Najpiękniejsze zamki w Polsce

W Polce znajdziemy ponad czterysta zamków. Niestety w większości zachowały się same ruiny, ale znajdziemy takie, które przetrwały do dziś i są w bardzo dobrym stanie. Zachwycają swoim pięknem, historią, różnorodnością stylów, jak również konstrukcją czy wielkością

Przedstawiamy listę najpiękniejszych zamków w Polsce.  
  •  Zamek Książ
  •  Zamek (Pałac) Moszna
  •  Zamek w Malborku
  •  Zamek Królewski na Wawelu
  • Zamek Królewski w Warszawie
  • Zamek Pieskowa Skała
  • Zamek w Krasiczynie
  •  Zamek Czocha
  •  Zamek w Gołuchowie
  • Zamek w Brzegu
  •  Zamek w Nowym Wiśniczu
  •  Zamek Krzyżtopór
  • Zamek w Chęcinach
  •  Zamek Grodno
  •  Zamek Ogrodzieniec
  • Zamek w Niedzicy
  •  Zamek w Oporowie
  • Zamek Lubomirskich i Potockich w Łańcucie

 

Zamek Książ w Wałbrzychu

Zamek Książ znajduje się na Dolnym Śląsku, jest wyjątkową atrakcją, którą powinien odwiedzić każdy turysta. Zamek Książ to bez wątpienia perła Dolnego ŚląskaZamek został zbudowany na przełomie lat 1288 – 1292 przez księcia świdnicko – jaworskiego Bolka I Surowego, który osiedlił się w zamku po przeprowadzce z Lwówka. Zamek powstał po zniszczeniu grodu drewnianego, który mieścił się na obszarze budowy zamku. Z powodu złej sytuacji materialnej budowla kilkukrotnie była przekazywana innym właścicielom. Zmieniła się w 1509 roku, kiedy rodzina Hochbergów przejęła zamek. Została podjęta decyzja o modernizacji zamku i wybudowaniu nowych zabudowań, m.in. Palmiarni na Lubiechowie, spełniała rolę dekoracyjną. Zostały stworzone specjalne miejsca do uprawy krzewów, powstał również ogródek warzywno ? owocowy, który zaopatrywał zamkową kuchnię w świeże produkty. Palmiarnia działa do dziś, jest to obowiązkowy punkt na turystycznej mapie Wałbrzycha. W komnatach Zamku są organizowane wystawy, koncerty poetyckie, przyjęcia, a także wystawa kwiatów, która co roku odbywa się w majowy weekend. Turyści mogą zwiedzać w Zamku kaplice, salę Maximiliana, dziedziniec, Salon Biały, ogrody zamkowe, stadninę koni, mauzoleum, podziemną trasę turystyczną. W Zamku są organizowane śluby i studniówki. Zwiedzający mogą korzystać z zamkowego hotelu, restauracji, kawiarni.

Przepiękne wnętrza i urocza okolica sprawiają, że wypoczynek w tym miejscu jest prawdziwą przyjemnością. To wspaniały pomysł na weekendowy wyjazd, który zapewni niezapomniane wrażenia.

Zamek (Pałac) Moszna

Zabytkowa rezydencja, którego początki sięgają połowy XVIII wieku. Pałac w Mosznej jest zaliczany do kluczowych atrakcji turystycznych OpolszczyznyJest to miejsce, do którego przyjeżdżają turyści z całego kraju.

Bez wątpienia to obowiązkowy punkt na turystycznej mapie województwa opolskiego. Zamek jest położony w Mosznej, małej miejscowości która znajduje się  od Opola. Zgodnie z miejscową legendą w czasach średniowiecznych Moszna była własnością zakonu rycerskiego Templariuszy. Pałac w Mosznej postawiono w połowie XVIII wieku, 100 lat później został wykupiony przez ród Tiele – Wincklerów. Na przełomie wieków doszło do ogromnego pożaru, który spowodował konieczność rozbudowy zamku w Mosznej. To miejsce było wielokrotnie wizytowane przez cesarza Wilhelma II. Po drugiej wojnie światowej, pałac w Mosznej stał się własnością Państwa, pełnił przez wiele lat funkcję ośrodka sanatoryjnego.

Dziś pełni funkcję atrakcji turystycznej. Zamek w Mosznej zawdzięcza swój przepiękny wygląd architekturze o barokowych, neogotyckich i neorenesansowych wpływach, jak również klimatycznym usytuowaniem pośród obfitego w drzewostan parku krajobrazowego.  Ma 365 komnat i pomieszczeń.

Wstęp na teren pałacowo-parkowy jest płatny od początku marca do końca listopada.

Pałac w Mosznej oferuje liczne atrakcje dla rodzin z dziećmi. Dla grup zorganizowanych odbywają się tutaj lekcje historii, kolonie, zimowiska i zielone szkoły.

Zamek w Malborku

Zamek w Malborku to najpotężniejsza twierdza średniowiecznej Europy. Początki zamku sięgają drugiej połowy XIII wieku.  Największy, gotycki zespół zamkowy na świecie o powierzchni około 21 hektarów, arcydzieło architektury obronnej i rezydencjonalnej późnego średniowiecza. W 1997 roku Zamek w Malborku został wpisany na prestiżową listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO.  

Odtworzono figurę Madonny z Dzieciątkiem, można ją zobaczyć na wschodniej ścianie zamku – symbol miasta Malborka, od której wywodzi się nazwa miasta Malbork – Gród Maryi (z niem. ?Marienburg?).

Bursztynowe konteksty to jedna z najciekawszych ekspozycji na zamku wystawa, która ukazuje różne aspekty bursztynu.  Malborska kolekcja bursztynu jest zaliczana do największych i najlepszych na świecie.

Od czerwca 2016 roku zamek udostępnił stałą wystawę pod tytułem Militaria orientalne – SkarbiecW tej wystawie został zaprezentowany oręż perski i indoperskie z prywatnego zbioru profesora Lecha Konrada Kobylińskiego. Na wystawie prezentowane są również militaria orientalne: afgańskie, tureckie, bałkańskie, stanowią zbiór własny Muzeum tworzony od 1961 roku.

Muzeum Zamkowe w Malborku jest czynne w godzinach:  poniedziałek – niedziela 9:00 – 20:00

Trasa historyczna od wtorku do niedzieli od 9:00 do 19:00 (ostatnie wejście godzina 17:00).

Trasa zielona w poniedziałek od 9:00 do 20:00 i od wtorku do niedzieli między 17:15 a 20:00 (ostatnie wejście o 18:30).

Zamek Królewski na Wawelu 

Renesansowa rezydencja królewska, położona na Wzgórzu Wawelskim w Krakowieblisko zakola rzeki Wisły.  Dwupiętrowa budowla o charakterze renesansowym, barokowym, z elementami klasycyzmu.

Mieści się tu dziedziniec z krużgankami arkadowymi, bramą wjazdową, pięć wież mieszkalnych. Na przestrzeni wieków zamek wielokrotnie rozbudowywano i odnawiano. Z powodu licznych pożarów, grabieży i napaści obcych wojsk, obiekt był wielokrotnie odbudowywany w nowych stylach architektonicznych. W XIV w. zamek odbudował król Władysław Łokietek, a jego syn Kazimierz Wielki stworzył przepiękną gotycką posiadłość.

Za czasów Władysława Jagiełły zamek został powiększony o pawilon gotycki i w tym stanie budowla dotrwała do pożaru w 1499 r. Około 1504 r. król Aleksander Jagiellończyk podjął się przebudowy gotyckiej rezydencji nadając jej kształt renesansowy.

Od 1507 r. dzieło brata podjął Zygmunt I zwany Starym. To za jego czasów wybudowano słynne krużganki. Sale i komnaty zamkowe nabrały prestiżu po zakupieniu przez Zygmunta Augusta arrasów flamandzkich.

W zbiorach muzeum można zobaczyć kolekcję arrasów z XVI w., portrety królów i kolekcję renesansowych mebli włoskich, 30 słynnych głów wawelskich. W Skarbcu prezentowane są wyroby złotnicze, z kości słoniowej i bursztynu, Szczerbiec – miecz koronacyjny królów polskich, miecz króla Zygmunta Starego, zbroje, szyszaki, buławy, armaty. 

Główna ekspozycja wnętrz zamkowych obejmuje kilka pomieszczeń parteru, a w szczególności reprezentacyjne sale na II piętrze pałacu. Na Wzgórzu Wawelskim jest również Katedra Wawelska, miejsce koronacji królów Polski oraz spoczywania ich szczątków. W Katedrze pochowani są Władysław I Łokietek, August II Mocny, członkowie rodzin królewskich, a także wielcy wodzowie: m.in. Józef Poniatowski, Tadeusz Kościuszko, Józef Piłsudski, Władysław Sikorski, wieszcze narodu: Adam Mickiewicz, Juliusz Słowacki, krakowscy biskupi, prezydent Lech Kaczyński z żoną Marią.

Zamek Królewski w Warszawie

Zamek Królewski to barokowo-klasycystyczny zamek położony w centrum Warszawy przy placu Zamkowym 4. Pełni funkcje muzealne i reprezentacyjne. Dawna siedziba władców Polski. Warto wejść do środka i obejrzeć królewskie apartamenty i Salę Tronową. Trzeba koniecznie zwrócić uwagę na oryginalne obrazy Rembrandta oraz płótna Bernarda Bellotta wykorzystane podczas odbudowy Warszawy zniszczonej po wojnie. Wybierz się również do Sali Senatorskiej, w której w 1791 roku uchwalono Konstytucję 3 Maja, pierwszą w Europie i drugą na świecie. Odwiedź pięknie odtworzone ogrody: górny usytuowany na zamkowym zboczu oraz dolny u jego stóp w miejscu, gdzie do XVII wieku płynęła rzeka.  Zimą na Placu Zamkowym można zobaczyć prawie trzydziestometrową choinkę, stały element świątecznej iluminacji miasta. Wybierz się na wieczorny spacer i zobacz świetlne baldachimy rozciągnięte nad warszawskimi ulicami i inne dekoracje.

Zamek w Krasiczynie

Zamek w Krasiczynie ? perła renesansu na Podkarpaciu. Został wybudowany na przełomie XVI i XVII wieku. To jeden z najwspanialszych skarbów architektury renansowo – manierystycznej w Polsce i Europie. Głównymi budowniczyli byli Stanisław i Marcin Krasicki.

W narożnikach stanęły cztery baszty, których nazwy symbolizują wartości wyznawane przez Krasickich: Boska, Papieska, Królewska, Szlachecka. Baszka Papieska przykrywała komnaty dla dostojników kościelnych, ozdobiona przez attykę wzorowaną na koronie papieża Klemensa VIII. Obecnie mieszczą się tutaj surowe sale wystawowe, w jej piwnicach są lochy, atrakcja dla zwiedzających. W Baszcie Boskiej znajduje się przepiękna kaplica porównywalna z tą na Wawelu. W jej podziemiach jest umiejscowiona krypta Sapiehów, późniejszych gospodarzy zamku. Swoim pięknem urzeka dziedziniec zamkowy. Między Basztą Boską i Papieską stoi wysoka Wieża Zegarowa. Wieża i inne fragmenty zamku są udostępnione dla zwiedzających, w części królewskiej jest luksusowy Hotel Zamkowy i Restauracja. Cały kompleks krasiczyńskiego zamku jest otoczony przez cudowny park powstały za czasów Sapiehów.

Zamek jest czynny od kwietnia do października codziennie w godzinach 9.00 ? 16.00, wejście o pełnych godzinach po wykupieniu minimum 5 biletów.

Od listopada do marca zwiedzanie wyłącznie po wcześniejszej rezerwacji z minimum jednodniowym wyprzedzeniem.

Zamek Czocha

 Zamek Czocha dziś to jeden z piękniejszych zamków Dolnego Śląska we wsi Sucha, który wznosi się na granitowym wzgórzu z widokiem na jezioro i wspaniałą okolicę. Zamek został zbudowany w 1241-1247 roku jako drewniana twierdza graniczna na granicy czesko-łużyckiej, z polecenia króla czeskiego Wacława I. W 1253 roku już jako murowana warownia został przekazany do biskupa Konrada von Wallhausen.1313, w ramach posagu, został on włączony do księstwa Henryka I Jaworskiego W latach 1389-1453 właścicielami zamku były rody rycerskie von Dohn i von Klüks.Kolejne lata to  to szereg bitew i wojen, czas zdobywania i odbijania zamków, również ich plądrowania i niszczenia. W  1793 roku, pożar spowodował, iż zamek zamienił się praktycznie w ruinę. Za sprawa Ernesta Gűtschowa zlecił odbudowę zamku i dzięki temu możemy dziś możemy podziwiać zamek, który należy do najpiękniejszych zabytków Dolnego Śląska

Na Zamku Czocha odbywają się rycerskie pojedynki, koncerty muzyki kameralnej, uczty przy ognisku i muzyce na żywo. Powstało tu wiele filmów polskich i zagranicznych, m.in. „Gdzie jest generałWiedźminDwa światySensacje XX WiekuŚwięta wojnaTajemnica Twierdzy SzyfrówMarion  królowa złodziei,

,,LegendaDywersant i wiele innych.

Podczas pobytu w Zamku i najbliższej okolicy nie można się nudzić.

Atrakcje godne polecenia:

– nocne zwiedzanie Zamku i Sali Tortur z przewodnikiem, w towarzystwie Białej Damy,

– zwiedzanie Zamku w dzień z przewodnikiem,

– zwiedzanie Sali Tortur i Muzeum Przedzamcza,

– rejsy stateczkiem wycieczkowym po Jeziorze Leśniańskim (od maja do września),

– degustacje miodów pitnych w Winiarni Zamkowej,

– militarne zabawy integracyjne na pobliskim torze sprawnościowym,

– wycieczki autami wojskowymi po okolicy,

– sauna, siłownia.

Zamek położony malowniczo na wysokim granitowej krawędzi, otoczony pięknymi jeziorami, lasami i łąkami, jest miejscem idealnie stworzonym dla osób, które szukają odpoczynku od gwaru wielkiego miasta.

Zamek w Gołuchowie

Zamek w Gołuchowie znajduję się w PoznaniuOd początku wieku XVII fortecę zaczęto stopniowo przekształcać w efektowną posiadłość. Autorem pierwszej renowacji był Wacław Leszczyński, wojewoda kaliski, który odziedziczył posiadłość po Rafale Leszczyńskim na polecenie którego obiekt został postawiony. Kolejna modernizacja miała miejsce gdy zamek był własnością rodu Działyńskich. Został przez nich zakupiony w 1853 r., natomiast pomysłodawczynią kolejnej przebudowy była Izabela, córka księcia Jerzego Adama Czartoryskiego, żona Jana Działyńskiego. Ostatnia przebudowa nastąpiła w latach 50-tych, wtedy obiekt przejęło Muzeum Narodowe w Poznaniu. Obecnie w zamku działa oddział muzeum z bogatą ekspozycją, która zawiera  rzadkie meble, gobeliny, renesansowe europejskie malarstwo.

Zamek w Brzegu

Zamek w Brzegu  to dawna rezydencja Piastów śląskich powstała w XIII.   Przypuszcza się, że Henryk Brodaty zadecydował o wyborze lokalizacji zamku. Do XVII wieku, budowla ta miała charakter typowo obronny. Wówczas, władzę przejął Książe Jerzy II, który przebudował gotycki zamek w elegancką, renesansową rezydencję. Charakterystycznym elementem był dziedziniec otoczony krużgankami. W 1741 roku został on zniszczony. W latach 60. XX wieku zdecydowano o jego odbudowie i dziś możemy podziwiać jego piękno. 

Od 1945 roku w salach zamkowych znajduje się odpłatne Muzeum Piastów Śląskich, gdzie prezentowana jest historia miasta, dzieje Piastów Śląskich, a także rzeźba i malarstwo śląskie. W środy wejście do Muzeum jest bezpłatne.

Zamek w Nowym Wiśniczu

Zamek w Nowym Wiśniczu położony jest rzeką Leksandrówką  45 km od Krakowa, niedaleko miejscowości Bochnia. Wczesnobarokowy zamek z elementami renesansowymi na planie czworoboku z wewnętrznym dziedzińcem. Zakończony czterema basztami w narożnikach. Przy Sali Rycerskiej znajduje się galeria widokowa, z której podziwiać można okolicę. Budowla jest otoczona fortecami bastionowymi z początku XVII wieku. Fundatorem warownej siedziby był Jan Kmita, sprawujący w latach 70. XIV urzędy starosty sieradzkiego, ruskiego i krakowskiego. Istotną rolę w przekształceniu zamku w potężną warownię odegrali Piotr III Kmita oraz Piotr V. Właśnie za czasów Piotra V, wojewody krakowskiego i marszałka wielkiego koronnego, nastąpił największy rozwój zamku. 

W zamkowych wnętrzach otwarto Muzeum, które prezentuje wystawę poświęconą historii twierdzy i jej odbudowy, wystawę makiet rezydencji małopolskich oraz sarkofag Stanisława Lubomirskiego w krypcie.

Zamek jest dostępny dla zwiedzających przez cały rok. Koniecznie trzeba zobaczyć wspaniałe krużganki, unikalną komnatę szeptów i panoramę okolicy z tarasu widokowego umiejscowionego na drugim piętrze zamku.

Zamek w Chęcinach

Zamek w Chęcinach góruje nad miejscowością Chęciny, w województwie świętokrzyskim blisko KielcZamek wybudowano na przełomie XIII i XIV wieku. Pierwsze informacje na jego temat sięgają 1306 roku. Zamek posiadał swoją własną kaplicę i skarbiec. Był to obiekt wysokiej rangi oraz ośrodek życia politycznego.

Zamek odegrał istotną rolę jako miejsce gdzie gromadziły się wojska Małopolski i Wielkopolski przed wyruszeniem na Bitwę pod Płowcami z Zakonem Krzyżackim w 1331 roku. W pierwszej połowie XIV wieku warownia została zmodernizowana przez króla Kazimierza III Wielkiego. Zamek był posiadłością królowej Adelajdy Heskiej, Elżbiety Łokietkówny, Zofii Holszańskiej i Władysława Warneńczyka oraz królowej Bony.

Twierdza była wykorzystywana jako więzienie stanu. Pośród skazanych byli: Michael Kuchmeister von Sternberg przyszły Wielki Mistrz Zakonu Krzyżackiego oraz Andrzej Wingold, brat przyrodni Króla Jagiełły.

W 1607 roku zamek został spalony podczas Rokoszu Zebrzydowskiego. Kolejnych zniszczeń dokonały wojska Rakoczego w 1657 roku, a także wojska szwedzkie w 1707 roku.

Pierwsze poważne prace w celu zabezpieczenia ruiny były prowadzone w 1877 roku. W latach 2013-2015 na Zamku przeprowadzono modernizację ze wsparciem środków Unii Europejskiej.

Dla turystów dostępny jest skarbiec zamkowy, wewnętrzna część warowni i dwie wieże, z których można podziwiać panoramę województwa świętokrzyskiego.  Odbudowano również trakt królewski.

Zamek Grodno

Zamek Grodno położony jest w Zagórzu Śląskim na Górze Choina na wysokości 450 m n.p.m. Pierwszy zachowany dokument świadczący o istnieniu zamku pochodzi z 1315 r., wymieniony jest w nim zamek o nazwie Kinsberg i burgrabia Kilian von Haugwitz. Budowę murowanego zamku przypisuje się Piastowi Śląskiemu księciu Bolkowi I Surowemu. W I połowie XIV w., za panowania księcia Bolka II Małego, 

W 1392 r. Zamek Grodno wraz z całym księstwem świdnicko-jaworskim został wchłonięty do Korony Czeskiej.  W XV w. Zamek Grodno stał się siedzibą rycerzy-rozbójników, którzy wraz ze swoimi drużynami trudnili się w okolicy rozbojami i grabieżą. W 1553 r. zamek nabył Krzysztof I von Hochberg z Książa, a w 1545 r. na zlecenie cesarza Ferdynanda I warownia przeszła na własność Macieja von Loga i za jego sparwą  zamek został przebudowany w nowym renesansowym stylu. W trakcie trwania wojny trzydziestoletniej zamek został zdobyty przez Szwedów i częściowo zniszczony.W  w 1789 r zamek popadła w ruinę.  W latach 1840?1855 hrabia Fryderyk von Burghaus oraz baron Maksymilian von Zedlitz  odrestaurowali zamek  przystosowując go do celów turystycznych. Do zakończenia II wojny światowej Zamek Grodno był w posiadaniu rodziny von Zedlitzów.

Na Zamku Grodno odbywają się liczne imprezy kulturalne i turystyczne.

Najpopularniejsze imprezy na zamku: Ogólnopolski Festiwal Filmów Amatorskich „Biała Dama” w sierpniu i Jarmark Księżnej Agnieszki w maju.

Na trasie po Zamku Grodno znajduje się: budynek bramny, budynek kaplicy z renesansowym portalem, sień zamkowa, sala tortur, krzyże pokutne, dziedziniec górny, sala rycerska, sala myśliwska, sale książęce i sala mokra. W zamku jest Centrum Bioedukacji Multimedialnej z nowoczesną salą multimedialną poświęconą rezerwatowi przyrody ?Góra Choina? i salą kinową.

Zamek Ogrodzieniec

Zamek Ogrodzieniec w Podzamczu został wzniesiony za czasów króla Kazimierza Wielkiego na najwyższym wzniesieniu Jury Krakowsko-Częstochowskiej (515,5 m n.p.m.). Jest to przykład perfekcji dawnych budowniczych, którzy z zamku w Ogrodzieńcu stworzyli imponującą rezydencję. Niespokojna historia naszego państwa wywarła ogromne piętno na Zamku Ogrodzieniec. Dwukrotnie zdobyty i spalony przez Szwedów w trakcie potopu w XVII w., nie odzyskał dawnej atrakcyjności. Obecnie obiekt spełnia funkcję tzw. trwałej ruiny, ale nadal zachodzą w niej zmiany.  

Dzięki odbudowie dokonanej w ostatnim czasie zamek zyskał trasę zwiedzania która prowadzi w jednym kierunku, gdzie znajdziemy m.in. wyremontowane drewniane krużganki, a także dojdziemy do miejsc wcześniej niedostępnych dla turystów. Zamek Ogrodzieniec ukrywa tajemnice również nocą. Iluminacja ruin zamku pozwala na podziwianie Ogrodzieńca po zmroku.

Zamek w Niedzicy

Zamek w Niedzicy jest położony nad Zalewem Czorsztyńskim w PieninachZostał zbudowany około 1330 roku przez Kokosza Berzewiczy’ego. Gotycka warownia, która chroniła północnej granicy Węgier, pozostała w rękach węgierskich z niewielkimi przerwami do końca II wojny światowej, już po I wojnie światowej twierdza znalazła się w granicach Polski. Po II wojnie światowej forteca była bardzo zniszczona, w 1949 roku została przejęta przez Stowarzyszenie Historyków Sztuki, które zajmuje się zamkiem do dziś. Zamek średni powstał w XV wieku, w 1601 roku dobudowano renesansowe skrzydło z bramą wjazdową i portalem, czyli zamek dolny. W XVIII wieku całość popadła w ruinę i została odbudowana dopiero w XIX stuleciu. Górny, gotycki fragment warowni popadł w ruinę, natomiast w dobrym stanie utrzymane są wieże dolne i zdobiony mur. Całość stanowi bardzo malowniczy widok na tle rozlewającego się jeziora. Dlatego zamek w Niedzicy jest jednym z najpiękniejszych i najbardziej znanych zamków w Polsce i stanowi niewątpliwą atrakcję Podhala, Pienin i polskiego Spiszu. W zamku udostępnionym dla zwiedzających utworzono interesujące muzeum, składa się z Zamku, Wozowni i Spichlerza.

Na ekspozycji w zamku można zobaczyć m.in. więzienie z izbą tortur, izbę żupana spiskiego, sypialnię żupana, izbę straży, a także komnaty Salamonów, którzy byli ostatnimi właścicielami zamku.

W historycznych salach zgromadzono obiekty z prac archeologicznych prowadzonych, a także stare fotografie. Wozownia przy zamku w Niedzicy została sporządzona w 2006 roku, we współczesnym budynku dawnego składu opału. Podziwiać tu można zabytkowe pojazdy konne pochodzące z lat 1900-39. Wśród eksponatów są bryczki pochodzące z Wytwórni Braci Buraków z Kielc, pojazdy z dawnych Kresów Wschodnich i sanie. Obecnie w spichlerzu można zobaczyć stałą wystawę Sztuki Ludowej Spisza z okresu XIX i XX wieku. Dodatkową atrakcją Muzeum jest taras zamku, z którego podziwiać można piękne widoki na Zalew, zaporę oraz pobliskie ruiny zamku w Czorsztynie i sąsiadujące góry. W zamku dostępne są też pokoje dla gości. Przy zamku jest płatny parking, restauracja, kasa biletowa, kramiki z pamiątkami regionalnymi.

Zamek w Oporowie

Zamek w Oporowie jest późnogotycką rycerską siedzibą obronną, która jest jednym z nielicznych średniowiecznych posiadłości rezydencjonalnych zachowanych w Polsce. Postawiony w drugim ćwierćwieczu XV w. przez arcybiskupa Władysława Oporowskiego Było to centrum ogromnych dóbr ziemskich bogatego rodu Oporowskich, herbu Sulima. Budowla jest otoczona przez krajobrazowy park z ok. 1840 r., z dwoma pawilonami z XIX w., Domkiem Neogotyckim i Domkiem Szwajcarskim. W planie parku są wyraźne ślady renesansowego ogrodu.

W Zespole zamkowo – parkowym znajduje się od 1949 r. muzeum z ekspozycją wnętrz dworskich. Tworzą ją dzieła sztuki i wyroby rzemiosła artystycznego, które są wyrazicielem kultury szlacheckiej.   W zbiorach są dzieła malarstwa, rzeźby i wyroby rzemiosła artystycznego od XVI do pocz. XX w.

Godziny otwarcia:

– codziennie w godzinach ode 10:00 – 16:00.

– w sezonie wiosenno-letnim od 1.V do 30.IX, w soboty i niedziele w godzinach od 10:00 – 17:00.

W poniedziałki wstęp bezpłatny.

Zamek Lubomirskich i Potockich w Łańcucie

Zamek Lubomirskich i Potockich w Łańcucie w województwie podkarpackim. Jedna z najpiękniejszych rezydencji magnackich w Polsce. Od 2005 roku znajduje się na liście pomników historii. W drugiej połowie szesnastego stulecia stanęła w tym miejscu wieża obronna.

Kilkadziesiąt lat potem kolejni właściciele, czyli Stadniccy zamek mocno rozbudowali. Najpoważniejsza modernizacja nastąpiła według planów architekta Macieja Trapoli, gdy obiekt stał się własnością Stanisława Lubomirskiego w latach 1629 – 1641.

Powstały wtedy obronne fortece, które pozwoliły obronić się w czasie wojny ze Szwedami w 1655 r. i Siedmiogrdzianamiw 1657 r.. Ponad sto lat później Izabela Lubomirska zarządziła zamienienie tych bastionów na ogrody. W niedługim czasie po tym zdarzeniu zamek przejęła rodzina Potockich, mieszkali tu do czasu II wojny światowej. Za okupacji Potoccy nie ponieśli szkód i nie ucierpieli, w budynku miał swoją siedzibę sztab Wehrmachtu. Dzięki temu zamek podczas wojny nie został zniszczony. W roku 1944 przed wkroczeniem Armii Czerwonej Niemcy pozwolili Potockiemu wyjechać na Zachód. Zabrał on wtedy ze sobą wiele kosztowności i bibelotów zamkowych.

Po II wojnie światowej zabytek stał się własnością państwa. Powstało tu jedno z najbardziej znanych muzeów w naszym kraju. Zwiedzający mogą tu podziwiać wspaniałe wnętrza.

Wśród nich salę balową, Salę Kolumnową, Teatr Dworski, Chińskie Pokoje. W każdym pomieszczeniu można zobaczyć piękne meble, żyrandole, dzieła sztuki. Zamkowa biblioteka posiada w swoich zbiorach ponad 22 tysiące książek. Obiekt można zwiedzać z przewodnikiem. W Łańcucie warty zwiedzenia jest również ogromny park krajobrazowy w stylu angielskim. Ma 36 hektarów i składa się z kilku części, są to: Ogród Włoski, Ogród Różany i Ogród Bylinowy. Na obszarze parku koniecznie trzeba zwiedzić dużą oranżerię, stajnię, wozownię i storczykarnię.

Do interesujących budowli na terenie ogrodu należy zameczek romantyczny, dawny dom ogrodników przekształcony na szkołę muzyczną.

W Górach
Zakopane noclegi, Białka Tatrzańska noclegi, Bukowina tatrzańska noclegi, Kościelisko noclegi, Poronin noclegi, Biały Dunajec noclegi, Szaflary noclegi, Murzasichle noclegi, Jurgów noclegi, Szczawnica noclegi, Krościenko nad Dunajcem noclegi, Czorsztyn noclegi, Niedzica noclegi, Kluszkowce noclegi, Krynica-Zdrój noclegi, Muszyna noclegi, Tylicz noclegi, Piwniczna-Zdrój noclegi, Szczyrk noclegi, Wisła noclegi, Ustroń noclegi, Brenna noclegi, Koniaków noclegi, Żywiec noclegi, Korbielów noclegi, Zawoja noclegi, Karpacz noclegi, Szklarska Poręba noclegi, Miłków noclegi, Polanica-Zdrój noclegi, Kudowa-Zdrój noclegi, Duszniki-Zdrój noclegi, Lądek-Zdrój noclegi, Kłodzko noclegi, Świeradów-Zdrój noclegi, Solina noclegi, Polańczyk noclegi, Ustrzyki Dolne noclegi, Ustrzyki Górne noclegi, Cisna noclegi, Wetlina noclegi, Święta Katarzyna noclegi, Krajno noclegi, Bodzentyn noclegi, Nowa Słupia noclegi, Chęciny noclegi, Baligród noclegi, Smerek noclegi, Komańcza noclegi, Lutowiska noclegi, Rymanów-Zdrój noclegi, Iwonicz-Zdrój noclegi, Wysowa noclegi, Maniowy noclegi, Sromowce Niżne noclegi, Sromowce Wyżne noclegi, Gliczarów Górny noclegi, Czarna Góra noclegi, Małe Ciche noclegi, Murzasichle noclegi, Ząb noclegi, Szaflary noclegi, Witów noclegi, Chochołów noclegi, Jabłonka noclegi, Lipnica Wielka noclegi, Zubrzyca Dolna noclegi, Zubrzyca Górna noclegi, Istebna noclegi, Milówka noclegi, Limanowa noclegi, Międzybrodzie Żywieckie noclegi, Zwardoń noclegi, Jaworzynka noclegi, Jastrzębie-Zdrój noclegi, Złoty Stok noclegi, Szczawno-Zdrój noclegi, Ściegny noclegi, Sosnówka noclegi, Jelenia Góra noclegi, Sucha Beskidzka noclegi, Maków Podhalański noclegi, Rabka-Zdrój noclegi, Nowy Targ noclegi, Ochotnica Górna noclegi, Mszana Dolna noclegi, Jaworki-Homole noclegi, Święty Krzyż noclegi