Sierockie
Sierockie to wieś położona na Pogórzu Gubałowskim, na wysokości od 920 do 1010 metrów n.p.m. Otoczona malowniczymi widokami, Sierockie graniczy z Bustrykiem na południu, Czerwiennem na zachodzie, Bańską Wyżną na północy oraz Leszczynami na wschodzie.Pierwsze historyczne wzmianki o Sierockiem pochodzą z 1648 roku, kiedy to pasterze owiec zasiedlili te tereny, karczując fragmenty podhalańskiej puszczy. Wśród pionierów byli osadnicy noszący nazwiska Bobak (z przydomkami „Koziar” i „Dudas”), Strączek, Małkuch, Bąk oraz Kwak. Przez długi czas Sierockie należało do gromady Zubsuche, która obejmowała również Ząb, Suche i Bustryk. Obecnie wieś jest częścią gminy Biały Dunajec i należy do parafii Ząb.
Sierockie to także wieś o bogatej historii i tradycjach. W czasie II wojny światowej wielu mieszkańców zostało przymusowo wywiezionych na roboty do Niemiec. Najtragiczniejsze losy spotkały rodziny Bąków i Mrugałów – Franciszek Bąk, kurier przerzutów na Węgry, zginął w obozie koncentracyjnym w Oświęcimiu, pozostawiając osierocone dzieci.
Obecnie Sierockie, z powierzchnią 1157 hektarów, rozwija się w kierunku agroturystyki i hodowli, co związane jest z górskim charakterem miejscowości. Region ten jest idealny na spacery, wycieczki rowerowe i aktywny wypoczynek, a piękna przyroda, w tym coroczne kwitnienie krokusów na wiosnę, przyciąga turystów z różnych zakątków Polski. Wiosną pola wokół wsi stają się purpurowo-fioletowym dywanem, który jest charakterystycznym znakiem budzącej się do życia górskiej przyrody.
Sierockie turystyka
Sierockie, położone na linii wododziałowej między potokiem Biały Dunajec a zlewnią potoku Skrzypniańskiego, słynie ze swoich zapierających dech w piersiach widoków. Z każdego punktu można podziwiać wspaniałą panoramę Tatr, a przy dobrej pogodzie można nawet dostrzec Jezioro Orawskie. Wieś oferuje wyjątkowe krajobrazy: od Tatr na południu, przez Ostrzysz nad Kościeliskiem na zachodzie, aż po rozległą Kotlinę Orawsko-Nowotarską na północy, z Babią Górą w tle.
Wioska, choć niewielka, ma znaczące walory turystyczne. Agroturystyka odgrywa tu dużą rolę, a lokalni gospodarze oferują noclegi w klimatycznych domkach góralskich, apartamentach i pensjonatach. Goście mogą liczyć na śniadania i wyżywienie, a także dostęp do takich udogodnień jak plac zabaw, basen, jacuzzi, aneksy kuchenne, miejsca na grilla i ogniska, oraz tarasy i balkony z widokiem na góry. Właściciele gospodarstw agroturystycznych często oferują własne produkty spożywcze, a także rękodzieło, takie jak wełniane swetry, haftowane ubiory czy rzeźbione przedmioty z drewna.
Sierockie oferuje nie tylko piękne widoki, ale także unikalny klimat góralskiej wsi, z pielęgnowanymi tradycjami i obrzędami. To idealne miejsce na wypoczynek z dala od zgiełku miasta, a jednocześnie z dostępem do wszystkich atrakcji Podhala, w tym bliskości Zakopanego – stolicy polskiej turystyki górskiej.