ZEMBRZYCE POŁOŻENIE
Zembrzyce do siedziba gminy, położona w województwie Małopolskim oraz powiecie suskim. Miejscowość ta leży na północ od Suchej Beskidzkiej w dosyć szerokiej kotlinie zaraz przy ujściu rzeki Paleczki do innej rzeki Skawy. W Zembrzycach znajduje się przystanek kolejowy oraz mijanka. Jest silnie rozciągnięta ze wschodu na zachód, w jej wzdłuż biegnie wyżej wspomniana droga kolejowa z Krakowa do Zakopanego.
ZEMBRZYCE HISTORIA
Zembrzyce to najstarsza miejscowość powiatu suskiego, potwierdza to najstarszy dokument pochodzący z 1333 roku. Bardzo prawdopodobne, że miejscowość powstała nawet znacznie wcześniej może nawet w drugiej połowie XIII wieku. W tamtejszych czasach Zembrzyce były własnością księstwa oświęcimskiego, to właśnie ich książęta zajęli się założeniem miasta oraz budową obronnego zamku na górze w Zembrzycach. Jego zadaniem było strzec przeprawy przez Skawę, jednakże przez lata do dzisiejszych czasów po zamku nie pozostało zbyt wiele śladów, tylko nieliczne jednakże góra nadal nosi nazwę Zamczysko. Miejscowość przez lata należała do własności rodów szlacheckich, jej właściciele przejęli po nazwie wsi swoje nazwisko Zubrzyccy. W wieku XVI nazwa wsi została ostatecznie ustalona. W późniejszych latach właściciele wsi wielokrotnie się zmieniali, 15 kwietnia 1914 roku nastąpił ogromny pożar, którego zniszczenia pochłonęło aż 100 domów, zdarzenie wpłynęło na założenie pierwszej straży pożarnej w Zembrzycach. Mieszkańcy w szybkim czasie zebrali kwotę na zaopatrzenie straży, ostatecznie straż została poświęcona 24 maja 1914 roku. Od września 1939 roku do 30 listopada tego samego roku podczas okresu okupacji niemieckiej Zembrzyce przynależały do Generalnej Guberni. 1 stycznia 1973 roku wynikła kolejna reforma administracyjna, która reaktywowała gminę Zembrzyce. Podobnie jak sąsiadujące z nią wsie chociażby Marcówka, Tarnawa Dolna, Ślęszowice czy Tarnawa Górna. 27 maja 1990 roku z powodu transformacji ustrojowej oraz szerokiej reformie samorządowej przeprowadzone zostały pierwsze wybory do samorządu terytorialnego. Wprowadzono rady gmin o zdecydowanie większych uprawnieniach od tych dotychczas funkcjonujących, za ich sprawą dokonano wyboru pierwszych przedstawicieli władzy wykonawczej w tym chociażby wójta gminy.
ATRAKCJE ZEMBRZYC I OKOLIC
DWÓR W ZEMBRZYCACH
To dwór wybudowany w latach 1807-1810 przez Stanisława Ostrzeszewicza aktualnego w tamtych czasach właściciela wsi. Dwór pochodzi z początków XIX wieku. Jego architektura oraz historia zdecydowanie sprawiają wrażenie, na pewno warto go odwiedzić zwiedzając Zembrzyce.
KOŚCIÓŁ W ZEMBRZYCACH (1913)
Kościół stoi w miejscu dawnego kościoła z 1530 roku
POMNIK KU PAMIĘCI POLEGŁYCH W I WOJNIE ŚWIATOWEJ
Pomnik upamiętnia poległych mieszkańców Zembrzyc podczas I Wojny Światowej, znajduję się w samym centrum miejscowości zaraz obok kościoła św. Jana Chrzciciela. Jego postawa na której jest zbudowany jest kilkustopniowa. Frontowa ściana obłożona jest tabliczkami z nazwiskami poległych.
CMENTARZ PARAFIALNY
Cmentarz sięga aż 1806 roku, umiejscowienie cmentarza jest piękne, góruje nad miejscowością Nekropolią. Na jego miejscu zachowało się kilkanaście dziewiętnastowiecznych nagrobków.
SZLAK CZEROWNY, CZARNY ORAZ NIEBIESKI
Szlaki turystyczne oznakowane różnymi kolorami, każdy z nich prowadzi w inne malownicze miejsce.