Morąg noclegi
Dawniej na terenach obecnego Morąga znajdowała się pruska osada Morina. Nie jest znana dokładniejsza data powstania samego Morąga, ale jego początki datuje się je na koniec XIII wieku, kiedy Krzyżacy zbudowali drewnianą strażnicę, zastąpioną ok. 1370 roku murowaną budowlą. Prawa miejskie osada przy strażnicy uzyskała prawdopodobnie przez 1327 r. Dwa wieki później miasto przeszło w posiadanie Prus Książęcych stanowiących lenno Polski, wtedy też zamek został częściowo rozebrany na rzecz nowego pałacu rodu zu Dohna, w którym obecnie siedzibę ma Muzeum im. J.G. Herdera.
Morąg noclegi nad jeziorem
Warto zwrócić uwagę na niejasne fragmenty przeszłości miasta, którego nawet nazwa nie ma wyjaśnionego pochodzenia i istnieje na ten temat kilka teorii. Okolice Morąga w czasach pogańskich Prusów nazywane były Pogezanią, Krzyżacy jednak skutecznie pozbyli się tej nazwy. Od czasów średniowiecznych nazwa miasta zapisywana była już w różnych formach podobnych do Moring, Menrick, Morung czy Mohrungen. Jedna z teorii mówi, że pochodzą one od pruskiej nazwy jeziora Marwin, Maurin lub Morin. Kolejna hipoteza mówi o tym, ze pierwsi mieszkańcy miasta mogli pochodzić z miasta Morungen w Niemczech, i choć nie ma na to niezbitych dowodów, to jednak trzeba zwrócić uwagę na fakt, że w Morągu i w Morungen posługiwano się podobnym dialektem środkowoniemieckim. W XX wieku okolice te nazywane były Oberlandem, jednak określenia tego nie zaakceptowały nowe władze po zakończeniu II wojny światowej, jako że brzmiało ono niepolsko. Z związku jednak z trudnością przetłumaczenia nazwy Oberland region, w którym leży Morąg pozostał nienazwany, a położenie określa się jako pogranicze Pojezierza Iławskiego i Mazurskiego lub jako miejsce styku Pomorza, Warmii i Mazur. Morąg podzielony jest również na kilka innych sposobów, na przykład administracyjnie podlega Olsztynowi, ale kościelne granice przyłączyły Morąg do Diecezji Elbląskiej.
Agroturystyka Morąg
Miasto Morąg zlokalizowane jest bezpośrednio nad jeziorami Skiertąg i Rozlewisko Morąskie, niedaleko znajdują się również połączone ze sobą jeziora Narie, Ponary, Peneper Mały i Duży. Granice gminy Morąg obejmują także 8 pomników przyrody, specjalny obszar ochrony siedlisk Uroczysko Markowo należące do obszarów Natura 2000 a także cztery obszary chronionego krajobrazu: Narieński, Kanału Elbląskiego, Lasów Taborskich i Rzeki Wąskiej. Z uwagi na naturalne walory wytyczonych zostało kilka szlaków turystycznych, w tym Miejski Szlak Turystyczny oraz trzy szlaki rowerowe - czerwony, niebieski i zielony. W okolicach Morąga warto obejrzeć również kilka zabytkowych obiektów takich jak: siedem parków dworskich, Pałac Dohnów, zamek, dwór w Jureckim Młynie, cztery zespoły pałacowe Bożęcinie, Markowie, Nowym Dworze i Wenecji, zabytkowe domy w różnych częściach miasta oraz pięć kościołów, z czego cztery wraz z przykościelnym cmentarzem i jeden z dzwonnicą.