Noclegi Łososina Dolna

Liczba ofert: 0

O miejscowości Łososina Dolna

ŁOSOSINA DOLNA POŁOŻENIE

Wieś w Polce z Województwa Małopolskiego, w powiecie nowosądeckim. Miejscowość leży przy ujściu Łososiny do Dunajca. Podobnie jak sąsiadujące z nią miejscowości znajduje się na pograniczu Beskidu Wyspowego i Pogórza Rożnowskiego


HISTORIA ŁOSOSINY DOLNEJ

Jej pierwotną nazwą były Jakubowice, ponieważ Łososina to tylko wieś przylegająca do wspomnianej parafii. Pierwsze informacje o miejscowości pojawiają się już w 1304 roku. Wieś jako pierwsza otrzymała Królowa Jadwiga, zleciła zbudowanie w Jakubkowicach kościół, uposażając go licznymi dobrami. Miejscowość podlegała pod rody szlacheckie aż do 1945 roku, w następnych latach były własnością klasztoru klarysek starosądeckich od 1470 do 1474 roku.  W 1846 Łososinę ogarnęła rzeź galicyjska. 1 stycznia 1970 roku została zmieniona nazwa parafii na Łososinę Dolną, z tego tez powodu nazwa Jakubkowice przestała być aktualna. W latach 70 XX w. na terenie Łososiny planowano budowę zbiornika wodnego i tym samym zalanie całej miejscowości, jednak urzeczywistnienie owych planów nigdy nie doszło do skutku. W roku 1997 cała miejscowość została zalana przez fale powodziową, która doprowadziła do zniszczeń domów mieszkańców Łososiny.


ATRAKCJE ŁOSOSINY DOLNEJ I OKOLIC

JEZIORO RÓŻNOWSKIE 

to jedna z najgłówniejszych atrakcji w miejscowości. Jeziorem można dostać się na sam brzeg Tęgoborza, gdzie dla turystów przygotowane są atrakcje oraz zapotrzebowanie. Malownicze Jezioro można oglądać ze wzgórz w Znamirowicach i Tabaszowej.

WIEŻ WIDOKOWA POD JAWORZNEM 

Z wieży można zobaczyć przepiękne widoki Tatr, Beskid czy jezior. Jest to zdecydowanie dobry cel podróży, widok urzeknie z pewnością każdą obecną tam osobę.

MOST STACHA W ZNAMIROWICACH

Zwany jest również mostem Mocarza, most został zbudowany przez samego Jana Stacha. Zbudował go aby umożliwić sobie dojazd do gospodarstwa które wtedy prowadził. Zdecydowanie magiczne miejsce.

BIAŁOWODZKA GÓRA I ZAMCZYSKO

To jeden ze szczytów w Beskidzie Wyspowym, słynie z magicznych widoków na chociażby nowy Sącz, obok znajduje się również kaplica a nad nią taras widokowy. Kawałek dalej możemy zobaczyć ogromne Zamczysko w postaci Grodziska. Oba miejsca mają w sobie ciekawą historie którą zdecydowanie warto poznać.

POZOSTAŁE ZABYTKI, ATRAKCJE

- KOŚCIÓŁ NA JUŚCIE - KOŚCIÓŁ POD WEZWANIEM NARODZENIA NAJŚWIĘTSZEJ MARII PANNY W TĘGOBORZY

- MICHALCZOWA

- PARAFIA MIKOŁAJA BISKUPA W TABASZOWEJ

- KWITNĄCE JABŁONIE

- WZGÓRZE CZYŻBOWIEC