Noclegi Kostrzyn

Liczba ofert: 0

O miejscowości Kostrzyn

Kostrzyn jest  miastem w województwie wielkopolskim, w powiecie poznańskim, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Kostrzyn. Położone 21 km na wschód od Poznania, 32 km od Gniezna, 27 km od Wrześni oraz 20 km od Środy Wielkopolskiej. Pierwsze źródła pisane wspominają Kostrzyn już w latach 1187–1193, kiedy to miało  istnieć tu opole. Kontynuując opis historyczny miasta dodać należy, ze w dniu 11 listopada 1251 roku Przemysł I lokował w Kostrzynie miasto na prawie niemieckim. Jest to jedna z najstarszych udokumentowanych lokacji miejskich w Wielkopolsce.  Wytyczono wtedy zręby układu urbanistycznego miasta z rynkiem i ulicami. Ustanowiono również władze miejskie. W kolejnych latach na przestrzeni wieków Kostrzyn kilkakrotnie był niszczony przez najazdy wojsk. W 1331 roku miasto zostało spalone przez Krzyżaków. W czasie wojny trzynastoletniej Kostrzyn wystawił w 1458 roku 3 pieszych na odsiecz oblężonej polskiej załogi zamku w Malborku. Kostrzyn został poważnie zniszczony w czasie najazdów szwedzkich w latach 1656 oraz w 1705. Wtedy to zrujnowane zostały dwa kościoły. Zniszczenia wojenne, nie były jedynym nieszczęściem, który doświadczyło miasto. Kolejnymi wydarzeniami zaistniałymi w granicach Kostrzyna były, wielkie pożary. Doszło do nich  w 1498 roku, 1528 roku, 1580 roku. Ale na tym nie koniec. W dniu 16 września 1644 roku miasteczko zostało podpalone przez Andrzeja Przywartego. Spłonęły wówczas ratusz, mielcuch, browar, stodoły i spora część zabudowy Kostrzyna. Miasto nękane bywało również przez zarazy. Ale to nie koniec złych wydarzeń zaistniałych w mieście. Podczas rozruchów wojennych w latach 1806–1811 w splądrowanych budynkach plebańskich został założony magazyn. W 1813 w pościgu za armią Napoleona zatrzymały się w Kostrzynie oddziały regimentu huzarów rosyjskich. I zaczęło się. Otóż podczas pobytu Rosjan w dniach od 24–28 lutego miał miejsce wielki pożar miasta. Spłonął wówczas znajdujący się na Rynku ratusz wraz z archiwum. W kolejnych latach Polscy mieszkańcy miasta aktywnie uczestniczyli w zrywach niepodległościowych XIX i XX wieku. W 1848 roku, podczas Wiosny Ludów, ogłoszono w Kostrzynie niepodległość Polski i zrzucono z budynków orły pruskie. Podczas powstania wielkopolskiego 1918–1919 Kostrzyn zorganizował kompanię oraz pluton powstańczy.                 


Co warto zobaczyć gdy będziemy zwiedzać Kostrzyn. Najstarszym zabytkiem w Kostrzynie jest położony na południe od rynku, późnogotycki kościół pod wezwaniem świętych  Piotra i Pawła. Jest on trzynawowym, spalonym w czasie wojen szwedzkich, ale odbudowanym w 1791 r. staraniem klarysek oraz mieszczan kostrzyńskich, o czym przypomina XVIII-wieczna tablica pamiątkowa wmurowana w mur świątyń. Resztki zniszczonej wieży rozebrano w 1839 r. Zachowała się również dzwonnica, obecnie odrestaurowana, z przełomu XVIII i XIX wieku z trzema zabytkowymi dzwonami. Na jednym z zabytkowych dzwonów znajduje się łacińska inskrypcja z 1712 roku upamiętniająca odbudowę kościoła po wojnach ze Szwecją: „Co wroga ręka Szwedów zburzyła, szczodrobliwością mieszczan kostrzyńskich zostało odbudowane". Dodatkowo w czasie zwiedzania Kostrzyna godny zobaczenia jest również ciąg domków mieszczańskich zlokalizowanych wzdłuż ulicy Średzkiej. Na uwagę zasługuje najstarsza osiemnastowieczna kamienica pod numerem 16.  Dworek z początku XIX wieku przy ulicy Kościuszki 33. Budynek dawnej poczty dyliżansowej mieszczącej się przy ulicy Poznańskiej.

Noclegi i hotele w Kostrzynie:

Turyści, którzy przyjadą do miasta mogą przenocować w istniejących i działających w mieście hotelach, pokojach do wynajęcia, apartamentach czy kwaterach prywatych.

Agroturystyka Kostrzyn Pensjonaty Kostrzyn Hotele Kostrzyn Camping Kostrzyn Apartamenty Kostrzyn Ośrodki wypoczynkowe Kostrzyn Kwatery Kostrzyn Domki Kostrzyn Hostele Kostrzyn Motele Kostrzyn SPA Kostrzyn Uzdrowiska Kostrzyn Schroniska Kostrzyn Stancje Kostrzyn Internaty Kostrzyn Zajazd Kostrzyn Wille Kostrzyn Noclegi pracownicze Kostrzyn Pola namiotowe Kostrzyn Pokoje gościnne Kostrzyn Ośrodki wczasowe Kostrzyn Kategoria testowa Kostrzyn Domy do wynajęcia Kostrzyn Tanie noclegi Kostrzyn
Zakopane noclegi Karpacz noclegi Solina noclegi Szczawnica noclegi Szklarska Poręba noclegi Polańczyk noclegi Kołobrzeg noclegi Ustrzyki Dolne noclegi Krynica-Zdrój noclegi Święta Katarzyna noclegi Roztocze noclegi Sandomierz noclegi Kielce noclegi Kluszkowce noclegi Bałtów noclegi Zwierzyniec noclegi Mikołajki noclegi Giżycko noclegi Białka Tatrzańska noclegi Bukowina Tatrzańska noclegi Kościelisko noclegi Czorsztyn noclegi Niedzica noclegi Polanica-Zdrój noclegi Kudowa-Zdrój noclegi Warszawa noclegi Kraków noclegi Wrocław noclegi Karkonosze noclegi Ruciane Nida noclegi Węgorzewo noclegi Olsztyn noclegi Mrągowo noclegi Ełk noclegi Augustów noclegi Mielno noclegi Ustroń noclegi Władysławowo noclegi Sopot noclegi Gdynia noclegi Gdańsk noclegi Wisła noclegi Szczyrk noclegi Kazimierz Dolny noclegi Zamość noclegi Sromowce Niżne noclegi Krynica Morska noclegi Ustka noclegi Łeba noclegi Darłowo noclegi Jastrzębia Góra noclegi Hel noclegi Jastarnia noclegi Dąbki noclegi Zakopane noclegi centrum Koniaków noclegi Istebna noclegi Lublin noclegi Biały Dunajec Szaflary noclegi Murzasichle noclegi Chochołów noclegi Witów noclegi Muszyna noclegi Cisna noclegi Wetlina noclegi Smerek noclegi Krasnobród noclegi Białowieża noclegi Hajnówka noclegi Morąg noclegi Orzysz noclegi Ryn noclegi Pisz noclegi Jarosławiec noclegi Rowy noclegi Ustronie Morskie noclegi Międzyzdroje noclegi Świnoujście noclegi Kłodzko noclegi Świeradów-Zdrój noclegi Duszniki-Zdrój noclegi