Noclegi Goniądz

Liczba ofert: 1
(0 opinii)
Goniądz , ul. Piotra z Goniądza 11 , Podlasie
Kategoria: Apartamenty Goniądz
Do wynajęcia apartamenty komfortowo wyposażon w Goniądzu
Kresowy Festiwal Kulinarny za nami
Białystok
25 styczeń, 2022
W minioną niedzielę (19 września) na dziedzińcu Muzeum Pamięci Sybiru mieliśmy okazję wspomnieć sielskich kresów
Letnie wycieczki "ogórkiem"
Białystok
25 styczeń, 2022
W sezonie letnim 2021 powraca kultowa atrakcja turystyczna Białegostoku: niedzielne wycieczki zabytkowym autobusem marki JELCZ
Spacery pn. "7 twarzy Białegostoku"
Białystok
25 styczeń, 2022
Serdecznie zapraszamy do Białegostoku na tematyczne spacery po mieście pod hasłem "7 twarzy Białegostoku". To
JEDYNE TAKIE MIEJSCE PROGRAMU 1 POLSKIEGO RADIA SZLAKIEM ZMODERNIZOWANYCH DWORCÓW KOLEJOWYCH
Białystok
07 listopad, 2020
?JEDYNE TAKIE MIEJSCE? PROGRAMU 1 POLSKIEGO RADIA SZLAKIEM ZMODERNIZOWANYCH DWORCÓW KOLEJOWYCHW nadchodzących tygodniach, dziennikarze turystycznej
Pocztówka z wakacji POLREGIO ? TOP7: malownicze Podlasie
Białowieża
25 styczeń, 2022
Jak co roku w okresie letnim, POLREGIO uruchomiło dodatkowe składy do popularnych wśród turystów miejscowości.
Piknik rodzinny w Augustowie!
Augustów
25 styczeń, 2022
Muzeum Ziemi Augustowskiej zaprasza na Piknik rodzinny pn. Historia w plenerze, połączony z wystawą plenerową
Zobacz więcej

O miejscowości

 Goniadz piękne malownicze miasteczko, znajdujące się na skraju Kotliny Biebrzańskiej, a dodatkowo uroku dodaje przepływająca tędy rzeka Biebrza.
Miejscowość położona jest w samym centrum Województwa Podlaskiego , należy do powiatu monieckiego i jest siedzibą gminy miejsko-wiejskiej Goniądz . Przebiega tędy szlak wodny łączący jeziora Równiny Augustowskiej i Pojezierza Ełckiego z Narwią. Ok 60 % powierzchni gminy leży na terenie Biebrzańskiego Parku Narodowego, co jest dużym atutem.

Historia Goniądza sięga 1358 roku. W tym roku po raz pierwszy pojawia się wzmianka , podczas zatwierdzenia ugody dotyczącej wytyczenia granicy między Litwą a Mazowszem przez Kiejstuta księcia litewskiego z Ziemowitem Trojdenowiczem,księciem mazowieckim.
Osadę przecinały dwa szlaki nadbiebrzańskie z Grodna do Wizny. Miało to duże znaczenie dla rozwoju gospodarczego miasta jako stolicy powiatu.
W roku 1509 król Zygmunt I nadaje dobra goniądzkie Mikołajowi Radziwiłłowi wojewodzie trockiemu, Kanclerzowi Wielkiemu Litwy. W 1547 roku Goniądz uzyskał prawa miejskie. Miasto miało wielu właścicieli, bywało zastawiane, odstępowane, tracone, darowane, przejmowane. Od 1795 roku było pod zaborem pruskim, zaś w latach 1807-1915 rosyjskim.
Goniądz po II wojnie światowej był w 80 % zniszczony.

Dziś pozostało wiele ciekawych zabytków , które z całą pewnością warto zwiedzić. Cennym zabytkiem jest Twierdza Osowiec .Twierdza powstała w latach 1882 -1892 ,i powstała na biebrzańskich bagnach. Głównym celem obiektu , była ochrona zachodnich granic carskiej Rosji.
Warto również wspomnieć o neogotyckiej kapliczce pod wezwaniem Św. Ducha z 1907 roku.
Kaplica pod wezwaniem Św. Floriana pochodzi z 1864 roku. Na jej stropie znajduje się wizerunek świętego Floriana. Wewnątrz można zobaczyć duży, zabytkowy krucyfiks Jezusa Ukrzyżowanego. Z wieży widokowej za mostem na Biebrzy ogląda się wschód słońca nad bagnami, a z drogi wiodącej skrajem Biebrzy od końca ulicy Dolistowskiej w kierunku Dawidowizny zachód słońca nad bagnami.
Nie można zapomnieć o atrakcji , jaką jest Biebrzański Park Narodowy, największy park narodowy w Polsce . Są tu zbiorowiska leśne, bagienne, torfowiskowe, wodne i szuwary. Rosną tu rzadko spotykane gatunki storczyków i widłaków .Przez park prowadzą ciekawe szlaki i ścieżki turystyczne, np. zielona ścieżka z kładką w Goniądzu ( Terenowy Ośrodek Edukaycjny, Osowiec 2,2 km) czy czarna ścieżka Czerwone Bagno w Grzędach (1 km). Spływ kajakowy Biebrzą to prawdziwa wyprawa w głąb bagien, gdzie można zobaczyć rośliny wodne, bociana czarnego, rybitwę czarną i białoskrzydłą.
Każdy kto kocha przyrodę , ciszę , spokój powinien przyjechać do miejscowości Goniądz.

 

Zobacz również