Lidzbark Warmiński noclegi
Zaczątkiem dzisiejszego Lidzbarka Warmińskiego była pruska osada Lecbarg, której nazwa oznaczała miejsce kultu lub osadę na zalesionym wzgórzu. Do tych samych określeń nawiązuje również niemiecka nazwa Heilsberg nadana osadzie w 1260 roku, czyli 20 lat po podbiciu jej przez Krzyżaków. Lidzbark w tym czasie kilkukrotnie przechodził w ręce Prusów i Krzyżaków w wyniku najazdów i powstań, ostatecznie władze sprawowali nad nim biskupi. Jeden z nich, biskup Eberhard z Nysy w 1308 roku nadał Lidzbarkowi prawa miejskie, a miejscowość zasiedlała ludność niemiecka oraz polska pochodząca ze Śląska. Wkrótce w widłach Łyny i wpadającej do niej Symsarny rozpoczęto budowę zamku, w XIV wieku powstał również ratusz, kościół i szpital, rozpoczęły się również prace nad murami miejskimi. Co ciekawe, wodociąg w Lidzbarku powstał już około 1390 roku i działał aż do początku XX wieku.
Kolejne wydarzenia sprawiły, że wojska biskupa warmińskiego rozgromione zostały podczas bitwy pod Grunwaldem, skutkiem czego było uznanie przez miasto władzy króla polskiego. Już rok później władzę odzyskał wielki mistrz zakonu Henryk von Plauen, jednak kolejne dwa lata później miasto spalone zostało przez polskie wojska. W 1440 roku Lidzbark stał się częścią Związku Pruskiego przeciwnego Krzyżakom i na powrót uznał władzę króla polskiego. Kolejne ważne wydarzenia rozegrały się w XVIII wieku - Lidzbark bronił się przed najazdem szwedzkim, tutaj też zapadła decyzja o ukoronowaniu Stanisława Leszczyńskiego na króla Polski, w 1772 roku w wyniku rozbiorów Warmia wcielona została do Królestwa Prus. W 1807 roku miała miejsce bitwa pod Lidzbarkiem Warmińskim a miasto stało się siedzibą Rosjan i Prusaków. Niedługo później rozebrane zostały bramy miasta, za to w 1823 roku powstał tu pierwszy na Warmii kościół ewangelicki.
Lidzbark Warmiński agroturystyka
W trakcie I wojny światowej Lidzbark był krótko okupowany przez wojska rosyjskie, a w pobliżu działał duży obóz jeniecki. Po ataku Armii Czerwonej zniszczenia miasta oszacowane zostały na 80%, szczególnie ucierpiało nieodbudowane już później Stare i Nowe Miasto, zburzono również kilka zabytkowych domów. Na szczęście mimo zniszczeń ocalało wiele zabytków, a wśród najważniejszych wymienia się zamek biskupów z XIV wieku stanowiący istotny punkt Szlaku Zamków Gotyckich, warto zobaczyć również Wysoką Bramę, mury obronne i neogotycki ratusz. Wojny przetrwało również wiele obiektów sakralnych - w całej gminie zachowało się 9 kościołów oraz 4 kaplice. Ponadto w Lidzbarku Warmińskim znaleźć można 15 pomników i tablic pamiątkowych.
Pokoje gościnne Lidzbark Warmiński
Lidzbark Warmiński zlokalizowany jest w ciekawym położeniu - przez miasto przepływają dwie rzeki, Łyna i Symsarna, niedaleko znajduje się Jezioro Wielochowskie, a w najbliższej okolicy znajdują się pola i lasy. Przyrodnicze walory Lidzbarka zostały objęte różnymi formami ochrony, wśród których wymienia się cztery obszary chronionego krajobrazu Doliny Elmy, Równiny Orneckiej, Doliny Dolnej Łyny i Doliny Symsarny oraz należące do programu Natura 2000 dwa Obszary Specjalnej Ochrony Siedlisk Kaszuny i Siedlisk Swajnie. W okolicach wytyczono również kilka szlaków turystycznych umożliwiających podziwianie okolicznych krajobrazów i są to: Szlak Kopernikowski, ścieżka rowerowa "szlakiem kolejowym" oraz szlak kajakowy rzeką Łyną.