Licheń Stary to niewielka miejscowość położona w województwie wielkopolskim. Rozkwit Lichenia rozpoczął się w połowie XX wieku, wraz z przybyciem tu Księży Marianów, którzy rozsławili miejscowe Sanktuarium Maryjne. Dziś stoi tu największa świątynia w Polsce!
Jezioro Licheńskie – niewielkie jezioro znajdujące się w powiecie konińskim, w gminie Ślesin, w pobliżu miejscowości Licheń Stary. Jest jeziorem rynnowym o silnie rozwiniętej linii brzegowej. Brzegi jeziora, otoczone w znacznej części lasami. Wysokim brzegom towarzyszy strome dno.
Wody jeziora są włączone w obieg wody chłodzącej elektrowni Konin i Pątnów Zespołu Elektrowni PAK. Kanał zrzutowy wody ciepłej wpada do jeziora od strony południowej w centralnej części jeziora w miejscowości Licheń Stary. W części południowo-zachodniej jeziora jest zlokalizowany kanał łączący Jez. Licheńskie z Jez. Pątnowskim. Kanał ten umożliwia powrót wody do elektrowni. W północnej części jeziora wybudowano kanał oraz przepompownię. Kanałem tym pompowana jest woda z Jez. Licheńskiego do Jez. Ślesińskiego. Zakończenie kanału po stronie Jez. Ślesińskiego stanowi efektowna kaskada, zwana potocznie wodospadem. Noclegi blisko jeziora stanowią idealną bazę noclegową podczas pieszych wędrówek, wycieczek rowerowych. Największy ruch turystyczny związany jest z ośrodkiem kultu religijnego w Licheniu Starym. Na zachodnim brzegu jeziora, we wsiach Niedźwiady Małe oraz Kępa znajdują się liczne działki rekreacyjne
Sanktuarium w Licheniu jest ośrodkiem kultu, położonym we wsi Licheń Stary . Jest związane z objawieniami maryjnymi i, uznawanym za cudowny, obrazem Matki Boskiej Licheńskiej, który był koronowany 50 lat temu.
To święte miejsce obejmuje swym zasięgiem zespół kościołów, kaplice, klasztory, cmentarz, kamienną Golgotę, część muzeum im. ks. Józefa Jarzębowskiego z Fawley Court, muzeum budowy bazyliki, Licheńskie Centrum Pomocy Rodzinie i Osobom Uzależnionym, hospicjum im. bł. Stanisława Papczyńskiego, Centrum Formacji Maryjnej „Salvatoris Mater”, Duszpasterstwo Młodzieży i Powołań, Dom Papieski, źródełko, liczne figury i pomniki oraz inne obiekty sakralne i infrastruktury pielgrzymkowej. Głównym kościołem sanktuarium jest obecnie bazylika Matki Bożej Bolesnej Królowej Polski w Licheniu Starym, największa świątynia w Polsce. Swoją posługę pełnią w nim ojcowie ze Zgromadzenia Księży Marianów Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny (MIC).
Warto zobaczyć
Bazylika największa świątynie w Polsce, znajdująca się na terenie Sanktuarium Maryjnego w Licheniu, powstała w latach 1994 - 2004. Inicjatorem budowy był ks. Eugeniusz Makulski MIC.
Apartamenty papieskie to miejsce, w którym mieszkał Ojciec Święty Jan Paweł II podczas wizyty w Licheniu w 1999 roku.
Cudowny Obraz wizerunek Matki Bożej Licheńskiej znajduje się w głównym ołtarzu bazyliki mniejszej w Licheniu Starym. Jest to olejna kopia obrazu Matki Bożej z Rokitna Wielkopolskiego.
Golgota w centralnej części Sanktuarium wznosi się, wysoka na 25 m, kamienna góra. To wybudowane z betonu i kamieni wzniesienie to Golgota, mająca labirynt przejść, grot, kapliczek, figur i płaskorzeźb. Nad całością góruje krzyż oraz postacie Matki Bożej i św. Jana.
Kaplica Krzyża Świętego kaplica położona jest w dolnej części kościoła Matki Boskiej Częstochowskiej. Można do niej wejść od strony Golgoty. W ołtarzu znajduje się krucyfiks, z którego losami związana jest niezwykła historia. Podczas II wojny światowej w parafialnym kościele św. Doroty hitlerowcy urządzili szkołę dla chłopców z Hitlerjugend. Młodych Niemców zaprawiano – w okrucieństwie. Ci, którzy pamiętają tamte czasy mówią, że szczególnie celowała w tym Berta Bauer – wychowawczyni chłopców.
Kościół św. Doroty w Licheniu Starym to neogotycki kościół licheńskiej parafii. W latach 1858-2006 była głównym kościołem sanktuarium maryjnego
Las grąbliński oddalony jest od Sanktuarium o 2 km. Dla osób, które przybywają do Lichenia pierwszy raz, Grąblin, jako miejsce objawień jest obowiązkowym przystankiem.
Muzeum im. ks. Józefa Jarzębowskiego znajduje się w tylniej części bazyliki. W kolekcji muzeum znajdują się m.in. starodruki polskie i obce od XVI do XVIII wieku, listy i autografy królewskie, rękopisy pisarzy polskich z epoki romantyzmu, pozytywizmu i Młodej Polski.
Punkt widokowy tysiące pielgrzymów rocznie podziwia rozciągającą się na 35 km panoramę okolicy i całego Sanktuarium - wieży kościołów, alejek, stawów z nenufarami i dachów licheńskiej bazyliki, a także lasów, pól i jezior otaczających Licheń. Wieża ma 141,5 m. wysokości. Na szczycie wieży znajdują się dwa zamknięte, wentylowane tarasy widokowe.
Licheńskie źródełko nie ma nic wspólnego z objawieniami Matki Bożej. Jednak są świadectwa konkretnych osób, które korzystając z wody ze źródełka, z wiarą powierzały się Bogu i doznały łaski uzdrowienia.