Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej w Zakopanem

Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej w Zakopanem

Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej w Zakopanem w miejscowości Zakopane
Google Ads 300x250

Opis

Sanktuarium swój początek ma już w roku 1951, kiedy zbudowano tu kaplicę poświęconą przez metropoplitę krakowskiego, arcybiskupa Baziak, w dniu 11 października 1959 r. Od samego początku odprawiano w niej specjalne nabożeństwa na cześć Matki Bożej, która ukazała się w Fatimie, głoszono maryjne kazania i uczono ludzi wypełniać prośby Matki Bożej z Fatimy.

Głównym elementem sanktuarium jest kościół pw. Matki Bożej Fatimskiej wzniesiony w latach 1987-1992 wybudowany jako votum za ocalenie życia papieża Jana Pawła II po zamachu z 13 maja 1981 roku. Świątynia została konsekrowana przez Jana Pawła II 7 czerwca 1997 w czasie VI pielgrzymki do Polski.

Obok kościoła znajduje się też powstała w latach 50. XX wieku kaplica, gdzie umieszczona została figura Matki Bożej Fatimskiej ofiarowana przez kard. Stefana Wyszyńskiego. 21 października 1987 została ona ukoronowana przez Jana Pawła II w Rzymie.

 Noclegi Zakopane jest najsłynniejszym ośrodkiem turystyki górskiej w Polsce, jest położone u podnóży Tatr \w kotlinie między Gubałówką  a masywem Giewontu. Jest to najsłynniejsza w Polsce miejscowość wypoczynkowa i turystyczna, nazywane jest zimową stolicą Polski