Noclegi Chełm
Chełm to miasto we wschodniej części Polski, należy do województwa lubelskiego. Zdecydowanym plusem, jest bliskość do granicy Białorusi, ok 50 km oraz Ukrainy, ok 25 km. Uroku miejscowości dodaje położenie nad rzeką Uherką. Miasto wyróżnia się bogatą historią dawnego styku trzech kultur polskiej, ruskiej i żydowskiej. Od średniowiecza na ziemi chełmskiej mieszkali prawosławni, katolicy i Żydzi. W 981 roku Chełm został zdobyty na „Lachach” i opanowany przez Włodzimierza, od tego czasu do XIV wieku wchodził z przerwami w skład Rusi Kijowskiej. Po długoletnich walkach między Litwą, Węgrami i Polską, pod koniec XIV w. ziemia chełmska została włączona w skład państwa polskiego. Rok 1392 był przełomowym momentem, gdyż król Władysław Jagiełło nadał prawo magdeburskie Chełmowi.
Agroturystyka Chełm
Dziś Chełm to piękne miasto, posiadające wiele cennych zabytków. Warto wymienić Górę Chełmską, a w przeszłości Górką Katedralną lub Starościńską. W czasach carskich używano również określenia Góra Soborowa. Jest to miejsce narodzin i malownicze zwieńczenie Chełma. Gród obronny istniał tu już we wczesnym średniowieczu, w X wieku, a w XIII stuleciu stał tutaj zamek królewski Daniela Romanowicza. Obecnie dziś na wzgórzu stoi Bazylika Narodzenia NMP, wzniesiona w XVIII wieku, pierwotnie jako unicka cerkiew a obecnie katolicka Bazylika. Zabytkiem, godnym uwagi jest również Pałac Biskupów Unickich, zbudowana w latach 1711-1730, styl klasycystyczny. Dzwonnica przy Bazylice Narodzenia Najświętszej Maryi Panny, zbudowany dla upamiętnienia zwycięstwa prawosławia po kasacie unii, w 1878 roku. Piękny czterokondygnacyjny budynek, wchodzący w skład zespołu katedralnego na Górze Zamkowej. Pokrótce warto wspomnieć o takich zabytkach jak: Brama Uściługska, Kopiec z krzyżem na wzgórzu unickim, Kościół Rozesłania Św. Apostołów oraz Cerkiew Św. Jana Teologa.
Chełm noclegi
Każdy coś dla siebie znajdzie w Chełmie, nawet dla miłośników pieszych wycieczek jest kilka ciekawych szlaków. Warto wspomniec o Szlaku Chełmskich Torfowisk Węglanowych - oznaczony kolorem niebieskim- o długości około 52 km. Na szlaku znajdują się unikalne chełmskie torfowiska węglanowe obejmujące rezerwaty: „Roskosz", „Brzeźno" i „Bagna Serebryskie", należące do Chełmskiego Parku Krajobrazowego. Nie można zapomnieć o głównej atrakcji Chełma, czyli o Podziemiach Kredowych. Jest to ciągnąca się pod chełmską starówką plątanina wykutych w skale kredowej korytarzy o łącznej długości kilkudziesięciu kilometrów. Powstały one w wyniku wydobywania kredy. Chełm ma dobrze rozwinięta bazę noclegową, dlatego z całą pewnością można śmiało przyjechać tu, by choć trochę poznać to piękne miasto.