Noclegi Nowy Dwór Gdański

Liczba ofert: 0

O miejscowości Nowy Dwór Gdański

Nowy Dwór Gdański jest malowniczym miastem w województwie pomorskim, w powiecie nowodworskim, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Nowy Dwór Gdański. Miejscowość położona jest nad rzeką Tugą.
Do roku 1998 miasto administracyjnie należało do województwa elbląskiego.
Cały obszar dzisiejszego Nowego Dworu Gdańskiego ponad osiem tysięcy lat wcześniej zalewały wody Zalewu Wiślanego. Wraz z czasem z pomocą piaszczystego walu Mierzei Wiślanej
teren przeradzał się w trwały ląd. Pierwsze ślady człowiek a datuje się na 2500-1700 lat p.n.e.
W latach 1282- 1466 teren późniejszego miasta należał do państwa krzyżackiego. Od 1466 roku, na mocy pokoju toruńskiego Żuławy wraz z Pomorzem Gdańskim zostały przyłączone do Królestwa Polskiego. Tereny były dzierżawione przez rodzinę Falkenbergów , która w 1515 powiększyła teren o dzierżawę nowodworską. W wyniku I rozbioru Polski Żuławy weszły w skład Prus. Najważniejszym wydarzeniem było nadanie przez cesarza Wilhelma I praw miejskich w 1880 r.
10 stycznia 1920 r. w wyniku traktatu wersalskiego po ! Wojnie światowej Nowy Dwór został włączony do wolnego miasta Gdańsk. W roku 1938 Nowy Dwór włączono w granice III Rzeszy.
Miasto Nowy Dwór w okresie II wojny światowej został znacznie zniszczony. Dopiero od 1953 roku , miasteczko zaczęło odżywać. Powiat nowodworski został utworzony w 1953 r a na powrót stało się siedzibą powiatu i otrzymało nazwę Nowy Dwór Gdański. Reforma administracyjna z 1999 ponownie uczyniła miasto stolicą powiatu.

Nowy Dwór Gdański jest niewielkim miastem ale za to uroczym. Można wiele zwiedzić, zaczynając od kościoła Przemienienia Pańskiego z roku 1851. Spichrz nad Tugą z 1878 r – spichlerz do przechowywania ziaren. Charakteryzująca się zwartą bryłą, stromymi dachami, trójkątnymi szczytami i niewielkimi oknami. Charakterystyczne dla tego regionu są budynki parterowe z XIX w , które są ustawiane szczytem do ulicy. Godna uwagi jest wieża ciśnień z 1909 r. W celu wypoczynku można udać się nad rzekę Tugę. Miłośnicy wędkowania w okresie letnim spędzają tu czas godzinami.
Miasto ma swój urok i na pewno warto przyjechać tu choć na chwilę.

Agroturystyka Nowy Dwór Gdański Pensjonaty Nowy Dwór Gdański Hotele Nowy Dwór Gdański Camping Nowy Dwór Gdański Apartamenty Nowy Dwór Gdański Ośrodki wypoczynkowe Nowy Dwór Gdański Kwatery Nowy Dwór Gdański Domki Nowy Dwór Gdański Hostele Nowy Dwór Gdański Motele Nowy Dwór Gdański SPA Nowy Dwór Gdański Uzdrowiska Nowy Dwór Gdański Schroniska Nowy Dwór Gdański Stancje Nowy Dwór Gdański Internaty Nowy Dwór Gdański Zajazd Nowy Dwór Gdański Wille Nowy Dwór Gdański Noclegi pracownicze Nowy Dwór Gdański Pola namiotowe Nowy Dwór Gdański Pokoje gościnne Nowy Dwór Gdański Ośrodki wczasowe Nowy Dwór Gdański