Noclegi Pruchnik

Liczba ofert: 0

O miejscowości Pruchnik

Pruchnik - miasto w województwie podkarpackim, w powiecie jarosławskim, w gminie Pruchnik. Miasto leży nad rzeką Mleczką, na południowych krańcach powiatu jarosławskiego, przy drodze z Rzeszowa do Przemyśla. Jest to miejscowość zabytkowa. 

W 1436 roku miasto było położone w województwie ruskim. W XVII wieku miejscowość liczyła około 600 mieszkańców i kilka cech rzemieślniczych. Miasto było ważne dla okolicy, ponieważ jest ono ośrodkiem handlu i rzemiosła. W późniejszych latach nastąpił stopniowy spadek znaczenia ekonomicznego, a w 1934 roku utracono prawa miejskie. 

Od XVI wieku wzmiankowana jest obecność Żydów w Pruchniku. W 1744 roku istniał tu Żydowski dom modlitwy. W latach 60 XIX wieku postanowiono założyć gminę wyznaniową. W listopadzie 1918 roku w Pruchniku doszło do zajść antysemickich, które zostały opanowane przez policję i wojsko. W listopadzie 1939 roku z inicjatywy ukraińskiego adwokata Harasimowa, burmistrza z nadania okupanta, około 100 rodzin Żydowskich wypędzono za San. Władze sowieckie nie wpuściły ich na tereny okupowane przez ZSRR i po dwóch tygodniach wrócili. W sierpniu 1942 roku Niemcy deportowali Żydów z Pruchnika do getta w Birczy, potem ich rozstrzelali w lasach w Wólce Pełkińskiej. Po wojnie na miejscu ich śmierci umieszczono głaz na postumencie z napisem "Na tych polach w latach 1942-1943 hitlerowcy zbrodniarze zamordowali 67 osób narodowości Żydowskiej. Pruchnik - wrzesień 1969". Pozostawieni przez Niemców przy życiu Żydzi trafili do obozu przejściowego w Pełkiniach albo do obozu zagłady w Bełżcu. W mieście zachował się zdewastowany cmentarz żydowski. Po walkach z okupacyjnymi wojskami niemieckimi miasto zostało zajęte przez wojska radzieckie 27 lipca 1944 roku. Po 77 latach, 1 stycznia 2011 roku Pruchnik odzyskał prawa miejskie.

Atrakcje:

*Wąwóz Lelos,

*Wieża widokowa,

*Rynek,

*Ruiny zamku,

*Sanktuarium w Jodłówce,

*Kościół w Pruchniku,

*Słup Tatarski,

*Dwór w Hawłowicach,

*Cerkiew w Hawłowicach,

*Góra Lwa.


Agroturystyka Pruchnik Pensjonaty Pruchnik Hotele Pruchnik Camping Pruchnik Apartamenty Pruchnik Ośrodki wypoczynkowe Pruchnik Kwatery Pruchnik Domki Pruchnik Hostele Pruchnik Motele Pruchnik SPA Pruchnik Uzdrowiska Pruchnik Schroniska Pruchnik Stancje Pruchnik Internaty Pruchnik Zajazd Pruchnik Wille Pruchnik Noclegi pracownicze Pruchnik Pola namiotowe Pruchnik Pokoje gościnne Pruchnik Ośrodki wczasowe Pruchnik