Sudety są jednymi z najstarszych gór w Polsce. Rozciągają się w naszym kraju na obszarach województwa dolnośląskiego oraz opolskiego, a także w Czechach. Mimo, iż to na terenie naszego państwa znajduje się najwyższy szczyt Sudetów – Śnieżka, to również w części Czeskiej góry te pozostają najwyższym masywem. Noclegi w Sudetach doceniają miłośnicy turystyki pieszej.
Sudety dzielimy na następujące regiony:
Sudety Zachodnie (w ich skład wchodzą następujące pasma: Góry Izerskie, Góry Kaczawskie, Rudawy Janowickie i Karkonosze oraz Kotlina Jeleniogórska),
Sudety Środkowe (Góry Kamienne, Góry Wałbrzyskie, Góry Sowie, Góry Bardzkie, Góry Stołowe, Góry Bystrzyckie, Góry Orlickie oraz Kotliny Kamiennogórska i Kłodzka),
Sudety Wschodnie (Grupa Śnieżnika, Góry Bialskie, Góry Złote),
Góry Łużyckie (w Czechach i w Niemczech),
Jesioniki (Czechy),
Góry Odrzańskie (Czechy),
Pogórze Zachodniosudeckie (Masyw Ślęży, Wzgórza Strzegomskie, Wzgórza Bielawskie i in.)
Przedgórze Sudeckie (Kotlina turoszowska, Pogórze Izerskie i in.)
Karkonosze to najbardziej znana część Sudetów. Są one jednocześnie najwyższym jak i ich granicznym pasmem, którego szczególną ozdobę stanowi malowniczo położona Śnieżka (1602 m.n.p.m). Turystów przyciągają również takie ośrodki przyrodniczo – rekreacyjne jak Kopa (1375 m.n.p.m.) oraz Szrenica (1362 m.n.p.m.). Noclegi w Karkonoszach należą do prężnie rozwijających się z roku na rok powstaje tu coraz więcej miejsc noclegowych tj pensjonaty, wille, hotele, pokoje gościnne, domki, kwatery prywatne czy agroturystyka.
Masyw Śnieżnika najwyższy szczyt znajduje się po stronie polskiej Śnieżnik (1425 m.n.p.m.) to masyw wyjątkowy, ponieważ od niego kolejne grzbiety górskie, takie jak: Mały Śnieżnik (1337 m.n.p.m.), Trójmorski Wierch (1145 m.n.p.m.), Czarna Góra (1205 m.n.p.m.), Średniak (1210 m.n.p.m.), Gowork (1320 m.n.p.m.), Puchacz (1175 m.n.p.m.). W Masywie Śnieżnika znajdują się również takie szczególne elementy krajobrazu, jak Jaskina Radochowska czy Jaskinia Niedźwiedzia, a także wodospad Wilczki (o imponującej wysokości 22 metrów);
Góry Sowie znajdujące się w Sudetach Środkowych posiadają unikalną budowę geologiczną. Do najważniejszych szczytów, o zróżnicowanej wysokości, można zaliczyć: Wielką Sowę (1015 m.n.p.m.), Małą Sowę (972 m.n.p.m.), Kalenicę (964 m.n.p.m.), Słoneczną (949 m.n.p.m.), Sokolicę (913 m.n.p.m.), Popielak (856 m n.p.m.), Malinową (839 m n.p.m.).
Góry Stołowe będące niezwykle charakterystycznym pasmem to góry płytowe tworzące masyw stanowią nie miejsce niemal obowiązkowe dla wędrowców. Do zdobycia jest tutaj między innymi Szczeliniec Wielki (919 m.n.p.m.), a wśród atrakcji znajdują się również labirynty skalne, w tym najbardziej znany – Błędne Skały.
Przedgórze Sudeckie to obszar położony na północ od właściwych Sudetów. Od północnego zachodu Przedgórze Sudeckie graniczy z Niziną Śląsko-Łużycką, od północnego wschodu z Niziną Śląską, od południowego wschodu, południa i południowego zachodu z Sudetami.
W skład Przedgórza Sudeckiego wchodzą:
Wzgórza Strzegomskie
Równina Świdnicka
Masyw Ślęży
Wzgórza Niemczańsko-Strzelińskie
Obniżenie Podsudeckie
Obniżenie Otmuchowskie
Przedgórze Paczkowskie