Tykocin to piękne malownicze miasto województwa podlaskiego, które leży na niewielkim wzniesieniu w Kotlinie Biebrzańskiej. Uroku dodaje płynąca przez miejscowość rzeka Narwia..
Historia tego miasta sięga czasów istnienia Księstwa Mazowieckiego. W 1425 roku nadano prawa miejskie, czemu przyczynił się sam książę mazowiecki Janusz I Stary.
Duży wkład w historii Tykocina mieli Żydzi, a pierwsze ich osadnictwo sięga początków XVI w.
Dziś Tykocin słynie z dużej ilości zabytków , a przede wszystkim z zachowanego oryginalnego układu przestrzennego miasta. Każdy miłośnik historii będzie zadowolony. Rynek , jest szczególnie często odwiedzanym miejscem , gdyż jego kształt oraz barokowy styl , przyciąga nie jednego przyjezdnego. Dodatkowo rynek otaczają zabytkowe budynki , zaś na środku placu stoi dwumetrowy pomnik Stefana Czarnieckiego.
Warto na wstępie wspomnieć o Wielkiej Synagodze, która została wzniesiona o 1642 roku. Dziś obecnie w budynku mieści się Oddział Muzeum Podlaskiego. Na ścianach widnieją tablice w języku hebrajskim i aramejskim, co od razu zwraca uwagę. Wchodząc czuć klimat świątyni żydowskiej. Godny uwagi jest również Zamek królewski w Tykocinie. Budynek został wzniesiony w w XVI wieku przez króla Zygmunta Augusta. Zamek posiada 4 okrągłe wieże, dziedziniec , który jest otwarty dla turystów. Dość interesujący jest cmentarz żydowski , najstarszy zachowany na Podlasiu. Założony został w roku 1522, wraz z powstaniem gminy żydowskiej. Ciekawym zabytkiem jest również Kościół pw. Trójcy Świętej wybudowany w połowie XVIII wieku, którego cennym zabytkiem są organy rokokowe, pochodzące z okresu pierwszych lat funkcjonowania świątyni. Można by tu wymienić wiele jeszcze cennych zabytków,a najlepiej jest przyjechać i przekonać się samemu.
Dla miłośników pieszych wycieczek na pewno się coś znajdzie. Otóż Tykocin , jest miejscowością , w której przecinają się szlaki Narwiańskiego Parku Narodowego, Biebrzańskiego oraz Puszczy Knyszyńskiej. Warto przytoczyć kilka ciekawych szlaków; szlak im. Łukasza Górnieckiego, o długości 20 km ,trasa : Tykocin – Piaski – Łaziuki – Kiślaki – Łazy – Słomianka – Jezioro Niklerz – Zajki – Laskowiec.
Warto również wspomnieć o szlaku im. Z. Glogera, o długości 60 km, trasa : Nowosiółki – Choroszcz – Rzuszany – Rogowo – Pańki – Rzędziany – Leśniki – Saniki – Tykocin – Stelmachowo – Jeżewo Stare .
Atrakcją oczywiście może być spływ kajakowy po rzece Narew, ale to już dla tych , którzy kochają adrenalinę.
Tykocin jest pięknym miastem, który zdecydowanie warto odwiedzić.