Zamek Książąt Pomorskich – jedna z najwięszych atrakcji Darłowa

Darłowo jest nadbałtyckim miastem, który chętnie odwiedzają turyści z całej Polski. Tutejsza plaża jest łagodna o drobnym piasku, a bezpieczeństwa wypoczywających strzegą ratownicy. Doskonale rozwinięta jest tu baza noclegowa, są domki letniskowe i całoroczne, apartamenty czy pokoje do wynajęcia w willach i pensjonatach. Miłośnicy aktywnego wypoczynku będą mogli skorzystać ze ścieżek rowerowych i pieszych, wypożyczalni sprzętu wodnego oraz z aquaparku. W Darłowie znajduje się kilka ciekawych atrakcji i zabytków, jednym z nich jest Zamek Książąt Pomorskich, którego historię nieco wam przybliżymy. Bogusław V, książę Pomorza, zdecydował w drugiej połowie XIV wieku o budowie monumentalnego zamku, który obecnie pełni funkcję muzeum. Prace nad tym imponującym obiektem trwały dwie dekady. Inicjalnie, gotycka struktura zamkowa bazowała na kwadratowym rzucie, z dominującą w pejzażu 23-metrową wieżą obronną.

Kolejni właściciele, nieustannie rozbudowywali zamek, dodając kolejne skrzydła w kierunkach wschodnim i zachodnim. Nowe części budynku nie służyły jedynie celom obronnym, ale stanowiły również powiększające się mieszkalne pomieszczenia dla rosnącego dworu książęcego.

Zamek, pomimo swojej potęgi, podupadał aż do lat 30. XX wieku. Dopiero w 1929 roku rozpoczęto prace adaptacyjne, mające na celu przygotować go do pełnienia roli muzeum. Prace te obejmowały jednak jedynie minimalne przebudowy i remonty, które, co warto zauważyć, odbyły się bez konsultacji z historykami i specjalistami od badań archeologicznych.

Na szczęście, II wojna światowa nie zniszczyła obiektu, co umożliwiło przeprowadzenie po niej gruntownych prac remontowych z udziałem archeologów i konserwatorów zabytków.

Obecnie, zwiedzający mogą podziwiać w zamku cenne eksponaty sztuki ludowej Pomorza, antyczne rzeźby drewniane, a w sali rycerskiej eksponowane są zabytki sztuki sakralnej. Miejsce to daje również przestrzeń dla prezentacji twórczości współczesnych artystów.

Nie należy jednak zapominać, że samo zwiedzanie zamku to nie tylko okazja do podziwiania zbiorów, ale przede wszystkim okazja do kontaktu z autentycznym, historycznym miejscem. Odrestaurowane pomieszczenia przenoszą nas w klimat średniowiecza, stanowiąc niezwykle wartościową lekcję historii. Ta budowla jest bowiem nieocenionym zabytkiem, który na przestrzeni wieków opisał swoją historię w kamieniu.

Godziny otwarcia muzeum:

1 V – 31 VIII czynne codziennie w godz. 10 – 18
kasa czynna do godz. 17
1 IX – 30 IX czynne codziennie w godz. 10 – 16
kasa czynna do godz. 15

1 I – 30 IV oraz 1 X – 31 XII środa – niedziela w godz. 10 – 16
kasa do godz. 15

ZASADY ZWIEDZANIA MUZEUM

Warunkiem wstępu do Muzeum jest przestrzeganie niniejszego Regulaminu.
Regulamin określa zasady zwiedzania, przebywania i poruszania się na terenie Zamku Książąt Pomorskich – Muzeum w Darłowie. Przebywający na terenie Muzeum zobowiązani są do przestrzegania przepisów, zachowania należytej staranności w celu ochrony życia i zdrowia własnego oraz innych, a także do ochrony zabytków, zbiorów i dziedzictwa kulturowego będącego własnością Muzeum.
ZWIEDZANIE INDYWIDUALNE

 1. W okresie zwiększonego ruchu turystycznego tj. od 1 maja do 30 września wejście do Muzeum odbywa się na bieżąco, w zależności od ilości zwiedzających. Ostanie wejście do Muzeum możliwe jest na godzinę przed zamknięciem Muzeum.
 2. Zwiedzanie indywidualne odbywa się w przerwach półgodzinnych w okresie od 1 stycznia do 30 kwietnia oraz w okresie od 1 października do 31 grudnia, tj. o godzinie: 10.00, 10.30, 11.00, 11.30, 12.00, 12.30, 13.00, 13.30, 14.00, 14.30, 15.00.
  ZWIEDZANIE GRUPOWE
 3. Zwiedzanie grupowe odbywa się wyłącznie za uprzednim uzgodnieniem terminu i godziny zwiedzania.
 4. Dopuszcza się zwiedzanie grupowe do 30 osób.
 5. Zwiedzanie z przewodnikiem Muzeum jest możliwe tylko za uprzednim zarezerwowaniem terminu.
 6. Rezerwacji terminu zwiedzania, usługi przewodnickiej można dokonać najpóźniej z dwudniowym wyprzedzeniem telefonicznie pod nr telefonu: 94-314-23-51 (od poniedziałku do piątku w godz. 7.00 do 15.00) lub poprzez e-mail: [email protected].

  CENNIK 2023

  WYSTAWY INDYWIDUALNE
  Komnaty zamkowe (ekspozycje główne)Bilet normalny 24,00 ulgowy 21,00
  Wieża
  Bilet normalny 10,00 ulgowy 7,00
  Wystawa „Dirlov-Rügenwalde-Darłowo” – historia miasta
  Bilet normalny 9,00 ulgowy 6,00
  Wystawa Izba Tortur Czarownic
  Bilet normalny 17,00 ulgowy 14,00
  World Art – Arcydzieła malarstwa z klocków
  Bilet normalny 15,00 ulgowy 15,00
  Dziedziniec zamkowy*
  Bilet normalny 4,00 ulgowy 4,00
  *płatny w okresie 01.05 – 30.09, osoby wykupujące bilet na jakąkolwiek wystawę nie płacą za wstęp na dziedziniec zamkowy.
  zdjęcie pixabay/autor: neufal54

Nad morzem

Gdańsk noclegi, Gdynia noclegi, Sopot noclegi, Kołobrzeg noclegi, Władysławowo noclegi, Hel noclegi, Jastarnia noclegi, Jurata noclegi, Chałupy noclegi, Chłapowo noclegi, Karwia noclegi, Dąbki noclegi, Rowy noclegi, Unieście noclegi, Łazy noclegi, Chłopy noclegi, Dźwirzyno noclegi, Mrzeżyno noclegi, Pogorzelica noclegi, Niechorze noclegi, Pobierowo noclegi, Dziwnów noclegi, Dziwnówek noclegi, Jarosławiec noclegi, Wicie noclegi, Puck noclegi, Rewa noclegi, Jastarnia noclegi, Jastrzębia Góra noclegi, Krynica Morska noclegi, Kąty Rybackie noclegi, Stegna noclegi, Dębki noclegi, Łeba noclegi, Ustka noclegi, Jarosławiec noclegi, Darłowo noclegi, Dąbki noclegiMielno noclegi, Sarbinowo noclegi, Ustronie Morskie noclegi, Grzybowo noclegi, Rewal noclegi, Świnoujście noclegi, Międzyzdroje noclegi, Koszalin noclegi, Rowy noclegi, Mielno noclegi, Kołobrzeg noclegi, Bobolin noclegi, Reda noclegi

Krainy geograficzne
Góry Świętokrzyskie noclegi, Podhale noclegi, Mazury noclegi, Jura Krakowsko-Częstochowska noclegi, Bieszczady noclegi, Bory Tucholskie noclegi, Pieniny noclegi, Beskid Żywiecki noclegi, Gorce noclegi, Beskid Śląski noclegi, Ponidzie noclegi, Karkonosze noclegi, Beskid Sądecki noclegi, Beskid Wyspowy noclegi, Kaszuby noclegi, Kujawy noclegi, Mierzeja Wiślana noclegi, Podlasie noclegi, Pomorze Wschodnie noclegi, Pomorze Zachodnie noclegi, Roztocze noclegi, Sudety – Masyw Śnieżnik noclegi, Suwalszczyzna noclegi, Śląsk noclegi, Dolny Śląsk noclegi, Warmia noclegi, Trójmiasto noclegi, Wyżyna Sandomierska noclegi, Góry Stołowe noclegi, Wyżyna Lubelska noclegi, Orawa noclegi, Beskid Niski noclegi, Beskid Mały noclegi, Beskid Makowski noclegi, Góry Izerskie noclegi, Kotlina Kłodzka noclegi, Pojezierze Pomorskie noclegi