Motele Ciechanowiec

Liczba ofert: 0

O miejscowości Ciechanowiec

Ciechanowiec to malownicze miasto na Wysoczyźnie Drohiczyńskiej. Należy do województwa podlaskiego, w powiecie wysokomazowieckim, i jest siedzibą gminy miejsko-wiejskiej Ciechanowiec. Miasto znajduje się w obszarze Chronionego Krajobrazu Doliny Bugu i Nurca. Miejscowość oddalona od stolicy kraju o jakieś 130 km. Uroku tej miejscowości dodaje nad rzeką Nurzec.
Ciechanowiec posiada bardzo ciekawą historię . Przed XI wiekiem, obszar zamieszkiwany był przez ludność prasłowiańską . W epoce brązu mieszkała tutaj ludność kultury łużyckiej - pozostało po niej wielkie cmentarzysko, zlokalizowane we wsi Żebry Wielkie . Cmentarzysko tej kultury, datowane na 100 r. p.n.e.
Ciechanowiec otrzymał prawa miejskie w 1429 roku z rąk księcia mazowieckiego Janusza I Wielkiego. W XVI wieku został wybudowany zamek na prawym brzegu Nurca , przez Piotra Kiszka , którego ród miał we władaniu miasto. Niestety podczas wojen szwedzkich zamek uległ zniszczeniu. Do czasów dzisiejszych przetrwały jedynie fundamenty i fosa. W listopadzie 1941 Niemcy utworzyli w Ciechanowcu getto dla ludności żydowskiej . Nie sposób wymienić całej historii , a była ona długa. Na pewno warto doczytać sobie, ponieważ dużo się działo na tych ziemiach.

Do dziś pozostało wiele ciekawych zabytków: Pałac w Ciechanowcu, dziś obecnie w nim znajduje się Muzeum Rolnictwa im. ks. Krzysztofa Kluka. Warto wymienić Skansen Mazowiecko-Podlaski ,
na terenie którego znajdują się zagrody wiejskie, dworek z XIX wieku, młyn, spichlerze. Często odwiedzanym miejscem jest również Cerkiew prawosławna pw. Wniebowstąpienia Pańskiego , wybudowana w 1884 roku na miejscu rozebranego kościoła unickiego. Jest to budowla założona na planie kwadratu .W czasie II wojny światowej cerkiew była miejscem egzekucji ludności cywilnej. Synagoga -parter synagogi pochodzi z wieku XVIII, natomiast nadbudowane piętro i poddasze z lat 20. XX wieku. Podczas II wojny światowej Niemcy zdewastowali synagogę. Po wojnie w budynku mieścił się młyn i sklep . Warto wspomnieć również o Kościele pw. Trójcy Przenajświętszej w stylu barokowym. Został on wzniesiony w latach 1731-1737 a do dziś można zobaczyć epitafium nagrobne z marmurowym popiersiem ks. Krzysztofa Kluka. Każdy , kto tu przyjedzie , będzie mógł zwiedzić wiele zabytków .
W Ciechanowcu przez cały rok odbywają się imprezy kulturalno - rozrywkowe gromadzące wielu gości. Najciekawsze z nich to: „Ligawki" - Konkurs Gry na Instrumentach Pasterskich im. K. Uszyńskiego .
Co roku przybywa tu tysiące turystów. Dla tych , którzy lubią spędzać aktywnie czas jest ciekawy szlak Ciechanowiec – Gąsiorowo, 70 km ,który zaczyna się w Ciechanowcu przy Muzeum Rolnictwa im. ks. K. Kluka . Warto również wspomnieć o szlaku Ciechanowiec – Kozarze – Zaszków – Tworkowice – Ciechanowiec . Trasa ciągnie się przez ok 14 km i prowadzi prawą stroną rzeki Nurzec do wsi Kozarze , a następnie biegnie przez las. Można podziwiać piękny widok z góry na rzekę Nurzec.
Miejscowość jest na pewno warta polecenia i każdy coś dla siebie znajdzie.