Noclegi Pruchnik

Liczba ofert: 0

O miejscowości Pruchnik

Pruchnik - miasto w województwie podkarpackim, w powiecie jarosławskim, w gminie Pruchnik. Miasto leży nad rzeką Mleczką, na południowych krańcach powiatu jarosławskiego, przy drodze z Rzeszowa do Przemyśla. Jest to miejscowość zabytkowa. 

W 1436 roku miasto było położone w województwie ruskim. W XVII wieku miejscowość liczyła około 600 mieszkańców i kilka cech rzemieślniczych. Miasto było ważne dla okolicy, ponieważ jest ono ośrodkiem handlu i rzemiosła. W późniejszych latach nastąpił stopniowy spadek znaczenia ekonomicznego, a w 1934 roku utracono prawa miejskie. 

Od XVI wieku wzmiankowana jest obecność Żydów w Pruchniku. W 1744 roku istniał tu Żydowski dom modlitwy. W latach 60 XIX wieku postanowiono założyć gminę wyznaniową. W listopadzie 1918 roku w Pruchniku doszło do zajść antysemickich, które zostały opanowane przez policję i wojsko. W listopadzie 1939 roku z inicjatywy ukraińskiego adwokata Harasimowa, burmistrza z nadania okupanta, około 100 rodzin Żydowskich wypędzono za San. Władze sowieckie nie wpuściły ich na tereny okupowane przez ZSRR i po dwóch tygodniach wrócili. W sierpniu 1942 roku Niemcy deportowali Żydów z Pruchnika do getta w Birczy, potem ich rozstrzelali w lasach w Wólce Pełkińskiej. Po wojnie na miejscu ich śmierci umieszczono głaz na postumencie z napisem "Na tych polach w latach 1942-1943 hitlerowcy zbrodniarze zamordowali 67 osób narodowości Żydowskiej. Pruchnik - wrzesień 1969". Pozostawieni przez Niemców przy życiu Żydzi trafili do obozu przejściowego w Pełkiniach albo do obozu zagłady w Bełżcu. W mieście zachował się zdewastowany cmentarz żydowski. Po walkach z okupacyjnymi wojskami niemieckimi miasto zostało zajęte przez wojska radzieckie 27 lipca 1944 roku. Po 77 latach, 1 stycznia 2011 roku Pruchnik odzyskał prawa miejskie.

Atrakcje:

*Wąwóz Lelos,

*Wieża widokowa,

*Rynek,

*Ruiny zamku,

*Sanktuarium w Jodłówce,

*Kościół w Pruchniku,

*Słup Tatarski,

*Dwór w Hawłowicach,

*Cerkiew w Hawłowicach,

*Góra Lwa.