Kleszczele to niewielkie miasto położone w województwie podlaskim, nad rzeką Nurzec, blisko granicy z Białorusią. Tereny obecnej gminy należały do połowy XIV w. do Rusi, później zaś weszły w skład Wielkiego Księstwa Litewskiego. Prawa miejskie miejscowość uzyskała w 1523 r. z przywileju króla Zygmunta I Starego.
Po II wojnie światowej Kleszczele niestety utraciły w 1950 r. prawa miejskie. Dopiero w 1993 roku miasto ponownie otrzymało prawa miejskie, co dało możliwość rozwoju miasta i gminy.
Mimo różnych przeciwności, zachowały się ciekawe zabytki. Warto wspomnieć o Cerkwi Zaśnięcia Przenajświętszej Bogurodzicy , mieszczącej się na ul. 1 Maja. Cerkiew prawosławna dobrze zachowana z roku 1870. Godne uwagi obiekty również to : kościół murowany z 1907 r., z barokowym wystrojem wnętrza, dzwonnica drewniana z ok. 1910r., przebudowana w 1983 r. ,ogrodzenie z bramą murowane z kamienia z końca XIX w , brama murowana z ok. 1910 r . Drewniany budynek dworca kolejowego w szwajcarskim stylu z XIX wieku, zbudowany został przez władze carskie, nie dawno zamknięty.
Dla miłośników pieszych wycieczek , polecany jest szlak :Kleszczele – miasto królewskie na Kresach .Krótki szlak spacerowy ukazujący wielowiekową historię, kulturę i piękno miasta Kleszczele. Ścieżka rozpoczynająca się przy pomniku Zygmunta, prowadzi turystę do najciekawszych punktów w mieście. Poruszanie po szlaku ułatwiają tablice informacyjne przybliżające turyście historię poszczególnych obiektów.
Kleszczele są miejscowością, która ma dobrze rozwiniętą bazę noclegową.