektu lub instytucji. Potwierdzający ma prawo przeprowadzenia rozmowy z ubiegającym się o odznakę w celu sprawdzenia faktu zdobycia danego szczytu przez tą osobę.

§ 9

Ubiegający się o Odznakę KORONA GÓR ŚWIĘTOKRZYSKICH po zebraniu potwierdzeń ze wszystkich wymienionych szczytów przedstawia książeczkę weryfikacji Kapitule Odznaki KORONA GÓR ŚWIĘTOKRZYSKICH, w skład której wchodzą: dwóch przedstawicieli Zespołu Szkół Katolickich Diecezji Kieleckiej i dwóch przedstawicieli Oddziału Świętokrzyskiego PTTK w Kielcach. Siedzibą Kapituły jest Oddział Świętokrzyski PTTK w Kielcach.

§10

Po pozytywnym zweryfikowaniu książeczki przystawia się w oznaczonym miejscu pieczątkę stwierdzającą przyznanie odznaki KORONA GÓR ŚWIĘTOKRZYSKICH wraz z podpisem członka Kapituły.

§11

Zweryfikowana książeczka jest legitymacją odznaki KORONA GÓR ŚWIĘTOKRZYSKICH, uprawnia do jej nabycia i noszenia.

§12

Odznakę nabywa się w Oddziale Świętokrzyskim PTTK w Kielcach za okazaniem zweryfikowanej książeczki. Wykupienie odznaki potwierdza się pieczątką w książeczce.

§ 13

Wszelkie materiały i informacje związane z Odznaką KORONA GÓR ŚWIĘTOKRZYSKICH można uzyskać w siedzibie Oddziału Świętokrzyskiego PTTK w Kielcach.

§ 14

Wręczenie odznaki KORONA GÓR ŚWIĘTOKRZYSKICH odbywa się podczas imprez oddziałowych według ustalonego obrzędu, a fizycznym tego potwierdzeniem jest numerowana odznaka KORONY GÓR ŚWIĘTOKRZYSKICH.

§15

Wszelkie wątpliwości, które mogą wyniknąć z interpretacji powyższego regulaminu, rozstrzyga Kapituła Odznaki KORONA GÓR ŚWIĘTOKRZYSKICH.

§16

Powyższy regulamin został uchwalony na posiedzeniu Zarządu Oddziału Świętokrzyskiego PTTK w Kielcach 28.02.2007 r. i obowiązuje od dnia 01.07.2007 r. wraz z poprawkami uchwalonymi na posiedzeniu w dniu 05.02.2009 r.

Góry Świętokrzyskie noclegi – gdzie spać?

Zdobycie wszystkich szczytów nie jest jest możliwe w ciągu jednego dnia. Na zdobywców czeka wiele miejsc noclegowych w domkach, pensjonatach, agroturystykach i hotelach. Na terenie województwa świętokrzyskiego doskonale rozwinęła się baza noclegowa. Każdy znajdzie tu coś dla siebie.

W Górach
Zakopane noclegi, Białka Tatrzańska noclegi, Bukowina tatrzańska noclegi, Kościelisko noclegi, Poronin noclegi, Biały Dunajec noclegi, Szaflary noclegi, Murzasichle noclegi, Jurgów noclegi, Szczawnica noclegi, Krościenko nad Dunajcem noclegi, Czorsztyn noclegi, Niedzica noclegi, Kluszkowce noclegi, Krynica-Zdrój noclegi, Muszyna noclegi, Tylicz noclegi, Piwniczna-Zdrój noclegi, Szczyrk noclegi, Wisła noclegi, Ustroń noclegi, Brenna noclegi, Koniaków noclegi, Żywiec noclegi, Korbielów noclegi, Zawoja noclegi, Karpacz noclegi, Szklarska Poręba noclegi, Miłków noclegi, Polanica-Zdrój noclegi, Kudowa-Zdrój noclegi, Duszniki-Zdrój noclegi, Lądek-Zdrój noclegi, Kłodzko noclegi, Świeradów-Zdrój noclegi, Solina noclegi, Polańczyk noclegi, Ustrzyki Dolne noclegi, Ustrzyki Górne noclegi, Cisna noclegi, Wetlina noclegi, Święta Katarzyna noclegi, Krajno noclegi, Bodzentyn noclegi, Nowa Słupia noclegi, Chęciny noclegi, Baligród noclegi, Smerek noclegi, Komańcza noclegi, Lutowiska noclegi, Rymanów-Zdrój noclegi, Iwonicz-Zdrój noclegi, Wysowa noclegi, Maniowy noclegi, Sromowce Niżne noclegi, Sromowce Wyżne noclegi, Gliczarów Górny noclegi, Czarna Góra noclegi, Małe Ciche noclegi, Murzasichle noclegi, Ząb noclegi, Szaflary noclegi, Witów noclegi, Chochołów noclegi, Jabłonka noclegi, Lipnica Wielka noclegi, Zubrzyca Dolna noclegi, Zubrzyca Górna noclegi, Istebna noclegi, Milówka noclegi, Limanowa noclegi, Międzybrodzie Żywieckie noclegi, Zwardoń noclegi, Jaworzynka noclegi, Jastrzębie-Zdrój noclegi, Złoty Stok noclegi, Szczawno-Zdrój noclegi, Ściegny noclegi, Sosnówka noclegi, Jelenia Góra noclegi, Sucha Beskidzka noclegi, Maków Podhalański noclegi, Rabka-Zdrój noclegi, Nowy Targ noclegi, Ochotnica Górna noclegi, Mszana Dolna noclegi, Jaworki-Homole noclegi, Święty Krzyż noclegi