Sławatycze to wieś położona na obszarze Równiny Kodeńskiej nad Bugiem. Sławatycki krajobraz kulturowy został ukształtowany przez wielowyznaniową i wielonarodową społeczność zamieszkującą tą nadbużańką ziemię - katolików i żydów, ewangelików i prawosławnych. Do dzisiaj zgodnie żyją katolicy i prawosławni. Zabytkowa jest tutejsza Cerkiew Opieki Matki Bożej, która powstała w końcu XV lub na początku XVI wieku. Fundatorem budynku był słowianofilski publicysta i ziemianin Kławdij Paschałow, a projekt wykonał Aleksandr Puring, wybudowana została w typie cerkwi ruskiej.
Kolejnym zabytkiem jest rzymskokatolicki Kościół Matki Bożej Różańcowej, który to został wzniesiony w latach 1913-1919 na miejscu drewnianego kościoła z inicjatywy ks. Józefa Mazurkiewicza.
Warto wiedzieć, że do dziś zachował się tu dawny układ miejski z obszernym rynkiem i zabudową wzdłuż drogi głównej i kilku równoległych do niej ulic. Przy północnej stronie rynku stoi wpomniana już murowana parafialna cerkiew prawosławna, a naprzeciwko niej neorenesansowy kościół katolicki.
Szlaki turystyczne:
- Nadbużański czerwony szlak turystyczny Hrubieszów – Mężenin,
- Nadbużański szlak rowerowy Regionu Lubelskiego: Włodawa – Janów Podlaski.
Noclegi w Sławatyczach
Baza noclegowa jest na bardzo dobrym poziomie. W Sławatyczach i pobliskich miejscowościach dostępne są gospodarstwa agroturystyczne, kwatery, schronisko czy Dom Pielgrzyma.