Pałacyk Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku
Pałacyk Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku to jedno z najważniejszych miejsc związanych z życiem i twórczością tego wybitnego polskiego pisarza, autora takich dzieł jak „Quo Vadis” czy „Krzyżacy”. Sienkiewicz zakupił posiadłość w Oblęgorku w 1897 roku, za pieniądze uzyskane z Nagrody Nobla, i był to jego ulubione miejsce do pracy i odpoczynku.
Obiekt położony jest na malowniczym wzgórzu, otoczonym starym drzewostanem, z widokiem na rozległe pola i lasy. Sam pałacyk jest pięknym, zabytkowym budynkiem, utrzymanym w stylu dworku szlacheckiego. Wewnątrz znajduje się muzeum poświęcone życiu i twórczości Sienkiewicza, które prezentuje wiele osobistych pamiątek pisarza, w tym meble, portrety, manuskrypty, a nawet kolekcję jego ulubionych cygar.
Wystawa Stała obejmuje:
Gabinet
Pracownia Henryka Sienkiewicza w Pałacyku w Oblęgorku to miejsce szczególne, gdzie słynny pisarz tworzył swoje najsłynniejsze dzieła. Znajduje się na prawo od holu i jest wyposażona w oryginalne meble, w tym solidne dębowe biurko oraz mahoniowe biureczko, które należało do pierwszej żony Sienkiewicza. Na półkach znajdują się książki z dawnego księgozbioru pisarza, zawierające m.in. przekłady jego utworów oraz dzieła autorów greckich i łacińskich. Wśród eksponatów można zobaczyć wiele przedmiotów, które były prezentami dla pisarza, a na ścianach wiszą portrety jego dzieci. W gabinecie panuje atmosfera autentyczności i ciągłej obecności Henryka Sienkiewicza.
Salon
Salon w pałacyku Sienkiewicza w Oblęgorku był sercem rodzinnych i towarzyskich spotkań. Pomimo wielu okien i drzwi, które powodowały trudności z ustawieniem mebli, pisarz zadbał o przyjazną atmosferę dla gości. Wystrój tego miejsca składał się z reprezentacyjnych mebli obitych amarantową materią oraz galerii obrazów, w tym portretów Sienkiewicza i jego żony autorstwa Kazimierza Pochwalskiego. Do kolekcji obrazów dołączył niedawno portret syna pisarza, autorstwa Jacka Malczewskiego. W salonie można też zobaczyć autoportret Jadwigi Janczewskiej, szwagierki i bliskiej przyjaciółki Sienkiewicza. Na stoliku w rogu pokoju znajduje się pamiątka z Hiszpanii – sepet inkrustowany kością słoniową, a wśród prezentów jubileuszowych wyróżnia się skrzynia od pracowników cukrowni z Kazimierzy Wielkiej.
Jadalnia
Jadalnia w Oblęgorku była miejscem, gdzie na dębowym stole i krzesłach, a także przy jesionowym kredensie z posagu pierwszej żony Sienkiewicza, odbywały się rodzinne posiłki. Wśród eksponatów znajduje się granitowy stolik, na którym parzono herbatę w samowarze, oraz Zegar przypominający kształtem kapliczkę zakopiańską, zaprojektowany przez Stanisława Witkiewicza, to dar od zegarmistrza Ferdynanda Woronieckiego. Nad zegarem wisi kolekcja portretów bohaterów Trylogii, namalowanych przez Piotra Stachiewicza. Ważnym elementem ekspozycji jest „pisany” portret Sienkiewicza, stworzony przez łódzkiego kaligrafa Ferma, oraz cykl ilustracji do „Bajek z tysiąca i jednej nocy”, ofiarowany pisarzowi przez malarza Józefa Deskura. W jadalni znajdują się również fotografie rodzinne, w tym szczególnie cenna, przedstawiająca Sienkiewicza w towarzystwie dzieci w parku oblęgorskim, wykonana w 1902 roku.
Palarnia
Palarnia w Oblęgorku, choć nie zachowała swojego pierwotnego umeblowania, dziś prezentuje się z zabytkowymi meblami biedermeierowskimi. Znajdują się tu również liczne dzieła sztuki, w tym tkanina buczacka z manufaktury Potockich oraz portret Sienkiewicza autorstwa Pochwalskiego, namalowany już po śmierci Noblisty. Stolik do gry w karty, stojący w jednym z rogów palarni, przypomina o partyjkach winta czy preferansa, które Sienkiewicz rozgrywał z gośćmi. Na ścianie wiszą też obrazy autorstwa córki pisarza, Jadwigi Korniłowicz, które przedstawiają chatę i dojście do Ursusa w Oblęgorku. Ważnym elementem wystroju palarni jest tkanina kultowa z motywem mihrabu, przywieziona przez Sienkiewicza z Turcji w 1886 roku, zdobiona złotymi i srebrnymi medalionami z wersetami Koranu oraz motywami roślinnymi. Warto zwrócić uwagę na zdjęcie jadalni z 1902 roku, które pozwala ocenić oryginalność wnętrza palarni.
Sypialnia
Sypialnia Sienkiewicza w Oblęgorku ujmuje swoją autentycznością. Centralne miejsce w pomieszczeniu zajmuje drewniane, rzeźbione łóżko pisarza, które swoim niewielkim rozmiarem wywołuje zdziwienie wśród turystów. Na ścianie nad łóżkiem wisi afrykańska tkanina, symbolizująca niebezpieczną wyprawę Sienkiewicza do Czarnego Lądu. W sypialni znajduje się również obraz Matki Boskiej Częstochowskiej, dar od Paulinów z Jasnej Góry, oraz XIX-wieczna reprodukcja obrazu Henryka Siemiradzkiego „Dirce chrześcijańska”, świadcząca o zainteresowaniu antykiem zarówno Siemiradzkiego, jak i Sienkiewicza. W pokoju widnieje również sepecik – dzieło studenta architektury Henryka Józefa. Na ścianach zawieszono również widoki majątku Warmątowic, które nawiązują do niezwykłego testamentu Alfreda von Olszewskiego z 1909 roku, który w przypadku niespełnienia przez jego dzieci jego wymagań (m.in. nauka języka polskiego), ogromny majątek miał przejść na Sienkiewicza. Pisarz y zrzekł się notarialnie spadku, ale na warmątowickich dobrach zabezpieczył pewną sumę na wypadek, gdyby wola zmarłego nie została spełniona. Po zakończeniu I. wojny światowej pieniądze te przeznaczono na Uniwersytet Ludowy w Odolanowie.
Wystawa biograficzno-literacka
Multimedialna wystawa biograficzno-literacka w Pałacyku Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku, otwarta w październiku 2012 roku na pierwszym piętrze, jest nowoczesnym przekazem, celebrującym życie i dorobek literacki Sienkiewicza. Kluczowym elementem wystawy jest temat związany z obchodami 25-lecia pracy literackiej Sienkiewicza, które przypieczętowane były ofiarowaniem mu majątku w Oblęgorku. W tej sekcji ekspozycji można podziwiać szeroki zbiór dyplomów, adresów jubileuszowych, a także księgę z podpisami ofiarodawców daru. Wśród prezentowanych darów znajduje się złote pióro oraz spinka do krawata z antyczną monetą przedstawiającą Nerona. Zwiedzający mają również możliwość odsłuchania przemówienia Sienkiewicza, które wygłosił w podziękowaniu za otrzymany dar.
Pałacyk Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku to miejsce pełne uroku i spokoju, które pozwala na chwilę przeniesienia się w czasie i poczucia atmosfery epoki, w której żył i tworzył laureat Nagrody Nobla. Zwiedzanie pałacyku to także doskonała okazja, aby bliżej poznać sylwetkę i twórczość jednego z najważniejszych polskich pisarzy.
W Górach
Zakopane noclegi, Białka Tatrzańska noclegi, Bukowina tatrzańska noclegi, Kościelisko noclegi, Poronin noclegi, Biały Dunajec noclegi, Szaflary noclegi, Murzasichle noclegi, Jurgów noclegi, Szczawnica noclegi, Krościenko nad Dunajcem noclegi, Czorsztyn noclegi, Niedzica noclegi, Kluszkowce noclegi, Krynica-Zdrój noclegi, Muszyna noclegi, Tylicz noclegi, Piwniczna-Zdrój noclegi, Szczyrk noclegi, Wisła noclegi, Ustroń noclegi, Brenna noclegi, Koniaków noclegi, Żywiec noclegi, Korbielów noclegi, Zawoja noclegi, Karpacz noclegi, Szklarska Poręba noclegi, Miłków noclegi, Polanica-Zdrój noclegi, Kudowa-Zdrój noclegi, Duszniki-Zdrój noclegi, Lądek-Zdrój noclegi, Kłodzko noclegi, Świeradów-Zdrój noclegi, Solina noclegi, Polańczyk noclegi, Ustrzyki Dolne noclegi, Ustrzyki Górne noclegi, Cisna noclegi, Wetlina noclegi, Święta Katarzyna noclegi, Krajno noclegi, Bodzentyn noclegi, Nowa Słupia noclegi, Chęciny noclegi, Baligród noclegi, Smerek noclegi, Komańcza noclegi, Lutowiska noclegi, Rymanów-Zdrój noclegi, Iwonicz-Zdrój noclegi, Wysowa noclegi, Maniowy noclegi, Sromowce Niżne noclegi, Sromowce Wyżne noclegi, Gliczarów Górny noclegi, Czarna Góra noclegi, Małe Ciche noclegi, Murzasichle noclegi, Ząb noclegi, Szaflary noclegi, Witów noclegi, Chochołów noclegi, Jabłonka noclegi, Lipnica Wielka noclegi, Zubrzyca Dolna noclegi, Zubrzyca Górna noclegi, Istebna noclegi, Milówka noclegi, Limanowa noclegi, Międzybrodzie Żywieckie noclegi, Zwardoń noclegi, Jaworzynka noclegi, Jastrzębie-Zdrój noclegi, Złoty Stok noclegi, Szczawno-Zdrój noclegi, Ściegny noclegi, Sosnówka noclegi, Jelenia Góra noclegi, Sucha Beskidzka noclegi, Maków Podhalański noclegi, Rabka-Zdrój noclegi, Nowy Targ noclegi, Ochotnica Górna noclegi, Mszana Dolna noclegi, Jaworki-Homole noclegi, Święty Krzyż noclegi
Krainy geograficzne
Góry Świętokrzyskie noclegi, Podhale noclegi, Mazury noclegi, Jura Krakowsko-Częstochowska noclegi, Bieszczady noclegi, Bory Tucholskie noclegi, Pieniny noclegi, Beskid Żywiecki noclegi, Gorce noclegi, Beskid Śląski noclegi, Ponidzie noclegi, Karkonosze noclegi, Beskid Sądecki noclegi, Beskid Wyspowy noclegi, Kaszuby noclegi, Kujawy noclegi, Mierzeja Wiślana noclegi, Podlasie noclegi, Pomorze Wschodnie noclegi, Pomorze Zachodnie noclegi, Roztocze noclegi, Sudety – Masyw Śnieżnik noclegi, Suwalszczyzna noclegi, Śląsk noclegi, Dolny Śląsk noclegi, Warmia noclegi, Trójmiasto noclegi, Wyżyna Sandomierska noclegi, Góry Stołowe noclegi, Wyżyna Lubelska noclegi, Orawa noclegi, Beskid Niski noclegi, Beskid Mały noclegi, Beskid Makowski noclegi, Góry Izerskie noclegi, Kotlina Kłodzka noclegi, Pojezierze Pomorskie noclegi