Hotele Rybnik

Liczba ofert: 0

O miejscowości Rybnik

Rybnik - jest to miasto na prawach powiatu, położone w południowej Polsce, w województwie śląskim. 

Początki Rybnika są dotąd mało znane. W okresie Średniowiecza Rybnik pełni funkcję osady rybackiej, leżącej na ważnym szlaku handlowym, wiodącym z Krakowa przez Oświęcim do Raciborza i Wrocławia. Nazwa osady pochodziła od istniejących tu stawów rybnych. Na przełomie IX i X wieku istniały 3 sadyby słowiańskie, które z czasem scaliły się w jeden organizm miejski. Lokacja miasta na prawie niemieckim nastąpiła jeszcze przez 1308 rokiem. Rybnik przynależał do księstwa raciborskiego, później był stolicą wydzielonego księstwa rybnickiego. Rybnik rozwijał się jako lokalny ośrodek handlu i rzemiosła i nadal znany był z hodowli ryb. W XV wieku miasto niszczyli husyci. Od 1526 roku Rybnik z okolicą tworzył wydzielone terytorium zwane Rybnickim Państwem Stanowym i razem z całym Śląskiem był zależny od Habsburgów austriackich. Od 1740 roku Rybnik był w granicach Prus. W 1788 roku państwo rybnickie zostało odkupione przez Króla Fryderyka Wilhelma II i przeszło na własność skarbu pruskiego. Od 1818 roku utworzono powiat rybnicki z siedzibą w Rybniku. Na obszarze należącym obecnie do miasta od końca XVIII wieku rozwijało się górnictwo węgla kamiennego i inne gałęzie przemysłu. Po I Wojnie Światowej mieszkańcy miasta i powiatu aktywnie uczestniczyli w powstaniach śląskich, a Rybnik był jednym z głównych ośrodków konspiracyjnych przygotowań do kolejnych zrywów powstańczych. Oficjalnie powrócił do Polski w lipcu 1922 roku. 

W okresie międzywojennym Rybnik pozostał miastem powiatowym. Liczył już wtedy 28 500 mieszkańców i ulegał intensywnym przeobrażeniom. W ich wyniku zyskał opinię najpiękniejszego obok Poznania miasta w Polsce. Miasto zostało wyzwolone 26 marca 1945 roku. Po wojnie zniszczenia szybko usunięto i zaczął się okres niebywałego rozwoju miasta, jako ośrodka dyspozycyjnego i usługowego dla silnie inwestowanego Rybnickiego Okręgu Węglowego. Poza przemysłem rozwijała się oświata, kultura, sport i rekreacja. W wyniku przeprowadzonej reformy administracyjnej w latach 70 Rybnik powiększył swoje terytorium o kilka przyłączonych podrybnickich wsi i miasteczek. W latach 90 Rybnik stał się miastem o nowoczesnym obliczu z 27 dzielnicami i z perspektywami wszechstronnego rozwoju. Aktualnie pełni rolę naturalnego centrum kulturalnego, handlowego, gospodarczego i edukacyjnego dla okolicznych gmin. Uważany jest za niekwestionowanego lidera Okręgu Rybnickiego. Dzięki walorom turystycznym i historycznym, potencjałowi gospodarczemu i zasobom kadrowym miasto jest magnesem przyciągającym zarówno turystów jak i inwestorów krajowych i zagranicznych. 

Atrakcje:

*Rynek w Rybniku 

Początki placu sięgają początków samego miasta. Już w średniowieczu znajdował się tu ważny plac targowy, choć zabudowa aż do XIX wieku pozostawała w dużej mierze drewniana i parterowa. Wiemy, że w drugiej połowie XIX stulecia niemalże wszystkie budynki otaczające rynek były już murowane. Wiele zabytkowych kamienic pochodzi z przełomu XVIII i XIX wieku. Zabudowa rynku nawiązuje nie tylko do starych trendów w architekturze. Znajdziemy tu również liczne ślady tak zwanego funkcjonalizmy, zwanego inaczej architekturą światową.

*Bazylika św. Antoniego

Położona jest w centrum miasta. Obiekt powstał na początku XX wieku. Uwagę zwraca ciekawa konstrukcja, wykonana w całości z doskonałej jakości cegły. Kościół posiada też piękne, bogato zdobione wnętrze.

*Zamek w Rybniku 

Zamek w Rybniku jest jednym z bardzo wielu przykładów obecności Piastów na jego terytorium, bowiem pierwotnie służył on jako siedziba książąt piastowskich. Badania archeologiczne wskazują, że pierwsza budowla tego typu powstała w tym miejscu już w XIII wieku, choć możliwe, że jej dzieje są jeszcze starsze. Pod koniec średniowiecza zamek zaczął upadać, a w XVI wieku stara budowla została rozebrana. W jej miejscu powstała nowa budowla, która w późniejszych czasach była dodatkowo rozbudowywana. 

*Zespół szpitalny Juliusz

Zespół powstał w XIX wieku i był jak na tamte czasy bardzo nowoczesnym szpitalem. Do jego stworzenia przyczyniło się nie tylko państwo, ale równocześnie jest to jedna z najsłynniejszych atrakcji Rybnika. Oprócz poszczególnych gmachów na szczególną uwagę zasługuje kaplica szpitalna.

*Kopalnia "Ignacy"

Kopalnia powstała jeszcze pod koniec XVIII wieku, posiada zatem bardzo długą historię. W początkach XXI wieku stała się jednym z najpopularniejszych obiektów turystycznych na całym Śląsku. Można w niej obejrzeć ciekawe wystawy dotyczące nie tylko tej konkretnej kopalni, ale również całego górnictwa. Część kopalni została udostępniona do zwiedzania.

*Jezioro Rybnickie

Sztuczny zbiornik został zbudowany głównie dla okolicznej elektrowni, ale jest to również doskonałe miejsce do spędzania słonecznych dni. Działają tu między innymi kluby żeglarskie. Rybnik jest miastem, gdzie można spokojnie i wesoło spędzić czas.

*Muzeum

W ratuszu znajduje się rybnickie muzeum, które jest świetną atrakcją dla fanów historii regionalnej oraz dziejów przemysłu. 

*Park tematyczny nad Nacyną

W znajdującym się w Rybniku parku nad Nacyną można się naprawdę wiele dowiedzieć o nauce i technologii. Można tu zobaczyć między innymi to, jak woda zachowuje się w różnych warunkach i jak działa telegraf akustyczny. W parku znajduje się też plac zabaw dla dzieci oraz ścieżki, które są idealne do jazdy na rowerze lub rolkach.

*Kalwaria Golejowska

Jest to szereg stacji Drogi Krzyżowej umieszczonych na trasie wiodącej na szczyt góry Grzybówka. Nie jest to atrakcja wyłącznie ze względów religijnych. Trasa zapewnia doskonałe widoki i idealnie nadaje się na wyjścia na spacery.

*Śląskie "familoki"

Jest to cecha charakterystyczna dla tego regionu. Te niezwykle charakterystyczne, niewielkie bloki budowane z cegły stanowią stały element krajobrazu większości miast na Śląsku. Przeznaczone były dla pracowników okolicznych zakładów przemysłowych. Dziś są ciekawym śladem tego, jak wyglądało dawne życie w wielkich ośrodkach przemysłowych.

Agroturystyka Rybnik Pensjonaty Rybnik Hotele Rybnik Camping Rybnik Apartamenty Rybnik Ośrodki wypoczynkowe Rybnik Kwatery Rybnik Domki Rybnik Hostele Rybnik Motele Rybnik SPA Rybnik Uzdrowiska Rybnik Schroniska Rybnik Stancje Rybnik Internaty Rybnik Zajazd Rybnik Wille Rybnik Noclegi pracownicze Rybnik Pola namiotowe Rybnik Pokoje gościnne Rybnik Ośrodki wczasowe Rybnik Kategoria testowa Rybnik Domy do wynajęcia Rybnik Tanie noclegi Rybnik
Zakopane noclegi Karpacz noclegi Solina noclegi Szczawnica noclegi Szklarska Poręba noclegi Polańczyk noclegi Kołobrzeg noclegi Ustrzyki Dolne noclegi Krynica-Zdrój noclegi Święta Katarzyna noclegi Roztocze noclegi Sandomierz noclegi Kielce noclegi Kluszkowce noclegi Bałtów noclegi Zwierzyniec noclegi Mikołajki noclegi Giżycko noclegi Białka Tatrzańska noclegi Bukowina Tatrzańska noclegi Kościelisko noclegi Czorsztyn noclegi Niedzica noclegi Polanica-Zdrój noclegi Kudowa-Zdrój noclegi Warszawa noclegi Kraków noclegi Wrocław noclegi Karkonosze noclegi Ruciane Nida noclegi Węgorzewo noclegi Olsztyn noclegi Mrągowo noclegi Ełk noclegi Augustów noclegi Mielno noclegi Ustroń noclegi Władysławowo noclegi Sopot noclegi Gdynia noclegi Gdańsk noclegi Wisła noclegi Szczyrk noclegi Kazimierz Dolny noclegi Zamość noclegi Sromowce Niżne noclegi Krynica Morska noclegi Ustka noclegi Łeba noclegi Darłowo noclegi Jastrzębia Góra noclegi Hel noclegi Jastarnia noclegi Dąbki noclegi Zakopane noclegi centrum Koniaków noclegi Istebna noclegi Lublin noclegi Biały Dunajec Szaflary noclegi Murzasichle noclegi Chochołów noclegi Witów noclegi Muszyna noclegi Cisna noclegi Wetlina noclegi Smerek noclegi Krasnobród noclegi Białowieża noclegi Hajnówka noclegi Morąg noclegi Orzysz noclegi Ryn noclegi Pisz noclegi Jarosławiec noclegi Rowy noclegi Ustronie Morskie noclegi Międzyzdroje noclegi Świnoujście noclegi Kłodzko noclegi Świeradów-Zdrój noclegi Duszniki-Zdrój noclegi