Wieś Mońki założona została na początku XVI w. przez ród Mońków, jako zaścianek szlachecki, który w 1535 r. przejął Mikołaj Kaczorowski . Niestety wskutek rozbiorów przed długi czas miejscowość znajdowała się w zaborze pruskim, później w zaborze rosyjskim
Decydujące dla miejscowości Mońki było otwarcie linii kolejowej Białystok-Królewiec w 1881 roku. W tym czasie przy stacji powstała niewielka osada.
Do roku 1953, była to wieś, zaś już w 1965 roku Mońki otrzymały prawo miejskie. Mońki znane były z uprawy ziemniaków, zaś kwiat tych warzyw znalazł się w herbie miasta. Od roku 1977 organizowane było tu Święto Ziemniaka.
Dziś Monki to piękne , malownicze miasto należące do województwa podlaskiego, powiatu monieckiego.
Największym atutem miejscowości jest zdecydowanie bliskie sąsiedztwo z Biebrzańskim Parkiem Narodowym. Największą atrakcję zdecydowanie będzie wyprawa na bagna połączona z obserwacją i poznaniem osobliwości Bagien Biebrzańskich - bataliona . Warto również wspomnieć o spływie tratwą po rzece Biebrza. Jest to atrakcja dla miłośników przygody. Niesamowite wrażenia dostarczają turyście , a jednoczenie daje szkołę życia, gdyż takie spływy mogą trwać kilka dni.
Dla tych , którzy kochają piesze wycieczki, znajdzie się kilka szlaków. Szlak rękodzieła ludowego
Wyjazd jest z Moniek w kierunku Kalinówki Kościelnej. Po drodze można zwiedzić kościoł pw. Św. Anny , wspaniały zabytek architektury drewnianej, oraz lamus z podcieniami z II poł. XVIII w, w którym mieści się muzeum, w którym prezentowane są dawne narzędzia, przedmioty codziennego użytku. Ciekawym szlakiem może również okazać się Szlak chwały oręża polskiego .
Przebiega on carską drogą , przez Bagno ławki (jedno z najciekawszych bagien biebrzańskich), aż do Góry Strękowej.
Każdy kto przyjedzie do miasta Mońki, z całą pewnością znajdzie coś dla siebie.