Noclegi Olkusz

Liczba ofert: 1

WiktorJan

Od 50 zł

(0 opinii)

WiktorJan
Osiek, 132F, Jura Krakowsko-Częstochowska
Kategoria:  Agroturystyka Osiek
WiktorJan to obiekt noclegowy położony w miejscowości+ Osiek w pobliżu Olkusza-

O miejscowości Olkusz

OLKUSZ POŁOŻENIE

Olkusz to miasto w województwie Małopolskim, jest również siedzibą powiatu olkuskiego i gminy Olkusz. Położony jest na wschodnich rubieżach wyżyny krakowsko-częstochowskiej. centralnie obok blisko płynącej rzeki Baby. Przez Olkusz przechodzi droga krajowa numer 94, oraz drogi wojewódzkie 783 i 791.  Osada leży w historycyzm regionie ziemi małopolskiej.  Zlokalizowany jest pomiędzy dwoma wielkimi ośrodkami gospodarczymi, naukowymi i kulturalnym.  Przez gmine przebiega wiele szlaków turystycznych, Występuje tu wiele skamieniałości dawnych organizmów. Ze względu na zalesiony teren miejscowości, w Olkuszu występują wspaniałe okazy roślinności oraz zwierząt. między innymi 200 gatunków ptaków, 50 gatunków ssaków, 14 gatunków płazów oraz 7 gatunków gadów. W naturalnej rzeźbie krajobrazu dominują stworzone przez silne wiatry formy eoliczne, głównie ze względu na wiatry wiejące w tych okolicach tysiące lat wcześniej w końcowym okresie epoki lodowcowej.  Olkusz to tradycyjne miejsce wypadowe bardzo chętnie odwiedzane przez turystów.  

OLKUSZ HISTORIA

Pierwsze informacje o miejscowości pochodzą z XI wieku, znajdują się w komentarzu do Biblii autorstwa Rasziego.  Bolesław Wstydliwy przeniósł klasztor klarysek z Zawichostu do skały w 1257 roku, ponadto obiecał wypłacać dwie grzywny złota rocznie z dochodów olkuskiego ołowiu, na utrzymanie zakonu. Niestety do dzisiejszych czasów nie udało się zachować dokumentów potwierdzających przydzielenia praw miejskich Olkuszowi, choć według przypuszczeń dokonał tego Bolesław Wstydliwy. A za oficjalną datę początków istnienia Olkusza przyjmuje się rok 1299, zważywszy  na to ze najstarsze potwierdzenie praw miejskich pochodzi właśnie z tego okresu. Początkowo Olkusz leżał kawałek dalej niż obecnie, jednak ostatecznie przeniesiono jego tereny w dogodniejszą okolice. Zmiana lokalizacji przyczyniła się do ogromnego rozwoju miasta, głównie z powodu położenia przy trakcie handlowym z Krakowa do Wrocławia. Najważniejsze źródło dochodu stanowiła jednak eksploatacja i sprzedaż rud ołowiu. Nie mniej jednak lata świetności Olkuszu minęły z racji na rabunki, eksploatacje górnicze, klęski żywiołowe, zarazy oraz nade wszystko działania wojenne potopu szwedzkiego oraz wojny północnej. Wszystkie opisane zdarzenia doprowadziły do schyłku XVII wieku. w 1794 roku wojska pruskie przejęły Olkusz, a wkrótce potem znalazł się on w zaborze austriackim. Po utworzeniu obwodu olkuskiego miasto zyskało rolę ośrodka administracyjnego. stopniowo miasto zaczynało się rozwijać, jego kondycja uległa zdecydowanej poprawie. Najbardziej dynamiczny okres rozwoju Olkuszu przypadł na lata 1883–1885 w drugiej połowie XIX w. Okres I wojny światowej, nie dysponował drastycznymi skutkami dla miasta, jedynym zdarzeniem, które odcisnęło swoje piętno było wysadzenie dworca kolejowego. Po odzyskaniu niepodległości w 1918 r. miasto odnotowało prawie dwukrotny przyrost ludnościowy. 5 września 1939 roku na teren Olkusza wkroczyły niemieckie wojska a miasto zostało włączone do III Rzeszy. 16 lipca 1940 roku okupanci rozstrzelali w osadzie 20 więźniów politycznych, przywiezionych z Mysłowic i Sosnowca, piątka z nich była olkuszanami.31 lipca 1940 roku miał miejsce dzień nazywany "krwawą środą" z uwagi na zabicie niemieckiego policjanta, odbyły się masowe tortury mieszkańców Olkusza na placach centralnych w mieście. W 1941 roku 40 mieszkańców Olkusza zostało wywiezionych do obozu koncentracyjnego w Dachau pod pretekstem politycznym, wywieziono głownie inteligencję i przedwojennych działaczy lewicowych. Okupacja niemiecka doprowadziła miasto do ogromnych strat szczególnie w ludziach i w infrastrukturze. Końcowo Olkusz zaczął się znów szybko rozwijać. 


ATRAKCJE I ZABYTKI OLKUSZA ORAZ OKOLIC

MUEZUM POŻARNICTWA ZIEMI OLKUSKIEJ

Muzeum powstało w 1978 roku jego założycielem był Stefan Ząbczyński. Dzięki jego niezwykłemu kolekcjonerskiemu zapałowi, do dziś możemy oglądać bogate unikatowe zbiory sprzętu strażackiego. Ponadto jednym z najcenniejszych eksponatów muzeum jest dzwon alarmowy z 1642 roku. Znajdują się tam również elementy  ubioru strażackiego z przełomu XIX i XX wieku.

BASZTA I MURY MIEJSKIE

Baszta jest średniowieczną pamiątką z przeszłości miejscowości. Mur został wybudowany za czasów Kazimierza Wielkiego. Mur miejski, o prawie dwumetrowej grubości miał ponad 1100 metrów długości i 9 metrów wysokości. Na początku XIX wieku podjęto decyzje o rozebraniu muru, ze względu na bark przynoszonych przez niego korzyści. Ostatecznie miłośnicy historii Olkusza podjęli się rekonstrukcji. Miejsce niesie za sobą kawał niesamowitej historii, którą zdecydowanie warto poznać i zobaczyć.

BAZYLIKA MNIEJSZA ŚWIĘTEGO ANDRZEJA APOSTOŁA

Bazylika w stylu gotyckim zbudowana została na przełomie XIII i XIV wieku, obecnie najstarsza część kościoła zajmuje prezbiterium. Kościół powstał za czasów Kazimierza Wielkiego. Niezwykłym zabytkiem są późnorenesansowe organy, gotycki poliptyk z końca XV wieku, renesansowy ołtarz z początku XVII wieku. Wnętrze kościoła zdobią nagrobki mieszczan.

MUZEUM REGIONALNE PTTK

Zostało założone w 1911 roku, aktualnie mieści się w zabytkowej kamienicy "Batorówka" zaraz obok olkuskiego rynku. To jedno z najstarszych muzeów regionalnych na terenie Polski, można znaleźć tam chociażby średniowieczny miecz z przełomu XIII i XIV wieku. W obiekcie znajduję się również wiele wystaw na które szczególnie warto zwrócić swoja uwagę np. ekspozycje etnograficzne, górnictwa kruszcowego, minerały i jurajskie skamieliny.

ZAMEK OGRODZIENIEC

To jeden z najpiękniejszych zamków Jury Krakowsko-częstochowskiej. Znajduje się na Górze Janowskiego. przetrwał wieki, będąc długo niezdobytą twierdzą piastowskich orłów na Krakowie. Został potraktowany zbiorem prac archeologiczno-konserwatorskich, dzięki czemu zawdzięcza swój aktualny stan i wygląd.

PIESKOWA SKAŁA

To jedna z najbardziej znanych atrakcji turystycznych w mieście, jest też jedynym w okolicy zachowanym w całości obiektem Jury. Należy do czołówki nielicznej grupy zabytków z okresie Polskiego Odrodzenia.

JASKINIA NIETOPERZOWA

Kiedyś zwana Jerzmanowicką, Księżą lub Białą, jaskinia powstała przez znalezione szczątki kopalne oraz przez aktualnie żyjące nietoperze. Jaskinia usytuowana jest w grupie skał górnej części Doliny Będkowskiej.  Jest jedną z największych jaskich Jury Krakowskiej.

KOPIEC KOŚCIUSZKI

Kopiec został usypany przez mieszkańców Olkusza w 1861 roku ze względu na odejście Tadeusza Kościuszki. Pierwszą taczkę wysypał proboszcz ksiądz Józef Ćwikliński. Kopiec poświęcono 15 października 1861 roku. Olkuski kopiec był miniaturą krakowskiego kopca Kościuszki, aktualnie u samej podstawy kopca znajduje się kamienna płyta z opisem jego całej niesamowitej historii. 

CMENTARZE ŻYDOWSKIE

Najstarsze wzmianki o cmentarzu pochodzą z XVII wieku, jest on pamiątką po wielowiekowej obecności ludności żydowskiej w Olkuszu.  Pod koniec XIX wieku żydzi stanowili większość społeczną miejscowości. Podczas wojny w Olkuszu życie straciło około 18 tysięcy mieszkańców, aż 90% z nich była ludnością polską narodowości żydowskiej. Najstarsza wzmianka o cmentarzu żydowskim w Olkuszu pochodzi z 1584 roku. 


Agroturystyka Olkusz Pensjonaty Olkusz Hotele Olkusz Camping Olkusz Apartamenty Olkusz Ośrodki wypoczynkowe Olkusz Kwatery Olkusz Domki Olkusz Hostele Olkusz Motele Olkusz SPA Olkusz Uzdrowiska Olkusz Schroniska Olkusz Stancje Olkusz Internaty Olkusz Zajazd Olkusz Wille Olkusz Noclegi pracownicze Olkusz Pola namiotowe Olkusz Pokoje gościnne Olkusz Ośrodki wczasowe Olkusz Kategoria testowa Olkusz Domy do wynajęcia Olkusz Tanie noclegi Olkusz
Zakopane noclegi Karpacz noclegi Solina noclegi Szczawnica noclegi Szklarska Poręba noclegi Polańczyk noclegi Kołobrzeg noclegi Ustrzyki Dolne noclegi Krynica-Zdrój noclegi Święta Katarzyna noclegi Roztocze noclegi Sandomierz noclegi Kielce noclegi Kluszkowce noclegi Bałtów noclegi Zwierzyniec noclegi Mikołajki noclegi Giżycko noclegi Białka Tatrzańska noclegi Bukowina Tatrzańska noclegi Kościelisko noclegi Czorsztyn noclegi Niedzica noclegi Polanica-Zdrój noclegi Kudowa-Zdrój noclegi Warszawa noclegi Kraków noclegi Wrocław noclegi Karkonosze noclegi Ruciane Nida noclegi Węgorzewo noclegi Olsztyn noclegi Mrągowo noclegi Ełk noclegi Augustów noclegi Mielno noclegi Ustroń noclegi Władysławowo noclegi Sopot noclegi Gdynia noclegi Gdańsk noclegi Wisła noclegi Szczyrk noclegi Kazimierz Dolny noclegi Zamość noclegi Sromowce Niżne noclegi Krynica Morska noclegi Ustka noclegi Łeba noclegi Darłowo noclegi Jastrzębia Góra noclegi Hel noclegi Jastarnia noclegi Dąbki noclegi Zakopane noclegi centrum Koniaków noclegi Istebna noclegi Lublin noclegi Biały Dunajec Szaflary noclegi Murzasichle noclegi Chochołów noclegi Witów noclegi Muszyna noclegi Cisna noclegi Wetlina noclegi Smerek noclegi Krasnobród noclegi Białowieża noclegi Hajnówka noclegi Morąg noclegi Orzysz noclegi Ryn noclegi Pisz noclegi Jarosławiec noclegi Rowy noclegi Ustronie Morskie noclegi Międzyzdroje noclegi Świnoujście noclegi Kłodzko noclegi Świeradów-Zdrój noclegi Duszniki-Zdrój noclegi