STASZÓW
Staszów to miasto w województwie świętokrzyskim, leży na wyżynie Kielecko-Sandomierskiej w powiecie staszowskim na pograniczu gór świętokrzyskich, Ponidzia oraz Sandomierszczyzny. Miasto leży w centrum nazywanym ziemia staszowska, jego tereny obejmują cześć pasm Wygiełzowskich Gór świętokrzyskich. Teren Staszowa od stuleci jest terenem rolniczym z drobnym przemysłem głównie rzemieślniczym. Dodatkowo ziemia staszowska oferuje niesamowite walory przyrodnicze. Równy na południu i mocno pagórkowaty teren na północy powiatu, poprzecinany jest licznymi rzekami i strumieniami, a także wąwozami i jarami. Miasto z każdej ze stron otoczone jest lasami iglastymi jak i mieszanymi, głównie przeważają bory sosnowe. Staszów charakteryzuje się mroźnymi zimami, gorącym latem i ciepłą, długą jesienią.
STASZÓW HISTORIA
Nie ma konkretnych danych mówiących o powstaniu wsi, pierwsza możliwa wzmianka pochodzi z dokumentów z 1241 roku, wspomniana w niej jest wieś Staszówek podczas najazdu Tatarów. Jednakże pierwsza pewna informacja na temat Staszowa pojawiła się dopiero w 1325 roku przy okazji opłat świętopietrza. Staszów przechodziło z rąk do rąk wielu właścicieli, 11 kwietnia 1525 roku Staszów dostał pozwolenie na organizacje trzech jarmarków w roku, tego samego dnia uzyskał również prawa miejskie. Niecały rok później na sejmie walnym w Piotrkowie, wydana została zgoda na cotygodniowe targi, o zmianie zadecydował Król Zygmunt I Stary. Po tym zdarzeniu miasto rozwijało się w nad wyraz szybkim tępię, niewiele później Staszów gospodarował tartakiem, dwoma młynami, kuźnią żelaza, wieloma warsztatami rzemieślniczymi. Na początku XVII wieku Jan Tęczyński, jeden z kolejnych właścicieli wsi podpisał przywileje zbiorowe dla cechów rzemieślniczych. Co znacząco przyczyniło się do dalszego rozwoju miasta. Według źródeł Staszów najwięcej zawdzięcza księciu Augustowi Aleksandrowi Czartoryskiemu, który był właścicielem miejscowości od roku 1731 do 1778 roku. Wykończył budowę budynków w mieście, wybrukował ulice, założył szabelnię, zadbał o rozwój mieszkańców. Dzięki jego zasługą do miasta stopniowo zaczęli napływać turyści, osadnicy oraz pracownicy W połowie XVIII wieku w mieście działali już rękawicznicy, mydlarze, zegarmistrzowie, krawcy, szewcy, zdunowie, kowale, ślusarze, złotnicy oraz wielu innych chętnych do pracy. Podczas III rozbioru Polski Staszów trafił do zaboru austriackiego, jednakże powrócił do rąk Czartoryskich w roku 1802. w 1809 roku miała miejsce wojna pomiędzy Austrią a Księstwem Warszawskim, wtedy wojska austriackie przemaszerowały przez miasto. Końcowo Polacy wygrali wojnę co doprowadziło do znalezienia się Staszowa w granicach Polski oraz do stania się miastem powiatowym w 1844 roku. 28 października 1866 roku mocą ukazu carskiego o uwłaszczaniu miast Staszów przestał być własnością prywatną, okres ten doprowadził do upadku przemysłu oraz do zaprzestania funkcjonowania manufaktury. Staszów wielokrotnie stawał się areną działań wojennych i powstańczych, w okresie powstań powstania kościuszkowskiego - 1794, powstania listopadowego - 1830 i powstania styczniowego – 1863. Miasto niejednokrotnie zostało zniszczone, doprowadzone do strasznego stanu, grabione, niszczone. Kolejnym dramatycznym okresem dla miejscowości były działania II wojny światowej, zdecydowanie najbardziej pod naciskiem okupanta ucierpiała społeczność żydowska, 8 września 1939 roku Staszów został zajęty przez wojska Niemieckie. ofiarą Holocaustu padła blisko 6 tysięczna grupa żydowska. Wojna doprowadziła do masowych zniszczeń, w okresie powojennym miejscowość była niemalże zrównana z ziemią. Odbudowa miasta była niezwykle trudna. 1 czerwca 1966 roku dokonano pierwszego wytopu siarki w Kopalni Siarki w Grzybowie.
ATRAKCJE STASZOWA I OKOLIC
PARK MIEJSKI IMIENIA GÓRNIKÓW SIARKOWYCH
Jest największym parkiem rekreacyjno-sportowym w gminie Staszów, wewnątrz parku znajdują się szerokie ścieżki rowerowo piesze oraz chodniki, świetna atrakcją jest również duży piaszczysty plac zabaw z przeróżnymi elementami oraz fantastyczna siłownia plenerowa. Dodatkowo na terenie parku znajdują się tablice edukacyjne, których funkcją jest zapoznanie przechodniów z ekosystemem najbliższego otoczenia człowieka.
KOŚCIÓŁ I SZPITAL ŚWIĘTEGO DUCHA
Jest to zabytkowy obiekt, który niegdyś spełniał rolę kościoła, dla najuboższych oraz dla starców. Niestety w dzisiejszych czasach nie ma po nim zbyt wiele pozostałości Jednakże niezależnie od pory roku zdecydowanie warto odwiedzić to miejsce chociażby na ciekawą historię. Obiekt pochodzi z okresu gotyku, jego wykonanie robi wrażenie chociażby ze względu na architekturę XVI wieku. Po zakończeniu II wojny światowej w kościele chronili się ludzie bezdomni.
STARY SPICHLERZ
Budynek dawnego spichlerza pochodzi z przełomu XVIII i XIX wieku. Budynek przeniesiono do skansenu w Tokarni w 1981 roku, budynek ten jest przykładem spichlerza wąsko frontowego, jedyny takki na terenie Kielecczyzny. Wybudowany został na rzucie kwadratu.
ZAMEK KRZYŻTOPÓR
To przepiękny obszerny pałac we włoskim stylu we włoskim stylu, do jego północnej strony przylegały kiedyś wspaniałe ogrody w stylu włoskim. Jego malownicza historia wciąż do końca nie jest znana. Zamek zawiera w sobie ogrom różnorodnej symboliki. Sala jadalna tego zamku według zebranych informacji miała szklany strop dzięki któremu doskonale było widać piękne akwarium z egzotycznymi rybkami. Pod ziemią do dziś zachowało się źródełko dające wodę nazwaną krzyżtopożanką, według przekonań ma ona niesamowite właściwości lecznicze czy smakowe.
KĄPIELISKO W GOLEJOWIE
Jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych i najlepszych kąpielisk w województwie świętokrzyskim, znajduje się tam wszystko co konieczne przy idealnym wakacyjnym wypoczynku. Ponadto na miejscu rozwinięta jest baza noclegowa co pozwoli na zatrzymanie się na miejscy na dłużej. Woda w zalewie jest bardzo czysta a plaża rozłożysta i piaszczysta. Okolica kąpieliska jest bardzo cicha co pozwala na wyczekany odpoczynek w komfortowych warunkach na łonie natury. Najmłodsi również znajdą coś dla siebie ze względu na wybudowany tuż obok zalewu plac zabaw.
BRAMA KRAKOWSKA W SZYDŁOWIE
Brama wzniesiona została w XIV wieku, w stylu gotyckim, jednakże została nadbudowana w stylu renesansowym w XVI wieku. Jest wysunięta przed mur obronny, ponadto posiada przejazd o szerokości 4 metrów oraz most zwodzony, brama została częściowo zrekonstruowana oraz renomowana w 1946 roku, oraz była cennym przykładem średniowiecznego systemu obronnego.
JEZIORO CHAŃCZA
Jest zbiornikiem retencyjnym, który powstał w 1984 roku, znajduje się w powiecie kieleckim, przy drogach wojewódzkich 764 oraz 756. W powiecie staszowskim leży południowa część jeziora, a w kieleckim północna. Zbiorniki funkcjonują jako rekreacja oraz wszelkiego rodzaju atrakcje dla mieszkańców okolicznych miejscowości oraz turystów. Idealne miejsce do spędzenia czasu z rodziną czy znajomymi. Oba kąpieliska w okresie letnim są strzeżone przez ratowników WORP. Bez problemu można wypożyczyć sprzęt pływający, do urozmaicenia swojego czasu oraz najbliższych.
KOŚCIÓŁ ŚW. WŁADYSŁAWA W SZYDŁOWIE
Kościół powstał około roku 1355, należy do budynków pokutnych ufundowanych przez Kazimierza Wielkiego w ramach za Doś uczynienie spowodowanej śmierci księdza Marcina Baryczki. Wzniesiona została na planie prostokąta oraz wyjątkowo zbudowano ją z cegły a nie z skały wapiennej. Przy świątyni znajduje się dzwonnica, związana jest z pielgrzymowaniem.
Noclegi
Staszów to miejsce, które oferuje różnorodne opcje noclegowe, idealne na wypoczynek w sercu miasta i jego okolicach. W centrum można znaleźć apartamenty i hotele ze śniadaniem, doskonałe dla rodzin z dziećmi i większych grup. Dostępne są również pokoje do wynajęcia oraz kwatery z aneksem kuchennym, balkonem i łazienką. Dla miłośników aktywnego wypoczynku przygotowano domki całoroczne i letniskowe oraz agroturystykę, często z placem zabaw dla dzieci. Większość obiektów oferuje udogodnienia, takie jak parking oraz możliwość przyjazdu z psem.