Noclegi Kostrzyn

Liczba ofert: 0

O miejscowości Kostrzyn

Kostrzyn jest  miastem w województwie wielkopolskim, w powiecie poznańskim, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Kostrzyn. Położone 21 km na wschód od Poznania, 32 km od Gniezna, 27 km od Wrześni oraz 20 km od Środy Wielkopolskiej. Pierwsze źródła pisane wspominają Kostrzyn już w latach 1187–1193, kiedy to miało  istnieć tu opole. Kontynuując opis historyczny miasta dodać należy, ze w dniu 11 listopada 1251 roku Przemysł I lokował w Kostrzynie miasto na prawie niemieckim. Jest to jedna z najstarszych udokumentowanych lokacji miejskich w Wielkopolsce.  Wytyczono wtedy zręby układu urbanistycznego miasta z rynkiem i ulicami. Ustanowiono również władze miejskie. W kolejnych latach na przestrzeni wieków Kostrzyn kilkakrotnie był niszczony przez najazdy wojsk. W 1331 roku miasto zostało spalone przez Krzyżaków. W czasie wojny trzynastoletniej Kostrzyn wystawił w 1458 roku 3 pieszych na odsiecz oblężonej polskiej załogi zamku w Malborku. Kostrzyn został poważnie zniszczony w czasie najazdów szwedzkich w latach 1656 oraz w 1705. Wtedy to zrujnowane zostały dwa kościoły. Zniszczenia wojenne, nie były jedynym nieszczęściem, który doświadczyło miasto. Kolejnymi wydarzeniami zaistniałymi w granicach Kostrzyna były, wielkie pożary. Doszło do nich  w 1498 roku, 1528 roku, 1580 roku. Ale na tym nie koniec. W dniu 16 września 1644 roku miasteczko zostało podpalone przez Andrzeja Przywartego. Spłonęły wówczas ratusz, mielcuch, browar, stodoły i spora część zabudowy Kostrzyna. Miasto nękane bywało również przez zarazy. Ale to nie koniec złych wydarzeń zaistniałych w mieście. Podczas rozruchów wojennych w latach 1806–1811 w splądrowanych budynkach plebańskich został założony magazyn. W 1813 w pościgu za armią Napoleona zatrzymały się w Kostrzynie oddziały regimentu huzarów rosyjskich. I zaczęło się. Otóż podczas pobytu Rosjan w dniach od 24–28 lutego miał miejsce wielki pożar miasta. Spłonął wówczas znajdujący się na Rynku ratusz wraz z archiwum. W kolejnych latach Polscy mieszkańcy miasta aktywnie uczestniczyli w zrywach niepodległościowych XIX i XX wieku. W 1848 roku, podczas Wiosny Ludów, ogłoszono w Kostrzynie niepodległość Polski i zrzucono z budynków orły pruskie. Podczas powstania wielkopolskiego 1918–1919 Kostrzyn zorganizował kompanię oraz pluton powstańczy.                 


Co warto zobaczyć gdy będziemy zwiedzać Kostrzyn. Najstarszym zabytkiem w Kostrzynie jest położony na południe od rynku, późnogotycki kościół pod wezwaniem świętych  Piotra i Pawła. Jest on trzynawowym, spalonym w czasie wojen szwedzkich, ale odbudowanym w 1791 r. staraniem klarysek oraz mieszczan kostrzyńskich, o czym przypomina XVIII-wieczna tablica pamiątkowa wmurowana w mur świątyń. Resztki zniszczonej wieży rozebrano w 1839 r. Zachowała się również dzwonnica, obecnie odrestaurowana, z przełomu XVIII i XIX wieku z trzema zabytkowymi dzwonami. Na jednym z zabytkowych dzwonów znajduje się łacińska inskrypcja z 1712 roku upamiętniająca odbudowę kościoła po wojnach ze Szwecją: „Co wroga ręka Szwedów zburzyła, szczodrobliwością mieszczan kostrzyńskich zostało odbudowane". Dodatkowo w czasie zwiedzania Kostrzyna godny zobaczenia jest również ciąg domków mieszczańskich zlokalizowanych wzdłuż ulicy Średzkiej. Na uwagę zasługuje najstarsza osiemnastowieczna kamienica pod numerem 16.  Dworek z początku XIX wieku przy ulicy Kościuszki 33. Budynek dawnej poczty dyliżansowej mieszczącej się przy ulicy Poznańskiej.

Noclegi i hotele w Kostrzynie:

Turyści, którzy przyjadą do miasta mogą przenocować w istniejących i działających w mieście hotelach, pokojach do wynajęcia, apartamentach czy kwaterach prywatych.