Giby - to wieś o charakterze letniskowym. Położona jest w województwie podlaskim, w powiecie sejneńskim, siedziba gminy Giby. Leży pomiędzy jeziorami Gieret i Pomorze, przez te tereny wsi przepływa rzeka Czarna Hańcza oraz rzeka Marycha. Leży przy drodze krajowej nr 26.
Wieś założono w 1594 roku. Dawniej była siedzibą osaczników, strzegących Puszczy Przełomskiej. Mieścił się w niej ośrodek tkacki, w którym wyrabiano lniane obrusy, ręczniki, dywany wełniane oraz lniano-bawełniane. Wieś królewska ekonomii grodzińskiej położona była w końcu XVII wieku w powiecie grodzieńskim województwa trockiego. W XIX wieku wieś należała do gminy Pokrowsk, powiat sejneński. W 1827 było tu 41 domów i 353 mieszkańców, w 1880 roku 99 domów i 698 mieszkańców, natomiast w 1929 roku 551 mieszkańców.
Podczas II Wojny Światowej i zaraz po niej, wieś i okolice zostały terenem licznych walk partyzanckich z wojskami radzieckimi, niemieckimi, NKWD i UB. W lipcu 1945 roku Armia Czerwona, UB i Ludowe Wojsko Polskie aresztowały podczas tzw. obławy augustowskiej około 2000 osób, spośród których zginęło około 600 osób.
Obecnie jest miejscowością turystyczną licznymi ośrodkami wczasowymi oraz polem biwakowym. We wsi znajduje się pomnik ofiar NKWD, którzy zostali zamordowani w lipcu 1945 roku. Niedaleko znajduje się ścisły rezerwat wodny "Tobolinka" oraz grodzisko Posejnele, oddalone o około 2 km. W Gibach mieści się kościół św. Anny z 1912 roku, ozdobiony porożami zwierząt puszczańskich.
Atrakcje:
*Pomnik ofiar Obławy Augustowskiej - Pomnik na wzgórzu został wzniesiony latem 1991 roku, upamiętnia ofiary najwiekszej zbrodni popełnionej na Polakach po zakończeniu II Wojny Światowej. Podczas przeprowadzonej obławy na terenie powiatów: augustowskiego, suwalskiego, północnej części sokólskiego, zatrzymano kilka tysięcy mieszkańców zarzucając im przynależność lub współpracę z polskim podziemiem niepodległościowym. Po brutalnym śledztwie Sowieci wywieźli grupę około 600 osób, których dalszy los do tej pory nie jest znany,
*Drewniana Molenna Staroobrzątkowców z 1912 roku - obecnie jest to Kościół p.w. Św. Anny w Gibach, przeniesiony z Pogrzalca w 1982 roku. W 1654 roku dokonano reformy w kościele prawosławnym. Wierni, którzy nie przyjęli zmian zostali zmuszeni do emigracji, aby uniknąć prześladowań religijnych. Staroobrzędowcy zachowali swoją wiarę i obyczaje w tolerancyjnej Rzeczypospolitej,
*Cerkiew Prawosławna z XIX wieku - znajduje się w Karolinie, obecnie jest to kościół Rzymskokatolicki,
*Pozostałości cmentarzy Staroobrzędowców w Pogrzelcu, Wierśniach, Białogórach
*Izba Regionalna pana Dariusza Piekuta w Zelwie ze stałą wystawą etnograficzną "Dawna Wieś" - jest to rodzaj skansenu, gdzie zgromadzone są setki dawnych urządzeń gospodarstwa domowego, narzędzi rolniczych, wyposażenia wnętrz itp,
*Stanowisko archeologiczne w zakolu rzeki Marychy - znajduje się na terenie rezerwatu Pomorze, jaćwieskie grodzisko z wczesnej epoki żelaza, użytkowane powtórnie we wczesnym średniowieczu, prawdopodobnie przez Krzyżaków.